Jotenkin on vastenmielistä lukea Raamattua, johon on väkisin laitettu nimi Jehova tetragrammien tilalle. Ei se Jehova nimikään ole välttämättä oikein lausuttu ja jos on, niin silti se nimi kuuluu olla siinä muodossa niin kuin se on aikanaan kääröön raapustettu vai mitä?
JHVH vaiko Jehova
8
<50
Vastaukset
- pohtijapohtii
Onhan se tosiaan aika väärin ja kyse on vääristämisestä eli ei todellakaan olla varmoja jehovan nimestä,se voi olla vaikka jahve tai muutakin.
Jehovan todistajat on kävelleet ramatun totuuden yli kys eon raamatun vääristämisestä ja todellakin ihmisten erheyttämisestä,koska ei ole faktaa tämä jehovan nimi. Kyllä. Satuhahmon nimi täytyy olla oikein. Mitäs esim. siitä tulisi, jos Mustanaamiokin kirjoitettaisiin välillä Mostunoomia ta Mastonuumio.
Ja Kumran kuopasta löytyneessä rullalle käärityssä käärössä, joka siis on aaprabamin rullalle kääritty, venytetty esinahka, on aivan ihkuvarmasti satuolennon nimi oikein. Siis: խԽԴՁխﬗ. Ota noistakin harakanvarpaista selvää, mutta noin sieltä Kumrasta löytyneessä esinahassa lukee. Olen päättänyt noudattaa Porneon ja Tyrnävän kirkolliskokousten oikeaksi julistamaa muotoa, ջօԱՓՍՈ.- plmb2016
on vaikea kirjoittaa ( täydellisesti ilmaisten) hebrealaista Nimeä jonka merkitys on olemassaolevaisuuden verbin imperfekti- preesens ja futuuri. On hyvä kun kukin kansa kirjoittaa omalla kielellään Jumalan nimen
- Vaasaactog
"On hyvä kun kukin kansa kirjoittaa omalla kielellään Jumalan nimen"
-Heh ,sekös kelpaisi jehovantodistajille mutta ei... Muuthan ovat väärässä
Hyvä huudella kun ei päde kuitenkaan - Yehoshua
Vaasaactog kirjoitti:
"On hyvä kun kukin kansa kirjoittaa omalla kielellään Jumalan nimen"
-Heh ,sekös kelpaisi jehovantodistajille mutta ei... Muuthan ovat väärässä
Hyvä huudella kun ei päde kuitenkaanSiis nimen omaan juuri niinhän se on, että monissa raamatuissa on nimi kunkin kielen mukaisesti. Ei Jehova lue esim. englannin-kielisissä raamatuissa vaan Jehovah. Tuolla on eri kielisiä käännöksiä tuhan allahista
http://biblehub.com/multi/genesis/2-8.htm
jw.orgin verrkoraamatun russian-kielinen nimi näyttää' tuolta "Иегова", minusta siinä on kirjaimet iegova, voi olla että g lausutaan tuossa h:ksi.
Italian-kielinen taas käyttää muotoa
"Inoltre, Geova* Dio piantò un giardino in Eden"
Ranskankielinen käyttää muotoa Jéhovah
Pointti tässä on se, että Jehovan todistajilla ei ole mitään sitä vastaan, jos joku käyttää muotoa Jahve, onhan se heidänkin mielestään o i k e a m p i muoto tetragrammista.
Sinun taas on turha huudella mitään, kun itse kutsut jumalaasi tälleen suomalaisittan ihan vaan Jeesukseksi. Et siis ole kovin tarkka sen lausumisen suhteen itsekään.
Minä sanon Jehova, riippumatta siitä onko se oikea vai vähemmnä oikea muoto. Jos Jehova on eri mieltä tulkoon kertomaan siitä minulle henkilökohtaisesti.
- Lokotohvi
Kristinopissa on Raamatun tärkein sääntö lähimmäisen rakastamisen käsky.
lahko ei suojele omia lapsiaan pedofiileilta, vaan suojelee pedofiilejaan viranomaisilta. Jäsentensä ajan se käyttää tetragrammi-puheiden yms. pitoon. - father
Paremmmin kaikki ovat ymmarrettävissä, kun nimen paikalle kirjoitetaan herra.
- niinseonkunonkerrottu
"Jotenkin on vastenmielistä lukea Raamattua, johon on väkisin laitettu nimi Jehova tetragrammien tilalle. "
Niin ja varmaan luet ko raamattua?
Ja tetragrammi on laitettu mihin muihin raamattuihin nimen tilalle?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 923518
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli442887Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.742386- 612328
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki512281Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1162256Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv212143Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.202097- 1152025
- 621974