Kirkosta eronneet alkavat erottaa myös lapsiaan. Tämä tosin näkyy vasta ensi vuonna tilastoissa, ei täällä http://eroakirkosta.fi/
Perheen katsomuksellisen ja kasvatuksellisen tilanteen harmonisuuden kannalta on hyvä, jos lapsetkin ovat kirkon ulkopuolella niin kuin vanhemmat.
Ero kirkosta avaa bonuksen valita elämänkatsomustieto eli ET koulusas katsomusaineeksi uskonon(pakkouskonno) sijaan.
Perheen katsomuksellisen ja kasvatuksellisen tilanteen harmonisuuden kannalta on hyvä, jos lapsetkin ovat kirkon ulkopuolella niin kuin vanhemmat.
Ero kirkosta avaa bonuksen valita elämänkatsomustieto eli ET koulusas katsomusaineeksi uskonon(pakkouskonno) sijaan.
Vastaukset 493
Vanhimmat
ET koulussa katsomusaineeksi uskonnon(pakkouskonnon) sijaan.
Kannattaa erota NYT netissä, ja sen jälkeen tulostaa täytettäväksi lasten erottamislomake.
Kyllä myös päiväkoti-ikäisen lapsen erottaminen on perusteltua.
Täskeä asia ateisteille.
Vältä veroa, kirkosta eroa. Päästä lapsesi elämänkatsomustietoon.
Kaksi isoa asiaa kerralla.
Tämän viikon hottista.
Tasoitatte vain tietä Islamin nousulle Suomessa kieltämällä lapsiltanne Kristillisen kasvatuksen. Elämänkatsomustyypit ISIS-porukka heittää heti ensimmäisenä katolta alas.
Jaa.... ja olet pitkään pohtinut ja laskeskellut, että noin tulee käymään jos jumalat on heitetty historian roskatynnyriin ja opiskellaan vain ET-aiheita.
Eikö koti ole myös se paikka jossa voi opettaa uskonnon syvintä olemusta?
Ateisti Janitskin on siis suurin Islamin nousun tasoittaja Suomessa?
Iljahan pelaa kaksilla korteilla. Mutta hauskahan Iljan höpinöitä on lukea. Taitaa rukoilla samassa raamattupiirissä putinin kanssa.
Ilja on ateisti. Kova pala sinulle?
Ilja on rasistikristittyjen sankari.
ISIS-pellet kääritään rajalla pekoniin ja pannaan paluupostissa takaisin aavikolle.
Idolisi on ateisti, joten varmasti haluaisit hänet varmasti nähdä rukoilemassa.
Vielä ehtii lv 17-18
Mikä niin monella kestää?
Vieläkin ehtii perusopetuksessa. Lukiossa ehtii 2. tai 3. jaksolle.
Hottia syyssateidenkin keskellä.
Hyvä huomio lukiolaisille.
Kaksi kärpastä yhdellä iskulla.
kaikkea se uskonto teettää http://freethoughtreport.com/countries/
Ei päässyt Suomikaan puhtain paperein tässä uskonnonvapauden mittapuussa. Kuten PISA-tuloksissa, meni Viro ohitsemme tässäkin.
Tärkeä asia!
Ylen http://yle.fi/uutiset/3-9378494 jutussa leimataan liikaa kirkosta eroajia verokeinottelijoiksi. "Heilurioviliikennettä" toki hieman on, koska kirkkoon liittyvistä valtaosa on joskus kirkkoon kuuluneita (kastettuja), mutta olisiko asiallisempaa käsitellä silloin, kun kirkko esittelee kirkkoon liittymistä vuoden alkukuukausina. Moniko on vasta eronnut? Aikuiskasteiden määrä on tosiaan minimaalinen. Vuoden 2016 keväällä liittymisiä oli kai hieman vähemmän kuin 2015 keväällä. Liittymisten määrä on kuitenkin paljon pienempi. Suurin osa eroaa aivan muista lähtökohdista kuin liittyäkseen takaisin.
Toinen näkökulma kirkosta eroamiseen ja sen seurauksiin on kysymys netissä (yksin) kirkosta eronneiden lapsista. Tilastot kertovat, että kirkosta erojen suuresta määrästä huolimatta monet jättävät erottamatta lapsensa kirkosta. Perheen kasvatuksellisen ja katsomuksellisen tilanteen harmonisuuden kannalta olisi kait luontevaa, että kirkosta eronneiden vanhempien lapsetkin olisivat kirkon ulkopuolella, ja mahdollisesti myös (entisen "pakkouskonnonopetuksen" sijaan) uskonnollisesti neutraalissa elämänkatsomustiedon (et:n) opetuksessa koulussa.
Kysykää kasvatuspsykologeilta ja muilta asiantuntijoilta, mitä mieltä ovat siitä, että (vauvana kastatetut) lapsetkin olisi hyvä erottaa kirkosta, jos itse eroaa. Entä onko kouluissa epämiellyttävää sosiaalista painetta pysyttää lapset "kiltisti" kirkon jäseninä niin että se estää erottamisen? Elämänkatsomustieto on vajaakäytössä. Aamuhartauksien ja koulujumalanpalvelusten vaihtoehtoehtojen kehittyminen on hidasta, rehtorit ja opettajakunta vastahakoista paneutumaan uskonnottomien oikeuksiin pääsyä edistämiseen.
Vai vaikuttaako, että maistraatin ja eroakirkosta.fi-palvelun lomakkeistossa ei edes löydy lomaketta, jossa olisi "pelkkä" lasten erottaminen oletuksen (niin että huoltajien asemassa ei tapahdu muutosta).
Erosimme avopuolisoni kanssa kirkosta 2007 alussa, tytär syntyi 2007 lokakuussa. Tuli ero ja tytär jäi minun luokseni asumaan. Meillä on yhteishuoltajuus. Äiti liittyi takaisiin kirkkoon loppuvuodesta 2008 (paranoidinen skitsofrenia) ja liitti tyttären samalla kirkkoon minun tietämättäni. Pienen riidan jälkeen saatiin tytär erotettua kirkosta. Päiväkodissa jouduin todistamaan, että tytär ei kuulunut kirkkoon.
Nykyään vanhemmat voivat ilmoittaa niin päiväkodille kuin koululle, riippumatta siitä, kuuluuko lapsi kirkkoon vai ei, että lapsi ei osallistu uskonnonharjoitukseen, kirkollisiin vierailuihin, hartauksiin ja jumalanpalveluksiin.
Jos vanhemmat eivät pidä tapanaan viedä lasta jumalanpalveluksiin, samoilla llinjoilla vooi olla myös päivähoidon ja koulun kanssa.
Sen sijaan elämänkatsomustiedon opetukseen koulussa pääsee vain, jos lapsi ei kuulu kirkkoon. Nyt joululoman aikana on hyvää aikaa erottaa lapsi kirkosta ja ilmoittaa koululle, että oppilas ei osallistu enää uskonnonopetukseen vaan siirtyy et-opetukseen.
Tytär on ET-tunneilla. Annoin luvan mennä kirkkoon jne, jos tyttö haluaa, mutta kerta riitti ja tyttö kieltäytyy menemästä kirkkoon uudestaan.
Tällä vuosi hyvään alkuun. Lapsissa tulevaisuus.
Kannustan.
Tällä vuosi hyvään loppuun.
Hyvä uuden vuoden päätös. Helppo ja nopea toteuttaa.
Ja eka luokalle menevien osalta kouluasia et-opetukseen hoituu kun ilmoittaa lasta kouluun.
Lapsen joululoma hyvää aikaa.
Luvut nousuun.
"Kaksi kärpästä yhdellä iskulla"
Lapsi eroon kirkosta ja koulun "pakkouskonnosta". Hyvä hyvä.
Elokuussa koulunsa alkavien ekaluokkalaisten kouluun ilmoittaminen tehdään nyt tammikuussa.
Uskonnolliseen yhdyskuntaan kuulumattomien uskonnottomien perheiden lasten oikea katsomusaine on elämänkatsomustieto (et), kyllä.
Ja jos kirkosta eronneiden vanhempien lapsi on vauvakasteen jäljiltä vielä kirkon jäsen, nyt on hyvä aika hoitaa kirkosta erottaminen, jotta voi heti ilmoittamisvaiheessa ruksata et, kyllä.
Vaikka NYT torstaina, tai maanantaiaamuun mennessä.
Wilma, netti.. Tai voihan oppilas viedä/tuoda perinteisesti lapun..
Loppiaisviikonloppuna tehokäyttöön.
Tässä apuneuvo: http://et-opetus.fi/et/esittelymateriaalit
Sopiva aika NYT.
Ateistille ainakin pitäisi olla aikaa selvää.
Ajankohtainen tilanne kahteensekulaariin tekoon.
Tänään 8.1. hyvä päivä!
Päivän teko taikka kaks, lapsen kirkosta ero ja oppilaan et-opetukseen meno.
Toki kannattaa jutella lapsen kanssa. Ja selvittää, miten opetus on järjestetty.
Sadepäiväkin voi olla hyvä päivä.
sanoisin, että tämän viikon aikana on oikein oiva aika vaihtaa katsomusainetta.
Jos lapsen kirkosta erottaminen on tekeillä, ilmoituksen kouluun et-opetukseen siirtymisestä voi laittaa heti, kun kirjalinen ilmoitus maistraattiin on pistetty postiin..
Toki on kirkon ulkopuolellakin olevia ateisten lapsia, jotka ovat suotta uskonnonopetuksessa.
Niin ajankohtaista!
Lukukauden alku!
Koulussa jo olevien ryhmän vaihtaminen on siis yhä mahdollista, mutta tammikuun kuuma kysymys on elokuussa 2017 aloittavien ekaluokkalaisten kouluun ilmloittaminen ja koulujen esittelytilaisuudet NYT tammikuussa.
Elämänkatsomutiedon vajaakäytön keskeinen syy, juuri ja juju on siinä, että rehtorit suostuttelevat et-opetukseen oikeutettujen oppilaiden vanhemmat ruksaamaan lapsensa uskonnonopetukseen.
Yhdenvertaisuuslain mukaan rehtorien pitäisi tukea lapsen pääsyä oikeuksiinsa eikä sitä haitaten toimia uskonnonopetuksen markkinoijina. Kohtuulliset mukautukset et-opetuksen turvaamiseksi olisivat perusoikeuksien, yhdenvertaisuuslain toteuttamista.
Tsemppiä lasten vanhemmille, varsinkin koulun aloittavien esikoisten vanhemmille. Rohkeutta myös rehtoreille toimia perustuslain ja yhdenvertaisuuslain mukaan.
Rohkeutta toivotan "kaapppiateisteille"
Oletko ateisti, jota lastesi kirkosta erottaminen jotenkin arveluttaa? Miksi?
Kun lukee näiden uskonnon propagoijien juttuja, on selvää, että lapsia ei kannata jättää pappien ja uskonnonopettajien kynsiin.
"Ulos kaapista" vaan rohkeasti.
Ei välitetä uskonnosa, vaan pidetään väliä.
Jos lapsi on kastettu, hän on Jumalan yhteydessä. Olipa ateistivanhempi mitä mieltä huvittaa.
Maksatko sinäkin kirkon hyysärien unelmaa?
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14588605/rikollisten-majoitus-kirkoissa
Väsyneiden soturien kestitys kuuluu kirkolle, niin jaksavat sotia taas.
"Evankelis-luterilaisen kirkon jäsenmäärä oli vuoden 2016 lopussa tarkistettujen tietojen mukaan 3 956 277.
Kirkkoon kuuluu 71,9 prosenttia suomalaisista. Kirkon jäsenten osuus Suomen väestöstä laski vuoden takaisesta yhden prosenttiyksikön.
Kaikkiaan noin 50 100 suomalaista erosi viime vuoden aikana kirkon jäsenyydestä, samalla noin 17 000 liittyi kirkkoon. Vuoden 2016 aikana kastettiin 36 600 alle 1-vuotiasta, ja kirkon jäsenistä kuoli 44 800.
Jäsenmäärän kokonaismuutos vuonna 2016 oli jokseenkin saman suuntainen kuin vuonna 2015. Tuolloin kirkkoon liittyi 17 600 henkilöä, eronneita oli 45 200. Vuoden 2015 aikana kuoli 44 000 kirkon jäsentä ja kastettiin 38 700 alle 1-vuotiasta."
http://evl.fi/uutishuone/tiedotteet/-/items/item/10402/Kirkon jasenmaaran kehitys edellisvuoden kaltaista
Uskonnollisiin+yhdyskuntiin+kuulumattomia+jo+yli+25+%.
Meitä on jo monta. Mukaan koko perhe.
Vuoden 2016 lukemat: https://www.kirkontutkimuskeskus.fi/viz?id=63
Liittyneitä 16982, eronneita 50119.
Varhaiskasvatuslaissa- toisin kuin vanhasaa päivähoitolaissa - ei ole uskontokasvatusta: http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1973/19730036
Jos päiväkotihenkilöstö tuputtaa jotain kirkon uskontojuttua, hartaus- tai lauluhetkeä, kannataa vaan sanoa, että perhe haluaa normaalia uskonnolllisesti sitoutumatonta ja sitouttamatonta ohjelmaa. Ja huomauttaa, että keskittykää lakisääteisiin tehtäviin, kaikille yhteiseen toimintaan.
Sama tietty kouluissakin.
Kirkolla+on+omituisen+mekaaninen+tapa+jakaa+tietoa+liittymisistä+ja+eroista+ikäryhmittäin.+Alle+18-vuotiaiden+tiedot+voisivat+olla+erikseen+ja+täysi-ikäisten+erikseen.+Myös+15-17-vuotiaat+voisivat+olla+erikseen,+koska+he+ovat+subjekteja+(huoltajien+luvalla).+Tässä+tämä+jaottelu+vuosikymmeniin.
0-9+vuotta+12+%+liittyneistä+(noin+2000),+ja+1+%+eronneista+(noin+500)
10-19+vuotta+8+%+liittyneistä+(noin+1350)+ja+10+%+eronneista+(noin+5000)
20-29+vuotta+24+%+liittyneistä+ja+29+%+eronneista
30-39+vuotta+24+%+liittyneistä+ja+23+%+eronneista
40-49+vuotta+11+%+liittyneistä+ja+17+%+eronneista
50-59+vuotta+8+%+liittyneistä+ja+12+%+eronneista
60-69+vuotta+7+%+liittyneistä+ja+7+%+eronneista
70-+vuotta+6+%+liittyneistä+ja+2+%+eronneista.
Siis+alle+10-vuotiaita+liitettiin+2000+ja+erotettiin+500.
Pientäkorjausliiketta+voisi+toivoa.
Mihinkään uskonnolliseen yhdyskuntaan kuulumattomia on Suomessa jo yli 25 prosenttia. Mitään ET:n syrjintää kouluissa ei pidä hyväksyä.
Elokuussa eka luokalle meneviä ilmoitetaan kouluun tammikussa 2017. Uskonnottomien kotien lapsen pääsyssä elämänkatsomusteidon opetukseen on kyse lapsen pääsystä oikeuksiinsa. Rehtorien ja koulujen tulee tukea et-opetuksen opetusryhmien syntyä ja mahdollisimman hyvää lukujärjestystä.
Koulussa ja olevat voivat tosiaan vaihtaa ET-opetukseen, jos ovat siihen muuten oikeutettuja eli eivät kuulu ev.-lut. tai ort. kirkon jäsenyyteen.
Vaihdon voi tehdä hyvin vielä tammikuussa.
Viikonloppuna höpinästä töpinäksi.
Tosi iso kirkosta eronneiden uskonnottomien joukko roikottaa lastaan kirkon helmoissa... Nyt siihen muutosta.
Hei, se me tehdään.
Positiiviesesti sekulaaria.
Positiivisesti irti kirkon helmoista.
Mukaan vaan trendiin.
Kakrut kans!
Keskustelun lisäksi actionia. Eikö!?
Yksin kirkossa. Uusi elokuva. Vanhemmat unohtivat kakrun kirkkoon. Vrt. Yksin kotona -elokuva, jossa tohelot vanhemmat unohtivat kakrun lomamatkalta rapakon yli.
goottilaista kauhua...
kirkossa ja koulun käytävillä...
Näkis vaan!
Mikä mättää?
Tässä asiaan liittyvää tietoa: http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2017/02/01/laaja-kannatus-elamankatsomustiedon-avaamiselle/
Siis+10-15-vuotiaista+lapsista+85+%+kuuluu+kirkkoon,+mutta+kolmikymppisistä+kuuluu+kirkkoon+65+%,
Gäppiä kerrakseen.
ET-optiota ei pidä nähdä ainakaan minään esteenä erottaa lapsi kirkosta.
ET ei ole pakollinen, mutta sen valinnan mahdolisuus avautuu erottamisen myötä. Se on siis iso plussa. Jonka voi hyödyntää heti tai ellokuusas tai myöhemmin..
Asia ilmeinen.
Älä muuta sano!
Kirkon tilastojen mukaan viime vuonna useampi 1-11-vuotias lapsi liitettiin kirkkoon kuin heitä erotettiin siitä. Liittäminen tapahtuu, kun lasta ei ole kastettu. Pääosa kirkkoon liittämisestä tapahtuu kasteen kautta.
Viime vuonna 1-11 -vuotitaita lapsia erotettiin evlut kirkosta 720, liitettiin 559. Kumpikin luku tipahti aika paljon, liittyminen 13,2 prosenttia ja erottaminen 14,4 prosenttia.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14722104/1-11--vuotiaiden-liittaminen-ja-erottaminen
Erottamisten määrä on turhan pieni, jos vertaa aikuisten kirkosta eroamisten määrään!
Kyllähän tästä voi keskustella muiden kanssa... Ei tietenkään vaatia.
Kun avioliitto solmitaan siviiliavioliittona, on senkin pohjalta johdonmukaista, että lasta ei kastateta kirkon helmoihin.
Niin, vaikka molemmat vanhemmat olisivat kirkon jäseniä, heidän ei ole pakko liittää lasstaan kirkkoon.
Niin, ei edes heidän. Mutta miksi kirrksta eronneet roikottavat lastaan kirkon helmoissa.
Oletko keskustellut kirkosta eronneiden kanssa ja kysynyt lasten "kohtalosta"? Mitä mielipiteitä ja ratkaisuja?
Olisipa vanhempani olleet rohkeita ja laittaneet minut ET:n tunneille sen sijaan, että olisin oppinut taikauskon oppeja ja rukousloitsuja.
Askel askeleelta. Ihminen ihmiseltä.
Onko otsikko toiveajattelua vai todellisuutta?
Pienin osin todellisuutta, suurimmalta osalta oikeutettua toivetta.
Olisko viikonloppuna hyvä aika jutella myös lasten kanssa.
Pelkäätkö, että lapsellesi tapahtuu jotain pahaa, jos erotat hänet kirkosta?
Tukimatskua: http://keskustelu.suomi24.fi/t/14452360/islannissa-hyva-ohje-koulujen-neutraaliudesta!
Tässä ajankohtainen tilanne: http://www.eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/
Tässä toinen tilastotietoaitta: http://3rdw.net/eroakirkosta/
Eronneita 5369 helmikuun loppuun mennessä. Osa ihan "lapsellisia".
Eilen 275 aikuista erosi, osa "lapselllisia".
Lapsissa on tulevaisuus.
Kirkon ulkopuolella lapsi on vapaampi kasvamaan. Koulussa ei pakkouskonnonopetusta. Hän vvoi liitty kirkkoon aikuistuttuaan, jos haluaa.
Mitä pelätään??
Ai hoidetaan vai?
Kiusa se on pienilläkin kiusaaminen.
Otetaas taas, ettei pääse unohtumaan., Vinkkiä jakoon...
Kappas, jo 7000 eronnut tänä vuonna... http://3rdw.net/eroakirkosta/
Nämä siis aikuisia. Kun vielä erottavat lapsensakin, tilanne vain paranee..
Täällä perusteluja eroamiseen http://vapaa-ajattelijat.fi/ sekä
http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2017/02/01/laaja-kannatus-elamankatsomustiedon-avaamiselle/
Kouluikäisten kirkkoon nkuulöuvuus oon tosiaan omitusen korkealla tasolla eli paljon suurempi kuin heidän vanhempiensa kirkkoon kuuluvuus. Tietenkin monilpaisten lestadiolaisperheiden vaikutus tuntuu, nuutta vain osin...
On pajon lasten vanhempia, joista toinen ei kuuluu kirkkoon ja toinen kuuluu. Tällöin luonteva ratkaisu on, että lapsi ei kuulu kirkkoon. Se ei estä kasvatusta... Mutta antaa mm. valinnan mahdollisuuden koulun katsomusaineeseen. Kouluikäisen, kirkkoon vauvana lliigtetyn lapsen kohdalla on oikein tehdä korjausliike. Koulut kestää 9 3 vuotta. Esim. elämänktsomustiedon kielto 12 vuotta olisi kuin elinkautinen.
Ja onhan siinä samalla 12 vuoden tuomio pakkotyöuskonnonopetukseen.
Murhasta voi saada 12 vuoden tuomion, mutta viaton lapsi saa saman verran pakkouskontotuomiota.
Armahda lasta!
Näin edistät sekulaaria kulttuuria Suomessa.
Miksi odotuttamaan vuosikausia?
Monessa perheessä toinen ei kuulu kirkkoon ja toinen kuuluu. Varsinkin pääkaupunkiseudulla ja suurissa kaupungeissa tämä on hyvin tavallista.
Uskonnonvapauslain ajatus nyt vastasyntyneiden osalta on, että jos vanhemmilla on erilainen kääsitys, lapsi jää kirkon ulkopuolelle. Tämä mallia voisi soveltaa myös isompien lasten osalta.
Lapsille voisi luvata, että 15-vuotispäivänä nuori saa lahjoja yhtä lailla isommin kuin tavallissti - niin kuin rippikoulun käyneetkin saavat..
Tämäkin puoltaa: http://keskustelu.suomi24.fi/t/14791405/tilastokeskukselta-2016-dataa
Kyllä.
Mielenkiintoisia eroja ikäkausien välillä:
http://www.chartgo.com/share.do?id=41ddc858aa#.WNzSgG_yipp
Koululaisten kirkkoon kuuluvuus on suurempaa kuin väestön keskimäärin ja paljon suurempaa kuin vanhempiensa ikäluokan!!
Sekulaaristuminen kuitenkin etenee.
Kuntavaaleissa lasten oikeus elämänkatsomusteitoon. Kysy ehdokkaaltasi?
Mielestäni on hyvä pitää tätä lapsiasiaa esillä.
Todella mielenkiintoisia eroja ikäkausien välillä:
http://www.chartgo.com/share.do?id=41ddc858aa#.WNzSgG_yipp
Kansalaisvaikuttamista!
Edistä kirkon ja valiton erottamista. Lapsi kerrallaan.
