Israel tahtoo rauhaa. Sen takia he ovat suostuneet luovuttamaan alueita (Siinai, siirtokuntia) Mutta ei mihin hintaan tahansa, vaaditaan takuita oman turvallisuuden ylläpitämiseksi. vihamielisestä suhtautumisesta huolimatta. Niin sanottu muuri on esimerkki siitä, miten turvallisuus on voitu lisätä entisestään, yhä lisääntyvistä yrityksistä huolimatta.
Palestiinalaiset on kurjien olojen avulla johtajien toimesta aivopesty leppymättömään vihaan juutalaisia vastaan. On lukuisia esimerkkejä, miten tämä on tehty kouluissa 1993 puhuttiin paljon kuuluisan PLO-peruskirjan peruuttamisesta, joka selvästi puhuu Israelin tuhoamisesta. Tätä sopimusta ei ole käytännössä peruutettu, ehkä lakaistu maton alle. Syy lienee, ettei kyseinen kokous ollut sitä varten koolla, eikä ollut valtuutettu peruuttamaan peruskirjaa. Siihen sisältyy mm.:
PLO:n peruskirja pitää tärkeänä päämääränään Israelin tuhoamista. Tässä on muutamia sen tärkeimmistä kohdista:
1. Artikla: Palestiina on arabien kotimaa ja kiinteä osa suurta arabimaailmaa.
3. Artikla: Palestiinan arabeilla on laillinen oikeus kotimaahansa, ja kun se on täydellisesti vapautettu, he ryhtyvät hoitamaan asioitaan täysin riippumattomasti ja vain omaa tahtoaan noudattaen.
6. Artikla: Ennen siionistien maahantunkeutumista Palestiinassa pysyvästi asuneet juutalaiset katsotaan palestiinalaisiksi.
8. Artikla: Nyt on palestiinalaisten aika ryhtyä kansalliseen taisteluun Palestiinan vapauttamiseksi.
9. Artikla: Aseellinen taistelu on ainoa tapa vapauttaa Palestiina. Palestiinan arabit julistavat ehdottomaksi päätöksekseen pyrkiä tähän tulokseen.
10.Artikla: Terrorismi ja aseelliset puolisotilaalliset hyökkäykset ovat vapautussodan olennainen osa.
15.Artikla: Vapauttajien kansallinen velvollisuus on karkottaa juutalaiset ja puhdistaa maa siionisteista.
19.Artikla: Palestiinan vuoden 1947 jako (arabien ja juutalaisten kesken) ja Israelin perustaminen ovat mitättömät, eikä niitä hyväksytä.
Vaikka ehkä ei aina siitä puhuta selkeästi, ovat nämä periaatteet jossakin määrin voimakkaasti mukana jokaisessa toiminnassa ja neuvottelussa. Käytetään sopivaa taktiikkaa tilanteen mukaan lopullisen päämäärän saavuttamiseksi. Näyttää siltä, että he ovat propagandallaan onnistuneet.
Jihadin periaatteisiin kuuluu, ettei maa-alue, joka on ollut islamistisen hallinnon alaisena, koskaan voi siirtyä ei-muslimien alaisuuteen. Se on islamin häväistys. Sen takia on mahdottomuus, että islamin vallan alaisena olleella Palestiinan alueella voisi pysyvästi olla juutalainen valtio. Siitä, että alue on aikaisemmin juutalaisten, roomalaisten ym. alaisena, ei välitetä. Riippumatta siitä, mitä sanotaan, on päämäärä kokonaisen valtion tuhoaminen, joko siten että juutalaiset tuhotaan tai he saavat jäädä alueelle toisen luokan kansalaisina.
Lue lisää..
http://lindell.netmission.fi/iasema.html#11
http://www.ajanteos.com/
Tiedoksi: PLO:n peruskirja
12
74
Vastaukset
- Hyvä.esilletuoda
tällaiset aina, että ihmiset voi ymmärtää sen, mistä on kyse todellisuudessa eli siitä onko juutalaisilla oikeutta palata Jumalan tahdon mukaan omaan maahansa ja sitä myös hallita ihan siten kuin Jumalansa heidän sitä tahtoo hallitseman.
Tietysti palestiinalaiset ajatellevat osin samoin, mutta näiden vuosikymmenenien aikana heihin ovat liittyneet hyvin monet muutkin lähialueiden islamistit, jotka tukevat heitä aseelliseen terrorriin ja konfliktiin Israelia ja juutalaisia vastaan.
