Metamorfoosi oli Darwinin pahin painajainen

8

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • jyrtsimoi

        Heh, Molo linkitti taas aineistoa josta ei itsekään ymmärrä tuon taivaallista.

        Avaus oli sikäli totta että Darwin ole ihan yhtä pihalla metamorfoosin suhteen kuin Molocin linkkikin. Heheheh.


    • xvfbbxcxcvcv

      Miksi Jumala olisi luonut noin monimutkaisen asian?. Typerä idiootti

      • tieteenharrastaja

        Jumalalle on turha miksitellä, kun kyse on ihmisymmärryksen vähyydestä.

        Ihmiselläkin on kehitysvaiheita (muna, sikiö, kisääntymiskyvytön nuori, aikuinen) selä metamorfooseja (alkionkehitys, murrosikä). Vain kotelovaihe puuttuu,


    • niinsitäitteensä

      Tässäkin on totisesti ROTin tavaramerkki. Pää edellä seinään...

    • Mikämorfoosi

      Nyt on jo todettava,että uskonnollinen paradigma tällä draamattu-hepulla alkaa arveluttavasti tavoitella pakkomielteen rajoja.
      Lienee niin,etteivät edes polvirukoukset ja hartaat sydämen pyynnöt ole antaneeet hänelle kykyä "kaataa evon".
      Niinpä hän on taantunut jo aloituksen kaltaisiin epätoivon värittämiin evankelioimisiin.

      • jytrrdffs

        Tämä selvä, eli se että sinä oppimaton nolo ärsyynnyt hyvästä avauksesta niin paljon että solvaat avaajaa ei kuules tee avauksen sanomaa huonoksi vaan vahvistaa sitä että se oli tosi hyvä ja sai evokit änkyttämään tai katoamaan suolle perhosjahtiin.


    • "Selittäkääpä evolutionistit, miten on mahdollista että geenisekvenssiä muuttamatta hyönteisellä voi olla neljä täysin erilaista muotoa: muna, toukka, kotelo ja aikuinen."

      Ihmisellä vastaavia ajastettuja muutoksia elämän varrella ovat esim. hampaisiin liittyvät muutokset ja murrosikä. Ja vaikkapa solujen ajastettu kuolema / jakaantumisen loppuminen.

      Ihmeellisiä juttuja, mutta ei mitään sellaista mitä ei ilman kuvitteellisia jumalolentoja voisi tapahtua.

      "Ja miten tällainen mekanismi olisi voinut kehittyä?"

      Siten, että esim. koteloituminen on ollut hyödyllisempää kuin muna-toukka-aikuinen -strategia: hyönteiset ovat erityisen haavoittuvaisia siinä vaiheessa kun tapahtuu muutos toukasta lentokykyiseksi aikuiseksi. Ne jotka ovat tehneet lentokyvyn valmistelua / muodonmuutosta piilossa (tästäkin on vaikka minkälaista strategiaa olemassa), ovat jääneet enemmän henkiin kuin ne jotka ovat yrittäneet tehdä sen "avomaastossa". Ja yllätys yllätys, henkiinjääneiden geenit selvisivät jatkoon ja muuntelivat edelleen.

      Noin.

      Otetaanko tässä välissä katsaus sinne sinun puolellesi, eli mystisen Taikurin temppuihin?

      Oliko se sinun Jumalasi joka loi kuolemattoman olennon suljettuun systeemiin? Onko Jumalasi todella noin yksinkertainen?

      Toinen kyssäri: Miksi Jumala loi ihmiselle karvankohottajalihakset? Muilla nisäkkäillä ko. lihakset toimivat turkin pörhistäjinä. Ei ihmisellä ole turkkia. Onko Jumalasi todella noin tyhmä?

      Kolmas kyssäri: Ihminen ei tule toimeen ilman suolistobakteereja eikä eläinkunnan tuotteista suolistobakteerien valmistamaa B-12 -vitamiinia (vaikka jotkut kretut väittävät että ihminen luotiin kasvinsyöjäksi). Miksi "kaikkivaltias" Jumala loi meidät, "luomakunnan kruunun" täysin riippuvaisiksi toisista eliöistä? Onko Jumalasi todella noin impotentti luomaan itsenäistä, pelkillä omilla soluillaan toimeentulevaa eliötä?

      Neljäs kyssäri: Miksi muutamat solujemme organellit muistuttavat erittäin paljon bakteerien rakennetta, plasmidi-perintötekijöitä myöten? Onko Jumalasi todella niin vittumainen tyyppi, että laittoi harhautuksen vuoksi soluihin ominaisuuksia jotka muistuttavat täydellisesti sisäistä symbioosia?

      Onko Jumalasi todella noin yksinkertainen, impotentti mulkero?

      Väität että metamorgoosi olisi "Darwinin pahin painajainen". Tuollainen väite on kreationistista hölynpölyä: luonnossa mikään ei ole evoluutiotutkijoille painajainen.

      Vastaavasti luomisteorialle luonto kokonaisuudessaan on painajainen: maailmasta ei löydy yhtä ainutta eliötä jonka mystinen taikuri - kuten vaikkapa kristinuskon Jumala - olisi käynyt loihtimassa olemassaoloon. Ei yhden yhtä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45329
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      197
      10860
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8518
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      36
      1602
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1500
    Aihe