Toivottavasti mahdollisimman moni lapsi saa kuulla evankeliumin rakastavasta Jumalasta, jonka kädessä on koko maailma. On aina ollut ja tulee aina olemaan. Kodeissa ilosanomaa taitaa nykyään ehkä kuulla aika harva lapsi, joten koulun uskontotunnit ovat yksi tärkeä paikka, jossa kerrotaan Jeesuksesta. Myös et-tunneilla kerrotaan kristinuskosta. Siemen Jumalan tuntemiseen ja haluun löytää usko Pyhään Jumalaan voi siis hyvällä tuurilla tarttua matkaan vaikka sieltä et-tunneiltakin. :)
Jos koti ei hoida uskonnollista aivopesua, ei koulun(kaan) pidä tuputtaa ja "hoitaa".
Älä unta nää.
Ajankohtaista tänäkin vuonna: http://www.ts.fi/mielipiteet/lukijoilta/2666535/Jumalanpalvelus on eri asia kuin suvivirsi
Erottamisen hoidon jälkeen saman tien ilmoitus koululle siirtymisestä uskonnosta et-ryhmään.
Parempi ilmoittaa kouluun ennen kesälomia - tai ennen rehtorin kesälomia - niin opetusryhmien koot ja nimilistat tulevat valmiiksi ennen elokuussa alkavaa uutta lukuvuotta.
Tämä koskee tietysti niitäkin oppilaita, jotka ovat jo pidempään olleet "ei-kirkon-jäseniä", mutta jotka syystä tai toisesta ovat aikanaan, koulua aloittaessaan päätyneet uskononopetukseen.
Uskonnonopetuksessa oleva voi siis vaihtaa elämänkatsomustietoon peruskoulun aikana riippumatta siitä, onko hän eronnut kirkosta juuri nyt tai jo aiemmin tai ei ole kirkkoon koskaaan kuulunutkaan.
Uskonnottomia nuoria hyvä muistaa: https://kotiliesi.fi/juhlat/muut-perhejuhlat/parhaat-runot-rippijuhliin/
Esim. 15-vuotisjuhlaan voi panostaa, vaikka ei menisikään Protu--leirille eikä ripille.
Toukokuun loppuun eronnut kirkosta yli 15 000 aikuista. Kunpa hoitaisivat lapsensakin.
Kesäkuun alkupuolisko on mainio aika ilmoittaa peruskoulun oppilaan siirtyvän uskonnonopetuksesta elämänkatsomustiedon (et) opetukseen elokuussa eli lv 2017-18 alusta. Uskonnonopetuksessa on melko paljon uskonnottomien tai ei-uskonnollisten kotien lapsia, joilla on jo oikeus päästä et-opetukseen. Ei pidä antaa aineen lyhenteen "et" hämätä.
Vaikka lapsi aloittikin peruskoulun uskonnossa, tuon taannoinen valinta ei sido koko peruskoulun ajaksi. Vaihdon voi tehdä milloin vain, mutta paras aika on lukuvuoden vaihto. Eli NYT, kun rehtorit alkavat katsoa opetusryhmiä ja tehdä lukujärjestystä elokuussa alkavaa opetusta varten.
On myös paljon kirkosta eronneiden vanhempien lapsia, jotka on pienenä kastettu ja jotka ovat jääneet roikkumaan kirkon ja sitä myöten koulun pakollisen uskonnonopetuksen helmoihin.
Kesäkuun alku on hyvä aika ilmoittaa maistraattiin lapsen lapsen eroamisesta kirkosta maistraattiin - sekä sitten saman tien kouluun katsomusaineen vaihdosta. Kesän alku ja koulun loppu voisi olla muun keväisen puuhan ohessa hyvä aika perheneuvotteluun tästä asiasta.
Eroilmoitus tehdään maistraattiin. Vapaamuotoinen kirjallinen ilmoitus käy:
Otsikona Uskonnollisesta yhdyskunnasta eroaminen, sitten erotettavien lasten nimet ja hetut, mistä seurakunnasta eroaa ja huoltajien allekirjoitukset nimenselvennyksineen. Jos lapsi on täyttänyt 12 vuotta, lapsen suostumus ja allekirjoitus alle myös. Siinä se.
Katsomusaineen vaihdosta ilmoitus tehdään koulun kansliaan. (Wilma?) Mieluiten tosiaanheti eli nyt kesäkuun alkupuolella, kun rehtori vielä töissä ja katsoo opetusryhmiä ja tekee lukujärjestystä.
Ilmoituksen voi toki tehdä myöhemminkin kesällä. Ja myös lukuvuoden aikana. Lukuvuoden
vaihdos on kuitenkin selvästi paras aika ryhmän vaihtoon.
Lukiossa katsomusaineen kursseja voi olla tarjolla vasta 1. jakson jälkeenkin, mutta lukioon menevän on myös hyvä hoitaa eroaminen nyt. Siis ennen lukio_opiskelun aloittamista. Jos on aloittaessaan opinnot kirkon jäsen, siitä voi seurata pakkouskontovelvolllisuus.
15-vuotias voi erota itse kirkosta, tosin vain molempien huoltajien suostumusallekirjoituksella varustetulla ilmoituksella (joka voi myös olla vapaamuotoinen, tai nettipalvelun lomakekin käy).
Sanotaan että, sitä mitä ihminen kylvää, sitä se myös niittää.Tässä tapauksessa kun ihmiset kylvävät lapsiaan eroon kirkosta,vanhemmat ajaa lapsiaan eroon rakkaudesta.Lapsista huomaa sen hyvin tuolla kun liikkuu.Ihmisten kun olisi alunperin pitänyt olla nais pappeja vastaan ja samoin pitää olla homoliittoja vastaan.Papit jotka eivät kestä sanassa olisi pitänyt potkia pois koko kirkosta.Ihmiset sekottavat vanhan ja uuden testamentin.Molemmat ovat Jumalan sanaa, mutta uusi testamentti on uusi.Rakkaus kestää kaiken,näin erotellaan jyvät akanoista.Jokaisen oma asia.Menee vuosia vanhemmat saavat kuulla sanansa. miksi?
Jumalan viha naisia ja homoiksi syntyneitä kohtaan on uskonnossa rakkautta.
Kukaan ei synny homoksi kun tulee maailmaan, vaan maailma opettaa sen ja ketkä kasvattavat lapsiansa eli vanhemmat. Nainenhan on sellainen, että sit kun käy rakastamaan oikeasti, se hyppii seinille ja lähtee karkuun.
Elämänkatsomustietoa+(et)+opiskelee+vielä+hieman+vähänlaisesti+oppilaita,+koko+maassa+keskimäärin+vain+noin+kuusi+prosenttia+(6+%)+peruskoululaisista,+mutta+se+osuus+on+nyt+kuitenkin+suurempi+kuin+ruotsinkielisten+osuus+peruskoulussa+tai+lukiossa.+Et:oa+on+syrjitty+koululaitoksessa.+
Ruotsinkielisen+vähemmistön+(noin+5+%)++oikeuksia+pidetään+hyvin+tärkeänä.+Niin+kuin+oikein+onkin.+Myös+uskonnottomien+oikeutta+ei-uskonnolliseen+katsomusaineeseensa+on+syytä+pitää+hyvin+tärkeänä.+Et:n+merkityksen+vähättelyyn+ei+ole+mitään+syytä.
Et:n+oppilasmäärä++kasvaa+lähivuosina+myös+sen+vuoksi,+että+siihen+oikeutettujen+oppilaiden+määrä+kasvaa,+kun+kirkon+jäseneksi+kastamisen+osuus+on+vähentynyt+(alle+70+prosentin).+Toistaiseksi+peruskouluikäisistä+noin+85+%+kuuluu+kirkkoon,+mutta+muutaman+vuoden+päästä+"pakkouskonnon"+suorittajien+osuus+vähenee.+
Kun++uskonnollinen+painostus+perheitä+kohtaan+koulujen+taholta+vähenee,+saadaan+vähentymään,+lisääntyy+myös+et-oppilaiden+suhteellinen+osuus+aineeseen+oikeutetuista.+Lasten+pääsy+oikeuksiinsa+paranee.
Tässä mukana myös lasten vanhempia: http://www.eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/
Perusasiaa!
Kirkko ja valtio eroon! Tässäpä se on sanottu "just presiis" eli täsmälleen paikalleen: http://www.libera.fi/blogi/kirkko-valtio-ja-tasa-arvoinen-avioliitto/
Vapaamuotoinen kirjallinen ilmoitus maistraatille riittää.
Kirjoita vapaamuotoinen kirjallinen ilmoitus maistraatille näin:
Otsikko: Ilmoitus uskonnollisesta yhdyskunnasta eroamisesta
Seurakunta jonka jäsen lapsi on tai lapset ovat.
Lapsen/lasten koko nimi ja hetu.
12 vuotta täyttäneen/täyttäneiden suostumus ja allekirjoitus.
Ilmoituksen päiväys.
Lapsen molempien huoltajien allekirjoitukset ja nimenselvennykset.
Postita tai vie ilmoitus maistraattiin.
Kiitos aelkeästä ohjeesta.
Hyvä. Lasten kanssa tietysti jutellen.
Aatelkaapa vanhemmat. Jos itse luovutte uskonnollisista aatteista niin miksi jättäisitte lapsenne niiden runneltavaksi.
Aikuisena lapsi voi päättää liittyykö uskonjärjestöön vai pysyykö niiden ulkopuolella.
Ja koulun pakkouskonnnosta elämänkatsomustiedon eli et:n valintaan, kyllä.
Heinäkuu hyvää aikaa.
Hyvä teko lapselle, perheelle ja yhteiskunnalle.
Nuoret aikuiset, jotka ovat eronneet kirkosta. Erottakaa lapset mukana. Miksi heitä kuljettaa järjestössä, johon itse ette halua maksaa jäsnemaksuja.
Lapset aikuistuessaan päättävät jatkosta itse. Omat lapseni eivät myöskään ole liittäneet lapsiaan kirkkoon. Lapset ovat ET-opetuksessa.
Sunnuntai hyvä päivä.
Juteltiin naapurin nuorenparin kanssa. He päättivät erottaa lapsensa kirkosta. Totesivat, että lapsille itselleen kuuluu päätäntävalta aikuisena mihin uskovat tai ovat uskomatta.
Muistakaa kuitenkin se , että Jumala koettelee myöskin lasten kautta vanhempia. Ihminen on niin tyhmä että ne eivät usko järkipuhetta,se pitää mennä kepillä kokeilemaan jäätä. Muistakaa myöskin se, että ihmisiltä saattaa loppua siunaus ja varjelus ja lapsiltanne myös. Minulla itselläni on kaksi lasta, enkä meinaa erota kirkosta. Täs on juuri käymässä niinkuin Neuvostoliitolle, sielläkin poltettiin kirkkoja ja erottiin koko maa hajosi lopulta.
Tänä vuonna yli 19 000 eronnut kirkosta. Heinäkuussa yli 2000.
Toivottavasti monet heistä ovat erottaneet tai erotavat pian lapsensa.
Saman tien koulusa siirtyminen elämänkatsomustiedon ryhmään on hyvä johdonmukainen jatko.
Oletko keskustellut tästä lasten asiasta?
Näyttää tulevan toiseksi vilkkain heinäkuu. Vuonna 2013 oli spesiaalitilanne.
Täältä vertailua vuosiin ja kuukausiin: http://3rdw.net/eroakirkosta/
Koulut alkavat yleensä 10.8.
Vielä ehtii toimia, erottaa kirkosta ja ilmoittaa kouluun et kyllä -valinnasta.
Tosi tärkeä muistutus.
Huippusesonki näinä päivinä, ennen koulun alkua.
Jos rehtori sanoo, että jumalanpalveluksia on tyrkyllä, kannattaa ilman muuta ruksata, että ei osallistu. Pitäisi olla tarjolla uskontoneutraali vaatimus. Kaksi tasavertaista vaihtoehtoa.
Paras olisi kuitenkin luopua kokonaan, kute n alla esitetään:
Aika luopua koulupäivän jumalanpalveluksista
Yhdenvertaisuuslaki velvoittaa oppilaitoksia arvioimaan ja edistämään suunnitelmallisesti yhdenvertaisuuden toteutumista. Ketään ei saa syrjiä myöskään uskontoon tai vakaumukseen liittyen. Niinpä myös uskonnottomien syrjimättömyyden toteutumista pitää arvioida ja edistää.
Havaintojemme mukaan oppilaitosten uudet tasa-arvo- ja yhdenvertaisuussuunnitelmat ovat liian yleisluontoisia. Esimerkiksi Helsingin koulujen suunnitelmissa ei mainita kaikkia laissa lueteltuja kiellettyjä syrjintäperusteita, saati että arvioitaisiin kunkin tilannetta ja yhdenvertaisuuden kehittämistarpeita.
Uskonnottomien syrjintäkokemukset liittyvät koulujen lukuvuoden ja työpäivän viralliseen ohjelmaansa liittämiin evankelis-luterilaisen kirkon jumalanpalveluksiin ja hartaustilaisuuksiin. Usein niitä tyrkytetään kaikille ensisijaisena ohjelmana, josta ”pois jääville” on jokin vaihtoehto ilman tarkempaa ohjelmaa.
Vaikka tasavertainen, hyvin valmisteltu ja tiedotettu ei-uskonnollinen ohjelma samaan aikaan jumalanpalveluksen kanssa olisi parempi kuin ei mitään tai huonosti valmisteltu ja tiedotettu ohjelma, kahden tai useamman rinnakkaisen katsomuksellisen ohjelman mallista on aika luopua. Suomessa on kaikilla hyvät mahdollisuudet osallistua oman uskontonsa tilaisuuksiin työpäivien, myös koulutyöpäivien ulkopuolella. Laki vähintäänkin tukee luopumista.
Peruskoulu-, lukio- ja varhaiskasvatuslakien mukaan tunnustuksellisen uskonnonharjoituksen järjestäminen ei kuulu näiden kasvatus- ja oppilaitosten tehtäviin. Lisäksi opetus- ja varhaiskasvatussuunnitelmien valtakunnallisten perusteiden mukaan opetuksen tulee olla ”oppilaita uskonnollisesti, katsomuksellisesti ja puoluepoliittisesti sitouttamatonta”.
Mitä jos kunnat ja rehtorit alkaisivat toimia näiden säädösten perusteella. Esimerkki löytyy vaikkapa Reykjavikin kaupungin ohjeista kouluille.
Mainittakoon, että koulun yhteinen joulu- tai kevätjuhla on eri asia kuin ns. joulukirkko tai kevätkirkko.
Pakko vallita oppilaan uskonnollisen ja ei-uskonnollisen ohjelman välillä on ongelmallinen uskonnonvapauteen kytkeytyvän yksityisyyden suojan näkökulmasta. Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen mukaan julkisen vallan ei pitäisi velvoittaa tuomaan julki uskonnollista tai uskonnotonta katsomustaan. Valinta koko kouluyhteisön edessä voi olla ahdistavaa sekä kantasuomalaisille että maahanmuuttajaperheille.
Koulun katsomuksellista yhdenvertaisuutta kehittäisi myös elämänkatsomustiedon avaaminen kaikille valittavaksi katsomusaineeksi sekä opetusjärjestelyjen parantaminen. Kyse on lapsen ja nuoren pääsystä oikeuksiinsa.
NYT kannattaa hoitaa, niin lapsi pääsee elämänkatsomustietoon jo ensi viikolla.
Ehtii hyvin. Kun ilmoitus lähtenyt maistraatille ja valinnan vapaus koittanut, sitä voi käyttää ja ilmoittaa saman tien kouluun et-opetukseen siirtymisestä.
Juuri nyt ehtii vaikuttaa koko lukuvuodeksi.
Yli 20 000 eronnut netissä. Hoida perään lapsen asia kirjallisella ilmoituksella.
Lapset pois pakollisen uskonnopetuksen kahleista.
Esimerkiksi+vantaalaiset+on+hylkäämässä+ev.-lut.+kirkon.+Muutostahti+on+valtava+ja+tapahtuu+kaikilla+rintamilla.+Viimeisen+7+vuoden+aikana+laskua+on+tullut+11,2+prosettiyksikköä;+keskimäärin+1,6+prosenttiyksikköä+per+vuosi.+Koko+väestön+osalta+50+%+tullaan+alittamaan+seuraavan+6+vuoden+aikana.
Vuosi+-+yht.+-+miehet+-+naiset
2009 70,3% 66,7% 73,7%
2010 68,2% 64,5% 71,7%
2011 66,8% 63,1% 70,4%
2012 65,5% 61,8% 69,1%
2013 63,8% 59,1% 67,5%
2014 61,9% 57,9% 65,7%
2015 60,3% 56,5% 64,6%
2016 59,1% 55,0% 63,2%
Ikäryhmittäin
Vuosi 00-14 15-19 20-39 40-64 65-
2009 75,7% 79,1% 66,3% 67,4% 75,6%
2010 74,4% 78,0% 62,5% 65,4% 75,2%
2011 72,4% 76,8% 60,3% 64,2% 74,9%
2012 70,7% 76,3% 58,5% 63,0% 74,6%
2013 68,6% 75,3% 56,0% 61,4% 74,3%
2014 66,6% 73,8% 53,5% 59,4% 73,5%
2015 64,7% 72,9% 52,4% 58,0% 72,9%
2016 62,7% 71,6% 50,8% 56,5% 72,2%
15-17 prosentin gäppi lasten vanhempien ja lasten itsensä kirkkoon kuuluvuudessa...
Se voi nähdä mahdollisuutena...
Vantaalaiset, huomio!
Pian 600 000 käyttänyt eroakirkosta.fi -palvelua.
Harmi, että monet jättäneet silti lapsensa "yksin vieraisiin" eli kirkon huomaan.
Oho, kakrut unohtu!?
Miksi vouhottaa jatkuvasti kirkosta eroamisesta? Ongelma ei ole kirkko, vaan se, että ateisti ei tunne Jeesusta Kristusta omana Vapahtajanaan ja Herranaan. Se asia tulee ensimmäiseksi korjata. Ihmisen tärkein asia on se, missä hän viettää iäisyytensä: taivaassa vai helvetissä? Siihen pitää panostaa, eikä mihinkään ET-koulutukseen. ET ei pelasta ketään iankaikkiselta kadotukselta, mutta Jeesus pelastaa.
hoidetaan, jos hoidetaan.
Kirkon jäsenhankinnan pönkittämiselle esitetään loppua:
"Myös Väestörekisterikeskuksen toiminnassa tulee näkyä julkisen vallan toimintaa ohjaava neutraliteettiperiaate suhteessa uskontoihin ja vakaumuksiin. Tämän vuoksi Väestörekisterikeskuksen lomakkeen lapsen tietojen ilmoittamiseksi ei pidä toimia uskontokuntien eli minkään kirkon tai uskonnollisen yhdyskunnan jäsenhankinnan edistäjänä.
Koteihin lähetettävässä lomakkeessa tulee keskittyä vain tarvittavien tietojen eli nimien ja äidinkielen ilmoittamiseen. Samalla varmistetaan kaikille perheille, että lapselle valittu nimi on nimilain mukainen.
Suomen evankelis-luterilaisen kirkon ja Ortodoksisen kirkkokunnan sekä muiden uskonnollisten yhdyskuntien pyrkimys vastasyntyneiden lasten saamiseen jäsenikseen juridisine seuraamuksineen (kirkollisverovelvollisuus sekä koulun uskonnonopetuksen pakollisuus ilman mahdollisuutta valita elämänkatsomustietoa katsomusaineeksi) tulee jättää niiden sisäiseksi asiaksi. Ne voivat lähettää omia lomakkeitaan jäsenilleen jäsenhankintaa varten sekä ilmoittaa jäsenyyksistään niin kauan kuin Väestörekisterikeskuksen pitää niitä väestötietoihin merkitä.
Väestörekisterikeskuksen ei pidä nykyisten lomakkeidensa ja ohjeidensa tavoin markkinoida ja ohjailla perheitä vauvojen liittämistä uskontokuntiin. Toivomme nykyisen käytännön muuttamista mahdollisimman nopeasti.
Mitä lainsäädännön uudistamiseen tulee, lasten uskontokunnan rekisteröinti väestötiedoissa pitäisi mielestämme lopettaa samalla kun uskonnon opetuksen pakollisuus ev.-lut. ja ort. kirkon jäsenille peruskoulussa ja lukiossa lopetetaan.
Vapaa-ajattelijain Liitto ry"
Vauvan tulon aikaisen kirkkoonliittämisen voi korjata.
Älä jätä lasta imperiumin käsiin: https://karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/kotimaa/item/153481-joensuu-linjasi-paivakotilapset-saavat-kayda-joulukirkossa
Tämä voisi jopa tuplarta nämää nettilukemat? http://www.eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/
Äkkiä kirkkoon jäänet lapset hakemaan maistraatin kirjoille. Mitä turhaa jallittaa heidän tulevasta. Lapset ET-opetukseen. Kyllä he aikuisina tekevät mitä ajattelevat. Annetaan lapsilla tässä suhteessa vapaa lapsuus.
Naulan kantaan! Huoltajien allekirjoittama kirjallinen ilmoitus. Ja 12 vuotta täyttäneltä suostumus.
Jos lapsi on venähtänyt 15.vuotiaaksi, nuori voi olla itse aeroaja, mutta vaaditaan molempien huoltajien suostumus.
Syyskuussa jo yli 300 eroa. Lapset mukaan!
Älä unta nää?
Ei taidta uskaltaa.. On niin vaarallista.
Hyötyä!
Korjausesitys vauvan rekisteröintiasiaan: http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2017/08/28/lapsen-nimen-ilmoittaminen-vaestorekisterikeskukselle/
Korjausehdotus: lapsen voi erottaa kirkosta.
Syyskussakin jo yli 1250 aikuisen eroa. http://3rdw.net/eroakirkosta/
Montako lasta sai seurata perässä?
Uskonnon ongelmia vastaan on huono toimia toisella uskonnolla.
Tänäänkin käyrä kohti koillista: http://www.eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/
Lapset mukaan.
Otsikko on epärealistinen, toiveajattelua. Tilastot kertovat karua kieltä, että kirkosta eroavat ainoastaan eroavat itse, mutta useimmat jättävät vauvana kastetut lapsensa (nuoretkin) kirkon ja koulun uskonnonopettajien huomaan.
Ymmärrän avauksen niin, että tähän "laiskaan" käyttäytymiseen halutaan muutosta?
Toive varmaan, mutta ei sikäli epärealistinen, että yhä useammat kirkosta eronneet "huomaavat" erottaa myös lapsensa.
Kehitystä kehittämään.
Tilastot kertovat mennestä. Jospa tapahtuisi parannus.
Niin asiaa!
Viikonloppuna aika sopia asia.
Mä oon kyl oikeestaan sitä mieltä et koko uskonnon na ETn opetuksen vois ihan hyvin lakkauttaa kaikissa kouluissa, koska noi nyt jokatapauksessa on (tai ainakin PITÄIS olla. Joittenkin lahkolaisten piirissähän näin ei takuulla ole!?) ihan jokaikisen henkilökohtanen asia, niin miten toi sit muka kuuluu yleisen opetuksen piiriin? Eihän koulussa sitäkään opeteta et miten tukka pitäis kammata "oikein"?
