Opetushallituksen opas johtaa harhaan

Saku942

Opetushallituksen julkaisema opas "Tasa-arvotyö on taitolaji", on täynnä vääristyneitä ja kieroutuneita näkemyksiä, joilla pyritään tukahduttamaan oppilaiden seksuaalinen identiteetti niin, että pojat eivät saisi olla poikia eikä tytöt tyttöjä.

Opettajia kehotetaan ohjaamaan pojat sellaiseen tehtäviin, jotka ovat biologisesti luontevampia tytöille ja päinvastoin.
Opas vähättelee biologian merkitystä ja oppaassa virheellisesti kuvitellaan, että tasa-arvo muodostuu siitä, kun pojat ja tytöt tekevät samoja töitä.

Oppaan tekijät eivät näytä olevan tietoisia siitä, että ihminen on luotu mieheksi ja naiseksi, eikä heitä tästä syystä ole tarkoitettukaan tekemään samoja töitä ja tehtäviä, eikä edes ajattelemaan samalla tavoin. On siten aivan oikein, että tytöt ja pojat ovat erilaisia ja että heillä on erilaiset näkemykset, toiveet ja odotukset.

Oppaan tekijöillä on myös virheellinen käsitys tasa-arvosta. He eivät näytä ymmärtävän, että tasa-arvo käsite, sellaisena, kuin se yleisesti ymmärretään, ei ole ollenkaan sama asia kuin oikeudenmukaisuus ja totuus. Tasa-arvo käsitys on ihmisten mielikuvituksen pohjalta sepittämä ajatusmalli ja ristiriidassa biologisten tosiasioiden kanssa.

Oppaassa annetaan myös vieheellinen, biologian vastainen, käsitys ihmisen sukupuolesta ja valehdellaan, että sukupuolia voisi olla enemmän kuin kaksi. Kun opetushallitukselta on tivattu sukupuolten lukumäärää, se ei ole kyennyt vastaamaan siihen.
Opas on mielestäni tyypillinen kirjanen lasten aivopesemiseksi sukupuolettomiksi olennoiksi.

Jeesus sanoi lapsista: "Ja joka ottaa tykönsä yhden tämän kaltaisen lapsen minun nimeeni, se ottaa tykönsä minut. Mutta, joka viettelee yhden näistä pienistä, jotka uskovat minuun, sen olisi parempi, että myllynkivi ripustettaisiin hänen kaulaansa ja hänet upotettaisiin meren syvyyteen." (Matt.18:5-6)

6

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kunhan_vastaan
    • hihhuleita

      Taas yksi päänsä mielikuvitusjeesuksella sekoittanut hihhuli älämölöää :)

    • pian sukupuolten välillä ei saa olla mitään eroa

      tarkoittaako se silloin sitä, että homostelu on ihan ok, koska mitään muutakaan ei voi olla olemassa, koska sukupuolia ei ole?

      :-)

    • asdfgasdfgasdfg

      Opetushallitus ei kysele opetusasioista lahkolaisilta. Eikä pidäkään kysellä.

    • KazuKa

      Voisitko osoittaa, että et valehtele ja anna noitten väitteiden tueksi lähdeviite tuosta oppaasta?

      • Jomman kumman varmaan voisi osoittaa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      557
      1858
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      907
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      85
      891
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      816
    5. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      739
    6. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      727
    7. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      715
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      68
      705
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      74
      648
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      543
    Aihe