Rinteen/Urpilaisen edellisessä hallituksessa tekemän jarrutuspolitiikan satoa korjataan nyt: kun Sdp ei antanut suostumustaan viime hallituskaudella kokoomuksen esittämiin pienempiin leikkauksiin, niin tämän vuoksi vaikeudet ovat moninkertaistuneet, ja nyt Sipilän pitääkin tehdä leikkauksia oikein ISOLLA kädellä. Siihen kuuluvat mm. yli 75-vuotiaiden etuuksien karsiminen, josta Kulta-Kalle sanoi menevänsä vetämään Sipilää turpaan. Jos Kalle olisi miettinyt asiaa paremmin, niin oikea mottaamisen kohde olisi ollut Rinne.
Kiittäkää nyt Sdp:tä, kun se ei suostunut aiemmin tekemään niitä maltillisia leikkauksia!
Kiittäkää nyt Sdp:tä, kun se ei suostunut aiemmin tekemään niitä maltillisia leikkauksia!
Vastaukset 30
Vanhimmat
Katainen ei halunnut leikkauksia koska kuolasi EU komissaarinvirkaan.
Ai että Katainenko nyt muka niitä leikkauksia ei halunnutkaan?
BUUUAHAHAHAHHAHAHAAAA!!!!!
Kokoomus on Suomen syöpä, vuodesta -87 lähtien se on tuhonnut Suomea ja talouttamme järjestelmällisesti. Jälkiään se on yrittänyt peittää valtion omaisuutta myymällä, surkuhupaisaa touhua.
Vuoteen -87 verrattuna Suomen kansantuote on kylläkin moninkertaistunut.
Nimenomaan Katainen koska pyrki rahakkaaseen EU virkaan.
kansantuote on ehkä kasvanut 50% (keskimääräisellä 2% kasvulla) ja olisi kasvanut ilman kokoomusta huomattavasti enemmän koska kokoomuksen talouspolitiikasta on tuloksena ollut 100 miljardin velkataakka.
Demareiden aiheuttama se velkataakka on. Demarit oli keulassa vetämässä Suomea Euroopan Unioniin. Emuun mentiin salaa 1993 Koiviston toimesta.
Kepun Esko Aho vei Suomen EU:hun ollessaan pääministerinä.
EU juuri niitä leikkauksia vaatiikin, senkin idiootti. Mikäli leikkauksia ei tehdä, käy Suomelle kuin Kreikalle, joka joutui EU:n valvontaan.
Joten mites se homma nyt menikään...?
Eikö siis ulkopolitiikkaa johtavalla Sdp:n presidentti Koivistolla ollut sananvaltaa asiassa?
Katainen ajoi VAIN OMAA ETUUAN. TAJUATKO?????
"kansantuote on ehkä kasvanut 50% (keskimääräisellä 2% kasvulla) ja olisi kasvanut ilman kokoomusta huomattavasti enemmän koska kokoomuksen talouspolitiikasta on tuloksena ollut 100 miljardin velkataakka."
Eihän velkataakka kansantuotteeseen negatiivisesti vaikuta senkin idiootti. Velallahan juuri niitä investointejakin tehdään.
Herlin ja Wahlroos saivat jälleen reilusti EU-tukia!!
Finanssiyhtiö Sammon konsernijohtaja Björn Wahlroos KOK sai jälleen runsaasti EU:n maataloustukia. Myös hissiyhtiö Koneen hallituksen puheenjohtaja Antti Herlin kuittasi reilusti EU-rahaa.
Björn Wahlroos sai Halikon viljelmilleen viime vuonna reilut 260 000 euroa, Antti Herlin KOK puolestaan Kirkkonummen tilalleen vajaat 200 000 euroa.
Molemmat olivat suuria tuensaajia jo edellisvuonna.
Tiedot käyvät ilmi Maaseutuviraston julkaisemista EU-tukitilastoista, joista puuttuvat kuitenkin Suomen maksamat kansalliset tuet.
http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2009/02/26/herlin-ja-wahlroos-saivat-jalleen-reilusti-eu-tukia/20095267/12
Koitapa nyt lukea edes faktat, miten Suomen 103 miljardin euron valtionvelka on kokonaan porvaripuolueiden kepun ja kokoomuksen päähallituspuoluejohdossa otettu. Apupuolueet on apupuolueita kuten persujen perseenotto kertoo.
Kokoomuksen osuus Suomen valtionvelasta yli 80%.