Ja laittas senki tilalle vaik liikuntaa et noi laiskanpulskeet plösöt ei nykyää hengästyis ku sitoo kengännauhansa! :/
Joohan?!
Tasapainoiseen tilanteeseen.
Siis että vanhemmat ja lapset samassa statuksessa.
eroakirkosta.fi palvelun käyttäjistä 600 000 määrä ylittyi juuri.
KÄytännössä vielä kehittämisen varaa. Turussakin http://www.ts.fi/mielipiteet/lukijoilta/3679270/Elamankatsomustiedon oppilasmaara kasvanut VarsinaisSuomessa
Samanlainen juttu oli Kalevassa, Oulussa.
Tässä asian tiimoilta: http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2017/10/10/huomio-valtiokirkollisen-vaikuttamisen-hienosaatoon/
Hyvää peruste erottaa, mutta ihan muutenkin voi.
Lukiouudista valmistellaan kovallan tohinalla ja keinotekoisella kiireellä, vaikka uusi ops ja tuntijako on vasta juuri tullut voimaan. Ilmeisesti nykyhallitus haluaa jättää puumerkkinsä ennen vaaleja.
Menossa on mm. tilaisuuskiertue - ks. http://minedu.fi/uusilukio - jonka seuraavat tilaisuudet ovat Lahdessä 13.11., Turussa 14.11. ja Kuopiossa 23.11..
Tämän lisäksi järjestetään avoin "verkkoaivoriihi", johon pääsee osoitteesta www.uusilukio.fi.
Sikäli kuin nykyiset katsomusaineet jatkavat jossain muodossa, pakollisena tai valinnaisena, ja jollain kurssimäärällä, kysymys elämänkatsomustiedon avaamisesta kaikkien valittavissa olevaksi aineeksi on mitä ajankohtaisin.
Olen todennut siihen liittyen mm. seuraavaa:
"Lukion uskonnon/elämänkatsomustiedon välisen valinnan mahdollisuuden avaaminen kaikille, myös ev.-lut. ja ort. kirkkojen jäsenille, olisi nyt oikeus ja kohtuus lukiouudistuksessa. Voihan lukiolainen tehdä muut valinnat, jopa sen opiskeleeko lukiossa vai ei, joten holhoava rajaus uskonnon ja et:n välillä ei ole oikein.
Lapsen oikeuksien sopimuksessakin puhutaan lapsen/nuoren ikäkauden ja kehitystason huomioon ottamisesta. Lukioikäinen nuori ei voi itse erota kirkosta, vaikka hän itse sitä haluaisi ja toinen huoltajista sallisi. Tällainen tilanne ei ole suotava, koska se voi heikentää opiskelumotivaatiota ja opiskelijan jatko-opintomahdollisuuksia korkeakouluissa.
Toinen asia on uskonnon/elämänkatsomustiedon samoin kuin terveystiedon erillismaininnan poistaminen niin, että nuo aineet tulisivat samalla viivalle muiden reaaliaineiden kanssa. Sitä voi kannattaa. Jos reaaliaineiden pakollisuutta vähennetään, pitäisin tärkeämpänä filosofian kurssien pakollisuuden määrää kuin uskonnon/elämänkatsomustiedon kurssien pakollisuutta."
Kirjallinen ilmoitus vaaditaan.
Yksi peruste on mahdolistaa lapsen pääsy kouölun et-opetukseen.
Tässä linkki et kyllä -tilaisuuden ohjelmaan: http://vapaa-ajattelijat.fi/helsinki/2017/11/21/et-opetuksen-asema-nyt-ja-tulevaisuudessa/
Hyvä peruste erottaa lapsi kirkosta on mahdollistaa lapsen pääsy koulun elämänkatsomustietoon.
Henkinen ero ja päivähoitoiässä selvintä.
Harkitsemattoman ratkaisun voi korjata jo muutaman vuoden päästä. Ennen kouluikää.
Jospa kirkosta eroajat erottaisivat samalla tai erottuaan ensin itse myös lapsensa ja lisäksi ilmoittaisivat kouluun hänen siirtyvän kevätkulukauden alussa tammikuussa uskonnosta elämänkatsomustiedon opetukseen! Niin hyvä olisi!
Mikä pidättänyt?
Itsenäöinen ratkaisu!
Itsenäinen ratkaisu on paikallaan. Paitsi että molempien huoltajien päätös/allekirjotuus tarvitaan. Ja 12-vuotta täyttäneen lapsen suosntumus myös.
Ajankohtainen asia!
Ihmettelen, että jotkut kirkosta eronneet jättävät lapsukaisednsa uskonnonopetukseen ja kirkon papppien huomaan...
Nyt oma ero netissä. Veroetu. Lasten eron kirjallisella ilmoituksella. ET kyllä.
Tänäänkin tulee 1000 aikuisten eroa netissä, mutta kuinka moni lapsten vanhemmista erottaa hetikohta myös lapsensa? https://www.eroakirkosta.fi
Hyvin menee: http://www.eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/
Vauhtia vaan viime päiivin. Ja lasten erot perään.
Nyt huomio kirkosta eronneiden vanhempien lasten erottamisasian kuntoon saattamiseen.
Miksi jättää lasta Laajasallon ja kumppanien huomaan?
https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/johanna-korhonen-moittii-teemu-laajasaloa-seurakuntayhtyman-luottokortin-vaarinkaytosta-laajasalo-kiistaa-asian
"Keväällä 2017 Laajasalo teki virkamatkan Israeliin. Matkan tarkoitus oli tutustua Suomen Lähetysseuran Israelissa tekemään työhön, jota Kallion seurakunta tukee. Seurakuntaneuvoston kokoukseen hän vei asian etukäteen tiedoksi ilmoituksena. Korhosen mukaan Laajasalo majoittui Tel Avivissa ylelliseen hotelliin ja kävi Jerusalemissa taksilla. Siellä hän tapasi lyhyesti seurakunnan nimikkolähetit. Matka maksoi päivärahoineen yhteensä 1680,95 euroa. Päivärahoja Laajasalo laskutti seitsemältä vuorokaudelta, vaikka matka oli 26.–28.4."
Onko Teemu uusi Päivi? http://www.eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/
Jos olet jo eronnut kirkosta, mikä olikaan lapsiesi kirkkosuhde?
suhteet samalla tolalle
Lapset vapaiksi kirkonn ja koulun pakkouskonnon kahleista.
Nyt oikea aika!
Sen+kun+eroatte+kirkosta,mutta+se+on+100%+varma,+että+Jumala+on+olemassa+ja+Jeesuksen+kautta+saa+häneen+yhteyden.
Enemmistö+eroaa+kirkosta,+koska+se+ei+ole+edes+0,1%+varmaa+että+jumalaa+on+olemassa+tai+siitä+syystä,+että+vähemmistön+pillien+mukaan+kirkon+pitäisi+toimia+tai+niinkuin+jossakin+helluntaiseurakunnassa+(vähemmistö+tahtoo+teokratiaa+Suomeen+hallintomuodoksi).+Vähemmistö++eroaa+kirkosta+vain+kirkoon+liittyvistä+asioista,+kuten+monet+hihhulit+vaikkakin+muille+jankuttaa+lähes,+että+kirkkoon+pitäisi+jokaisen+kuulua+(paitsi+hihhuli?).
Sanokaappas nyt ihan suoraan, että onko kirkon pakko käydä vihkimään samaasukupuolta olevia.esim.Ajatelkaa että kaksi uroshevosta vetelee toisia perseeseen,teidän mielestä se varmaan on luonnonmukaista.Sit kun kaksi homoa laitetaan autiolle saarelle ja käydään 200v päästä katsomassa et onko tullut jälkikasvua vai ei.Uskovaisia kerta sanotaan hihuleiksi,siis sellainen ihminen on todella sairas,joka puoltaa yllämainittuja asioita.Vaikka kuinka ne homotkin ovat ihmisiä,niin kyl ne hoitoon valitettavasti pitäisi saada. Onneksi ei ole minun ongelma olen mielummin yksin kuin käyn lesbojen tai homojen kanssa pyörimään. Kirkko on todellakin pihalla, mikäli suostuvat vihkimään samaasukupuolta olevia.
"onko kirkon pakko käydä vihkimään samaasukupuolta olevia"
Ei toki. Kirkolla on täysi oikeus olla seuraamatta yhteiskunnan kehitystä omassa toiminnassaan ja siinä sivussa menettää jäseniään entistäkin nopeammin.
"Ajatelkaa että kaksi uroshevosta vetelee toisia perseeseen"
Mitä tekemistä eläimillä on kahden ihmisen välisen juridisen sopimuksen kanssa?
"Sit kun kaksi homoa laitetaan autiolle saarelle ja käydään 200v päästä katsomassa et onko tullut jälkikasvua vai ei."
Mitä tekemistä jälkikasvulla on kahden ihmisen välisen juridisen sopimuksen kanssa?
"Uskovaisia kerta sanotaan hihuleiksi,siis sellainen ihminen on todella sairas,joka puoltaa yllämainittuja asioita."
Juuri tällaisten kommenttien ansiosta sinua sanotaan hihhuliksi.
Hevoset ovat vertauksia,et jokainen näkee onko se tervettä vai ei ja luonnon mukaista. Samoin jälkikasvun kannalta,maailma olisi kuollut sukupuuttoon aikoja sitten, jos maailmassa olisi pelkästään homoja. Eikä se ole normaali perhe,koska vaikka kuinka teet lapsia,kun lapsella pitää olla isä ja äiti. Se kuka hyväksyy kyseiset asiat, syyllistyy itse jo samaan. Vaikka ketään ei pitäisi tuomita ,kaikilla saa olla kuitenkin omat mielipiteensä asioista, sen takia koska ihminen voi tehdä myöskin parannuksen.
Veteleekö ne homoseksuaalit sinusta kirkon alttarilla toisiaan perseeseen!? Onpa kummallista puhetta! Mitä ylipäätänsä tiedät homoseksuaaleista?
Miten kyet sanelemaan ettei tule jälkikasvua, jos kirkko vihkii homoseksuaaleja? ei kaikille heteropariskunnillekaan tule lapsia vaikka ois kuinka pappi vihkinyt! Onko kaikki ihmiset sen jälkeen homoseksuaaleja jos kirkko vihkii homoseksuaaleja vai onkohan joukossa myöskin heteroseksuaaleja?! Luultavammin homoseksuaalisuus ei ole yhteydessä mitenkään Suomessa vallitsevaan lisääntymisen hiipumiseen. Lisääntyminen on hiipunut Suomessa jo ennen kuin homoseksuaalisten oikeus avioliittoon oli tapetilla. Homoseksuaalisuus ei vaikuta Suomessa millään tavoin Suomessa lisääntymiseen ainakaan heikentävästi sillä monet lesbo- ja homopariskunnat saavat silti lapsia vaikka ne eivät olisikaan "yhteisiä" lapsia siinä missä meidän heteroiden lapset.
Teet tuosta vähemmistön kirkossa vihkimisestä nyt vain kärpäsestä härkäsen. Lisäksi pyytäisin sua jatkossakin keskustelemaan tästä asiasta asiallisesti kuin vertaamalla homoseksuaaleja hevosiin tai muihin eläimiin.
Kirkkoakin sitoo myöskin Suomen yhdenvertaisuuslaki toimiessa Suomessa. Kirkonkaan ei tule syrjiä ihmisiä niiden seksuaalisesta suuntautumisesta johtuen ja se on painettu Suomen lakiin suoraan ennemmin kuin että sillä vanhalla testamentilla mätkitte ihmisiä päähän että "homoseksuaalisuus on synti". Niin ei kerrota kumminkaan raamatussa missään kohdassa vaan se on vain jokin tulkinta joksi uskovaiset sen näkevät. Suomen laki ei jätä kuitenkaan mitään asiaan tulkinnan varaan!
Tässä maassa tulee noudattaa jokaisen Suomen lakia eikä raamattua!!
"Mitä tekemistä eläimillä on kahden ihmisen välisen juridisen sopimuksen kanssa?"
Onhan ihminenkin lopulta eläin, mutta sitä eivät uskovaiset kykene ymmärtämään!
Ai raamatussa ei ole homoseksuaalisudesta mitään,siellähän nimenomaan on juuri kirjoitettu ja näille palstoillekkin on kirjoitettu. Kirkon pitäisi nimenomaan olla maallisesta elämästä ulkopuolella ja olla Raamatun mukainen. Väität että Raamatussa ei ole homoista mitää lueppas Kirje Roomalaisille 1:21-32 (ihmisten syyllisyys) ja Uudesta Testamentista. Suomen laista vielä sen verran, että se ei auta kuin maanpäällisesti.
Miks ei apinat tai gorillat sitten synnytä ihmisiä,jos kerta ihminen olisi apinasta kehkeytynyt. Miksi?
Miks Suomessa asuu vielä ihmisiä, jos kerta suomalaiset muuttivat 60-luvulla työn perässä Ruotsiin?
"Ai raamatussa ei ole homoseksuaalisudesta mitään,siellähän nimenomaan on juuri kirjoitettu ja näille palstoillekkin on kirjoitettu. "
Jostakin miehen makaamisesta miehen kanssa, jossa ei sanallakaan mainita että nämä miehet olisivat HOMOSEKSUAALEJA tai yhdynnässä. Se on vain tulkinta, eikä suoraan mainittu.
"Kirkon pitäisi nimenomaan olla maallisesta elämästä ulkopuolella ja olla Raamatun mukainen."
Suomen tulee nimenomaan toimia Suomen lain mukaan toimiessa Suomessa. Kirkko ei ole mikään erillinen valtiosta vaikka alkoholiverosta onkin vapautettu ehtoollisviiniä jakaessa. Suomi ole sekulaarinen valtio, joten kirkon tulee noudattaa Suomen lakia eikä raamattua ja vaikka olisikin sekulaarinen niin tällöinkin sen tulee noudattaa Suomen lakia, joten Suomen laki sitoo ja velvoittaa kirkkoa, mutta sehän ei mene uskovaisille jakeluun sinne herneen kokoisiin aivoihin!!
"Suomen laista vielä sen verran, että se ei auta kuin maanpäällisesti. "
Sen pitäisi enintään riittää sullekin, eikä muuta olla ollessassasi Suomen kansalainen.
Mikäli sulle ei ole evoluutio vieläkään selvinnyt niin sun kannattaa käydä uudelleen peruskoulu!
Vaikka evoluutio olisi käynytkin, se on Jumalan luoma. Koulut ovat täysin pihalla jo muutenkin,tällä menolla kaikki käy Suomen lopulle. Valitettava totuus.
Homo seksualisuus on täysin luonnon vastaista!!!!!!!! Siksi Jumala on jättänyt heidät häpeällisten himojen valtaan.Naiset ovat vaihtaneet luonnollisen sukupuoliyhteyden luonnon vastaiseen,ja miehet ovat samoin luopuneet luonnollisesta yhteydestä naisiin ja heissä on syntynyt himo toisiaan kohtaan. Jumala on jättänyt arvottomien ajatusten valtaan,tekemään sellaista mikä ei sovi. Päivän selvä asia.
Laitetaan pikkaisen lisää asiasta. He ovat täynnä kaikenlaista vääryyttä,halpamaisuutta,ahneutta ja pahuutta,täynnä kateutta,murhanhimoa,riitaisuutta,petollisuutta ja pahansuopuutta,he panettelevat.Parjaavat vihaavat Jumalaa,ovat röyhkeitä ja pöyhkeitä,rehenteleviä ja pahan ilkisiä ja vanhemmilleen tottelemattomia,ymmäröttömiä ja epäluotettavia,rakkaudettomia ja säälimättömiä.Vaikka he tietävät Jumalansäätäneen,että ne jotka käyttäytyvät tällä tavoin ovat ansainneet kuoleman,he toimivat itse näin,vieläpä osoittavat hyväksymistään,kun muut tekevät samoin. Sit kirkon pitäs käydä vihkimään,saattaa olla että joutuu koko kansa kärsimään näiden takia ja Jumalan viha laskeutua Suomen päälle. Sen takia päättäjät järki päähän.
Ei ne varmaan kaikki muuttaneet. Ihminen jos olisi apinasta, silloin myöskin niiden pitäisi synnyttää ihmisiä ,samoin kommunikointi pitäisi toimia. Jos olisi aikaisemmin jotakin sellaista käynyt, kaipa siintä olisi kirjoiteltu esim.Raamatun tyylisesti,mutta ei kun ihmisiä ajetaan evoluutiolla harhaan.Siksi tiede tulee olemaan suurin floppi loppujen lopuksi.
Uskominen johonkin jumalaan ja raamatun mukaan eläminen ovat täysin luonnon vastaisia.
"Siksi Jumala on jättänyt heidät häpeällisten himojen valtaan"
Jumalaa ei ole olemassa kuin korkeintaan teidän uskovien omassa päässä!
".Naiset ovat vaihtaneet luonnollisen sukupuoliyhteyden luonnon vastaiseen,ja miehet ovat samoin luopuneet luonnollisesta yhteydestä naisiin ja heissä on syntynyt himo toisiaan kohtaan."
Luonnonvastaista se olisikin jos naiset olisivat sinusta kiinnostuneita. Milloin itse alat elämään luonnollista elämää eli ilman raamatun mukaan saati että "julistat jumalana" että muut elävät vastoin sun käsityksiäsi?
Oletko muistanut ottaa jo päivän lääkkeesi?! En vihaa jumalaa, koska on kamalan vaikeata vihata sellaista jota ei ole olemassa.
Yleistät myöskin että homoseksuaaleja puolustaneet eläisivät omassa elämässään väärin. Ne puolustajat ovat suurimmaksi osaksi täysin heteroseksuaaleja, jotka homoseksuaalien oikeuksia puolustavat, mutta sinusta sellaisen pitää olla homoseksuaali jos puolustaa vähemmistön oikeuksia!? Onneksi sun oikeuksiasi uskoon ei kovinkaan moni puolustele ...ei edes se jumala, josta jaksat mölytä apinan tavoin. Siitä sun mölymisestä tunnistaakin, että me ihmiset ollaan lajiltaan kehittyneitä samasta kantaisästä apinoiden kanssa. Todistit tuolla mölyämiselläsi vain sen yksityiskohdan, jonka kiellät evoluutiossa! Apinat päästävät samanlaista jorlania kuin sääkin, josta ei toinen ota selvää. Sellaista kutsutaankin tieteellisessä maailmassa että ihminen on päästään seonnut ja tarvitsee kipeästi psykoosilääkitystä tmv.
Evoluutio on ihan erillinen asia uskonnoista ja jumalista. Jos väität että teidän jumalalla on evoluutioon vaikutusta niin meneppä tutkituttamaan pääsi. Evoluutiota ei opeteta uskonnon tunneilla vaan biologian tunneilla ja jos täysin mielikuvituksen luomalla jumalalla olisi evoluutioon jotakin yhteyttä niin siitä varmaan puhuttaisi koulun uskonnonkin tunneilla tai siitä kertoisi raamattunne. Teillä uskovilla on tapananne aina omita kaiken uskontoonne... myöskin näköjään sen evoluutionkin, vaikka evoluution jopa kiellätte ja sotkette senkin uskontoonne.
Aku Ankkakin saattoi luoda maapallon. Tiesitkö sitä!?
Evoluutiolla ei ole mitään tekemistä jumalan kanssa. Lopeta toi uskomisesi...se on vaan sulle haitaksi elämässäsi!
Kouluista pois uskonto....se on vain hyväksi monelle!
Ei evoluutiolla olekkaan,mutta alkuräjähdyksellä. Jumala on sen aiheuttanut alkuräjähdyksen, jos sellaista on ikinä ollut.
Jumala on olemassa se tiedetään,samoin on kuoleman jälkeinen elämä,se on eri asia kuka sinne pääsee.
Ai väität, että minulla ei olisi naista ollut,mistäs tiedät vaikka minulla olisi parasta-aikaa. Oletko tietoinen, että kukaan ei ole syntyessään homo, vaan homous lähtee siintä , kuinka ihmistä opetetaan elämään ja maailman joka tekee siintä homon. Lapsen vanhemmilla on suuri rooli elämässä, millainen lapsesta tulee ja miten se kasvatetaan ja neuvotaan.
Jumalan olemassa olo on pelkkää uskoa eikä sillä ole tiedon kanssa mitään tekemistä. Se tiedetään, ettei jumalaa ole olemassa kuin korkeintaan uskovaisen omassa päässä. Siitä jumalasta ei ole minkäänlaista havaintoa tai muutakaan näyttöä. Turhaa tuhlaatte moiselle elämäänne.
Lisäksi kuoleman jälkeisestä elämästä ei ole minkäänlaista näyttöä. Se, joka väittää että kuoleman jälkeistä elämä on olemassa on pitänyt olla kuollut, eikä herätä enää henkiin. Muuten se on vain pelkkää uskottelua. En usko sellaiseen sittenkään, kun joku väittää "näkevänsä valon" kun oli sairaalassa tajuton. Tajuttomuustila on sekoittanut ihmisen.
"Oletko tietoinen, että kukaan ei ole syntyessään homo, vaan homous lähtee siintä , kuinka ihmistä opetetaan elämään ja maailman joka tekee siintä homon."
Sama pätee uskoviin. Syntyessään kaikki on ateisteja. On vain ihmisiä, joille usko on perimässä.
Homoseksuaaliksi ei tulla elämän kautta vaan se on ihmisen perimässä ja homoseksuaaliksi synnytään, jos synnytään. Jos kerran maailma tekee homoseksuaaliksi niin miksi et ole itse tällöin homoseksuaali, kun teidän homokammoisten mielestä nykyisin joka paikassa toitotetaan homoseksuaalisuudesta?!
"Lapsen vanhemmilla on suuri rooli elämässä, millainen lapsesta tulee ja miten se kasvatetaan ja neuvotaan. "
Jep, mutta yhdenkään vanhemman oma elämä ei valitse lapselle sen seksuaalista suuntautumista. Huomaa sellainen seikka (jollet muuhun pysty), että monet homoseksuaalit ovat nimenomaan heteroiden jälkeläisiä.
Siinä menee raja, että vanhemmat kasvattavat lapsilleen käytöstapoja jne. mutta ei sitä mihin hän suuntautuu. Jos vanhemmat sen lapselle sanelee niin on turha odottaa lasta käymään isäin- tai äitienpäivisin.
Teille uskoville kaikki on saanut alkunsa jostakin jumalasta aina kun jostakin tietystä asiasta ei ole selvillä tarkoin tekijä tai siitä ei ole täysin tarkkaa selitystä. Yhteenkään väittämäänne asiaan ei ole tekijänä kuitenkaan ollut jumala, koska sitä ei ole ollut koskaan olemassa eikä tule olemaankaan. Todista ensin jumala kaikille maailman ihmisille samassa paikassa samaan aikaan, niin katsotaan sitten uudelleen. Ei luulisi olevan vaikeeta teille uskoville, kun teillä on omastanne mielestänne siihen läheiset suhteet, joten käyttäkää niitä. Turhaa on hapattaa että jumala on olemassa, jos ei ole valmis todistamaan sitä väitettä.
