marantz pm-80 kannattaako korjata?

yo_ese_

elikkäs kannattaako kys vahvistin korjata. lähtee muistaakseni päälle, mutta ääntä ei tule minkään näköstä. pitää vielä huomenna/sunnuntaina kokeilla. vahvistin tullut meille upouutena, en muista lakkasiko äänet kesken soiton kuulumasta vai sammuttamisen jälkeen. mutta sen muistan että valo vain tuli, mutta mitään ei kuulunut. äsken tarkastelin vahvaria niin näytti 2 tuollaista lasista vierekkäin olevaa (raidallista) sulaketta palaneen. sijaitsevat takaseinän luona siilin vieres.johtuuko siitä vai ovatko sulakkeet nimenomaan sen toimimattomuuden takia palaneet?

en ole varma, mutta on mahdollista että vahvariin on päässyt kosteutta.
mistä kannattaisi lähteä vikaa etsimään, mustia kohtia/räjähtäneitä konkkia en huomannut ainanaan??
paljonko osat tuohon laitteesen suunnilleen maksaisi? entä korjauksessa jos käyttää.. yksinkertaiset kolvaushommat onnistuu itseltäkin, mutta jos kovin paljon on laitettavaa niin vien korjattavaksi,, paljonko tuohon kannattaa suunnilleen pistää rahaa?,, jos kalliiksi tulee niin ennemmin ostan Pioneer 5.1 viritinvahvistimen VSX-323-K 179€ gigantista..

13

568

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elikkä nyt taas kokkeilin tuota vahvaria verkkovirrassa, virtanäppäintä kun painasee niin valo syttyy painikkeen yläpuolelle, menee parikyt sec ja keskimmäisessä piirilevyssä olevasta ''mustasta laatikosta'' kuuluu naksahdus, tarkoittaako tuo jotakin, kokeilin kaijutinta joka reiässä, volyymiä eri tasoilla, ei kuulu yhtään mitään kaiuttimesta..

      siellä tosiaan näyttäs noissa lasisissa sulakkeissa olevan langat poikki, sulakkeissa menee: keltainen, musta, punainen ja yksi leveä sininen raita, onko tuo minkä sulake? ja aiheuttaako nuo sulakkeet tuon ongelman? uskaltaako noita sulakkeita ohittaa ''hyppylangalla'' kokeilun vuoksi vai saattaako polttaa jotakin? kun haluaisin tietää johtuuko noista sulakkeista ja ei ole elektroniikkaliikeitä 50km matkan sisässä... muuten menee ensiviikon sunnuntaihin... Kiitos

      • MutuAfterBar

        Vähän hämää tuo sulakkeiden värimerkintä. Onkohan varmasti kyseessä sulakkeet? Yleensä ne on helposti vaihdettavissa.
        Jos päätetransistori(t) on palaneet, niin hyppylangalla saat myös kaiuttimet hajalle, joten en suosittele ainakaan niillä paremmilla kajareilla kokeilemaan.


    • korjauta se

      Sinuna en käyttäis hyppylankoja sulakkeiden korvikkeena, vaan vie laite huoltoon. Kyllä se kannattaa korjata, Marantzit on arvokkaita ja arvonsa pitäviä laitteita.

    • seppok
    • viejä

      Ei kannata.

      Anna mulle niin vien roskikseen.