Esko Ahon hallitus velkaannutti Suomen
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13685105/esko-ahon-hallitus-velkaannutti-suomen
.
Esko Ahon hallitus velkaannutti Suomen (osa 2)
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13685134/esko-ahon-hallitus-velkaannutti-suomen
.
Esko Aho suurimpia syyllisiä Suomen velkaantumiseen
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13665704/esko-aho-suurimpia-syyllisia-suomen-velkaantumisee
.
Suomen 90-luvun pankkikriisistä kaikki alkoi!
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13700891/suomen-90-luvun-pankkikriisista-kaikki-alkoi!
.
Valehdeltiinko veronmaksajille päin naamaa?
http://pelisuomi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/187554-valehdeltiinko-veronmaksajille-pain-naamaa
.
Oikeisto elää valtiovelan otolla - SDP vaihtoehto
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14022074/oikeisto-elaa-valtiovelan-otolla---sdp-vaihtoehto
.
Sosiaalikapitalismi eli finanssikapitalismi sosialisoi tappionsa
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13689436/sosiaalikapitalismi-eli-finanssikapitalismi-sosial
.
Oikeisto syö hyvinvointivaltion
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13689443/oikeisto-syo-hyvinvointivaltion
.
Valtionvelka nousee porvarikaudella (kepu, kokkarit) ja laskee sdp-kausilla
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13687861/valtionvelka-nousee-porvarikaudella-ja-laskee-sdp-
Kokkare kusettaa aina se on fakta, samoin kokkare velkaannuttaa maan aina, Suomen 100 miljardin euron valtionvelka on kokonaan kokkare ja kepu -porvaripääministerikausina otettu kun porvaripuolue on päähallituspuolueena, se kertoo jotain. Viimeksi Paavo Lipposen SDP-johtoinen hallitus laski valtionvelkaa kunnolla 90-luvulla, se oli valtionvelka jota Esko Ahon kepupääministerihallitus oli ottanut markoista euroiksi muutettuna 50 miljardia euroa, vain kokoomuksen pääministeri Jyrki Kataisen hallitus on päässyt samoihin järkyttäviin valtionvelanottolukemiin +50 miljardin euron valtiovelan lisäämisellä.
Vanhaa 2009 tietoa sulla, vaikka kertoo että Wahlroos ja Suomen rikkain mies Herlin ovat repineet jättimaataloustukiaan jo vuosikausia.
-
Suomen sosiaalitukiloisien kuninkaat 2014 !
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14063494/suomen-sosiaalitukiloisien-kuninkaat-2014-!
..no onhan Björn "Nalle" Wahlroos Suomen historian kaikkien aikojen suurin tai toisiksi suurin sosiaalitukien saaja -siis Suomen kaikkien aikojen suurin ja kallein sosiaaliloinen:
Varakkaimmat nostavat Suomessa sosiaalitukia melkein yhtä paljon kuin köyhimmät
https://suomimedia.wordpress.com/2015/07/10/hatkahdyttava-tilasto-varakkaat-nostavat-suomen-sosiaalituet/
Suomen rikkain mies useamman miljardin euron omistaja Antti Herlin ja yli parikymmentä miljoonaa euroa viime vuonna pääomatuloja saanut Björn "Nalle" Wahlroos ovat Suomen suurimmat maataloussosiaalituen saajat, ja samalla viime vuoden sosiaalitukikuninkaat! Antti Herlin sai viime vuonna maataloustukea 304 306 euroa. Björn Wahlroos sen sijaan kuittasi tukia piirun verran yli 240 000 euroa.
Itse asiassa koko Suomen historian suurimmat sosiaalitukien saajat!
Herrat ovat saaneet jo vuosia sivutoimisina maanviljelijöinä jättimaataloustukia, ollen itse asiassa kaikkien aikojen eniten Suomessa sosiaalitukia saaneita henkilöitä. Useita miljoonia euroja sosiaalitukia imeneitä loisia. On se metkaa että Suomen rikkain mies on samaan aikaan Suomen eniten sosiaalitukia saava henkilö -Suomen sosiaalitukiloisien kuningas!
Antti Herlinin maataloustukisumma pompsahti, Wahlroosin tuki ennallaan
http://www.mtv.fi/uutiset/talous/artikkeli/antti-herlinin-maataloustukisumma-pompsahti-wahlroosin-tuki-ennallaan/4897784
-
Kaiken lisäksi herrat välttyvät lähes kokonaan veronmaksulta jättituloistaan Suomen oikeistohallitusten luomilla verotusmalleilla, jotka suosivat pääoma- ja yhteisötulojen saajia.
