Kanssakäymisestä

Ajatellaanpas

Luin, että jehovantodistajat ovat velvollisia valehtelemaan kun yrittävät toimia lahkonsa eduksi.

Kuinka sitten jehovantodistajien kanssa voi tulla toimeen ? Yleensähän kanssakäymisen lähtökohta on ja on oltava että puhutaan totta puolin ja toisin.

Vaikka on toki selvä, että kun Australian poliisi on aloittanut tutkinnan tuossa uskontokunnassa esiintyvästä lasten seksuaalisesta hyväksikäytöstä ja määräyksestä pitää hyväksikäyttö salassa viranomaisilta, on vain johdonmukaista toiminnan kanssa että valehdellaan kanssa.

Mitä todistaja itse sanoo ? Kuinka sinuun tulisi suhtautua

7

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nätkin

      En pystynyt valehtelemaan, siinä yksi syy ja toinen on pedofilia jota sallaillaan. Tätä JEHOVA VIHAA

      • Nätkin

        Tiedä sitten paljonko olen valehdellut tietämättäni


    • Käsketään valehtelemaan. Onneksi jt ovat pääsääntöisesti sen verran yksinkertaisia, ettei normaali sytytyksellä varustetulla henkilöllä ole suuriakaan vaikeuksia huomata jt valehtelua. Samoin kirjallisuus on kuin lapsille kirjoitettua ja kuvitettua.

    • satanic10239i

      Onko Jehovilla nyt menossa joku värväyspäivä?
      Eilen ja tänään kävivät rimputtamassa ovikelloa?

      • Loogista

        On. Muistonvietto, todistijien SUUURIIIN JUUUUHLA on edessä. Tervemenoa mukaan ja olla osallistumatta leipään ja viiniin. Luit oikein.


    • loogista

      Ei se ole valehtelua. Sitä kutsutaan teokraattiseksi sodankäynniksi. Eli pieni ja vähän suurempi vilppi sallitaan, jos se palvelee Jehovaa ja kampittaa paneskelijaa. Ei kun panettelijaa.

      • KäyOdottessa

        " Sitä kutsutaan teokraattiseksi sodankäynniksi. "

        Se on jatkuva, elämänmittainen työ ammattitaidon kohentamiseksi.
        Meikäläisellä kävivät puhumassa ja siinä nappasin käteen Raamattua arkeologian tutkimustulosten kannalta käsittelevän kirja. Kysin siitä jotain.

        Nuorempi käänsi naamansa kokeneempaan päin ja hymyillen hymyllä "meiltähän tämä käy" vastasi että tuttu kirja.

        Oikeastihan kysymys on muun kuin vartiotornikirjapainon painamasta raamattuaiheisesta kirjasta, joka on sellaisena todistajilta kielletty.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      2081
    2. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      156
      1977
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      28
      1926
    4. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      14
      1192
    5. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      987
    6. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      85
      946
    7. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      23
      875
    8. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      114
      834
    9. Minä tunnen sinut

      Ja mitä enemmän sinua opin tuntemaan, niin sitä enemmän sinusta pidän. Aivan kaikessa näen hyvän. Upean, vahvan, täydell
      Rakkaus ja rakastaminen
      50
      811
    10. Mihin olet kadonnut kaivattuni?

      Mulla on niin ikävä sua että järki lähtee😔 Pakoilit, pakoilet vieläkin ja nyt susta ei näy merkkiäkään. Tätä päivää oon
      Ikävä
      33
      789
    Aihe