Viime kevään paukku oli se, että Karkkilan vapaa-ajattelijayhdistys erosi Vapaa-ajattelijain liitosta. Nyt eroaa Vaasa.
Vaasan yhdistyksen "puheenjohtajana on toiminut ainakin vuodesta 1978 lukien Pentti Suksi. Hän ei murehdi eroa liitosta. Suksi kertoo, ettei liitosta ole enää mitään hyötyä Vaasan yhdistyksen toiminnalle, liiton toimielimet valitaan fasistijunttatyyliin ja hänen viimeksi liitossa kokemansa kohtelu oli muutenkin tylyä ja hyvin epäystävällistä. Liitosta oli tullut talvella joku kirje Vaasan Vapaa-ajattelijoille, mutta Suksi kertoo yhdistyksen palauttaneen sen liittoon avaamattomana. Yhdistys on jo aikaisemmin kertonut, että se on erottanut liiton itsestään; liitto ei ole nauttinut VVA:n luottamusta. Yhdistys jatkaa toimintaansa itsenäisenä."
http://www.ateistit.fi/uutiset/uuti140327.html
Onko liiton tavoitteena erottaa mahdollisimman paljon, jotta kesäjuhlilla ja seminaaripäivillä harvoille jäljellejääneille saadaan hienommat ateriat loistohotelleissa?
Viime vuonna oli "kuuliaisille" seminaari Helsingin Hiltonissa, ensi kesänä tamperelaisessa hotellissa. Vapaa-ajattelijain liitto nauttii merkittävää valtiontukea.
Valtava jäsenkato: Joukkoeroamisia Vapaa-ajattelijoista
13
115
Vastaukset
- Mieti nyt vähän edes
Tämä voi olla sinulle vaikeasti ymmärrettävää mutta vapaa-ajattelijoiden liitto ei ole ateistille samanlainen ryhmä kuin uskovaiselle kirkko.
- Joo joo
Onko joku niin väittänyt?
- M@k3
Voi ei, tarkoittaako tämä tuhon alkua, kohta kukaan ei saa enää ajatella vapaasti :(
- Näin se on
Päinvastoin. Karkkilan ja Vaasan vapaa-ajattelijayhdistykset eroavat voidakseen ajatella vapaammin.
- bbb bbb
Ateismi ei ole enää nykyaikana trendikästä.
Vapaa-ajattelijoita pidetään jonkinlaisina viime vuosisadalta peräisin olevina änkyröinä.- ,,kl
Taidat olla pahasti jälkeenjäänyt.
- hdgdf
,,kl kirjoitti:
Taidat olla pahasti jälkeenjäänyt.
En edusta pahasti jälkeenjääneitä ateistiänkyröitä.
Sorry! - ,,kl
hdgdf kirjoitti:
En edusta pahasti jälkeenjääneitä ateistiänkyröitä.
Sorry!Sinä edustat jälkeenjääneitä hihhuleita jotka eivät osaa keskustella mistään muusta kuin toisten seksuaalielämä, kommunisteista ja vapaa-ajattelijoista, olet yksinkertaisesti vinksahtanut päästäsi.
- kinnnnostunut
hdgdf kirjoitti:
En edusta pahasti jälkeenjääneitä ateistiänkyröitä.
Sorry!Et tietenkään edusta, edustat vain itseäsi .(
Turha sinun on täällä vinkua vapareiden valtionavustuksista. Vingu omalle kansanedustajallesi tai vaikka oikeuskanslerille.
- lololol
Ja kirkosta eroaa koko ajan porukkaa..pitäiskö sinun hihhuli uskiksena olla tästä enemmän huolissasi?
- e0f2ecd6
Onhan meillä yhä Räsäsen Päivi ministerinä. Hän kieltää kirkosta eroamisen jos se on Jumalan tahto.
e0f2ecd6 kirjoitti:
Onhan meillä yhä Räsäsen Päivi ministerinä. Hän kieltää kirkosta eroamisen jos se on Jumalan tahto.
Päivi Räsäsellä ei vaan satu olemaan tarpeeksi valtaa kieltää semmoista, lisäksi Päivi Räsäselle kävi taas nolosti, vähän aikaan sitten hän saarnasi siitä että raamatun sanoma ylittää suomen lain ja nyt kuitenkin hänen on nieltävä sanansa kun tutkii sitä rikkovatko Jehovan Todistajat suomen lakia nojaten heidän raamattu versioonsa.
Todella noloa Päiviltä jälleen kerran, mutta Päivihän on sanonut että hän tietää tekevänsä väärin mutta ei se haittaa sillä hänen omatuntonsa on puhdas, eli hän on sosiopaatti.
Päivi Räsänen on siitäkin saarnannut että lääkärin ei tarvitse hoitaa potilasta jos se rikkoo hänen uskoansa/etiikkaa, sitten Päiviltä meni luu kurkkuun kun eräs kristitty lääkäri kieltäytyi hoitamasta juutalaista potiltasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M827463Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2044784Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn734738HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen784178Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584160Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333649Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e623132Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty682806Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj401980- 471715