Miljardööri Antti Herlin sekä miljonäärit kuten pääministeri Juha Sipilä ovat saaneet nauttia Suomen rikkaille tarjoamista veroeduista. Täysin laillisesti.
http://seura.fi/puheenaihe/ajankohtaista/nain-suomea-leikkauksiin-piiskaava-juha-sipila-piilotti-miljoonansa-vakuutusjarjestelyilla/?shared=290501-bda27d60-500
Tässä on linkki todella hyvään artikkeliin miten rikkaat Suomessa piilottavat tulonsa. Järkyttävä järjestelmä luotu, jolla tuloeroja kasvatetaan ja rikkaat välttyvät veroilta lähes kokonaan. Ja vielä yksipuolinen yhteiskuntasopimus työntekijöille ja tuet leikkuuseen köyhiltä.
-
Koneen Herlinin osinko 160 miljoonaa, vero 4,7 %
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2016/03/07/koneen-herlinin-osinko-160-miljoonaa-vero-47
Verottajalta jää saamatta satoja miljoonia euroja kevään jättiosingoista, kun moni suuromistaja ei maksa osingoistaan veroa.
Pörssiyhtiö Koneen pääomistaja Antti Herlin saa Koneen vuoden 2015 tuloksesta osinkona yli 160 miljoonaa euroa. Päätös osingosta tehtiin tänään maanantaina Finlandia-talossa pidetyssä Koneen yhtiökokouksessa. Herlin maksaa osingostaan pääomaveroa yhteensä 7,5 miljoonaa euroa. Veroprosentti on siten 4,7.
Koneen hallituksen sihteeri, Holding Manutaksen ja Security Tradingin toimitusjohtaja Jukka Ala-Mello on vahvistanut MOT:n luvut.
Maanantaina 7.3. klo 20:00 YLE:llä esitettävä MOT: Kapitalistin tilipäivä käsittelee osinkojen epäyhtenäistä verokohtelua. Käytännössä vain piensijoittajat maksavat täyden 30 prosentin veron osingoistaan. Jos Herlin maksaisi pääomaveroa piensijoittajien tapaan kertyisi veroa silloin 48,2 miljoonaa euroa.
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2016/03/07/8-miljardin-porssiosingoista-veroja-alle-400-miljoonaa
-
Kokoomus komppaa tätä anti-Robin Hood -toimintaa, eli varallisuuden kuppausta köyhiltä ökyrikkaille!
Lähde: http://keskustelu.suomi24.fi/t/14166486/suurmielenosoitus-helsingissa-12-3-2016--klo-14--!
Ei pidä paikkaansa. Koivisto vei salaa kansalta ja Eduskunnalta ja vannotti Ahon pitämään suunsa kiinni. Yuo Tubista löytyy video, jossa Aho valehtelee Eduskunnalle ja Pääministerinä toimineelle Lipposelle 1998. Tämä on kamalaa ,... sanoo Lipponen. Aho oli Sdp:n ottopoika kaikessa.
Sipilän, Stubbin ja Soinin täysmusta porvarihallitus viljelee mantraansa, sillä kerrankin vallassa on täysporvarihallitus jolla on valta leikata työntekijän palkkoja ja työehtoja, heikentää AY-liikkeen valtaa ja lisätä eturyhmänsä varakkaiden, pääomapiirien ja elinkeinoelämän omistajien etuja ja voittoja. Taustalla peesaa vielä kolmas kokomusta ässä Sauli niinistö, joka voi hyväksyä SSS-porvarihallitusten rustaamia lakeja. Taustalla EK, jonka värittynyttä tilastodataa SSS-hallitus käyttää, vaikka EK on toinen työmarkkinaosapuoli jonka etujen mukaista on huonontaa työntekijän ja ammattiliikkeiden asemaa. OECD:n ym. ulkomainen taloustilastotieto kertoo ihan muuta, kuten ylempää voitte lukea.
Sipilä on TV:ssä esillä kertomassa kauhutarinoita jotta kusetus menee läpi, ennen kuin Suomi taas alkaa nousta taantumasta, joka ei johdu suomalaisen työn hinnasta tai hyvinvointipalveluista.
