Kevyt liikenne

Muuttomielellä

Tänään meni hermot suojatiellä. Olen muuttanut, joten uudet pyöräilyreitit vielä opetteluttaa. Kotini nurkalla meni hermot. Olin tulossa kotiin. Enää yksi tien ylitys. Jouduin ylittämään tien vaarallisesta kohtaa. Auto pysähtyi ja rupesin varmistamaan pysähtyykö toisesta suunasta tuleva auto myös. Siihen ei pidä luottaa, jos toisesta suunnasta tuleva pysähtyy, pysähtyykö toisesta suunnasta tuleva myös. Suojatien eteen pysähtynyt auto soitti torvea. Kaikeksi harmiksi keskellä pahinta iltapäiväruuhkaa oli tien päällystystyö käynnissä ja turvallinen suojatie pois käytöstä. Kyseinen suojatie olisi ollut turvallinen, sillä siinä on töyssy, joka hidastaa autojen vauhdin ja varoitusvalot, koska se on alakoulun kohdalla.

6

187

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TurvallinenSuojatie

      "turvallinen suojatie"
      Kerro lisää...

    • tarkennusta

      Talutitko pyörää? Se on ainoa tapa, jolla voit käyttää jalankulkijan etuoikeutta kulkea suojatiellä. Nousemalla satulaan muutut taas väistämisvelvolliseksi. Suojatie on suojatie vain jalankulkijoille. Pyöräilijöille se on pyörätien jatke, jolla on eri säännöt.

    • Ajoneuvosikuljettaja

      Jalkakäytävällä saavat polkea vain alle 12 v ikäiset. Suojatiellä ei saa polkea kukaan.
      Pyörätie sitten erikseen ja pyörätienjatkeella (ja toistaiseksi sellaiseksi luettavat suojatiet), väistämissäänöt sitten merkeistä ja paikasta kiinni, pyöräilijällä ei ole mitään automaattista etuajo-oikeutta vrt. kävelijä suojatiellä.

      • tavallinenfillaristi

        Pyörätien jatke ja suojatie ovat kaksi eri asiaa. Mikään suojatie ei lueta pyörätien jatkeeksi. Samassa kohtaa pitää suojatien lisäksi olla myös pyörätien jatke (näkyvästi merkitty tai ei) jotta saa pyöräillä yli.


    • syytä_muistaa

      Suojatiellä ei saa pyöräillä, ei edes alle 12-vuotiaat. Suojatie on jalankulkijoiden käytettäväksi ajoradan, pyörätien tai raitiotien ylittämiseen tarkoitettu, liikennemerkillä tai tiemerkinnöin osoitettua tien osa jolle pyöräilijöillä ei ole asiaa.

      Löytyy KKO:n ratkaisu jossa todetaan seuraavaa: "Tieliikennelain 2 §:n 5 kohdan mukaan suojatie on tarkoitettu jalankulkijoiden käytettäväksi. Hovioikeuden toteamasta syystä Jukka Sakari Patteri ei olisi saanut ajaa polkupyörällä suojatiellä, vaikka hän oli alle 12-vuotias." Päätöslauselma: Hovioikeuden päätöksen lopputulosta ei muuteta.
      https://www.edilex.fi/kko/ennakkoratkaisut/19860113t

      Suojatiellä ei siis koskaan saa pyöräillä. Samassa kohtaa pitää suojatien lisäksi olla myös pyörätien jatke jotta saa pyöräillä yli. Se milloin näin on, on joskus hankala hahmottaa.

    • Tekstistäsi saa sen käsityksen, että yritit tai olisit halunnut ajaa pyörällä tien yli. Lienetkö unohtanut, että suojatie antaa suojaa vain jalankulkijalle, ei pyöräilijälle. Siinäkin tapauksessa, että paikalla on pyörätien jatke, on väistämisvelvollisuus pyöräilijällä eikä autolla, ellei kyse ole siitä, että auto on kääntymässä sille tielle, jonka pyörätien jatke ylittää.

      Kaikki eivät näytä muistavan tätä autoakaan ajaessaan, koska väistävät pyöräilijöitä suoralla tiellä. Kohteliasta ehkä, mutta ongelmallista sikäli, että muilla autoilijoillahan ei ole perustetta odottaa niin tapahtuvan ja liikennesääntöjen idea on juuri tehdä liikenteestä ennakoitavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      94
      7723
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      4087
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      48
      3650
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      249
      3187
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2742
    6. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      21
      2674
    7. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      39
      2653
    8. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      46
      2623
    9. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      140
      2588
    10. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2539
    Aihe