Suomalaisia taisteli Israelissa HYVÄ

9

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuvottavaa

      zionistin sielunmaisema ei kunnioita mitään lakeja,
      suomalaiset on ihania,
      tunteettomia tappajia...

      • zionistiHirviö

        nainen...???


      • onkohanTuokin

        hirviö,
        äiti...


      • tuopaleainakinon
        onkohanTuokin kirjoitti:

        hirviö,
        äiti...

        Ei ainakaan hirviö, meni puolustamaan muiden lapsia islamilaisilta kannibaaleilta.

        Palestinalainen hirviöäiti iloitsee oman lapsensa kuolemasta, pojan kuolema oli hänen elämänsä paras päivä:
        https://www.youtube.com/watch?v=5Vi9oNs42hs


      • palehirviö

        Pale uhrasi lapsensa,

        äiti...

        palestiinalaiset, moolokin kansa


    • Eivätkö ne etiopialaiset, jotka riehuvat, ole käännynnäisiä ?

      Muslimit taas, uskovat olevansa enkeleitä.

      • Eikövaan

        Kaikkihan uskovat olevansa enkeleitä, mutta kukaan ei ole sitä. Et sinäkään ole yhtään sen parempi kuin kukaan muukaan.


    • TaistojenTiellä

      Ne Israeliin menneet taistelijat olivat juutalaisen seurakunnan omia ihmisiä.

      Ei siellä suomalaisia kristittyjä ollut sotimassa. Ei tuolloin Israelissa tainnut muita suomalaiskristittyjä ollakaan kuin Kaarlo Syvännön perhe ja tiettävästi he eivät osallistuneet sotatoimiin.

      Tuolloiset taistelut eivät olleet varsinaisia armeijan taisteluita, vaan erilaisten ryhmien terrorismia, puolin ja toisin.

      Ja missäs olet nyt, oletko Israelissa "taistelemassa? Ei, vaan soitat turpaasi internetissä.

      Oletko koskaan taisteluja nähnytkään? Minä olen. Eikä se ollut yksi, eikä kaksi kertaa.

      • 1617

        Sodan syttymisen selvitessä Kaarlo sähkötti kiireesti perheelleen, että älkää tulko maahan. Kaarlo matkusti itsekin perhettä katsomaan ja pois pahimman sodan jaloista. Varsinaisesti perhe muutti maahan vasta sodan mentyä, mutta kyllähän niitä kahakoita oli puolin ja toisin ennen ja jälkeen itsenäisyyssodan.

        Kiinnostavaa on ollut kuinka sen aikaisia sotapropagandamyyttejä on nyt vasta ruvettu korjaamaan. Esim. sen aikuinen sotapropaganda on julistanut, että "pieni Daavid voitti suuren Goljatin, eli Israelin pikkuinen armeija voitti ympäröivien arabimaiden massiiviset joukot". Historian tutkijoiden mukaan, Israelin armeijaraporttien ja arabimaiden armeijoiden raporttien mukaan Israel olikin oikeasti se Goljat. Raporttien mukaan Israelilla oli koko sodan ajan mies- ja aseylivoima, ja enemmän ja parempia panssareita ym. ajoneuvoja ja aseita. Vaikka arabivaltoja teoriassa osallistui enemmän, niin ei se tarkoittanut sitä, että joukkoja ja tarvikkeita olisi ollut antaa rintamalle, tai että niitä olisi saatu toimitettua taistelualueille. Sodan loppuvaiheissa Israelilla oli kaikinosin jo kaksinkertainen ylivoima. Todellisuudessa suuri Goljat-Israel voitti pienen arabi-Daavidin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1093
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      539
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      531
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      525
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      464
    Aihe