Ja viimeksi Sipilä kertoi että viimeinkin Suomi-veneestä ollaan saamassa tulppa pois jotta se saadaan hukutettua:
"– On hienoa, että PAM lähti liittokierrokselle mukaan. Toivottavasti tulppa lähtee paatista ja päästään eteenpäin, Sipilä sanoi muun muassa Ylen mukaan".
http://yle.fi/uutiset/sipila_pamin_ratkaisusta_toivottavasti_tulppa_lahtee_paatista_ja_paastaan_eteenpain/8751295
Lausahdus herättää ihmetystä ja hilpeyttä.
– Kaikkien freudilaisten lipsahdusten äiti? kysyy Suomen Yrittäjien varatoimitusjohtaja Antti Neimala Twitterissä.
– Yhteinen vene uppoaa? kysyy puolestaan oppositiopuolue SDP:;n kansanedustaja Timo Harakka.
https://www.msn.com/fi-fi/uutiset/kotimaa/juha-sipilän-lausunto-hämmästyttää-–-”kaikkien-freudilaisten-lipsahdusten-äiti”/ar-BBqBpYf?li=AAaDcIL&ocid=mailsignoutmd
SSS-porvarihallituksella on kova tavoite upottaa Suomi Oy Ab, jotta se saadaan myytyä oikeiston hyväveljille pilkkahintaan.
Kyllähän se on kyttyrää. https://www.youtube.com/watch?v=7FYpbCPJNy4 Demarit vei ja Aho valehtelee tietoisesti Kansanäänestystä ei tehty rahaliitosta.
vo voi voi lapsiraukka, ei velka ole välttämätöntä talouskasvulle, holkerin hallitus toimillaan, kuin myös ahon, aiheutti 90 luvun laman ja velan. Ei nytkään velka lisäänny investoinneista, vaan yli varojen elämisestä, mikä taas johtuu globaalista lamasta jossa Suomea lisäksi rasittaa Nokian romahdus ja Venäjän kapupan hiipuminen.
Velkaa on otettu julkisen talouden pyörittämiseksi. Yksityisen sektorin maksamat veroeurot pitävät julkista taloutta yllä, mutta niistä kertyvät veroeurot ei riitä. Julkinen talous on liian suuri. Neuvostoliiton ja koko Itäblokin kaatuminen aiheutti pörssiromahduksen Suomessa jota kukaan ei uskonut vaikka koko Itä-blokin kaatuminen oli selvästi nähtävissä -80 luvulta alkaen. Pörssikeinottelijoita oli niin oikealla kuin vasemmalla.
Koivistohan oli ensimmäisenä allekirjoittamassa Suomen osalta Maastrichtin sopimusta. Sopimus johti Euroopan Unionin syntyyn. Siellä päätettiin myös talous ja rahaliiton perustamisesta, sekä yhteisestä turvallisuuspolitiikasta.
Eipä mitään, nyt taitaa Stubbilla olla palkintovirka eu:ssa, mietin tässä mikäs se hyvä teko eulle olikaan.
EUn jäseneksi pitiki mennä.virhe olis tuo rahaliitto johon Lipponen ja Niinistä Suomen ajoivat.
Eu jäsenyyden puolesta äänestin turvallisuus syistä.Koska Venäjä on rajanaapurina ,jäsenyyt on turvallisuutta.
Olis, hauska tietää , miten SIPILÄ aikoo estää leikkausten , yhteiskunta sopimuksen tuoman hyödyn valumisen sijottajien , sijotusyhtijöiden mukana veroparatiisiin. EN kyl, tajua miten rikkaiden rikastuttaminen nostaa suomen suosta. koska niiden AHNEUDEN takia tlanne on tälläinen, olisivat investoineet , laitteisiin ja tuotekehitykseen niin eitarviis ITKEE et on huono työn tuottavuus. Ne , yleensä suvun tai yksityisen omistamat virmat on investoineet tarpeeksi ja tekevät HUIPPU tulosta.Sijotus yhtiöden omistamat laitokset on huonossa hapessa pää sääntöisesti, tuottaavat heikommin.
Konepajateollisuus on kyllä investoinut uusiin koneisiin, koska siellä on pakko jos meinaa pysyä kehityksen kärjessä ja saada tuotteensa markkinoille, sekä myytyä, että pidettyä edes entiset työpaikat.
Esa Mäkinen kertoi juuri pari viikkoa sitten A-Talk: issa, että työpaikat syntyy juuri pieneen ja keskisuureen konepajateollisuuteen, koska siellä on eniten nousua taloudessa nähtävissä. Tämän näkee myös pörssikurssien kehityksestä niissä, jotka ovat pörssilistattuja.