Jos jumala olisi todellakin olemassa niin teitä uskoviakaan ei olisi olemassa vaan te olisitte tällöin "antiteistejä", koska se jumalanne ei olisi sellainen jonka kuvitellut sen omassa päässänne olevan! Lukekaa raamatusta nekin kohdat, jotka alati sivutatte niin ei taida se jumalanne ollakaan se rakkauden esikuva. Siksi sivutatte raamatun kohdat, kun ette halua nähdä jumalaanne julmana saatanana!
Niinkuin olen aikaisemminkin kirjoittanut näille palstoille, mistä ateisti tietää, että Jumala näyttää vihansa maailmaa kohtaan kaikella pahalla. Samoin laupeutensa ja Rakkautensa häntä kohtaan jotka häneen uskovat eli Jeesukseen Kristukseen uskovat. ETTE MISTÄÄN TIEDÄ!!!!!! Sitä varten uskovaiset ovat, koska he tietävät että Jumala on olemassa, jos ei lasketa takikääntäjiä he tuskin ovat silloin nähneet tai kokeneet elämässään Jumalan läsnä oloa. Sitä varten Jumala antoi ainokaisen poikansa, että yksikään joka häneen uskoo , ei hukkuisi vaan hänellä olisi iänkaikkinen elämä.
Ensinnä kirjoitan tuosta Canadan tapauksesta homo on tappanut 7 homoa. Sit tälläisiä pitäs käydä vihkimään Suomessa. Sitä varten ihminen kun tulee maailmaan ihminen on täysin puhdas, maailma tekee ihmisestä syntisen,sitä varten lapsi kastetaan ja opetetaan uskonnon kautta, että ihminen pelastuisi ja olisi se iänkaikkinen elämä. Jumala on olemassa, Jeesuksen kautta pääsee Jumalan yhteyteen, uskokoon ken tahtoo, mut sellainen joka ei usko on todennäköisesti sit pihalla, Jumala yksin tietää sen. Ihmiselle ei ole syntymästä mitään hyötyä, kuin tämä elämä mikä on maan päällä, jos ei usko Jeesukseen Kristukseen, mutta Jumalalle kaikki on mahdollista, ihmiselle ei.
Se on sinun näkemyksesi asioissa, en kehtaa käydä kiistelemään. Kyl sen totuuden jokainen ihmisen oppii, se tulee päivä päivältä vastaan. Siintä ei onneksi ateistikaan pääse läpi.
Siispä voin väittää, että kristittynä pääset nauttimaan muslimien helvetistä, jos kerran uskot että ateistit kuoltuaan koituvat sinne tyrkyttämääsi "totuuteen". Ei se sun "totuutesi" koske muita kuin korkeintaan teitä uskovia, jos nyt kuitenkaan teitäkään! Turhaa haaskaat elämääsi joutaviin taivaspaikan havittelemisiin, joita et todellakaan tule saamaan vaikka kuinka vitusti uskoisit siihen kristinuskon lätinöihin ja jumalaasi.
Et näytä tietävän sinäkään jumalastasi tai uskostasi kun sivutat suurimman osan raamatun teksteistä. Lopulta et tiedä elämästä vittuakaan eläessäsi jonkun raamatun mukaan, joten siihen voisi viitata sanonnalla: älä opeta isääsi naimaan, äläkä muita elämään haluamallasi tavalla.
Hanki elämä ja tee parannus luopumalla uskostasi niin silloin saatat ymmärtää muitakin näkemyksiä! Uskosi antaa vain tietynlaisen näkemyksen tuomitsemalla muut näkemykset!
Tekstiäsi jeesuksista en lukenut, kun et sinäkään näytä lukevan mitä muut sulle kirjoittaa joissa on satakertaa järkeä enemmän kuin sinun uskonjorinoissasi!
Minä en ole syntinen, koska se ei kuulu minun elämääni. Se syntisyys kuuluu vain uskoville! Sinäkin vapaudut synneistäsi kun luovut uskostasi. Onnea matkaan!
Vain ihminen voi pelastaa toisen ihmisen. Ei yksikään mielikuvitusolento nimeltä jumala!
Se on minun asiani mihinkä minä haaskaan aikaa ja sinun asiasi, mihin sinä haaskaat aikasi. Sit vielä sellainen asia, että eihän ateisti tiedä millaisia henkilökohtaisia todistuksia Jumalasta esim. Minulla on ja toisilla uskovaisilla. minulle on aivan sama mihinkä ateisti uskoo tai olkoon uskomatta mihin vaan.
Niin maanpäällisesti voi pelastaa kuolemalata toinen ihminen. Mutta sit kun ihminen kuolee, liha laitetaan kuoppaan tai mihin kenenkin ruho joutuu. Mites ihmisen henki, sielu, entäs jos uskovainen onkin oikeassa, henki palaa Jumalan luokse joka sen ihmiseen on alunperin asettanut. Mistäs ateisti tietää, että ketkä ovat aikaisemmin kuolleet elämästä täältä maailmasta, ovat täältä pois lähteviä vastassa. ETTE MISTÄÄN, koska uskovaiset me tiedämme sen. Sen takia ei koskaan kannata olla ateisti, muuten jos sana on sit ateistien näkökulmasta.
Jos luovun uskostani, silloin luovun kaikesta muustakin, luuletko että olen niin hölmö, en todellakaan. Vapaus tulee ihmiselle omalla painollaan,sit kun sen aika on.
Mistä kaikesta muusta sä silloin luovut? En koe mitään muuta mistä sä silloin luopuisit?
Hölmö olet tietenkin että haluat elää vapaaehtoisesti naru kaulalla ja kuvittelet että kuolema vapauttaisi sinut sitten ja pääsisit kuoltuasi vasta johonkin viettämään sellaista elämää jota oisit voinut viettää yhtä hyvin eläessäsi ja ottaa siitä kaiken mahdollisen irti. Saat tietty elää käyttämättä aivojasi koko elämäsi ajattelemalla että jokin jumala ohjaa sinua "peliohjaimestaan", mutta älä sano että muidenkin pitäisi elää yhtä aivotonta elämää kuin sä joka haaveilet jostakin taivaspaikasta, jota ei kertakaikkiaan voi olla olemassa ihmisellä muutoin kuin korkeintaan lentokoneesta nähtynä.
Minulla ei ole mitään sielua, eikä ole sinullakaan. Ihmisen anatomian tuntemus on edennyt niin pitkälle että oikeuslääkärit ja muut jotka kuolleelle tekee ruumiin avauksen eivät ole sellaista ihmisellä havainnut ja jos sellainen ihmisellä olisi niin he olisivat takuulla sellaisen kuolleella ihmisellä havainneet.
Ei tarvitse selitellä mulle sitä, että jokin "sielu" olisi aiemmin ruumiinavausta liitänyt pois ruumiista koska mä en voi millään uskoa siihen lässytykseen että ihmisellä olisi jokin "sielu".
" Mites ihmisen henki, sielu, entäs jos uskovainen onkin oikeassa, henki palaa Jumalan luokse joka sen ihmiseen on alunperin asettanut."
On paljon todennäköisempää että uskovaiset eivät ole oikeassa kuin että olisivat oikeassa. Siitä on turha edes jossitella. Jos tädillä olisi munat niin se olisi setä.
Siis jos nyt niin ikävästi kävisi että uskovainen olisi oikeassa niin pitää silloinkin huolehtia ettei vaan kuoltuaan joutuisi ikuisesti samaan paikkaan uskovaisten kanssa, koska silloin se olisi suurempaa kärsimystä kuin vaikka ikuisesti siellä tulessa käristyminen. Joten kannatan silloinkin sitten vaikka "synnin harjoittamista", jotta minimoidaan sekin mahdollisuus.
Siis minusta se jumalanne ei kovin rakastavalta vaikuta vaikka sä kuinka toista väittäisit, jos tahtoisi änkeä ihmisiä heidän kuoltuaan (jotka eivät kuulu edes mihinkään uskontokuntaan erinäisiin) paikkoihin vaikka on itse elämänsä aikana toivonut täysin muuta. Eli sä käytökselläsi hingut muslimien helvettiin!?
"ETTE MISTÄÄN, koska uskovaiset me tiedämme sen."
Te vain luulette tietävänne kaikesta, vaikka ette todellakaan tiedä!!
Laskutoimitukset ovat teillä yleensä 1 1 = 3 ja huomenna 4! Se ei ole tietämistä vaan todennäköisyyksiinkin on yleensä vain 1 tulos!
Mistä johtuu että kuulutte vähemmistöön tuon "tietämisenne" kanssa!? Usko ei ole mitään tietoa!
"Se on minun asiani mihinkä minä haaskaan aikaa ja sinun asiasi, mihin sinä haaskaat aikasi. Sit vielä sellainen asia, että eihän ateisti tiedä millaisia henkilökohtaisia todistuksia Jumalasta esim. Minulla on ja toisilla uskovaisilla."
Psykoosinne ei ole todistus muusta kuin että sairastatte psykoosia.
Yhtä vaarallisia te olette kuin Isiksen terroristit !!
Ateistit eivät yleensä usko, ei ainakaan jumaliin. Lisäksi voin sanoa itsestäni etten usko mihinkään vaikka sä iniset joidenkin typerien uskovaisten tavoin että jokaisella pitää olla jokin kohde johon uskoo jollei se ole jumala. Mä en ainakaan ryhdy sellaista kekimään sitä varten että vaadit sellaisen kohteen jokaiselle ihmiselle. Mä en pysty sellaista keksimään, kun se mihin mä uskoisin pitää olla vähintään konkreettinen ja sormilla tunnistelta, joten jos menettäisin näkökykyni niin en silloinkaan alkaisi uskomaan jumalaasi sillä mulla sattuisi olemaan vielä muut aistit tallella. Jos näkisin yhtä paljon "harhoja" kuin sä näet jumalastasi niin myöntäisin itselleni sen että näen "harhoja" ja että pitäisi käydä terveyskeskuksessa, varsinkin jollei muut ihmiset eivät sellaista ole nähnyt, joten pitäisi olla tällöin jotakin päässä vikaa.
Se on kummallista ettei "jumalan näkemisestä" passiteta psykiatrin terapiaan/mielisairaalahoitoon, mutta ne jotka näkevät esimerkiksi ufoja tai uskovat niiden olemassa oloon niin heidät välittömästi kuskataan miltein pakkopaidassa välittömästi psykiatrille terapiaan/mielisairaalahoitoon ja sanotaan että ovat koko yhteiskunnalle haitaksi, mutta te kristinuskollanne pääsette luikkimaan kuin koira veräjästä vaikka tekin olisitte vähintään sen psykiatrin tai huostaanoton tarpeessa! Te olette minusta oikeuskelvottomia ja haitaksi yhteiskunnalle. Haluatte että Suomessa johdettaisi politiikkaakin raamattu kädessä! Muuttakaa jonnekin teokratiavaltioon täältä Suomesta! Varmaankin vatikaanin ympäristö olisi teille sopivin paikka elää kuin Suomi!
Siis tuo edellinen koskee tietysti vain teitä kiihkokristittyjä/kreationisteja, eikä tietenkään esimerkiksi tavanmukaisia kristittyjä tai tapakristittyjä, jotka sentään käyttävät päivittäin niitä omia aivojaan, eikä usko mene kaiken muun elämän edelle! Niitä on sentään vielä enemmistö teistä "kristityistä"!
Sielusta vielä...leikkausta elävälle ihmiselle tehnyt kirurgi olisi varmasti myöskin moisen havainnut, eikä varmastikaan ole yhtäkään sellaista paikkaa jota ei olisi vielä ihmiseltä avattu, etteikö sellainen "sielu" olisi jo paljastunut jos sellainen ihmisellä olisi. Älä siis pilkkaa kirurgien ja oikeuslääkärien ammattitaitoa sillä sellainen on varsinkin todellakin rikollista tai kunnianloukkaus ja paljon pahempi kuin joku pilkkaisi jumalaanne. Jumalanpilkka on poistettu Suomen laista ja ihan hyväkin niin!
Kirurgi ja oikeuslääkäri on kumminkin ihminen ja jumala on vain henkiolento, joten siinä suhteessa on tehty oikein kun jumalanpilkka on poistettu Suomen laista. Enemmän pitäisi laatia lakeja ihmisryhmien pilkkaamisesta, joita erityisesti uskovaiset harjoittavat esimerkiksi homoseksuaaleista ja sallia taas kiihkouskovien ja -kristittyjen ja kreationistien ja Aito Avioliitto ry:n kannattajien pilkkaamisen (en siis tarkoita tavanomaisia kristittyjä).
Tiede ei sen takia tiedäkään mitää asiasta, koska se on siinä jäljessä eikä koskaan tule tietämääkään. Mutta minun mielestäni se on tietoa, kerta ihminen tietää asian päälle jotakin,mitä tiede ei tiedä.
Otappas kuuleppas sellainen asia huomioon, että ihminen olkoon, kuka lääkäri vaan, sekin on erehtyväinen. Sellaista ihmistä ei ole siis erehtyväistä, ateistikin luulee että ei tee syntiä, kun ei usko Jumalaan, vaikka tekin teette syntiä, koska sellaista ihmistä ei ole maailmassa. Jumala on vaan sellainen henkiolento ,että se voi aiheuttaa vaikka sellaisen bakteerin sairaaloihin, että sinne ei kukaan halua mennä. Tai voi tehdä lääkäreistä sellaisia, että ihmiset eivät luota niihin. Esim. Armokuoleman johdosta,kun lääkäri käy jumalaksi.
Sellainen asia kun väität, että uskovaiset näkevät harhoja,siellä on myöskin paljon sellaisia lääkäreitä, jotka uskovat Jumalan olemassa oloon ja ovat nähneet myöskin ihmeparantumisia. Poliisit ovat myöskin nähneet ihme selviytymisiä, yleensä perheessä ei tarvitse olla kuin yksi uskovainen se riittää.
Aidosta rakkaudesta luovut. Luuletko todellakin, että olen noin tyhmä, että mänisin sellaisen virheen tekemään, jonkun ateistin pyynnöstä. Viimeinen virhe elämässäni jonka tekisin.
Tiedätkö milloin ihminen menettää sielunsa, silloin ihminen menettää sen, kun se rakastaa maailmassa jotakin asiaa yli kaiken, eli Jumalaakin enemmän. ateisteilta se onnistuu.
Vaikka meitä Jeesukseen uskovia ei olisi kuin yksi ja ateisteja loput,Suomessa tulette huomaamaan, että asiat menee vaan aina huonompaan suuntaan, mitä vähemmän uskovaisia on. jumalattomat luulevat että asia paranevat,mutta erehdytte. Et turhaan syytät Kristittyjä terroristeiksi, koska itse tulette olemaan ne pahimmat terroristit Suomessa.
Ei saakeli jos teitä jeesustelijoita olisi enemmän mitä teitä nyt on Suomessa niin täällä menisi kaikki päin helvettiä ja elettäisi vieläkin keskiajalla.
Minulla ei ole mitään intressiä toimia terroristina, koska paheksun sellaisia tekoja. Sä et taida oikein ymmärtää että monet ateistit haluavat rauhaa ja myöskin kotirauhaa jota te jeesustelijat häiritsette ja "terrorisoitte" tullessanne linkuttamaan ovikelloa ja kaupittelemaan uskoanne... ettekö ymmärrä että varsin monessa taloyhtiössä on kaupustelu ja kerjääminen kielletty ja lukee oikein kyltti, jota ette osaa lukea tai edes tavata. Te kaupustelette uskoanne ja kerjäätte tyrkyttämällä ihmisiä siihen ja sitä kutsutte joksikin hyvyydeksi! Mitään hyvää en siinä koe!
Varmaan teitä uskoviakin on leikattu ja avattu (vaikka lääketiedettä pilkkaattekin), eikä sitä sielua ole teilläkään havattu, joten lopeta toi höpötyksesi siitä sielustasi jota sullakaan ei ole!
Ei tässä ole kukaan muu erehtyväinen kuin uskova, joten äläpäs pilkkaa lääkäreitä jotka sattumalta tietää enemmän ihmisen anatomiasta kuin te uskovaiset tai se teidän päässänne elävä jumalanne.
Minä olen kumminkin paljon parempi ihminen kuin sä joten lopeta toi tärkeilysi.
Sulle ei oikein taida upota kaaliisi (kuten ei mikään muukaan) se ettei ateistit tee syntiä koska ei usko siihen mihin te uskotte joten on täysin sairasta silloin sanoa ateistit tekevät syntiä kun eivät usko. Siinä tulee se vastaus samassa lauseessa, että eihän se synti silloin koske ateisteja. Ateistit ovat synneistä vapaa, vaikka sä sanoisit mitä. Olet täysin sekopää ja sekopäällä ei mitään valtaa onneksi päättää mitään muita kohtaan. Luovu oikeustoimikelpoisuudestasi jollet luovu uskostasi. Se usko ei näytä sopivan ihan kaikille uskovaisillekaan kun tekee ihmisen ihan kahjoksi. Hae apua terveyskeskuksesta äläkä jeesukseltasi!
Eutanasiaa on turha sotkea tähän. Päätöksen eutanasiasta tekee potilas, eikä lääkäri!
Nythän taas kääntelet ja vääntelet asioita, mie sanoin että jos uskovaisia on ainoastaa yksi, silloin ateisti näkee mitä te olette teollanne saaneet aikaa. Meillä oli ennen eu:ta kaikki asiat Suomessa hyvin,uskonto oli mukana.
Eutanasia on murha tai itsemurha. Tappaminen lisää tappamista. Lääkärit joutuu ottamaan siintä vastuun, niin tulee tappajia paljon lisää Suomenkin.
Niin ateistit ovat synnistä vapaat, sen takiahan ne ihmiset tekevät paljon murhia ja itsemurhia, kun eivät jaksa enää kantaa sitä taakkaa. Mielisairaalassa myöskin kun eivät pysty sopimaan asioitaan keskenään, maa alkaa polttamaan jakojen alla.
Valitettavasti tulee näkemään vielä totuuden, että molemmat ovat olemassa henki että sielu. Turha tästäkin on väitellä.
Valitettavasti en tule näkemään sellaista mikä ei ole totta, nimittäin molemmat että jokin henki olisi olemassa tai sielu. Petyt siinä itse pahemman kerran!
En ole ketään murhannut enkä myöskään miettinyt itsemurhaa. Ne ovat usein vain herkkäuskoisen uskovaisen tekosia.
"Mielisairaalassa myöskin kun eivät pysty sopimaan asioitaan keskenään, maa alkaa polttamaan jakojen alla. "
Kuinka monta ateistia ihan oikeasti tiedät, jotka olisivat mielisairaalassa vai tarkoitatko kumminkin teistejä!?!? Itse tiedän kuitenkin joitakin teistejä, jotka ovat olleet mielisairaalassa siitä syystä kun eivät ole kestäneet sitä kunnei ole saanut ateisteja ja muita uskonnottomia ihmisiä uskoon tai heidän tyrkytyksiä ei ole kukaan tervejärkinen jaksanut kuunnella.
Eutanasia ei ole itsemurha, eikä murha. En millään osin ymmärrä teidän uskovien murhakäsitystä siinä asiassa. Sitä eutanasiaa ei käytetä milläkään itsemurhaamisvälineenä tai sillä ei myöskään tehdä harkittuja murhia. Murha tarvitsee vaatii yleensä poliisitutkinnan, eikä eutanasiassa moista ole. Se on pahempi kuin murhaaminen oikeusvaltiossa, että kuoleman sairaat ihmiset joutuvat Suomessa kärsimään kivuissa ja tuskissaan, jossa vain lääketehtaat hyötyvät. Yhdenkään ihmisen ei tulisi kärsiä kivusta ja säryistä parantumattoman sairauden vuoksi niiin että jokin lääketehdas siitä hyötyy tai yhteiskunnan varoja kulutetaan yksittäisen ihmisen hengissä pitämiseen, joka on kuoleman sairas.
Itse olen ainakin tehnyt hoitotestamentin, että jollei sairaalaan joutuessani lääkärin mukaan ole paluuta entiseen niin kaikki letkut tulee irrottaa välittömästi kehostani. Olen myöskin kieltänyt kokonaan hengityskoneen kiinnittämisen itseeni.
Eikö sen Jeesuksenne nimenomaan pitänyt kärsiä kivusta ja tuskissa siinä ristillään, ettei kenenkään muun meistä tarvitsisi enää eläessämme kärsiä ja kitua!? Siispä miksi niin yhä tapahtuu ja varsinkin uskovat vaativat että niin tulisi tapahtua!? Kuinka paljon te lopulta uskotte sen jeesuksenne olemassa oloon, kun haluatte kuoleman sairaidenkin kärsiä!?
Sinulle nyt mainitakseni eutanasiaa ei käytettäisi kuin tietyin ehdoin. sitä ei käytettäisi esimerkiksi silloin jos joku mielisairas ihminen harkitsisi itsemurhaa vaan sellaiseen joka sairastaa esimerkiksi parantumatonta syöpää tai pitkälle edennyttä ALS-tautia viimeisenä armona potilaalle eikä päätös tule muualta kuin potilaalta itseltään, jossa käytetään hyväksi lääkäreiden lausuntoja.
Itse ainakin vaatisin neliraajahalvaantuneena eutanasiaa!
Taidat olla Mika Niikko, joka vaatii Suomelta eu:sta eroa. Mene jo jonnekin eheytyshoitoon josta voisit parantua sairaudesta joka on uskon aiheuttama psykoosi. Ei näytä psykoosilääkitys auttaneen vai oletko kieltäytynyt syömästä niitä!
Ei ihminen voi menettää mitään sellaista mitä ihmisellä ei ole koskaan ollutkaan!
en ole luopunut rakkaudesta vaimoani kohtaan. Se lienee se kaikkein riittävin ja aidoin rakkaus!
Jatka sä vaan pyllistämistä jeesuksellesi niin kai sieltä jonakin päivänä se jeesuksesi kyrpä suoleesi työntyy kun sen ilmestystä noin kovasti odottelet. Kaikkein ristiriitaisin ihminen on kumminkin uskovainen mies joka sanoo rakastavansa miespuolista jeesustaan ja kirjoittelee jokaiselle maaseututien ladon ja maitolaiturin seinään lappusiaan, joissa lukee "Jeesus tulee, oletko valmis", mutta sitten on kumminkin jatkuvasti homoseksuaalien kimpussa että hän elää väärin, vaikka itteäkin kiehtoo miespuolisen jeesuksen rakkaus ja sen kyrpä!
Ateistit ovat synneistä vapaat, mutta meillä ateisteilla on sentään moraali ihan luonnostaan, joka taas estää esimerkiksi tappamasta muita ihmisiä tai tekemästä tihutöitä. Uskovilla ei ole moraalia missään muodossa, koska pitävät esimerkiksi homoseksuaaleja vähäpätöisempinä ihmisinä vaikka itse rakastavat miespuolista jeesustaan. Moraali ei ole sama kuin raamattu vaan se on moraali on omittu raamattuun.