    • elikkäs nyt on tuota ihmetelty, niin on tuo siilien välissä olevasta piirilevystä palanut tuo yks mötikkä, nimeä en osaa tuolle sano, mutta se kys osa usein palaa. ja kannessa oli sen kohdalla musta jälki pari muuta mötikkää etupaneelin luolta kanssa mustaa tarjonnu. muuten puhdistelin pölyistä niin oli oikein siistin näköinen. en tiedä onko nuo kys osat sulakkeita. mutta lasisia putkiloita, ainut ero normi sulakkeisiin nuo eriväriset viivat ja langat näytti niissä poikki olevan.
      kattelin tuota yhtä mötikkää niin orggista on huono saada, mutta joltain saksalaiselta sivulta sai n.30€ joka ei sinälläntä kovalle hinnalle vaikuta.

      kyllähän tuo laatuvahvari on aikoinaan ollu ja on tuolla pari cerwin vegaa:kin potkittu ''hengettömäks''.. mutta joo sanotaanko että 50€ osiin voin sijoittaa työ,,

      paljonko yleensä maksaa tuommosen liikkeessä käyttö että tarkistavat mitä kaikkee on rikki, vai meneekö se periaatteela vaihdetaan vanhoja osia uusiin, kunnes toimii?

      kuvia voin laittaa tuossa illemmalla rikkinäisistä/epäilyttävistä osista..

      • mgdhmhgmj

        Ei noita värin perusteela korjata.


      • SamuelJa

        Oiskohan päätekivet päässee oikkariin, tai sitten sulakkeet on palanu vääräohmisten kajarien johdosta?


      • SamuelJa kirjoitti:

        Oiskohan päätekivet päässee oikkariin, tai sitten sulakkeet on palanu vääräohmisten kajarien johdosta?

        noilla soitettu ainoastaan jotain yhtävanhoja cerwinin subeja,, ehkä 5-7v sitten meni vahvari rikki. eli vahvari kestänyt upo-uudesta niitä subeja tohon asti eli en usko että kovin väärä-arvoisia on..


    • Sulakkeita on palanut ainakin nuo 3kpl, epäilen että 179e pioneerin ostamalla et saa noin laadukasta vahvistinta, tulet pettymään surkeasti.

      Minä kunnostaisin tuon vanhan, jotainhan on pahasti rikki kun noin paljon on sulakkeita toimineina. Itse et voi sille tehdä mitään, vie tv-korjaamoon ja tulosta tuolla edellä olevat service manuaalin kuvat mukaan.

    • entäs mitenkä käytännössä kytken tämmöiset :
      http://www.gigantti.fi/product/tv-ja-aani/kaiuttimet/NSP40BL/yamaha-5-1-kaiutinpakkaus-nsp-40-musta
      kun tossa tulee subi rca:lla vahvariin? ja tuossa pioneerissa olisi se subwooferin paikka tietyski kaukosäädinkin on aika kätsä..

      osaatkos suunnilleen heittää arviota, kuin kalliiksi tulee korjauttaminen.. kun en tosissaan hirveästi halua rahhaa käyttää? ja onhan siinä tietysti se että ei siitä iku-peli korjaamallakaan tule.. onhan tuo tottakai aivan upea vahvistin, mutta rupeaahan tuo jo aika ''vanhentunut'' olemaan. vahvistin olisi lähinnä tulossa telkkariin tietokoneeseen kiinni, joten ei sen hirveän hieno tarvii olla,, mutta mites kun marantzissa ei oo noita hdmi portteja, vai pääseekö ihan riittävän lähelle hyvää rcan läpi?
      Kiitos

    • wessis

      Sullon toi päätepiiri palanut (STK3102) Joka tod näk on polttanut myös päätetransistoreita. Pari PM80:stä olen korjannut. Ja tuon päätepiirin palaminen on ihan ylleisvika näissä ohjelmavalitsijan rätisemisen ohella. Elä laita uusia sulakkeita pesään ja virtoja kiinni ennenkuin oot vaihtanu nuo palaneet osat. Tuota päätepiiriä on hivenen hankala saada nykypäivänä mutta pitteis löytyä. Voisin veikata että korjaushinta huitelee noin 150 - 200 € välillä. Hyvä vahvari on kyllä toimiessaan ( :

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      46
      3179
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2681
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2624
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      112
      2421
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      51
      2183
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      351
      1961
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1586
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1465
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1288
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      29
      1218
    Aihe