Tässä kaikessa nähdään ihan se sama Israel- ja juutalais-vastaisuus, mikä on Raamatussa myös esitetty noiden Lähi-idän kansojen tai ainakin hallitsijoiden taholta tässä asiassa, saako Aabrahamin ja Iisakin ja Jaakobin jälkeläiset Jumalan valitsemansa kansana hallita Israelin luvattua maata ja Jerusalemia, kuten Daavid sen Israelille valloitti noin kolme vuosituhatta sitten ja Salomo poikanaan rakensi sinne sen Israelin Jumalan temppelin. - Tärkeä.ymmärtää
ettei koskaan historiassa eikä muutenkaan lainkaan ole ollut mitään Palestiinaa, ja nuo ihmiset siellä ovat Lähialueiden kansoista sinne menneet, toki myös Aabraham ja Iisak ja Jaakob ja kahdentoista sukukunnan jälkeläiset Egyptistä Mooseksen ja Joosuan johdolla siihen Israelin Jumalan ja samalla myös koko maan ja taivaan Luojan johdatuksessa menivät ja saivat sen maan omakseen, alkaen Jerikosta sen muurien sortuessa, ja sen aikaiset kanaanilaiset olivat hyvin pahoja ja lapsiaan muunmuassa uhrisivat Molokille, ja tästä syystä kun kanaanilaisten syntivelka täyttyi, antoi maan ja taivaan Luoja sen luvatun maan Israelin kahdentoista heimon jälkeläisille, ja päätöksensä ovat vanhurskaat ja pyhät aina ja iankaikkisesti.
Jeesus on Israelin maanpakolaisuuden jälkeen uskollisena Jumalan Poikana koonnut kansansa ollen Juutalaisten Kuningas siihen omaan luvattuun maahansa, ja ns. palestiinalaiset eli todellisuudessa ympäröivistä Lähi-idän ja Afrikansa kansoista koostuvat ovat tahtoneet sitä, ettei Israelia enää syntyisi, ja lisäksi samoin sen tuhoa täysin myös pääsääntöisesti ainakin, vaikka aina voi olla Raahabin kaltaisia, kuten Jerikossa, jotka ymmärtävät Jumalan ja ihmisten teot näissä asioissa, ja antavat tukensa Jumalalle, eikä ihmisten valheellisille syytöksille. - Israelin.luvattua.maata
Turkki pitkään hallitsi, ja Englanti sen jälkeen, ja Israelin juutalaisvaltio on sen jälkeen alueelle perustettu Jumalan tahdon mukaan ja myös Jerusalem on annettu Israelin juutalaisten hallintaan, vaikka tahtovat antaa islamilaisten siellä ollakkin, sillä ovat rauhaa rakastavia kuten nähdään ja voidaan ymmärtää, vaikka Lähi-idän kansat ovat tahtoneet sen Israelin juutalaisvaltion jo monesti tuhotakkin, ja kuka ei tätä ymmärrä, niin ei sitten ymmärrä sitä.
- Juutalaisille.tärkein
tietysti Raamattu ja Jeesus ja hyvä Israelin Herran rakastaminen, samoin kaikkien ihmisten ja sen ymmärtäminen mitä se tarkoittaa myös ihan konkreettisesti, ja toki tästä voidaan olla montaakin mieltä, kun Israelin juutalaiset ovat siinä tilanteessa missä heidän nähdään olevan ihan totuudellisesti.
- Tietysti.juutalaisista
osalle myös YK:n lausunnot voivat olla tärkeämpiä kuin Raamattu, mutta todellisuudessa aina Jumalan kaiken säätää maassa ja taivaassa, vaikka voikin antaa jopa oman rakkaan poikansa ristiinnaulitsemisen tapahtua maan päällä.
Kaikella maan päällä on se oma aikansa ja paikkansa Jumalasa myös ihmisillä ja kansoilla. - Surullista.tietysti
että palestiinalaisten tahto on sama kuin natseilla aikoinaan, ainakin pääosin, ja palestiinalaiset tekivät myös yhteistyötä natsien kanssa tässä juutalais-kysymyksessä.
- JeesusJuutalainenon
Propakandaa osaa muslimit oikein hyvin.
- obrezen
Israel on apartheid valtio.
Kristityt pitivät päämääränä juutalaisten tuhoamista ja itsensä siirtämistä Israelin perilliseksi.
Muslimit päättivät ohittaa kristityt ja siirtää itsensä Israelin perillisiksi.
He kuitenkin jättivät huomiotta sen, että Israel on Jumalan perintöosa.- siinäpäHienoSyy
nöyryyttää, alistaa, ryöstää, kiduttaa, murhata,
ja välillä vähän listiä gettoja, toisten nauttiessa ja nassuttaessa popcornia,
hirviöitä on olemassa, jumalia ei ne on satua...
Mitä riehujille kuten palestiinalaiset, pitäisi tehdä. Antautuako ?
Sitten tulisi joku kalifaatti ( jumalan sijainen ) ja kalifi murhattaisiin , nousisi uusi kalifi, joka taas nurhataan ja tulee uusi, joka taas murhataan jne.
Näin se mennyt Israelissa, ensin musllimit taisteli kristittyjä vastaan ja sitten kalifit kalifeja vastaan. Kunnes taas kristityt meni retkilleen ja taistelu jatkui.En ylipäätänsä ymmärrä miksi muslimit haluavat islamin kalifaattia, koska ne eivät mitään rauhaa tuo kenellekkään.
Aina nousee uusi sotapäällikkä joka haluaa kalifiksi kalifin paikalle ja murhaaminen jatkuu. Kalifi vaatii alistumista Allahin nimeen ja kaikkien pakko maksaa veronsa kalifille, että hänen seurueensa voi elää ylellisesti ja harrastaa valloitus ja ryöstösotia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5321746Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18867- 84853
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101796Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai49711- 63705
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki2687- 63666
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?65598- 65533