Lisäksi jumalanne käskee uskovaisen tappamaan oman lapsenkin. Näin on uskonkolleganne väittänyt tappaessaan lapsensa. siihen tietenkin toinen uskovainen puolustautuu, ettei kyseinen ole oikea uskovainen mutta niin kuitenkin tapahtuu. Sehän on todiste siitä että yhtä monta jumalaa on kuin on teitä uskoviakin on, eikä yksikään uskova ole toisen mielestä oikea uskova. Jokatapauksessa uskonto aiheuttaa yhteiskunnalle ongelmia. En ole koskaan kuullut ateismin aiheuttaneen ongelmia kuin korkeintaan uskoville. Uskovien mukaan esimerkiksi sekulaarinen Suomi heikentäisi uskonnon harjoittamista. Yhdysvalloissa sekulaarisuus ei ole heikentänyt yhdenkään uskovaisen elämää millään tavoin.
No tää on trolli.
"Eikö Jeesuksenne pitänyt nimenomaan kärsiä ristillä kivuista,että meidän ei kenenkään tarvitsisi elämässämme kärsiä ja kitua" Ensinnäkin Jeesus kärsi ristillä syntiemme puolesta. Toisekseen jos meidän pitää elää Jeesuksen kaltaista elämää, silloin ei tehdä itsemurhia eikä armomurhia. Kolmannesksi rakkaus kestää kaiken ja kärsii myös kaiken. lisäksi kerta ateistit ovat vapaita synneistä ei teillä silloin ole myöskään puolustajaa Jumalan edessä, niin kuin uskovilla Jeesus Kristus. Koska synnitöntä ihmistä ei ole .
Ei kannata luopuakkaan rakkaudesta vaimoasi kohtaan, mut sekin päivä koittaa joko tulee avioero jos olet naimisissa, tai sit tulee kuolema joka erottaa. Silloin vasta punnitaan onko rakkautesi aitoa vai ei. Ensinnäkin Jeesusta kohtaan rakkaus ei ole lihallista vaan henkistä, se on veljes rakkautta. Se ei ole homo rakkautta, niinkuin maallisesti sanotaan, maallinen rakkaus eroaa siintä, että se perustuu himoon ja lihallisuuteen. Et aika vaikea on Jeesuksen työntää kyrpää minuun.
Jos sinulla ei ole henkeä eikä sielua, ei mahda mitään kuljet sit ilman niitä.
Uskovaisten ulkopuolelta on paljon sellaisia jotka tekevät itsemurhia, kun tulee ne kunnon koettelemukset ja nimenomaan nuoria. Meidän kylälläkin on paljon sellaisia ei uskovaisia, jotka luulevat että on pöpöjä liikkeellä, eivätkä uskalla edes kauppaan paikalliseen. Valitettavasti kun ihminen tekee tarpeeksi toisia kohtaan vääryyttä, se käy loppujen lopuksi sekoilemaan tapaa joko toisen tai itsensä.
"Lisäksi Jumala käskee uskovaisen tappamaan oman lapsensakin." Tämä homma kuule on nyt näin, et kannattas erottaa uusi ja vanha testamentti. Toisekseen lapset ovat Jumalan lahja. Kolmanneksi lasten kaltaisten on Taivastenvaltakunta. Ootko aivan varma, että Jumala on käskenyt tappamaan lapsensa, jos se onkin se saatana. "Älä tapa"Paholainenhan on sellainen, että se käy heikompiin kiinni, sit saattaa olla myöskin että kyseinen henkilö ei ole tutustunut Raamattuun oikein.
Sä nyt tuskin tunnet yhtään "uskovaisten ulkopuolelta" ihmisiä kun et pidä meistä ollenkaan eikä sua yksikään tervejärkinen voi hyväksyä, joten miten voit tällöin väittää, että ateistit tekevät itsemurhia. Mä tiedän aika monia ateisteja, eikä yksikään ole tehnyt itsemurhaa tai edes hautonut sellaista ja ne jotka ovat kuolleet niin ovat kuolleet muulla tavoin kuin omankäden kautta. Ateistit osaavat pyytää oikealta taholta (toiselta ihmiseltä) apua ennen kuin tapahtuu hirveitä kun te taas pyydätte apua joltakin sellaiselta jota ei ole edes olemassa, jolloin sairastutte vielä lisää! Jumala on sama kuin pitäisitte niitä ongelmiasi pään sisällä ettekä puhuisi niitä kenellekään. Ainoa joka elämäsi ongelmia voi kanssasi ratkoa on toinen ihminen, joka on saanut sellaiseen koulutuksen (psykologi). Varmaankin sua ei jaksaisi kuunnella edes psykologi!
Sen sä tällä viestilläsi just todistit, että sä olet täsyin sairas päästäsi, joten kannattaisikohan sun tutkituttaa se jollakin psykiatrilla!?!? Uskosi on todella sekoittanut sun pääsi ja sellaiselle ihmiselle usko ei kertakaikkiaan sovi!
Samoin meistä jokainen kulkee (enkä vain minä) niin kauan ilman sielua kuin se toisin todistetaan. Sitä ei voi todistaa varsinkaan yksikään uskovainen vaan vähintään pitää olla oikeuslääkäri tai ihmisen anatomian tutkija ja sellaista ei koskaan tule tapahtumaan, sillä sellaisen tiede olisi kyennyt ihmisestä jo löytämään jos jokin sellainen sielu olisi ihmisellä. Älä pilkkaa enää lääketiedettä ja jos sitä pilkkaat niin ethän käytä enää terveyskeskuksia, jollet sitten päätä tutkituttaa jonakin päivänä sitä päätäsi!
Ei ole vaan pitää myöskin paikkansa. En halua enää silloin elää koska elämä ei silloin olisi enää elämisen arvoinen! Älä loukkaa mun omatuntoa tai mä vaadin että Sari Tanuksenkin pitää tehdä abortti jokaiselle naiselle kun sitä häneltä pyytää tekemään kun on kerran gene! Ei vain uskovaisilla pidä olla jotakin semmoista, joka estää tekemästä jotakin omatunnon syistä!
Kyllä mä tiedän mistä mä puhun. Sitä uutta testamenttia te uskovaiset tietysti räpläätte, mutta kun eteen tulee esimerkiksi homoasia niin te olette heti räpläämässä sitä vanhaa testamenttia. Muutoin ei kylläkään räplätä vanhaa testamenttia ellette ajattele jotenkin omaa etuanne tai kun haluatte loukata muita ihmisiä. Ihmisvihaajia te uskovaiset olette!
Teille uskoville se hengellinen ja lihallinen rakkaus on sama juttu. Ei kukaan punni kenenkään rakkautta yhtään mitään kohtaan kun on kuollut. Lopeta jo tuo uskollinen mantrasi ja jorinasi ja käy tutkituttamassa terveyskeskuksessa pääsi!
Sielua puhenollen se on sinun asiasi, jos sinulla ei sielua ole. Lääketieteestä se on hyvin epävarma hoitovirheitä tulee tosi tosi paljon. Raukat eivät tiedä kohta mitä pitäs tehdä, se on jo hyvä esimerkki kun ei anneta antibiootteja, kun pelätään että tulee superbakteeri. Sit ihmisille syötetään mielialalääkkeitä mitä aiheuttavat itsemurhia ja riippuvaisuutta. Ehkä sun kannattas kokeilla,kun olet noin varma asioista.
Lopeta toi raamatun tulkitseminen ja käy tutkituttamassa pääsi!
Uskovaisellahan+ei+sinusta+mitään+virheitä+tapahdu+edes+siinä+että+voisi+olla+väärässä.+Sellainen+todennäköisyys+kuin+0,01%,+joka+voisi+antaa+totuusarvoksi+uskovaisen+höpötyksille+on+sinusta+riittävä!?
Homoudesta löytyy kuule aivan sieltä uudesta testamentista, ei tarvitse pidemmälle mennä ja pitkät litaanit. Veljes rakkaus on aidosti hengellistä eikä lihallista. ateisteilla saa olla siihenkin ihan omamielipide teistä varmaan onkin paljon meisselin työntäjiä toisen ahteriin. Etkö tiedä, että perse on ulostamista varten, ei nussimista varten.
Kannattas käydä sinunkin käydä lääkärissä tarkistuttamassa pääsi, kerta et tiedä että ihmisillä on henkisyyttä.
Olet hyvin rasittava, tiesitkö?! On taas ihmisiä, joidenka pitäisi syödä mielenterveyslääkkeitä ja sä olet eräs heistä.
Kyllä mä vilpittömämmin luotan lääkäreiden ammattitaitoon saati siihen mitä sun uskosi määrittelee olevan totta.
Sinulle esimerkiksi tieteellisen tutkimusten täydentäminen tarkoittaa yleensä sitä että tiede ei ollut oikeassa ja se on tällöin kokonaan kumottu, kuten kaikille uskovaisille. Tiede elää ajassa ja muutokset ei kumoa koskaan vanhaa tietoa. Sekin on tyhjää parempi kuin se ettei ole mitään tietoa. Uskonto on pelkkää tyhjää tietoa, jossa ei ole yhtäkään kiinnostavaa sisältöä vain kuluneita mantroja! Raamatun erilainen tulkitseminen ei tee siitä sanomasta koskaan totta eli sen itseisarvon muuttuminen on "epätosi"!
Lihallinen rakkaus on maanpäällistä ja siihen sisältyy himoa ja ulkonäkö myöskin ratkaisee. Aito rakkaus on henkistä , eikä se valikoi , eikä siihen sisälly himoa.
En syö tällä hetkellä mitään lääkettä olen 50v mikäli kaikessa luottaisin lääkäreihin tuskimpa olisin tässä. Liikunta on paras lääke, vaikka suvussa on sydän ja verisuoni sairauksia, en käytä kolestroli lääkkeitä, ainut lääke jota käytän voi olla burana, mut sitäkin pakkotilanteissa. Luotan Jumalaan, että se pitää minusta huolen, kun en luottanut lääkäreissä juoksin harvasen päivä.
"Psykolokit"Ihmiset jos tietäisivät totuuden mitä lääkkeet aiheuttaa, heille niin saattaa aiheuttaa riippuvuutta, ahdistuneisuutta,unettomuutta ja itsetuhoisuutta. Sit revitään itseltä ranteita auki ja narun jatkoksi, se on sun mielestä oikeaa hoitoa. Siksi uskovaiset yleensä selviävät koettelemuksista, kun uskovat Jeesukseen Kristukseen, senkään takia ei pitäisi olla ateisti.
Eriasia+on+tiedänkö+että+ihmisillä+on+henkisyyttä+tai+onko+sille+jotakin+tarvetta.+Onko+sellainen+henkisyys+esimerkiksi+ruokaa+tai+seksiä+tärkeämpi+ihmiselle?+Enemmistölle+ihmisistä+ei!+Uskonto+ei+kuitenkaan+ole+ruokaa+tai+seksiä+tärkeämpi.+Ei+ole+tutkittu+että+uskonto+edistäisi+terveyttä+vaan+on+tutkittu+ihan+oikeesti+että+seksi+edistää+terveyttä,+joten+älä+pilkkaa+tiedettä+tai+sitä+mitä+on+tutkittu.+
Tyhjästä+voi+syntyä+elämää.+sitä+on+tutkittu+kvanttifysiikalla.+On+kyetty+todistamaan+että+maapallo+on+syntynyt+tyhjästä+alkuräjähdyksestä+esim+Higgsin+bosonilla+tai+se+on+todennäköisempää+kuin+jumalan+luominen.+Sen+tyhjästä+syntymisen+kiistää+vain+uskovaiset+(vaikka+väittävät+et+on+olemassa+joku+jumala+jonka+alkuperästä+ei+ole+tietoa),+jotka+koittivat+sabotoida+jopa+sitä+tilaa+jossa+bosoni+tutkimuksia+tehtiin+eli+se+kertoo+jo+siitä+että+uskovaisetkin+uskoivat+että+hiukkaskokeet+paljastavat+totuuden.+Silti+teitä+idiootteja+sikiää+lisää+vaikka+monia+hiukkaskokeita+on+tehty+ja+on+saatettu+teidän+uskovienkin+luettavaksi+että+todennäköisyys+sille+että+maapallon+olisi+luonut+jumalanne+on+todella+mitätön+ja+sen+että+olemme+98%+samankaltaisia+simpanssien+kanssa+(DNA)+niin+te+pässit+ette+usko+siihenkään+että+ihmisellä+on+sama+geeniperimä+simpanssin+kanssa+tai+silloinkaan+kun+joku+puhuu+teille+häntäluusta,+viisaudenhampaista+tai+miesten+nänneistä.+++
Kun+puhutte+henkiolennoista+niin+voisitte+puhua+silloin+mielikuvitusolennoista.+Henkiolennoista+menninkäisiä,+keijukaisia+tai+saunatonttuja+jne.+ei+ole+olemassa+yhtään+sen+enempää+kuin+sitä+teidän+jumalaannekaan.
Lisäksi+kun+teillä+ei+ole+mitään+konkreettista+näyttöä+siitä+Jeesuksestakaan.+Luulisi+että+Jeesuksen+hauta+olisi+teille+jeesuksen+faneille+yhtä+tärkeä+kohde+kuin+Elviksen+faneillekin+on+se+Gracehall+ja+Elviksen+hauta,+jotka+nyt+todistavat+että+Elvis+todennäköisesti+eli+ja+oli+olemassa.
Uskovaiset+saisivat+olla+"jeesustelematta",+kunnei+Jeesuksen+haudastakaan+ole+mitään+tietoa!
Vaikka kuinka väitätte alkuräjähdystä ja hiukkasista, että ihminen olisi apinasta lähtöisin. Se ei muuta mitään kuin maanpäällisesti, mikä myöskin on katoavaa. Ainut millä ihminen voi pelastua ja elämä jatkua on uskoa, Jumalaan ja Jeesukseen Kristukseen. Todistuksia on Jumalan olemassa olosta, samoin kuoleman jälkeisestä elämästä ja se on henkistä, koska lihalla et mene mihinkään. Vaikka tiede olisi asioissa oikeassa, sillä ei mennä mihinkään. Ihminen jos olisi apinasta niin kaipa jossakin vaiheessa apinat olisivat synnyttäneet ihmisiä, kaipa siintä oli kirjoitettu jotakin. Tai ne puhuisivat samoilla kielillä ja, ne varmaan pelaisivat jääkiekkoakin, kävisivät töissä, mut ei. Siellä ne vaan puissa hyppivät ja syövät.
Mikset huomioi, että uskominenkin on riippuvuus siinä missä alkoholi tai lääkkeet jne., joka voi yhtäpaljon tuhota ihmisen terveyttä? Jos oikein tulkittaisi niin noi sun harhaiset uskonhöpinäsi ringastettaisi lääketieteellisesti skitsofreenikoon tai psykoosia sairastavaan henkilöön siinä missä pikku-ukkoja näkevät ihmiset suljetaan mielisairaalaan, mutta kun päättäjät Suomessa on itsekin teitä hihhuleita ja ajattelevat olevan kaikessa oikeessa (kristin)uskon turvin ja usko edellä niin eihän mitään voida muuttaa.
Uskonvapaus ei toteudu Suomessa, kun pikku-ukkoja näkevät ihmiset teljetään mielisairaaloihin ja teitä sairaanloisesti henkiolentoihin uskovia ei taas teljetä mielisairaaloihin.
Putin on yhdessä asiassa tehnyt oikein Venäjällä, kun on kieltänyt teidänlaisenne uskonnon harjoittamisen julkisilla paikoilla ja mikäli läsnä on uskonnottomia ihmisiä samojen seinien sisäpuolella, kun täällä taas joka päivä on jokin uskontoaan harjoittamassa kaduilla tai toreilla tai linkuttelemassa ovikelloa. Noudatamatta jättämisestä seuraa Venäjälle uskonharjoittelijalle kovat sanktiot, kenties menolippu Siperiaan! :D
Ei ateistit päivittäin koilota julkisilla paikoilla ateismia tai käy linkuttelemassa ihmisten ovikelloa, vaikka monessa taloyhtiössä on kaupustelu ja kerjääminen kielletty (ateistit arvostavat näin ollen ihmisten rauhaa eikä moiseen myöskään ole mitään tarvetta ...uskonnottomien määrä kasvaa kohisten ilman moisia) ja mitä uskovaiset ihmisten oven takana käyvät linkuttelemassa jollei kyse olisi uskontonsa kaupustelusta tai kerjäämisestä ihmisiä osallistumaan uskonharjoittamiseen, mutta eihän uskovainen sitä "tulkitse" niin vaikka muut sen kokisivatkin kotirauhan häiritsemisenä ja taloyhtiön sääntöjä noudattamatta jättämisenä, joka siinä kohdassa on se kaikkein korkein sääntö eikä se mitä jossakin uskovaisten raamatussa lukee tai mikä on uskovaisten oma tulkinta tai päähän pinttymä siinä tilanteessa! Milloin uskovaiset alkavat ajattelemaan sitä että on todellakin erilaisia ihmisiä ja niiden muiden vakaumusta on noudatettava?! Niin kauan uskovaiset saavat "lunta tupaan" kun eivät sitä ymmärrä vaan pitävät omaa etua tärkeimpänä kuin muiden ihmisten etua.
Suosittelen käymään lääkärillä vaikkei muuta kuin ikääsi vetoamalla. Jotakin on vikaa ihmisessä joka tahtoo uskoa johonkin mielikuvitukselliseen olentoon aikuisiälläkin!
Jumala on olemassa ja päivä päivältä ateisti kulkee sitä kohti, ihmiselle saatetaan näyttää viimetipassa se , että Jumala onkin olemassa, silloin on myöhäistä ihmisen käydä muuttelemaan asioita. Jumalan olemassa olo tullaan todistamaan, vaikka heti tarvittaessa, sit se on eri asia, kuka uskoo ja kuka ei. Tupakoitsijakaan ei usko ennemmin, että tupakka on vaarallista, sit vasta kun on syöpä. Eli mitään ei kannata ennemmin julkaista julkisuudessa, sit vasta kun kaikki näkee mitä jumalattomuus aiheuttaa.
"Putin on tehnyt yhden asian oikein" Venäjällä ei homot hyppele,eikä siellä yleisesti kaduilla tarvitse uskontoa levitelläkään. "Uskonto on lääketieteellisesti skitsoo tai psykoosia" Maailmahan on aina tehnyt niin, se on kirjoitettu raamattuunkin. Eihän heidän lääkeensä menisi kaupaksi enää, jos kaikki olisi uskossa,lääkärit olisivat suurin osa työttömiä. Siintähän me tiedämme että Jeesuskin on olemassa, koska maailma ei pysty hyväksymään häntä.
"jumalattomien määrä kasvaa kohisten ilman mitään moisia" Näin pitää mennäkkin, koska muuten ei Raamatun sana pitäisi paikkansa, ihmiset luopuu uskonnosta. Mitä enempi ihmiset luopuu sitä vaikeammaksi asiat menee,sen takia tässä nyt odotellaan kun tekevät päätökset homoliitoista, natosta ja armokuolemasta. Vaikka ihmiset luopuu uskonnosta, miksi mikään ei kuitenkaan mene parempaan suuntaan? Syntyvyys on pienempi, yksinäisyys, väkivalta, asuntomurrot, huumeet pitäs vapauttaa eikä tämä ole vasta kuin alkua.Kun oikein vähän on Jeesukseen uskovia, voi lentokoneet tippua, kovia maanjäristyksiä,onnettomuudet,luonnon katastrofit.Ihmisiä aikansa varoitellaan, sit se ei enää varoita.
Mistä helvetistä sä sen raamatun sanankin tähän pierasit, että uskonnottomien määrä kasvaa? Oisko kumminkin siitä kysymys, että tietämys on noussut ettei jumalaa voi olla olemassa ja usko on järjen vastakohta? Lisäksi kutsumisesi uskonnottomia "jumalattomiksi" on hyvin naurettavaa ja kertoo paljon ihmisestä. Uskonnottomuuteen ei tulisi viitata mitään jumala -alkuista sanaa, koska se on täysin järjetöntä.
"Mitä+enempi+ihmiset+luopuu+sitä+vaikeammaksi+asiat+menee,sen+takia+tässä+nyt+odotellaan+kun+tekevät+päätökset+homoliitoista,+natosta+ja+armokuolemasta.+"
Oletko+tietoinen+että+tasa-arvoisesta+avioliitosta+on+tehty+jo+päätös+ja+se+on+tullut+voimaan+viime+vuonna+1.3.2017,+jonka+jälkeen+homoseksuaaleilla+on+ollut+oikeus+mennä+keskenään+avioliittoon+siinä+missä+me+heteroseksuaalitkin.+En+tiedä+mitä+päätöstä+sä+kuvittelet+vielä+odottelevan.+Se+kiihkouskovien+järjestö+aito+avioliitto+ry:n+kansalaisaloite+on+eduskunnassa+myöskin+onneksi+kumottu+ja+laitettu+ö-mappiin.+Suomi+on+demokratia+eikä+mikään+uskovien+ajama+teokratia,+jossa+päätökset+tehdään+pelkästään+usko+edellä.+Oletko+jo+oivaltanut+että+teidän+uskovaisten+käsitys+ihmisten+elämästä+on+kuulunut+jo+kauan+vähemmistön+keskuuteen,+jollet+niin+toivottavasti+ymmärrät+vielä+jonakin+päivä+tai+viimeistään+ennen+kuolemaasi+se+valkenee+millaisessa+kusetuksessa+olet+elänyt+!?+
Itse+olen+kyllä+sen+kannalla+että+Suomen+tulisi+liittyä+natoon+saati+uskotella+että+Suomen+maanpuolustuskyky+olisi+tällä+sissi-+ja+tykinruoka-armeijallamme+tehokas+esimerkiksi+maailman+suurimpiin+suurvaltoja+vastaan.+Siinä+yhtälössä+on+jotakin+sellaista+uskon+tuomaa+havinaa+tai+jotakin+"talvisodan+henkeä",+jota+Suomi+ei+todellakaan+tarvitse+maanpuolustuskyvynsä+määrittelyssä...muuten+voidaan+sanoa+että+Suomen+kenraalitkin+elävät+jossakin+uskonkuplassa.+
Asevelvollisuudesta+Suomessa+tulisi+luopua.+Monissa+maissa+niin+tehdään+ja+sielläkin+on+varmasti+yhtä+suuri+"ryssän+pelko"+kuin+täälläkin+ja+vaikka+jotkut+keskustelevat+niissä+maissa+asevelvollisuuden+ottamista+takaisin+niin+se+on+kuitenkin+melko+kallista+ottaa+enää+takaisin,+joten+tuskin+sellaista+esimerkiksi+enää+Ruotsissakaan+tapahtuu.+Jos+joku+Venäjän+hullu+presidenttiehdokas+Tsirnovski+on+90-luvulla+sanonut+että+Suomen+tulisi+kuulua+Venäjään+niin+se+ei+tarkoita+sitä,+että+kaikki+venäläiset+ovat+yhtä+sotahulluja.