2011 - 2016 alun välillä Suomessa on runsaassa neljässä vuodessa miljonäärien määrä noussut 25.000:sta 50.000:een eli kaksinkertaiseksi!!! Lisäksi osinkojen määrä on noussut lähivuodet, ja tänä keväänä oltaisiin jaettu kaikkien aikojen osingot yli 12 mrd euroa (viime vuonna runsas 10 mrd euron jättiosingot). Kummasti vaan TeliaSonera poistettiin listauksesta vaikka se on aikaisempina vuosina ollut mukana, näin kaikkien aikojen omistajien jättiosingot tipahtivatkin 8,5 mrd euroon. Kyllä se elinkeinoelämä ja EKokoomus osaa muuttaa talousdataa haluamaansa suuntaan.
Faktat Suomen oikeasta tilaneesta löytää alla olevasta linkistä, SSS-porvarihallituksen ja EK:n valheet perustuvat elinkeinoelämän oman tutkimuslaitoksen Etlan dataa, jota toinen työmarkkinaosapuoli värittää aina juuri haluamakseen, ja nyt se haluaa työläisen selkänahasta lisävoittoja omistajille:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14100455/sss-ja-ek---miksei-yrittajyys-kannata-suomessa
Miljonäärien määrä Suomessa on noussut vuoden 2011 n. 25.000:sta vuoden 2016 50.000:een, eli kaksinkertaiseksi Myös suomalaisten ultrarikkaiden määrä kasvoi puolella vuosikymmenessä. Suomessa oli viime vuonna 580 ”ultrarikasta” eli henkilöä, jonka omaisuuden arvo ylittää 30 miljoonaa dollaria.
Suomalaisten miljonäärien määrän tuplaus 2011-2016 välillä
23.6.2011 http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2011/06/23/suomessa-on-25-800-miljonaaria/20118907/12?&posted=1&n=4#messageSent
6.3.2016 http://www.hs.fi/talous/a1457233345895
Voi kysyä, mikä taantuma täällä on ja miksi jokaiselta työntekijältä pitäisi siirtää omistajille 500-1000€ vuodessa tulonsiirtona lisää? Haluaako SSS-porvarit hallituskautensa aikana taas tuplata SSSuomen miljonäärien määrän 100.000:een jotta kokoomus saa saman verran ydinkannatusta lisää. On kai aika selvää että miljonäärit äänestävät EKokoomusta joka turvaa rikkaiden alhaisen verotuksen sekä varallisuuden maksimaalisen kasvun. SSS-porvarihallitus toimii anti-Robin Hoodina joka varastaa köyhiltä rikkaille.
Eihän se ole keneltäkään pois, vai onko?
Eiköhän se ole joltain pois jos Hesburger Salmela haluaa kasvattaa monimiljoonaomaisuuttaan sillä että vaatii työntekijöilleen 40 viikkotunnin sijaan 45 viikkotuntia tietenkin samalla palkalla. Ahkeran duunarin selkänahallakin on minimipaksuus.
Hesburgerin Salmela Ylellä: ”Sosiaaliturva vie suomalaisten työmotivaation, työviikon pituudeksi 45 tuntia”
http://www.iltasanomat.fi/tyoelama/art-2000001128464.html
Muistakaa myös äänestää, äänestämättä jättäminen on ääni riistäjille. Kokoomuksen ydinkannatus on noin 12% äänioikeutetuista, kepun n. 15% korkeintaan, RKP:n muutama prosentti, samoin Kristillisten -siis jos kaikki äänioikeutetut äänestäisivät. Äänestämättä jättäminen on suurinta tyhmyyttä ja siihen porvarit tietenkin pyrkivätkin. Pitäisi saada varmaan ilmaiset kahvitarjoilut, grillimakkaraa ja muutaman miljoonan palkintojen arvonta äänestäneiden kesken jotta äänestysaktiivisuus saataisiin nostettua ja kansan todellinen ääni kuuluviin. Muista että porvari äänestää aina, koska jokainen lisä-ääni tuo hyväosaisille ja omistajille lisäetuja!
Äänestämättä jättäminen ei siis ole vaihtoehto vaan typeryyttä.
SSS vetää nyt kimpassa paatista pohjapropun irti, sitten vaan tehdään nyrkkimoikkauksia loppukausi.