Vastaus otsikon kysymykseen:
Ateisti ei löydä Jumalaa samasta syystä, kuin rosvo ei löydä poliisia tai hiiri ei löydä kissaa!
Miksi ateisti ei löydä Jumalaa?
16
57
Vastaukset
- selväpeli
Mielikuvitusolentoa on vaikea löytää.
- Taikauskonnoton
Mielikuvitusolennon löytää omasta mielestään. Ei se silti tee mielikuvitusolennosta todellista (vaikka voihan se silti olla hyvin todentuntuinen).
Kyllä rosvo löytää poliisin ja hiiri kissan. Siksi ne osaa niitä välttääkin.
- Hihhulihihhii
Rosvolla ei ole mitään syytä epäillä poliisien olemassaoloa ja hiirikin varmasti tietää että kissoja ja muitakin petoja on olemassa. Mistään jumalista vaan ei ole toistaiseksi mitään havaintoja, joten tämäkin säälittävän lapsellinen ja ala-arvoisen typerä vertauksesi menee metsään aivan kuten ne kaikki muutkin.
Oletko sinä joku 5-vuotias, vaiko ainoastaan sellaisen henkisellä tasolla? Vai miksi sinä et osaa ajatella etkä tehdä loogisia päätelmiä? Ai niin, olet hihhuli ja teiltä on kaikki ajattelu ja looginen päättely jyrkästi kiellettyä. Ja sen kyllä tosiaan huomaa. Säälittävää, todella. - Reddington
Koska emme ole huumeissa heiluvia sisäsiittoisia aivokuolleita idiootteja?
- Hara.soo
Aivan päinvastoin, hyvä toveri ateisti.
- Teuvoo
Hara.soo kirjoitti:
Aivan päinvastoin, hyvä toveri ateisti.
Jeesus oli kommunismin esitaistelija.
Tiedoksi vain luulosairaille. - Sora.haa
Hara.soo kirjoitti:
Aivan päinvastoin, hyvä toveri ateisti.
siis: "Kristityt on huumeissa heiluvia sisäsiittoisia aivokuolleita idiootteja!" ?
- Frans_2
Jumalia ei löydy koska niitä ei ole. Toisaalta, jos raamatun jumala olisi olemassa, niin sadistisesta ja murhanhimoisesta olennosta pitäisi pysyä mahdollisimman etäällä.
- lklkjlkjllkjlklk
Entä he, jotka ovat olleet vankasti uskossa ja sitten luopuneet siitä?
- Teuvoo
Mielestäni hyvin harvoin noin pahasta mielisairaudesta ei selviä ihmiseksi.
- fda
Tarkoitat kai, että ateisti on kuin poliisi joka ei tutkimuksessa löydä syytä epäillä että rosvot olisivat osallistuneet mitenkään keissiin, eikä näe syytä jatkotutkimuksiin. Tämä siitä huolimatta että kyläläisissä on erinäisiä lahkoja jotka väittävät rosvojen olleen milloin mikäkin salaliittoporukka tai yksinäinen nero jolla on yliluonnollisia voimia ja jakautunut persoonallisuus.
- ghjkgh
Koska sitä ei ole!
- keskisormeasinne
- ateisti poliisi = jeesuksen isä ,joka tako mua kans putkassa taannoin ,ja työkyvyttömyys eläkkeellä olen vieläki.
"Ateisti ei löydä Jumalaa samasta syystä, kuin rosvo ei löydä poliisia tai hiiri ei löydä kissaa!"
Eli pakenemme näkymätöntä mielikuvitusolentoa?Ateisti ei välitä etsiä jumalaa, mutta pitää vastaanottimensa valmiina minkä tahansa jumalan yhteydenotolle. Sanohan Jaakob mikseivät jumalat välitä ateisteista vaan ovat kiinnostuneita vain niistä jotka jo uskovat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1751471
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä411049Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38735- 14670
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21650- 36643
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28642Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17593Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30587