Opetushallituksen julkaisema opas "Tasa-arvotyö on taitolaji", on täynnä vääristyneitä ja kieroutuneita näkemyksiä, joilla pyritään tukahduttamaan oppilaiden seksuaalinen identiteetti niin, että pojat eivät saisi olla poikia eikä tytöt tyttöjä.
Opettajia kehotetaan ohjaamaan pojat sellaiseen tehtäviin, jotka ovat biologisesti luontevampia tytöille ja päinvastoin.
Opas vähättelee biologian merkitystä ja oppaassa virheellisesti kuvitellaan, että tasa-arvo muodostuu siitä, kun pojat ja tytöt tekevät samoja töitä.
Oppaan tekijät eivät näytä olevan tietoisia siitä, että ihminen on luotu mieheksi ja naiseksi, eikä heitä tästä syystä ole tarkoitettukaan tekemään samoja töitä ja tehtäviä, eikä edes ajattelemaan samalla tavoin. On siten aivan oikein, että tytöt ja pojat ovat erilaisia ja että heillä on erilaiset näkemykset, toiveet ja odotukset.
Oppaan tekijöillä on myös virheellinen käsitys tasa-arvosta. He eivät näytä ymmärtävän, että tasa-arvo käsite, sellaisena, kuin se yleisesti ymmärretään, ei ole ollenkaan sama asia kuin oikeudenmukaisuus ja totuus. Tasa-arvo käsitys on ihmisten mielikuvituksen pohjalta sepittämä ajatusmalli ja ristiriidassa biologisten tosiasioiden kanssa.
Oppaassa annetaan myös vieheellinen, biologian vastainen, käsitys ihmisen sukupuolesta ja valehdellaan, että sukupuolia voisi olla enemmän kuin kaksi. Kun opetushallitukselta on tivattu sukupuolten lukumäärää, se ei ole kyennyt vastaamaan siihen.
Opas on mielestäni tyypillinen kirjanen lasten aivopesemiseksi sukupuolettomiksi olennoiksi.
Jeesus sanoi lapsista: "Ja joka ottaa tykönsä yhden tämän kaltaisen lapsen minun nimeeni, se ottaa tykönsä minut. Mutta, joka viettelee yhden näistä pienistä, jotka uskovat minuun, sen olisi parempi, että myllynkivi ripustettaisiin hänen kaulaansa ja hänet upotettaisiin meren syvyyteen." (Matt.18:5-6)
Opetushallituksen opas johtaa harhaan
6
144
Vastaukset
- kunhan_vastaan
Opetushallituksen virkamiestenkin pitäisi tietää, mitä tieteelliset tosiasiat kertovat ihmisen sukupulen määräytymisestä ja mitä se merkitsee yksilön elämänkaaressa. Mielenkiintoinen artikkeli löytyy netissä: http://www.tiede.fi/artikkeli/jutut/artikkelit/isan_ja_aidin_geenit_taistelevat_sikiossa
- hihhuleita
Taas yksi päänsä mielikuvitusjeesuksella sekoittanut hihhuli älämölöää :)
pian sukupuolten välillä ei saa olla mitään eroa
tarkoittaako se silloin sitä, että homostelu on ihan ok, koska mitään muutakaan ei voi olla olemassa, koska sukupuolia ei ole?
:-)- asdfgasdfgasdfg
Opetushallitus ei kysele opetusasioista lahkolaisilta. Eikä pidäkään kysellä.
- KazuKa
Voisitko osoittaa, että et valehtele ja anna noitten väitteiden tueksi lähdeviite tuosta oppaasta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5571858Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18907- 85891
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101816Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50739Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki2727- 63715
- 68705
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?74648- 65543