Kirkollisverot jatkavat nousuaan

LöytyyköMaksajia

6

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • beancounter322

      "– Jotenkin tuntuu kohtuuttomalta, että vähäväkinen seurakunta joutuu kunnossapitämään arvorakennuksia. Ei meillä ole sellaiseen mahdollisuuksia, Pokkinen tuhahtaa."

      Just joo. Puheissa uskovat ovat niin vaatimattomia ja nöyriä, sitten kun jotain rakennetaan, mikään ei ole tarpeeksi prameaa. Vähäväkinen seurakunta purkakoon toisen kirkon, eikä inise veronmaksajien rahojen perään.

    • Kannattaa varmaan taas rakennuttaa joku kymmenenmiljoonan kappeli joneee persreikään.
      Niin voidaan todeta, että kirkolla ei ole varaa maksaa edes sähkäölaskuja.

      Voi niitä raukkoja siellä.

      Sitä paitsi eikös sähkömagnetismi ole noituutta?



      Oli miten oli, mutta

      Onneksi aina voi verottaa lisää....

      • Konkurssivalmis_kirkko

        Kymmenen miljoonaa euroa ei ole vielä mitään, Ylivieskaanhan suunnitellaan palaneen kirkon tilalle viisikymmentä miljoonaa euroa maksavaa kirkkoa. Kirkko ajaa itsensä konkurssiin idioottimaisella talouspolitiikallaan ja itsepetoksellaan. Luulevat, että maksajia riittää loputtomiin asti, vaikka erolaskuri rullaa yhä kiihtyvään tahtiin.


    • rellexi

      Mun kirkollisvero ei nouse kun erosin kirkosta n.10vuotta sitten ja jokainen voi ja kannattaa tehdä samoin, sitten ei väliä nostelkoot miten paljon haluavat, nyt teidän rahat menee kankkulan kaivoon.

      • vauva.kaste.väärin

        Täällä eräs eronnut. Erosin kirkosta 38 vuotta sitten, enkä ole koskaan katunut eroani. Usko ei ole kirkoista kiinni.


    • lopun-alku

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      171
      1437
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1029
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      725
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      650
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      640
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      637
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      632
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      573
    Aihe