Urpo Martikainen

Iso Eki

Mitäs veikkaatte? Ilmestyykö supersuosittu uutistenlukija Upi kohta kohentamaan JT julkisivua?

8

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olisi mielenkiintoista ollut nähdä jos hänet olisi laitettu lukemaan uutisia jehovan todistajista. Olisiko kieltäytynyt työstä`?

      • Mökin Mummo

        Urpo Martikaisen maalauksista on tehty postimerkkejä.

        Ne julakistaan samaan aikaan kuin
        sotaveteraani Tom Peppu Finlandin postarit.
        kertoo Itella.

        On ne Upin maalaamat maisemat postimerkissä
        nätimpejä katseltavia kuin miesten pakarat


      • ................
        Mökin Mummo kirjoitti:

        Urpo Martikaisen maalauksista on tehty postimerkkejä.

        Ne julakistaan samaan aikaan kuin
        sotaveteraani Tom Peppu Finlandin postarit.
        kertoo Itella.

        On ne Upin maalaamat maisemat postimerkissä
        nätimpejä katseltavia kuin miesten pakarat

        Onko Urpon p myös merkissä?


      • jape6

        ...eipä tietenkään olisi kieltäytynyt. Mutta huomaatko, että hänellä ja muillakin Jehovan todistajilla on elämässä periaatteet, jotka antavat elämälle suuntaa ja merkitystä. Sinulla, eikä sinun elämälläsi näytä olevan mitään merkitystä


    • nätimpi julkisivu :)

      http://static.iltalehti.fi/uutiset/postimerkki140506AA_503_uu.jpg
      Neljä erilaista merkkiä kuvaa syksyistä pihamaisemaa. Sarja on nimeltään ”Pihapiirejä". Martikainen aloitti maalausurakkansa viime keväänä ja sai sen viime syksynä valmiiksi. Työrupeamaan hän kehuu raskaaksi ja haastavaksi.

      - Itella otti yhteyttä ja pidin sitä kunniana. Oli siinä kovasti työtä. Yksityiskohtia piti poistaa ja värejä terävöittää, koko ajan tiedostin maalaavani postimerkkeihin ”pientä työtä", luonnoksia tuli valmiiksi kymmenen, joista sitten valittiin neljä erilaista, Martikainen huokaa.

      Itellan tilaustyö ja maalaaminen ylipäätään on Martikaisen mielestä mieluista puuhaa eläkeläiselle.

      - Tuohan se lisätuloja eläkeläiselle. Sain tietysti korvauksen Itellan tilauksesta, mutta se oli ihan kohtuullinen, taiteilija ei suostu sanomaan palkkaansa.

      Martikainen on maalannut 1960-luvun lopulta asti ja pitänyt useita näyttelyitä erityisesti Mikkelissä ja myös opettanut akvarellikursseilla.
      http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014050618269184_uu.shtml

    • Medianomi

      Isä MItro aikoinaan kohensi ortodoksien julkisuuskuvaa ja voi olla että Jehovan todistaja pyrkivät käyttämään samaa taktikkaa jossain vaiheessa. Kuitenkin vaarana on, että tilanne on mennyt jo Jehovan todistajien kannalta niin pahaksi, että ei auta muut kuin tosiasiat.

      On nimittäin sääntö, että jos tiedotus ei muuten mene perille suureen yleisöön, niin kannattaa käyttää totuutta.

      • Pyhä Paskis

        Medianomi15.5.2014 14:02
        Isä MItro aikoinaan kohensi ortodoksien julkisuuskuvaa *******

        olikin hauskaa kuulla radiosta kuinka Isä Mitro
        kertoi siunanneensa jopa Ulkohuussin, hehe

        mun silmissä se kylläPAHENSI ortodoksien julkisuuskuvaa.


    • Veritas sancta

      Olisiko Jehovan todistajien aika alkaa puhua totta. Jos se vaikka purisi paremmin kansaan.

      Ensin tietenkin pitäisi alka puhua julkisuuteen päin ...hmmmm ..... jotakin :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1093
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      539
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      531
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      525
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      464
    Aihe