Armo on pop

minunkirkkoni

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taikauskoisille

      Siinä tulee selkeästi esille mistä uskismoraalissa on kyse. Taikauskon levittämistä tänne asein ja miekoin koska kuningas halusi siirtää kilpailevan lahkon omaisuuden omiin nimiinsä kutsutaan "rantautumiseksi".

      Se että ihmisiä pelotellaan olemattomalla helvetillä ja houkutellaan tekemään rahalahjoitusten sijaan (käytännössä lisäksi) muita taikamenoja ei ole erityisen jaloa sekään.

    • armonrosvo

      Armo vie sinunkin rahasi.

    • Hemmo_h

      Armo on jotenkin ymmärrettävä asia, kun armahdetaan rikollinen hänelle langetetusta rangaistuksesta. Presidentti voi harkintansa mukaan armahtaa esim. vankeusrangaistusta kärsivän vangin, jos hyviä perusteluja asialle on.

      Mutta mistä syystä tavallinen ihminen tarvitsisi armoa? Siitäkö syystä, että on syntynyt ja siten ärsyttää jotain jumalaa?

    • 7584

      Ainoa joka tarvitsee armoa siten kuin kirkko sen mieltää on kirkko itse. Kukaan muu ei tarvitse kirkon tarjoamaa armoa.

    • kirkko laittaa kymmeniä miljoonia planeeen jumaluuspönöttimen restaurointiin

      jossain tuppukylällä

      ja sitten lähtee Haitiin "avustamaan" köyhyyden kurjentamana

    • Olet oikeassa, armo on parasta kirkossa.

      On hyvä olla itselleen armollinen: minun ei tarvitse olla täydellinen, on lupa tehdä virheitä. Ja tietysti armollinen myös muille: oikeudenmukaisuuden ei tarvitse aina toteutua, vaan sanonnan mukaan armo voi käydä oikeudesta. Ja voin "armahtaa" toisen, vaikka minulle lain mukaan kuuluisi jotain.

      Mutta mihin tässä kristinuskoa tarvitaan? Sen mukaanhan kaikkivaltias Jumala armahtaa rangaistuksesta, jonka Hän itse on määrännyt itse luomilleen ihmisille. Ja varsin mielivaltaisella perusteella, sen mukaan uskooko erääseen Jeesus-nimiseen olentoon riittävän oikeaoppisella tavalla.

    • jokaamuonarmosuusi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      599
      2115
    2. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      108
      1068
    3. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      19
      998
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      4
      877
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      845
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      79
      795
    7. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      749
    8. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      87
      727
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      715
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      563
    Aihe