Siihen+taikauskoon+en+myöskään+usko+että+Suomi+toimisi+jonakin+Ruotsin+puskurina.+Suomalaisilta+se+omakehu+vain+aina+haisee.+Ruotsalaiset+miehet+ja+naiset+ovat+fyysisesti+parempi+kuntoisia+kuin+suomalaiset+miehet+ja+naiset+monellakin+mittarilla+mitattuna.+Ei+tarvitse+laittaa+kuin+suomalaiset+ja+ruotsalaiset+samalle+lähtöviivalle+5000+metrin+juoksuun+ja+kattoa+kun+suomalaiset+juoksee+2+kierrosta+jäljessä+ruotsalaisia.+Juu,+laitat+kaiken+vaan+"herran+haltuun"!!??+:D
Jos+väität+että+pelkkä+aseen+käsittely+ratkaisee+esimerkiksi+sodassa+ja+on+tärkeämpi+eikä+suomalaisten+fyysinen+kunto+joka+on+täysin+rapakunnossa+...et+tiedä+mistä+puhut!
Asiantuntijat+(LUE:+asevelvollisuuden+puolesta+puhujat)+sanovat+että+maanpuolustuskyky+on+Suomessa+hyvä+kun+sen+armeijan+käy+70-60%+suomalaisista+asevelvollisista.+"Tahtoa"+mitataan+väärin+perustein+silloin+kun+on+olemassa+jokin+asevelvollisuus,+joka+miltein+pakottaa+käymään+armeijan+tai+valitsemaan+jonkun+muun.++Sitä+koohotetaan+ja+pidetään+kaikkein+suurimpana+mittarina+silloin+kuin+puhutaan+maanpuolustuskyvystä,+joka+on+ainakin+järjen+vastaista.
Jos+Suomessa+ei+olisi+asevelvollisuutta+niin+armeijan+kävisi+todennäköisesti+silti+yli+50%+ja+se+olisi+melkolailla+riittävä.+Nythän+suurin+osa+sodan+aikaisesta+väestä+koituu+pelkäksi+maalitauluksi+ja+jää+vain+muiden+tielle.
Mä en ottanut mitenkään kantaa Putinin ja venläisten homofobiaan, mutta onko se terveen miehen merkki kun se Putin poseeraa ja machoilee kaikenlaisissa kuvissa ilman paitaa jne. Silti Putin on paljon enemmän järkeäänkin käyttävä kuin Trump!
Rikkaus ei kerro sitä, että ihminen ois terve ja niin on käynyt Trumpilla että sillä on noussut pahasti raha hattuun!
"Siintähän me tiedämme että Jeesuskin on olemassa, koska maailma ei pysty hyväksymään häntä. "
Miksi uskovaiset koittavat säälittävästi kääntää kaiken aina nurin päin? Jeesusta ei monet hyväksy kun on liian monta siitä jatkuvasti Jeesuksesta jankuttajaa, eikä se liity mitenkään sen olemassa oloon tai siihen ettei sitä ole olemassa. jeesustahan ei ole ollut olemassa. Anna mulle jokin raamatun ulkopuolinen konkreettinen näyttö Jeesuksesta!!
Oletko sä olemassa, kun susta ei ole raamatussa kerrota mitään?! Jollet ymmärrä mitä tarkoitan niin todistit sillä kaiken muunkin ymmärtämättömyytesi!
Todista konkreettisesti se jumalasi äläkä vain höpötä siitä. Ateismiin ei kuulu edelleenkään jumala. Ateismi on jumalan puutetta. Vähän sama kuin vaatisit kaljulle hiuksia tai vähintään perukkia. Se mitä uskot tai oletat tapahtuvan niin ei ole koskaan tapahtunut. Siitä ei ole konkreettista näyttöä että uskovaiset olisivat oikeassa. Ei ole yksikään kuollut tullut kertomaan millaista on siellä taivaassa. Isoäitinikin ennen kuolemaansa vakuutti minulle ja sukulaisille tulevansa meille kertomaan millaista on taivaassa. Uskotte itsekin kuoleman jälkeisiin yliluonnollisiin kykyihin, joita ihmisellä vasta kuoltua on eikä koskaan eläessään. Joku sukulainen keksi että taisi isoäiti joutua helvettiin, kunnei siitä ole näkynyt yli 10 vuoden jälkeenkään minkäänlaista merkkiä. Tuskin hän kuitenkaan helvettiin on joutunut, kun sattui olemaan hieman uskoon päin kallellaan. Siihenkin sä varmaan sanoisit, ettei isoäitini ollut tarpeeksi uskossa. Määrittele minulle mitä tarkoittaa "tarpeeksi uskova" tai "oikea kristitty"...vastaukseksi ei riitä se että vain jumala määrittelee tai tietää! Te uskovathan siinä suhteessa määrittelette ketä on tarpeeksi uskossa, kun tiedätte silloin ettei henkilö ole tarpeeksi uskossa tai "ei ole oikea kristitty" ! Jumalina kun toimitte aina muita ihmisiä kohtaan tuomitsemalla ihmisiä!
Aito rakkaus. Edelleenkin rakastan aidosti vain vaimoani. Ei ole muuta rakkautta kuin maanpäällinen rakkaus. Sä rakastat vaimoasi sillä että pidät sitä hellan ja nyrkin välissä ja sitten homoilet sen jeesuksesi kanssa!!
Kerro mistä kohtaa raamatussa lukee suoraan homoseksuaaleista ilman että tarvii käyttää minkäänlaista tulkintaa! Sitä ei ole vielä yksikään uskovainen selvittänyt täällä!
Jos kerran sinusta homoseksuaalisuus on kielletty raamatussa niin minkä takia siellä sallitaan miehille nussiminen ja himo jeesuksen kanssa ja kaikki muu kielletään ja se on taas minun tulkintani teistä jeesustelijoista, jos kerran tulkinta on se tyyli joka määrittelee sen että raamatussa on kielletty !
Jeesus oli raamatun mukaan homo, kun viihtyi 12 opetuslapsensa seurasta jotka olivat miehiä. Se on myöskin melkolailla hyvin vahvakin tulkinta. Jos jeesus olisi ollut hetero niin nämä ns. "opetuslapset" olisivat olleet takuuvarmasti naisia. Jos sanot että tuo tulkinta ontuu niin vielä suuremmin ontuu se sun raamatun tulkintasi että raamatussa kielettäisi homous tai homoseksuaalisuus!
Jos eteesi laitettaisi tyhjä A4. Sä näkisit että siinä lukisi että homous on synti!
On myöskin uskovia, jotka eivät ole koskaan törmänneet raamatussa siihen että homoseksuaalisuus olisi synti vaan ennemminkin siihen että se raamatussa esiintyy hyvin tulkinnan varaisena ja sitä ei siellä mainita ainakaan täysin suoraan.
"Sielua puhenollen se on sinun asiasi, jos sinulla ei sielua ole."
Kuten jo sanoin niin sitä ei ole sullakaan! Esitä siitä sielustasi jokin konkreettinen todiste!
En kehtaa käydä väittelemään asioista annetaan nyt pappien käydä vihkimään homoja kirkoissa, Suomen mennä rauhassa natoon, samoin ne armokuolemat.myöskin ihmiset saavat aivan vapaasti erota kirkoista ja heidän lapsensa myöskin. Eikö näin ole, että silloinhan pitäisi kaiken lähteä Suomessa menemään parempaan päin. Silloin nähdään mikä se todellisuus on, koska tappaminen lisää tappamista, Putin on sanonut että Suomalainen laitetaan polvillensa, homoliitot ovat Jumalan sanaa vastaan. Suomi saa olla natossa tai ei, olemme ensimmäisenä linjassa. Sit siinä on sellainen vaara että natolla ja venäjällä tulee sanomista keskenään, niin jos kuulumme natoon tiedät seuraukset, jos emme sekaannu natoon ja olemme itsenäisiä ja puolueettomia meillä ei ole hätää. Kylhän tiedät, että jos naapuriin on välit kunnossa on yleensä hyvät välit. Jumalan viha on sellainen, että jos käymme luottamaan muuhun samoin muissakin asioissa. Naru tulee kiristymään aina vaan tiukemmalle Suomen ympärillä, mitä enempi menemme Jumalan sanasta erille.
Luotat jumalaan lääkitsemisessä. Varsin monet ovat kuolleet kun ovat siihen luottaneet. Siltähän sä ummistat tietysti silmäsi. Pilkkaa vaan lääketiedettä, joten ethän käytä sitä milloinkaan jollet sitten jonakin päivänä tutkituta päätäsi...aijoo, siihenkin luotat jumalaa yhtälailla kuin juppo joka käyttää vain alkoholia lääkkeenä ja uskoo parantavan vissiin alkoholismin!
homoista kirje roomalaisille, ihmisten syyllisyys 1:18-32 ja uudesta testamentista. Ja monessa muussa kohdassa. Missä kohtaa Raamatussa on himo sallittu? Missä kohtaa on himo sallittu Raamatussa Jeesuksen kanssa? Missä kohtaa aidossa rakkaudessa on himo sallittu? Niinkuin olen kirjoittanut yksikään ihminen ei ole syntyessään homo.
Jokaisella on sielu,maanpäällnen sielu on veriarvot, siintä nähdään aika paljon. Ihminen kun kuolee jää henki siintä nähdään kaikki,eli henki menee Jumalan luokse. Sen takiahan sanotaan, että Jumala tulee tekemään viimeisen tuomion ihmiselle.
Ymmärrätkö ollenkaan, että veljes rakkaus ei ole lihallista, vaan henkistä. Miks ei raamatussa lue että yhtykään miehet miehiin, vaan siellä on että miehen kuuluu liittyä naiseen. Miksi kirkon pään eli papin, kuuluisi olla yhden naisen mies ja mielummin aviossa. Maailma jos olisi homoja täynnä alunperin, tämä paikka olisi kuollut jo aikoja sitten sukupuuttoon. Samoin persreikä on tehty ulostamista varten, eikä panemista varten, eikös nainen ole luotu miehelle sitä varten, että saa panna, jos on tarve.
"tarpeeksi uskova" Jos suullasi tunnustat, että Jeesus on Herra, ja sydämmessäsi uskot, että Jumala on herättänyt hänet kuolleista, olet peastuva. "Oikea kristitty" Joka uskoo Jeesukseen Kristukseen, Jumalan ainoaan poikaan, meidän herraamme. Joka tutkii Jumalan sanaa, noudattaa sääntöjä, ,tekee elämässään parannuksen. Yksikään ei voi nolla varma pelastumisesta, mutta se kuitenkin tiedetään, että Jumala on olemassa, samoin elämää kuoleman jälkeen.
Oletko naimisissa? Oletko pitänyt aivan kirkkohäät? Teidän suhteenne ja rakkautenne punnitaan vasta, kun toinen jättää toisen, viimeistään se kuolema. Oishan se aika kiva tietää mihinkä se toinen suuntaa, vai suuntaako suoraan pimeyteen.
Ilman Jeesusta ei olisi ensinnäkään maailmassa anteeksi antamista. Jeesus on siintäkin tärkeä, että et pääse Jumalan yhteyteen muuta kuin Jeesuksen kautta. Ota huomioon sellainen asia, että me olemme pakanoita. että jos Suomestakin otetaan pois 2018 vuotta mitä tämä silloin olisi. "Oletko sinä olemassa, vaikka sinusta ei raamatussa kerrota mitään" Olen olemassa, samoin on Jeesuskin josta on kirjoitettu Raamatussa, Jeesus asuu kaikissa meissä uskovaisissa,määrätyllä tavalla.
" Todista konkreettisesti se Jumalasi äläkä vain höpötä siintä". Ekana pitää todistaa se mitä siintä seuraa, kun tehdään vääriä päätöksiä. Sit käydään todistamaan siintä, mistä ollaan lähdetty tilanteeseen. Sit vasta käydään todistamaan Jumalan olemassa olosta, kun ei ole muuta vaihtoehtoa. Silloin kun ihmiset ovat elämässään vahvimmillaan, silloin Jumalan kanssa ollaan heikoimmillaan, mutta silloin kun ihminen on elämässään heikoimmillaan, silloin se on vahvimmillaan Jumalan kanssa ja uskossa vahva.
ei kelpaa todistuksesi!
Sä siis ajattelet ettei ateisti kykene pyytämään anteeksi! :D Se anteeksi pyytäminen/antaminen kuuluu moraalikäsitykseen, joka on jälkeen päin omittu raamattuun. Moraali on ollut ihmisellä ennen kuin jeesuksesta oltiin kirjoitettu tai raamattuun oli kirjoitettu riviäkään. Samoin on ollut myöskin avioliitto.
Miten otat tai miten saat otetuksi elämästä pois 2018 vuotta? Luuletko sä todellakin että eletään nyt vuotta 2018 siksi että vuonna 0 joku jeesus syntyi? Lisäksi on tieteellisesti todistettu, että joulun aikoihin sen syntyminen on ollut täysin mahdotonta tähtitieteellisistä syistä johtuen vaan se on pitänyt tapahtua huhti-maaliskuussa. Siihen "vuosikäsitykseen" ei voi uskoa kuin uskovainen. Eikö silloin vaan yksinkertaisesti jokin taho päättänyt että aletaan laskemaan vuosia ja kuukausia ilman mitään Jeesusta. Siis se, että eletään vuotta 2018 ei ole mikään todiste Jeesuksesta kuin korkeintaan teille uskovaisille!
" Olen olemassa, samoin on Jeesuskin josta on kirjoitettu Raamatussa, Jeesus asuu kaikissa meissä uskovaisissa,määrätyllä tavalla. "
Et näytä olevan olemassa, eikä sitä Jeesusta ole koskaan ollut olemassa. Et tajunnut, mitä mä tarkoitin! Raamattu ei voi todistaa itseänsä, joten se ei ole todiste mistään Jeesuksesta. Sä et tajua mitä mä tarkoitan konkreettisilla todisteilla. Joku vois väittää, että kun on kirjoitettu Taru Sormusten Herrasta -teos niin tällöin Sauron ja Sarumankin on pakko olla olemassa. Raamattu on yhtä fiktiivinen teos kuin taru sormusten herrasta.
Et ole enää jatkossa minulle olemassa, joten mulle on turha enää vastata täysin sekopäisillä viesteilläsi ja odottaa niihin vastausta. Vastausta ei enää tule, jollet osaa kuin toistaa noita sekoilujasi eli jollei sulla ole esittää mitään todisteita tai näyttöjä väitteillesi. Niitä ei teiltä uskovaisilla ainakaan näytä löytyvän, kun pyysin todisteeksi jeesuksen hautapaikkaa niin sä sanot "todisteeksi" jotakin ihan sekopäistä että "Jeesus asuu meissä uskovissa". Sitä mä en kysynyt vaan pyysin näyttöä jeesuksen hautapaikasta. Jollet kykene esittämään jeesuksen hautapaikkaa tai jotakin muuta konkreettista niin jeesus ei tällöin ole koskaan ollut olemassa, joten siitä on turha täällä sen enempää keskustella kuten ei myöskään jumalasta, synneistä, ihmisten sielusta tai puhumattakaa kuoleman jälkeisestä elämästä joita ei yksinkertaisesti voi olla olemassa, koska siitä ei ole minkäänlaista näyttöä ennen kuin te uskovaiset todistatte sen uskonnottomille tavalla joka on teillekin hyvin mahdotonta, sillä mitään niitä ole olemassa! Hyvää jatkoa ja koita tutkituttaa vielä vanhoilla päivilläsi pääsi!
Et sä pelkkää buranaa silloin tällöin tarvitse vaan tarviit skitsofreniaasi päivittäisen skitsofrenia-lääkityksen!
En ole vielä naimisissa vaan minulla on silti vaimo. Kirkossa en ole menossa naimisiin. Sä et taida hyväksyä että avioliitto solmitaan maistraatissa, joka mielestäni tulisi olla ainoa paikka jossa pitäisikin vihkiä. Avioliitto on vain juridinen eikä mikään uskonnollinen.
Se ei kuulu sulle millään tavoin mikä tulee rakkauteeni vaimoani kohtaan ja rakastanko mä sinusta sitä oikein. Vaimo hän ollut minulle vaikka asummekin avoliitossa.
Mä suuntaan kuoltuani vain tuhkahtavaksi ja sieltä uurnalehtoon. Muuta en tahdo ja mielestäni on typerää muuta vaatia, kuten sitä mitä sä vaadit ihmisiltä kuoleman jälkeen. Ja jos on aivan pakko valita niin vaikka tällöin sun kiusaksi valitsen ennemmin sen helvetin kuin jonkun muun sillä mä en halua kuoltuanikaan samaan paikkaan teidän hihhuleiden kanssa. :) Pettymys tulee vain sulle (jos kuoltua pystyy pettymään), kunnet saa sitä kuvittelemaasi sieluparkaasi minnekään muualle kuin ruumiisi kanssasi samaan paikkaan.
Yksikään ihminen ei ole myöskään syntyessään teisti eli uskova vaan kaikki ihmiset ovat ateisteja syntyessään. Uskovaksi ihminen tulee vasta sen jälkeen jos joku toinen ihminen aivopesee sen "syntyneen" uskovaksi.
On jo kauan tiedetty että tietyillä ihmisillä on sellainen geeniperimä että ryhtyvät helpommin homoseksuaaliseksi kuin heteroseksuaaliseksi, joten voidaan todellakin sanoa että tietyt ihmiset ovat homoseksuaalisia jo syntymästään, mutta älä pelkää homoseksuaalisuus ei ole vallitseva, eikä ole senkään jälkeen ollut vaikka homoseksuaaliset ovat saanet oikeuden avioliittoon (jota typerimmät uskovaiset pelkäsivät, mutta nyt ovat sitten "lasten oikeuksista" huolissaan, jota en myöskään ymmärrä mikä siinä heikentää).
Kuten sanoin homoseksuaaleista, homoilusta tai miehen yhtymisestä toiseen mieheen siellä ei sanota mitään. Vanhassa testamentissä sanotaan vain miehen makaamisesta, mutta makaamistakin on monenlaista. Armeijan tuvassakin miehet makaavat toisten miehen kanssa (samassa tuvassa) ja sekin pitäisi olla siis kiellettyä tai miehet nuorempana ovat makaneet riparillakin (samassa huoneessa) keskenään tai puhumattakaan jalkapalloleirillä. "makaamisen" voi tulkita erilailla.
En lue raamattua, mutta tiedän kuitenkin että se kaikki mihin sä noilla raamatun kohdalla viittaat siellä ei sellaista kieltoa esiinny vaikka sitä kuinka lukisi. Edelleenkään siellä ei suoraan kerrota homoseksistä, homoista, homoseksuaalisista tai miehen keskinäisestä yhdynnästä vaan siellä käytetään jotakin muuta sanontaa joka vois yhtä hyvin liittyä vaikka esim. painiotteluun, joka voi myöskin olla yhtälailla "makaamista" tms.! :D
Himot on kielletty, paitsi tietenkin vaimoonsa tai sitäkään ei oikeastaan pitäisi himoita vaan hakata ja pahoinpidellä ja pitää seksiorjana. Emmä tiedä, miten helkutissa uskovainen voi jonakin päivänä päätyä vaimonsa kanssa vihille asti. Seurusteluaikana on kaikki se kiellettyä, joka on vasta avioliitossa sallittua. Itse en ainakaan kykenisi avioitumaan kenenkään kanssa ilman että en ois harrastanut sen kanssa seksiä hääyötä. Silloinkin pitäisi oikeasti avioitua jo viikon sisällä! :) Mä en vain pystyisi elämään minkään raamatun mukaan...yäk!
Pilatkaa elämänne uskollanne. Se ei ole ainakaan mun juttuni vaikka te hihhulit väitätte että me muut pilaamme elämämme. Älkää pilatko kuitenkaan muiden elämää: uskonto ei kuulu politiikkaan! Elämässähän ei teidän mukaan saisi olla mitään "ylimääräistä nautintoa" ihmisillä vaan kitumista ja kärsimystä ja kaikki elämän ilotkin tulisi ottaa ihmiseltä pois. Te saatatte pitää sitä elämän ilona kun istutte kirkon penkillä, kun taas sitä "riemuanne" pidän hyvin ahdistavana ja monet muutkin.
Lisäksi sanon, ettei homoseksuaalit välttämättä harjoita seksiä. Homoseksuaalisuuden te hihhulit koette aina samaa sukupuolta olevien välisenä seksinä. Emmäkään heterona elä avovaimoni kanssa sen takia, että me harrastettaisi vain seksiä. Avoliitto on meille ainakin samanlainen kuin monilla muillakin on. En koe mitään muuta pitkäaikaisen avoliiton muutamisesta avioliitossa kuin ehkä sen muodollisuusasian ja juridisen asian (moni asia on helpompaa, jos on yhteisiä intressejä). Tuskin kovin moni avioituu nykyisin vain pelkän rakkauden osoituksen vuoksi. Siihen sä tietenkin tuot esille ne isot avioerotilastot. Ne kun saattavat kertoa senkin että ne jotka pelkän rakkauden vuoksi on mennyt avioliittoon niin on päätynyt avioeroon vain sen takia kun rakkaus on hiipunut. Avioerot johtuvat monesti myöskin nuorena solmituista avioliitoista, johon on liittynyt se rakkaus joka on lopulta hiipunut. Ei pappikaan kysy avioliittoon vihkiessä rakkaudesta mitään vaan tahtomisesta. Siihen tahtomiseen ei välttämättä liity rakkaus vaan että tahtoo mennä juuri sen tietyn ihmisen kanssa avioliittoon. Rakkaus on sitten avioliittoon vihittyiden keskinäinen asia, joka ei mielestäni kuulu kenellekään muulle.
Avioliitot on historiassa solmittu ilman rakkautta, kuten monet aatelisten ja kuninkaallisten avioliitot. Ei niihin uskovaiset mitää pakkorakkautta ole koskaan tuoneet. Nykyisin niiden avioliitot ovat muuttuneet ajanmukaisemmaksi avioliitoiksi, jossa jälkeläiset saavat nykyisin itse päättää kenen kanssa menevät avioliittoon. Sitäkään sä et varmastikaan konservatiivisenä ihmisenä voi ymmärtää!
Jep, eli sä haluat tuomita ketä on oikea kristitty. Voin vakuuttaa, että varsin monen kristityn mielestä sä et ole oikea kristitty ja monia kristittyjä säälittää sun käytöksesi. Tavallinen kristitty ei ole noin sekaisin uskostaan kuin sä olet.
Oikea kristitty on sellainen joka ei tyrkytä uskoa muille ihmisille vaan se on hänelle vain henkilökohtainen asia, joka ei kuulu muille ...eikä hän ota kantaa myöskään siitä että joku on uskonnoton. On silloin ennemminkin hiljaa uskostaan kuin joku siitä kysyy eli ei te siitä numeroa. Kunnioittaa uskonnottomia, koska haluaa että hänenkin vakaumustaan kunnioittaa.
