Kysyin Jehovantodistajilta -eivät osanneet vastata

KysyväEksyiTieltä

Keskustelin Jt:ien kanssa kristinuskosta. JT:t kertoivat ettei kolmiyhteistä Jumalaa löydy raamatusta. Kysyin löytyykö raamatusta mainintaa vartiotorniseurasta, kierrosvalvojasta tai Jehovan todistajista.
En saanut vastausta kysymykseeni, vaikka esitin kysymykset kahteen kertaan. Molemmilla kerroilla vaihtoivat puheen aihetta, eli tekivät off topicit.

Löytyykö tältä palstalta vastausta kolmiyhteisen Jumalan raamatullisuuteen, ja löytyykö raamatusta mainintaa vartiotorniseurasta, kierrosvalvojasta ja/tai Jehovan todistajista?
Kiitos asiallisista vastauksista!

11

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minäkin kysyin kerran jt lehtikaupustelijalta, montako pyramiidituumaa pitkä heijari oli tase russelilla ja rutherfoordilla. Ei osannut vastata. Mutisi vaan jotain kadotuksesta ja tulisesta järvestä. Kaikki todella henkeytetythän tietävät, että 6,07 ja 1,914 pyramiidituumaa on oikea vastaus.

      • Uiopfhkl

        Valehtelet senkin paska


      • Uiopfhkl kirjoitti:

        Valehtelet senkin paska

        Tuon asia totuudellisuuden voit helposti tarkistaa soittamalla virka-aikaan numeroon 029 5242111, ja kysyt jeesusta puhelimeen.

        Tai lähettämällä kyselyn:
        Niuvanniemen sairaala
        Niuvankuja 65
        70240 Kuopio


    • valinnavaraa.riittää

      Kaikki ryhmät tulkitsevat Raamattua ja poimivat sieltä kohtia siten kuin heidän tarkoituksiinsa sopii. Siitä voi jokainen sitten valita mieleisensä kuppikunnan, jossa hengailee samanmielisten kanssa. Eri asia sitten, viekö yksikään porukka ketään yhtään lähemmäksi Jumalaa.

      • Yuiofghhhttg

        Jauhat soopaa.......sitä samaa mitä muutkin.........hahahahahahaha....typerykset!


    • Yuiofhk

      Kyllä löytyy........Paavalin kirjeistä lähes kaikista

      • 3naisuus

        Kolmiyhteinen Jumala on tuossa:

        1. Kor. 8:6 meillä on vain yksi Jumala, Isä. Hänestä on kaikki lähtöisin, ja hänen luokseen olemme matkalla. Meillä on vain yksi Herra, Jeesus Kristus. Hänen välityksellään on kaikki luotu, niin myös meidät.

        New Yorkia, hallintoelintä, pukua, salkkua, kirjallisuus-nokkakärryä tms. ei Paavali tuntenut, joten niistä ei ole mainintaa. Jumala tietysti näki nämäkin ennalta, mutta ei kehdannut laittaa - olisi kuulostanut liian kummalliselta.


    • CochetaOnawa

      Kolmiyhteisestä Jumalasta ja kierrosvalvojasta ei löydy samaa sanaa tietenkään Raamatusta. Kierrosvalvoja sanana on Jehovan todistajien omaa ns. teokraattista sanastoa. Esimerkkejä on kosolti muitakin. Ja kolminaisuus on sitten oma juttu.

      Mutta sen sijaan Jehovan todistajista löytyy kosolti aineistoa Pyhistä kirjoituksista. Jos Jumalan nimi on Jehova, niin silloin Aadam oli ensimmäinen Jehovan todistaja, jonka tarkoitus oli siirtää hankkimansa tiedot Jumalasta vaimolleen ja lapsilleen.
      Tiedämme heidän dramaattisista vaiheista sen, mitä Raamattu meille kertoo. Voidaan siksi sanoa, että Aadamin lapset olivat ensimmäisiä Jehovan todistajia, sillä he varmasti puhuivat eli todistivat siitä, kuinka heidän vanhempansa ajettiin pois paratiisista ja kuika Aadamin toinen pojista teki murhan. Uskon, että Aadamin oli varmasti vaikea puhua tapahtuneista asioista paratiisissa, sillä he menettivät kaiken sen, mitä heillä oli silloin. Voin vain kuvitella, kuinka he häpesivät kaikkea sen jälkeen. mitä he olivat tehneet. Ehkä he lymyilivät jossain pimeissä luolissa paossa ulkomaailmaa joka muistutti heitä tapahtumista Eedenissä. Kun ihmiskunta lisääntyi, jokainen todisti jollain tavalla Jumalasta. Koko Raamattuhan todistaa Jumalasta ja hänen kirkkaudestaan.

      • KysyväEksyiTieltä

        "Mutta sen sijaan Jehovan todistajista löytyy kosolti aineistoa Pyhistä kirjoituksista. Jos Jumalan nimi on Jehova, niin silloin Aadam oli ensimmäinen Jehovan todistaja", jonka tarkoitus oli siirtää hankkimansa tiedot Jumalasta vaimolleen ja lapsilleen."

        Teit samankaltaisen johtopäätöksen/tulkinnan Raamatun aikaisesta Jehovantodistajasta kuin nykykristityt tekevät tulkintansa kolmiyhteisestä Jumalasta. Eli toisin sanoen Raamattu ei suoraan sano Aadamin olleen Jt, eikä Jumalan olevan kolmiyhteinen, vaan täytyy tehdä päätelmiä.
        Jos Aadam oli Jt, niin silloin Jumalakin on kolmiyhteinen.

        "... jonka tarkoitus oli siirtää hankkimansa tiedot Jumalasta vaimolleen ja lapsilleen."

        Mihin vartiotorniseuraa tuolloin tarvittiin, jos Aadam kommunikoi suoraan Jehovan kanssa? Vai edustiko Aadam (yksin?) vartiotorniseuraa?


    • Kiitossinulle_kiitos

      Kylläpä oletkin älykäs! Minä oikein ihailen sinunlaistasi Älyn Jättiläistä! Laitoitpa jauhot suuhun! Sinun sietäisi olla ylpeä itsestäsi!

      • SäälinSinua

        Etkö parempaan pystynyt?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      557
      1848
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      907
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      84
      883
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      806
    5. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      729
    6. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      727
    7. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      715
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      68
      695
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      74
      648
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      543
    Aihe