Minulla on monia uskovaisia ystävinä. He tietävät, että olen ateisti ja tietävät mitä olen mieltä mistäkin asiasta. He kunnioittavat minun päätöstäni ja me emme keskustele tavatessamme uskonnosta vaan ihan muista asioista. Heillekin se, että uskooko vai eikö usko on jokaisen henkilön henkilökohtainen asia. Yhteiskunnallisista asioista ollaan silti monessakin asiasta samaa mieltä jopa siitäkin ettei uskonto kuulu politiikkaan. Vihaavat myöskin äärikristittyjä! Sinusta sellainen kristitty ei tietenkään ole oikea kristitty, kunnei halua tyrkyttää uskontoa muille?! En olisi heidän kanssa missään tekemisissä, jos heillä olisi pyrkimyksenä saada mua uskoon!
Aito avioliitto ry ei ole myöskään heidän aatemaailmansa. He eivät ole homoseksuaaleja. Eivät ole milloinkaan ymmärtäneet ko. järjestön toimintaa tai sitä kansalaisaloitetta, jolla olisi Suomen pitänyt muuttaa ihan äskettäin asettamaan avioliittolakia entiselleen.
Eräs tuttavani on kommunisti ja silti uskoo raamattuun ja jumalaan! Sekään ei voisi olla sinusta mitenkään mahdollista kun kristitynhän pitäisi olla oikeistolainen!
Siis ulkonäkö ei ole koskaan ollut meriittinä mulle vaan onhan se tietty hyvä että vaimo on kaunis tai mielyttää silmää. Toisaalta tiedän monia naisia, jotka ovat kauniita mutta sitten myöskin erittäin tyhmiä. Sitten tietty tiedän naisia jotka ovat kauniita ja myöskin ihan fiksuja.
Olet hyvin ahdistava ja vaihtoehdoton ihminen ja ihmettelen että miten kaltaisiasi ihmisiä vielä voi olla olemassa nykyaikana, kun maailma on todellakin muuttunut ja on tullut asioistakin tarkemmin selvää, mikä pitää paikkansa ja mikä ei. Ihminen on kyennyt monta sataa vuotta jo kyseenalaistaa asioita, eikä ole tarvinnut altistua enää satuihin!
Arkielämässä enemmistölle ei tule mieleen uskonasiat kuin korkeintaan jouluna, jos silloinkaan. Mikään uskonpakko ei Suomessa ole ollut enää satoihin vuosiin. Uskonvapaus on sitäkin että jokaisella ihmisellä on vapaus olla halutessaan uskonnoton. Uskonnottoman ei tarvitse kuulla jeesuksesta sanaakaan, jollei tahdo ja mä en tahdo että sä jankutat siitä julkisella keskustelupalstalla! Ei täällä kukaan kirjoita joulupukistakaan!
Tämä on ateismi-palsta. Menkää uskovat jeesus-palstalle jeesustelemaan!
Veli kohteena saattaa olla olemassa, mutta se sun jumalasi tai jeesus ei ole vaikka kuinka sä sitä rakastaisit ja vänkäisit että se on olemassa. Siinä on silloin aika suurikin ero. Silloinkin jos vaikka veli on kuollut...se on ollut silti olemassa.
Raamattu onkin teille uskoville ohjekirja miten kukin munaansa käyttää, mutta usko huviksesi että varsin monet oppivat sitä käyttämään ilman raamattuakin. Sä et ole sukupuoltasi käyttänyt kuin kusella käymiseen ennen avioliittoa, josta pitäisi varmaan olla ohjeet erikseen raamatussakin kuinka kusella käydään.
Jos raamatussa sanotaan että miehen pitää yhtyä naiseen niin miten se tällöin on sama kuin kielto siitä ettei miehen tule yhtyä mieheen. Ei ole miestä kielletty yhtymästä mieheen vaan ehkä kehotettu että miehen pitäisi yhtyä naiseen. kehoitushan ei ole sama kuin kielto. Kieltohan se kehoitus ei ole koskaan ollut kuin korkeintaan uskovien mielestä. Eli mitä mä olen sanonut "tulkinnasta"?!
Sama pätee autolla ajamiseen. Kun raamatussa ei ole koskaan mainittu autolla ajamista niin eihän teidän uskovien tulisi koskaan ajaa autollakaan, koska sellaista ei ole siellä mainittu tai puhumattakaan käyttää nettiä. on se kumma kun te silti ajelette autolla ja käytätte nettiä, vaikka aikoinaan kun ne tulivat olitte niitä kumpaakin suuna päänä vastaan, kun luitte varmaan silloinkin raamatusta, että autolla ajaminen on raamatun mukaan kielletty!
Veriarvoista ei kyetä todistamaan mitään sielua! Mene jo mielisairaalaan!
Missä kohtaa raamatussa mainitaan että autolla ajeleminen on sulle sallittu tai sun netin käyttös? Miksi oikeutat itsesi käyttämään niitä kunnei raamatussa lue mitään niistä?!
" Maailma jos olisi homoja täynnä alunperin, tämä paikka olisi kuollut jo aikoja sitten sukupuuttoon."
Sä luulet että ihminen on elänyt jonkun raamatun mukaan. Homoja on ollut aina ja tulee olemaan. Se ei ole varsinkaan mikään sairaus, eikä myöskään muoti-ilmiö, kuten te uskovaiset luulette. On olemassa 2 eri sukupuolta ja homoseksuaalitkin saavat todellakin omia lapsia tai lapsia, joista toisen vanhempi vähintään on homoseksuaalit. Kun sä yhä ajattelet että keinohedelmöitys ei saa olla vaihtoehto lapsen saamiseen vaan vain miehen ja naisen välinen yhdyntä niin sähän et silloin sitä voi pitää vaihtoehtona vaikka keinohedelmöitystä on kauan käyttäneet ne heteroparit, jotka eivät ole saaneet omia lapsia sillä "normaalilla tavalla"!
Sun pitää ymmärtää että varsin monet homoseksuaaliset ovat meidän heteroiden jälkeläisiä, joten olisiko ihmiset kuolleet sukupuuttoon?! Nythän sä pelkäät sitä kun avioituminen on sallittu homoseksuaaleille ja avioliittohan on susta ainoa parisuhdeinstituutio jossa voi lisääntyä eli silloin papin aamenella miehelle kasvaa penis ja naiselle kehittyy emätin!? Tiedätkö että monet avoparit ovat saaneet yhteisiä lapsia eli kyllä se värkkien kehittyminen on ihmisen iästä kiinni eikä siitä että onko avioliitossa vai eikö!
Kyllä mulla vaan on ollut penis syntymästäni asti ja vaimollani emätin, emmekä ole siihen tarvinnut kolmanneksi osapuoleksi pappia sanomaan aamen että sellaiset värkit meille kehittyisi eli olemme kyllä voineet lisääntyä jo seurustelusta asti jos olisimme halunneet...toisin kuin sinä joka väillä väkisin olet tuputtamassa sitä avioliittoa!?
Kyllä tämä ennemmin kuolisi sukupuuttoon jos jokainen ihminen olisi uskossa saati että täällä olisi homoseksuaaleja, jolloin keinohedelmöitettäisi jonku lesbon munasolu jonkun homon siittiösolulla kuin odoteltaisi jatkuvasti sitä kunnes pariskunta menee naimisiin, jotta saisi alkaa hankkimaan lapsia ja muu olisi turhaa seksiä. Homoseksuaalit ovat ainakin paljon tasapainoisempia vanhempia lapsille kuin te jatkuvasti lapsillensa uskontoa toitottavat uskovaiset, jolloin lapselta hämärtyy se mikä on totta ja mikä on ringastettavissa satuihin! Voisitte joskus sen Mika Niikon johdolla miettiä, mikä oikeus lapsella on kuulla uskosta mitään ennen 18 vuoden ikää! Siinä on "lapsen oikeuden" suhteen paljon mietittävää! Ääriuskovaisten lapset tulisi ainakin ottaa huostaan, koska silloin ei täyty "lapsen oikeudet"!
Veriarvoista saadaan kaikki selville se on ihmisen sielu. Nykypäivänä se on verikokeet.
ateisteilla saa olla oma mielipide asioista, minun mielipidettä se ei muuta missään näissä asioissa, josta olemme kirjoitelleet. Muistakaa kuitenkin se, Jumala on olemassa, siintä ette pääse mihinkään.
Siksi käytän koska ne on olemassa. Siksi luen myöskin Raamattua, koska Jumala on olemassa, samoin on Jeesuskin.
Saat väännellä asioita aivan vapaasti, enkä mahda sille mitään, jos teillä ei jumalaa ole, toisilla on, toisilla ei. Ei ole minun ongelmani, eikä tule olemaan.
Ei sen tarvitse sinulle kelvatakkaan, koska en odottanutkaan sitä. Vaan tuloksen näkee sit jokainen itse.
Se on aivan oikein polta vaan ittes, silleenhän ihmisille käy myöskin ilman omaa tahtoa.
Minä voin vaan kuvitella sen ateistien purkauksen ja pettymyksen, kun joku päivä lyödään totuus ja faktat pöytään. ateisteilla saa olla oma mielipiteensä Jeesuksen olemassa olosta samoin syntymästä, samoin Jumalan olemassa olosta, totuus ei kuitenkaan muutu. Vaikka kuinka te yritätte vakuuttaa, se ei minuun tehoa, koska minulla itselläni on niin kovat näytöt, Jumalan olemassa olosta.
Se joka itse puoltaa homoja, se myöskin hyväksyy homouden, eli kerta se on Jumalan sanaa vastaan, silloin kyseinen henkilö myöskin itse syyllistyy siihen. Sen takia minä en hyväksy homoutta,varastelua,murhia enkä mitään vääryyttä lähimmäisiä kohtaan. Neuvonta on sit ihan eri asia,tuomitseminen minulle ei kuulu, mutta totuuden voi aina sanoa. Moni parisuhdehan kukoistaa kun ei mene naimisiin, varsinkaan kirkoissa, koska naimisiin menon jälkeen katsotaan onko se sitä aitoa rakkautta vai ei,koska sit sitä liittoa aletaan koetella.
Raamattu on totuus, Jumala tuntee omansa, Jumalan sanan kautta, kun joku päivä lähdetään täältä pois. Minä esimerkiksi tunnistan Jumalan sanan kautta, ketkä ovat uskovaisia. Ajatellaan nyt vaikka ateistia, joka lähtee maailmasta pois, Jumala on olemassa, mutta se ei tunne teitä.
"Raamattu ei voi todistaa itsestänsä" Kyllä voi kun sen aika tulee todistaa, kärsivällisyyttä odota ihan rauhassa, ei ole vielä viimeiset ajat käsillä.
Olet koko keskustelun aikana todistanut ettei sulla ole kaikki ok siellä pääkoppasi sisällä.
Kuoltuani en polta itseäni vaan joku toinen tekee sen mun puolestani. Ei kukaan ole polttanut itseään kuoltuaan krematoriossa ja se että sä ringastat sen sun mielikuvitukselliseen helvettiin niin aika moni vaikuttaa menevän sitten sinne, koska polttohautaus on todella suuresti yleistynyt.
Sulle sopiikin se kokonaisena matojen syötäväks meneminen. Siellä oot ruumiisi ja sen kuvittelemasi sielusi kanssa yhdessä montussa. Pidät eläessäsikin kaikenlaisesta kidutukseen ja kärsimykseen liittyvästä, eikä mua haittaisi vaikka laittaisit ittesi eläessäsikin jo ittesi matojen syötäväks. Sinne sä näytät kuuluvankin!
Kuollessa ei voi nähdä mitään tulosta eli lopeta tuo tyhjän jauhaminen!
Todisteeksi sun horinasi ei kelpaa muuta kuin ehkä korkeintaan sulle ittelles ja jollekin toiselle yhtä kahjolle hihhulille!
Enemmän on niitä joilla ei ole jumalaa, etkä sä sitä toiseksi voi muuttaa! Niille ei tapahdu mitään sellaista kuoleman jälkeen mitä sä sieltä ontosta päästäsi kuvittelet. Lopeta jo se paskantaminen!
Teet kaikkea sellaista mitä et salli muille...homoile sä vaan sen jeesuksen kanssa ja koita todistaa muille ettet homoile! Uskottavuutesi on jo mennyt!
Verikokeista saadaan myöskin se selville että sä kusetat!
Oot aika sairas tapaus, ehkä kannattas käydä siellä tohtorilla tota tosiaan. Murhaajan oireet, kun toisia on valmis laittamaan elävänä monttuun, aika kiva todistus ateistilta. Näytät juuri ateistin rakkauden ja mitä se on, naisesi pitäisi olla pikkaisen varuillaan, ei tiedä minkä skitson saa kimppuunsa.
Samoin olet juuri todistanut näissä kirjoituksissasi tilasi. Mutta se ei kuitenkaan poista totuutta, että Jumala ei olisi olemassa.
No sekin todistetaan aikaa myöten, että miesten välinen rakkaus on pelkästään henkistä, eikä lihallista. Oksettaa homot ja niiden suosijat.
Kyllä voi muuttaa asioita paljonkin, mutta niitä en todellakaan sinulle kerro, enkä sano mistä aloitan, koska en ole niin hölmö.
Mistä sitä tietää, vaikka ateisti ei nääkkään kuolessa tai kuoleman jälkeen mitään.
Oletko kyennyt todistaa jumalasi kaikille ihmisille samassa paikassa samaan aikaan? Siihen asti jumalaasi ei ole olemassa!
Ei ole mikään kiire niillä todistuksilla, jokainen ihminen tietää myöskin sen jälkeen , kuka hänet on alunperin luonut. Siihen on niin pätevät näytöt, samoin se pätee myöskin Raamatun sanaan.
Tuolla selityksellä just todistit ettei Jumalaa ei ole olemassa. Sulla ei ole mitään todistuksia mistään muustakaan mitä sä jatkuvasti täällä suollat, joten lopeta jo hyvän sään aikana ja keksi jotakin muuta tekemistä!
Kristityt taas näkevät varmasti kuoltuaan muslimien helvetin. Kuollut ihminen ei voi nähdä mitään koska se on kuollut ja se olisi myöskin lääketieteellinen mahdottomuus.
Ateisti olisi varmasti voinut nähdä ne asiat eläessään, jos ne olisivat olemassa. Halusta siinä ei ole kysymys vaan sen kaiken puutteesta. Se, jota ei ole olemassa eläessä ei ole myöskään olemassa ihmisen kuoltua. Sellainen on todella epätodennäköistä, että se mitä lukee raamatussa olisikin olemassa vasta ihmisten kuoltua, kunnei ole ollut olemassa ihmisen eläessä. Lisäksi on väärin tehdä siitä mitään "tuomiota", koska tällöin voisi väittää että kristitytkin löytäisivät itsensä muslimien helvetistä, jos kerran uskonnottomiakin usuttavat kaiken aikaa helvettiin näiden kuoltuaan, kuten säkin teet! Tervemenoa sulle vaan muslimien helvettiin!
Määrittele mikä on sinusta pätevä näyttö! Jos väität sen olevan raamattu niin sehän nyt ei riitä näytöksi mitenkään, eikä mikään muukaan sepustus vaan ihan konkreettiset näytöt joita ei ole koskaan ollut.
Et ymmärtänyt esimerkkiäni taru sosrmusten herrasta teoksesta eli kaikki mitä Tolkien on kirjoittanut pitää olla myöskin totta, koska sellainen on kirjaan kirjoitettu ja on painattua sanaa.
Yksikään teos ei voi todistaa itseään vaan siihen raamatun potaskaan tulee todisteet löytyä sen kirjan ulkopuolelta ja niitähän ei taas ole olemassakaan. Sinulle esimerkiksi jotkut opetuslapset ovat todisteet jeesuksestanne. Itse olen kuitenkin sitä mieltä että kirjoittaja on ollut yksi ja sama henkilö ja kirjoittanut samat asiat vain eri persoonana, jotta siitä tulisi uskottava vain heikkouskoisten keskuudessa, jotka eivät omaa kyseenalaistamiskykyä edes tässä asiassa. Vain harvat ihmiset ovat näitä ja he ovat todella pieni vähemmistö, joita kutsutaan kiihkokristityiksi tai hihhuleiksi.
Kuinka monta silminnäkijää on ollut silloin olemassa kun raamatun tarinan mukaan se jumala luo taivaan ja maan?!
Kyllä sua hölmönä ja täysin idioottina pidetään!
Siinä sitten oksennat ihan vapaasti. Aikaa myötenhän ei todisteta kuitenkaan yhtään mitään muuta kuin että sä olet täysin hullu ja sun kotiosoitteenasi on mielisairaala.
Seura tekee kaltaiseksi. Pitikö sun vielä marttyyriksi alkaa tässä keskustelussa!? "Oi oi kun meitä kristittyjä vainotaan" jne.
No ei kyllä ole mikään ihmekään, kunnei teistä pidetä kun suollatte aivottomastanne pääkopastanne tuollaista paskaa ja julkeatte sen esittää kaiken totena vaikka on jo monet kerrat todistettu teorianne kumoon!
Homovihaajat pitäis haudata vaikka elävältä eikä siinä ole mitään murhamielisyyttä. Niinhän tekin sairaat hihhulit sanoisitte ja valehtelisitte omasta uskostanne usuttamalla ihmisiä helvettiin!
määääääääää pääääääääää rööööööööööh!
Suosittelen erottamista.
Kielletään vanhemmilta lasten liittäminen kirkon jäseneksi ja sallitaan se vasta sitten hänelle itselleen kun hän on täysikäinen eli 18-vuotias!
Aivan! Tämän ei tarvitse tarkoittaa kastekieltoa. Kaste on uskonnollinen rituaali, joka on oma jutttunsa. Pitää vaan varoa, että vauva vilustu veden kanssa lotratessa.
Kirkkoon liittyminen juridisine seurauksineen on eri asia kuin kaste, vaikka kirkolle on annettu lupa sekottaa ja yhdistää ne.
Kastaminen vähenee. Hyvä. Mutta 10-vuotiaan kanssa on turha odottaa tai odotuttaa 8 vuotta.
Vielä+kun+kirkosta+eronneet+kouluikäisten+lasten+vanhemmat+alkavat+erottaa+taannoin+kasteen+kautta+kirkkoon+liitetyt+lapsensakin+kirkosta,+kehitys+sen+kun+kehittyy.
Kouluikäisten+lasten+vanhempien+ikäluokassa+kirkkoon+kuuluvuus+on+jo+alle+60+%+ja+heidään+lastensa+ikäluokassa+vielä+yli+80+%.+Kauhea+gäppi+eli+mahtava+mahdollisuus+!?
Eri+asia+on,+että+kasteprosentti+on+parin+viime+vuoden+aikana+pudonnut+alle+70+prosentin.+Kahdeksanvuotiaat+ovat+pääosin+kirkossa,+ja+on+turha+jättää+asia+kymmeneksi+vuodeksi+haittaamaan+mm.+peruskoulun+ja+lukion+valintoja+uskonnon/elämänkatsomustiedon+osalta.
Kirkko tekee tärkeää humanitääristä työtä Kirkon ulkomaanavun kautta. Sen kautta se mm. auttaa katastrofin uhreja eri puolilla maailmaa ja torjuu nälänhätää, köyhyyttä ja kulkutauteja sekä edistää koulunkäyntiä ja muuta hyvinvointia kehitysmaissa. Siihen luonnollisesti tarvitaan varoja.
Jokainen kirkosta eronnut henkilö vähentää kirkollisveroilla saatavia tuloja ja siten myös kirkon mahdollisuutta auttaa hädässä olevia ja nälkää näkeviä ihmisiä.
Kehottamalla ihmisiä eroamaan kirkosta, Vapaa-ajattelijain Liitto jarruttaa humanitääristä työtä ja hädänalaisten auttamista kehitysmaissa.
"Kehottamalla ihmisiä eroamaan kirkosta, Vapaa-ajattelijain Liitto jarruttaa humanitääristä työtä ja hädänalaisten auttamista kehitysmaissa. "
Ei vaparit ketään estä toimimasta. Ei vapareilla ole sellaista mahdollisuuttakaan. Uskovaiset ne jarruttavat omaa toimintaansa.
Jopa+20+%+kouluikäisistä+lapsista+on+kirkon+jäseninä,+vaikka+heidän+vanhempansa+eivät+ole+enää+jäseninä.
Positiivinen puoli asiassa on, että tässä on paljon mahdolisuuksia muutokseen.
Lapset eroon kahjoilusta (ks. ketjua 6.2. ja 7.2.).
Vielä+10-18+vuotta+sitten+85+%+lapsista+kastettiin+kirkon+jäsenyyteen.+Sen+jälkeen+yli+0,6+miljoonaa+ikuista+on+eronnut+kirkosta+ek-nettipalvelun+kautta.+Kirkosta+eronneet+eivät+ole+kuitenkaan++enemmäkseen+erottaneet+lapsiaan+kirkosta.
Vielä koitaa sellainenkin aika...
Kasteprosentti pudunnut alle 69 prosentin...
Heijastuu kouluihin ennen pitkää...
Mutta nopeammin tapahtuisi jotain, jos lapsen huoltajat erottaisivat lapsiaan kirkosa ja pistäisivät elämänkatsomustietoon.
Kun näkis vaan...
Vähän nihkeetää ollut?
Miksi?
Ei muuta kuin erotakaa vaan kirkosta, jättäkää vaan lapsenne kastamatta,Jumala on olemassa, samoin elämää kuoleman jälkeen ,todistuksia on, mutta ne ovat henkilö kohtaisia.
Sun jumalasi ei ole olemassa eikä elämää kuoleman jälkeen. Pyysin sulta todisteita, mutta sulta ei tullut mitään muuta kuin yhtä samaa paskalässytystä!
Jos lapsesi on täyttänyt 15 vuotta, voit vinkata hänelle, että hän voi erota kirkosta - tosin vain molempien huoltajien luvalla. Kirjallinen ilmoitus, vaikka ihan vapaamuotoisesti paperi... Erityistä lomaketta ei tarvita, vaikka sellainenkin löytyy.
Jos toinen huoltaja on valmis antamaan luvan ja toinen epäröi, nuori itse voi olla parempi suostumuksen suostuttelijaa kuin toinen huoltaja (varsinkin jos huoltajat eivät asu samassa taloudessa).
Missä määrin suostumus annetaan tai evätään? Onko suurempi kysymys nuorten tietämättömyys?
Veikkaan, että 9. luokan yhteiskuntaopissa ei tästä asiasta paljona puhuta!?
Heltiääkö se lupa?
Tässä perusteta, lakimuutosta odotellessa. Vaudita asiaa henkilökohtaisellla ratkaisulla. http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2018/03/06/et-opetus-vapaaksi-lausunto-lukiolakiin/
Nyt kommentteja Opetusministerille. Kokooomukselle. Hallituspuolueille.
Miksei. Mutta varminta on erottaa kirkosta! Ja antaa 15 vuotta täyttänelele nuorelle lupa erota kirkosta, varsinkin jos menossa lukioon.
Ruotsissa evl jäsenosuus nyt alle 60 prosenttia: https://www.svenskakyrkan.se/statistik
Tavallaan 10 vuotta edellä Suomea.
Tuloksiin vaikuttaa myös se, että lasten kirkkoon liittäminen ja kirkossa pitäminen on ollut vähäisemmissä luvuissa kuin Suomen ylisuurissa 85 5 ukemissa.
Yläkouluun on tullut uusi ET-oppikirja.
Kannattaa siirtyä uskonnosta ET-opetukseen varsinkin jos on menossa 7. luokalle.
Myös alakoulussa voi vaihtaa.
Vaihdosta kannattaa päättää ja ilmoittaa kevään aikana, ennen koulujen kesälomaa.
Myös peruskoulun alaluokilla tulee vaihtoja, kun eka luokalle tulee yhä enemmän kirkkoon kuulumattomia.
Valtiokirkollisuudesta keskustellaan parhaillaan Iltalehden palstoilla: http://www.iltalehti.fi/politiikka/201803272200839603_pi.shtml
Tässä uskonnotonta propagandaa (eikä mitään piilovaikuttamista eli indoktrinaatiota): http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2017/08/14/vapaa-ajattelijain-liiton-tavoitteet-ja-strategia-2017-2020/
Perhekeskustelun paikka... Miten sunnuntaina?
Näin edistät ateistieen ihmisoikeuksia katsomusten osalta.
Vain eroamisen kautta pääsee elämänkatsomustiedon opetukseen toistaiseksi.
Tosin
http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2018/04/12/etn-avaaminen-ns-omantunnon-asiaksi/
Hoida lasten erottaminen, vaikka olisit eronnut kirkosta jo vuosia sitten.
Viesti ei ole vain "juuri eronneille" :-)
Kouluikäisistä+80+%+kirkossa.++Kastettuja+ei+juuri+erotettu.+Vielä.
Korjataan+asia.
Sen+sijaan+kastamatta+jättäminen+lisääntyy:
Evl+lapsikasteen+suosio+laskenut+hyvin:
2007:+49+325+/+58+729+(83,99+%)
2008:+49+068+/+59+530+(82,43+%)
2009:+48+494+/+60+430+(80,25+%)
2010:+48+347+/+60+980+(79,28+%)
2011:+46+723+/+59+961+(77,92+%)
2012:+44+774+/+59+493+(75,26+%)
2013:+43+719+/+58+134+(75,20+%)
2014:+41+340+/+57+232+(72,23+%)
2015:+38+746+/+55+472+(69,84+%)
2016:+36+586+/+52+814+(69,27+%)
2017:+33+747+/+50+321+(67,06+%)
Turha pitäää isoveljeäkään kirkossa :-)
Sosiaalifoorumissa Helsingissä Humanistien ja Vapaa-ajattelijain
Demokratia, sananvapaus ja media -tilaisuus su 22.4. kko 11.00 - 12.30. Arbis eli ruotsinkielinen työväenopisto. Dagmarinkatu 3.
Puhuvat Irma Peiponen, Mojubus Doftori ja Esa Ylikoski. Keskustelua.
https://sosiaalifoorumi.fi/osatapahtuma/demokratia-sananvapaus-ja-sosiaalinenmedia/
Ihmisoikeudet ja demokratia liittyvät yhteen.
Veroehdotuksista virike https://www.eroakirkosta.fi
Päiväkotien uskonnollinen painostus loppumaan: http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2018/04/26/lausunto-sivistysvaliokunnalle-varhaiskasvatuslaista/
Äiti ja lapsi yhdessä.
Olisi toivottavaa. Nythän miesten ja naisten kirkkon kuuluvuudesas on aika iso ero, eli mieht/isät ovat eronneet kirkosta, mutta...
Vantaa+julkaisi+2017/2018+vuodenvaihteen+väestöosuudet.+Kirkon+markkinaosuus+jatkaa+laskua+kaikissa+väestöluokissa.+20+-+39+vuotiaat+vantaalaiset+alitti+ensimmäistä+kertaa+50+prosentin+rajan+(49,5%).+Taulukossa+evlut+kirkon+markkinaosuuksia.+m+=+miehet,+n+=+naiset
evlut yht m n
2009 70,3% 66,7% 73,7%
2010 68,2% 64,5% 71,7%
2011 66,8% 63,1% 70,4%
2012 65,5% 61,8% 69,1%
2013 63,8% 59,1% 67,5%
2014 61,9% 57,9% 65,7%
2015 60,3% 56,5% 64,6%
2016 59,1% 55,0% 63,2%
2017 57,8% 53,5% 62,0%
evlut 0-14 15-19 20-39 40-64 65-
2009 75,7% 79,1% 66,3% 67,4% 75,6%
2010 74,4% 78,0% 62,5% 65,4% 75,2%
2011 72,4% 76,8% 60,3% 64,2% 74,9%
2012 70,7% 76,3% 58,5% 63,0% 74,6%
2013 68,6% 75,3% 56,0% 61,4% 74,3%
2014 66,6% 73,8% 53,5% 59,4% 73,5%
2015 64,7% 72,9% 52,4% 58,0% 72,9%
2016 62,7% 71,6% 50,8% 56,5% 72,2%
2017 60,9% 70,5% 49,5% 55,0% 71,5%
m 0-14 15-19 20-39 40-64 65-
2009 75,7% 78,4% 62,5% 62,8% 68,2%
2010 74,4% 77,4% 58,4% 60,9% 68,2%
2011 72,6% 76,3% 56,1% 59,7% 68,1%
2012 70,5% 75,8% 54,4% 58,7% 67,8%
2013 68,5% 74,8% 51,6% 57,0% 67,8%
2014 66,5% 73,1% 49,1% 54,9% 66,9%
2015 64,6% 72,4% 47,8% 53,4% 66,2%
2016 62,8% 71,6% 46,1% 51,7% 65,5%
2017 60,9% 70,1% 44,9% 50,1% 64,9%
n 0-14 15-19 20-39 40-64 65-
2009 75,6% 79,8% 70,2% 71,7% 80,8%
2010 74,4% 78,6% 66,7% 69,7% 80,3%
2011 72,9% 77,4% 64,6% 68,5% 79,9%
2012 70,9% 76,9% 62,8% 67,2% 79,5%
2013 68,7% 75,9% 60,5% 65,7% 79,0%
2014 66,7% 74,4% 58,1% 63,8% 78,4%
2015 64,7% 73,4% 57,2% 62,6% 77,9%
2016 62,6% 71,6% 55,8% 61,3% 77,1%
2017 60,9% 71,0% 54,4% 60,0% 76,3%
http://www.vantaa.fi/hallinto_ja_talous/tietoa_vantaasta/tilastot_ja_tutkimukset/tilasto-_ja_tutkimusjulkaisut/julkaisuarkisto
Naiset ja lapset perässä! :-)
Parempi vähän myöhään kuin ei milloinkaan.
Mahdollista lapsesi pääsy ET-opetukseen.
Alottajalle lisää kaljaa janottaa niin piruksesti.
Voi erota lapsen tai lasten kanssa. Samlla kirjallisella ilmoituksella maistraattiin.
Kirkosta eroamisessa nettipuolella ennätyksellinen toukokuu sitten vuoden 2010. Kaikkien aikojen toiseksi paras. http://3rdw.net/eroakirkosta/
Lasten erotamiset kirjallisella ilmoituksella ei näy näissä lukemissa.
Erottaminen tulee kuitenkin voimaan heti. Ja sen vuoksi koululle voi tehdä ilmoituksen (nyt heti) oppilaan siirtymisesa elämänkatsomustietoon (elokuussa, alkaa lukuvuosi 2018-19).
Älä anna uuden arkkipiiskan sauvan ohjata lastasi.
Uskontoperustaisen ehkäisykiellon ja aborttikiellon satoa: https://yle.fi/uutiset/3-10237825
Tämän puolesta on yhä enemmän perheitä ja kouluja: http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2018/06/06/ruokarukoiluttaminen-pois-paivakodeista-ja-kouluista/
Tekemällä hyvä teon omalle lapsellesi, autat myös muita - vahvistamalla ei-kirkollista opetusta ja toimintaa. Se taas rohkaisee yhä useampia vapauttamaan lapsensa pappien ja uskonnonopettajien helmoista.
Otsikko nostaa kiitettävästi esiin asian, joka on aivan liikaa unohtunut monilta ateisteiltakin.
Lapsia ovat nuoretkin,
Ja 15-vuotiaalle tarvitaan vanhempien lupa.
Lukioon menevä ei voi opiskella elämäöönkatsomustietoa, jos kuuluu kirkkoon.
Arvoisa+kansanedustaja,
lukiolaissa+tulisi+korjata+rajoitus,+joka+estää+katsomusaineen+vapaan+valinnan.+Tähän+yhdenvertaisuuden+ja+lapsen+oikeuksien+sopimuksen+vastaiseen+epäkohtaan+ovat+kiinnittäneet+huomiota+lapsiasiavaltuutettu+ja+yhdenvertaisuusvaltuutettu.+Järjestöistä+tätä+kannattavat+ainakin+Kuntaliitto+ja+Lukiolaisten+liitto+sekä+Humanistiliitto+ja+Vapaa-ajattelijat.
Sama+korjaus+tulisi+tehdä+perusopetuslakiin.+Lapsiasiavaltuutettu+sanoi+kertomuksessaan+eduskunnalle+(helmikuussa+2018,+sivu+154)+nykytilanteesta:+
”Elämänkatsomustiedon+opetukseen+osallistumista+rajoittaa+se,+että+siihen+osallistuminen+ei+ole+mahdollista+edes+huoltajan+pyynnöstä,+jos+lapsi+kuuluu+uskonnolliseen+yhdyskuntaan,+jonka+mukaista+uskonnonopetusta+järjestetään.+Vastaavat+säännökset+sisältyvät+lukiolakiin.+Oppilaiden+enemmistön+mukaiseen+uskontokuntaan+kuuluvalla+lapsella+ei+ole+oikeutta+opiskella+elämänkatsomustietoa.+Sääntely+on+siten+yhdenvertaisuutta+loukkaavaa+ja+lapsen+oikeuksien+sopimuksen+2+artiklan+vastainen.”+(Lihavointi+allekirjoittaneen.)
Lapsiasiavaltuutettu+esittää+että+”uskonnonopetusta+koskevaa+lainsäädäntöä+tulisi+tarkentaa,+jotta+se+takaisi+kaikille+lapsille+yhdenvertaisen+oikeuden+osallistua+tai+olla+osallistumatta+uskonnonopetukseen+tai+vaihtoehtoisesti+elämänkatsomustiedon+opetukseen.”
Asia+on+täysistunnossa+tämän+viikon+torstaina.+Toivon+lukiolakiin+liittyvän+lausumaehdotuksen+hyväksymistä.
Tässä+vielä+lisäperusteita:+Kun+sidos+opiskelijan+muodollisen+uskonnollisen+aseman+ja+lukion+katsomusaineen+välillä+katkaistaan,+kaikki+opiskelijat+voisivat+valita+itselleen+parhaiten+sopivat+katsomusaineen.+Nykyinen+epäsymmetrinen+valinnan+mahdollisuus+on+myös+epälooginen.+Lukiolainen+voi+valita+muut+valinnat+ja+sen,+hakeeko+lukioon+lainkaan.+Katsomusaineen+vapaa+valinta+olisi+johdonmukaista,+lisäisi+nuoren+valinnanvapautta+sekä+vähentäisi+turhaa+sääntelyä.+Sama+peruste+koskee+peruskoululaisen+valinnat+tekeviä+huoltajia.
Myös+yhdenvertaisuusvaltuutetun+toimisto+esitti+muutosta+lausunnossaan+opetus-+ja+kulttuuriministeriölle:+”Lukiolaisen+tulisi+iästään+riippumatta+voida+aina+valita,+osallistuuko+hän+uskonnon+vai+elämänkatsomustiedon+opetukseen.”+Kuntaliitto+totesi,+että+ministeriön+säännösluonnos+”jättää+edelleen+eri+uskonnollisiin+yhdyskuntiin+kuuluvat+tai+kuulumattomat+eriarvoiseen+asemaan+uskonnon+tai+elämänkatsomustiedon+opetukseen+osallistumisen+osalta”.+Suurin+osa+lukioista+on+kuntien+ylläpitämiä.+Opiskelijoita+edustava+Lukiolaisten+liitto+vaatii+myös+siirtymistä+yhteiseen+katsomusaineeseen,+mutta+nyt+”vähintään+lakia+tulisi+muuttaa+siten,+että+myös+opiskelijoiden+enemmistön+mukaiseen+uskontokuntaan+kuuluvalla+opiskelijalla+olisi+halutessaan+mahdollisuus+osallistua+elämänkatsomustiedon+opetukseen+oman+uskonnon+opetuksen+sijaan”.
Elämänkatsomustiedon+avaamista+pidetään+hyväksyttävänä+myös+uskontokuntiin+kuulumattomien+ja+elämänkatsomustiedon+opiskelijoiden+näkökulmasta.+Tämä+käy+ilmi+Humanistiliiton+ja+Vapaa-ajattelijain+liiton+lausunnoista+ministeriölle.+Uskontokuntiin+kuulumattomien+tilanne+paranisi,+kun+elämänkatsomustiedon+opetuksen+tarjonta+todennäköisesti+vahvistuisi+nykyisestä.
Muutosta+kannattaa+viime+vuonna+teetetyn+kyselytutkimuksen+mukaan+yli+75+%+suomalaisista.
Muutosta+perustelee+myös+se,+että+monen+lukiolaisen+perheen+katsomuksellinen+ja+muukin+perhetilanne+on+nyt+eri+kuin+se+oli+opiskelijan+varhaislapsuudessa,+jolloin+hänet+vauvana+liitettiin+kirkkoon.+Kirkosta+on+eronnut+yli+650+000+aikuista.+Vaikka+nuori+nyt+haluaisi+erota+kirkosta,+muun+muassa+mahdollistaakseen+elämänkatsomustiedon+opiskelun,+ja+huoltaja+sen+hyväksyy,+toisen+huoltajan+kielto+riittää+estämään+eron+ja+siten+elämänkatsomustiedon+opiskelun+lukiossa.+Kieltämistapauksissa+ei+aina+ajatella+nuoren+lukio-opiskelun+ja+sen+jälkeisten+jatko-opintojen+parasta.
Nykyisen+sääntelyn+korjaaminen+on+lakiteknisesti+helppoa,+eikä+se+edellytä+lukion+eikä+perusopetuksen+oppiaine-+ja+tuntijaon+eikä+opetussuunnitelmien+valtakunnallisten+perusteiden+muuttamista.
Ystävällisin+terveisin,+hyvää+juhannusta+toivottaen
Lukiolainen voi erota kirkosta jo itse. Kannattaa hoitaa asia ennen lukuvuoden alkua. Säännös puhuu siitä, että opinnot aloittaessaan ei kuulu...
Naisten kirkosta eroaminen ja lasten kirkosta erottaminen vähentäisivät uskonnon ylivaltaa yhteiskunnassa ja koulussa.
Miksi kuulua, jos ei usko? Syntyisikö tästä laajempaakin keskustelua? Kirkon ja valtion erottaminen!? https://www.aamulehti.fi/uutiset/yli-viidennes-suomalaisista-turvaa-suurempaan-voimaan-mutta-se-ei-ole-jumala-kirkon-luoma-uskonnollinen-kuva-ei-vain-enaa-istu-omaan-henkilokohtaiseen-kuvaan-201055022
Anna lukioon menevät erota kirkosta, jos se on sinusta kiinni (huoltajana). Voit myös rohkaista eroamaan.
Näin hän saa oikeuden valita katsomusaineen (uskonto/ET).
Laki on hyvin holhoava, jos on kastettu kirkkon sinun pitää opiskeleman uskontoa. Näin on vaikka valtio ei vaadi opiskelemaan lukiossa..
NYT tietoa lukiolaisille tästä mahdolllisuudesta. Opo tai ope ei tainnut kertoa...
Toisessa kehjussa hyvin:
Mitä kaikkea näin helteilläkin voi tehdä sekulaarin yhteiskunnan edistämiseksi? Ainakin koulujen alkavaan lukuvuoteen 2018-19 ehtii vielä vaikuttaa hyvin konkreettisesti.
1) Nyt elokuun vaihteessa ehtii hyvin koulun uskonnonopetuksessa oleva oppilas saada siirron elämänkatsomustiedon opetukseen - molempien huoltajien ilmoituksella. Turhan moni kirkkoon kuulumatonkin oppilas on uskonnonopetuksessa vaikka on oikeutettu et-opetukseen. Rehtorit ovat töissä ennen koulun alkua ja näin siirto tapahtuu helposti ennen uutta lukuvuotta.
2) Monessa perheessä, jossa vanhemmat tai toinen heistä ei kuulu kirkkoon, ehditään hyvin erottaa kirkon jäsenenä yhä roikkuva lapsi kirkosta - ja pistää saman tien kouluun vaihtoilmoitus ussasta et-ryhmään. Lapsen erottamiseen tarvitaan maistraatille kirjallinen ilmoitus, johon tulee molempien huotajien allekirjoitukset ja myös 12 vuotta täyttäneen suostumus. Ilmoitus voi olla "vapaamuotoinen", koska viivoitettua lomaketta pelkästään lapsen erottamiseen ei edes ole, ja allekirjoitusten lisäksi tarvitaan lapsen/lasten henkilötiedot sekä mistä seurakunnasta erotaan.
3) Voi myös keskustella siitä kun peruskoululaisten kotiin saattaa yhä juuri ennen koulun alkua tulla kysely "uskonnollisiin tilaisuuksiin" osallistumisesta.
Toivottavasti yhä useammisssa kouluissa ei lukuvuoteen ympätä evl jumalanpalveluksia ja aamuhartauksia (ruokarukoiluttamisesta puhumattakaan), mihin myös OPH:n ohjeen mukaan on mahdollisuus. Jos vanha huono "perinne" kuitenkin jatkuu, perhe voi vetää ruksin sekulaarin, uskonnottoman ohjelman puolelle.
Elokuussa, uuden lukuvuoden alkaessa voidaan siirtyä pykälä tai pari eteenpäin sekulaarimman koulun ja yhteiskunnan tiellä. Tilastolukemat siitä tullevat ehkä vasta joskus ensi vuoden puolella, mutta kehitykseen voi vaikuttaa juuri nyt.
Siviilivihkimisten+osus+55+%.
"Viime+vuonna+maistraatissa+solmittiin+13+272+avioliittoa.+Vuonna+2016+vastaava+luku+oli+12+863.+-+-+Vuonna+2016+kirkossa+solmittiin+11+454+avioliittoa.+Vuonna+2017+määrä+oli+enää+10+944."
Tämän+perusteella+siviilivihkimisten+osuus+kasvoi+1,9+%-yksikköä+ja+oli+viime+vuonna+54,8+%.+Luvussa+eivät+ole+mukana+samaa+sukupuolta+olevat+parit,+koska+näin+saadaan+vertailukelpoisempi+luku.
https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/avioliittojen-maara-vaheni-samaa-sukupuolta-olevien-liittoja-yli-500/6898340
Kun erotatte lapsen kirkosta NYT, hänelle tulee oikeus ja mahdollisuus päästä koulun elämänkatsomustiedon opetukseen uskonnonopetuksen sijaan.
Miten olis pieni äiti lapsi -jumppa?! :-)
Lomakkeen talostamisessa ja kynällä täyttämisessä ei tule hikikään. Mutta voi olla henkisesti kova paikka, vaikak ei olisi uskonnollinen.
Elämänkatsomustiedon avaamista kaikille valittavaksi koulun katsomusaineeksi esittivät/kannattivat lukiolain käsittelyn yhteydessä kesäkuussa 2018 SDP:n, Vasemmistoliiton ja vihreiden eduskuntaryhmät sekä kaksi RKP:n kansanedusajaa. Vastustajina hallitusrintama, kristilliset ja perussuomalaiset.
Eduskuntaan olisi hyvä saada uskonnottomien oikeuksia aktiivisesti edistäviä kansanedustajia lisää. Valitse hyvä ehdokas (itsesi?) ja osallistyu tukiryhmän toimintaan.
Voi myös kilpailuttaa ehdokaskandidaatteja. Tästä vinkkejä testikysymyksiin: http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2018/06/29/kesainen-tervehdys-suomen-puolueille/
Pitäiskö jo tehdä uusi avaus?
Onko tuttavapiirissäsi kirkosta eronneita, ateisteja tai muita uskonnottomia, joiden lapset ovat kuitenkin koulun uskonnonopetuksessa?
Muutamia. Arastelevat suotta.
Sekulaari, ei-uskonnollinen järjestö- ja vapaaehtoistoiminta on Suomessa laajaa. Kyse on "hyvän tekemisestä".
Kun ev.-lut. kirkko nyt mainostaa tekemisiään mm. seurakuntavaaleihin ja niiden ehdokashankintaan liittyen, on perusteltua nostaa esiin uskonnollisesti sitoutumattomien kansalaisjärjestöjen, ns. 3. sektorin tärkeää roolia Suomessa.
Mainittakoon, että niiden kokouksissa jo 15-vuotiaat jäsenet voivat osallistua päätöksentekoon.
Vapaa-ajan osallistuminen 2017
https://www.stat.fi/til/vpa/2017/vpa_2017_2018-08-30_fi.pdf
Esimerkiksi muutamia poimintoja:
- Yhdistystoimintaan osallistui 54 prosenttia kymmenen vuotta
täyttäneestä väestöstä vuonna 2017.
- Osallistumisen taso ei ole 1980-luvun alusta juuri muuttunut.
- Vapaaehtoistyötä oli tehnyt 28 prosenttia 10 vuotta täyttäneestä
väestöstä.
- Eniten vapaaehtoistyötä tekivät 35–44-vuotiaat, joista 37
prosenttia oli osallistunut vapaaehtoistyöhön.
Yksi sektori 3. sektorin laajassa kentässä on sosiaali- ja terveysjärjestöt. Ne tekevät yleensä kohdennettua auttamistyötä ammattilaisten ja vapaaehtoisten yhteistyöllä.
"SOSTE Suomen sosiaali ja terveys ry on valtakunnallinen kattojärjestö, joka kokoaa yhteen yli 200 sosiaali- ja terveysalan järjestöä sekä useita kymmeniä muita toimijoita.
SOSTE on yhdessä jäsenjärjestöjensä kanssa rohkea vaikuttaja ja asiantuntija. Sijoitukset hyvinvointiin ja terveyteen ovat pitkäjänteisiä yhteisiä päätöksiä, joiden toteuttamisessa järjestöillä tulee olla vahva rooli.
Sosiaali- ja terveysjärjestöissä on
1,3 miljoonaa jäsentä
0,5 miljoonaa vapaaehtoista
260 000 vertaistukijaa
50 000 ammattilaista"
https://www.soste.fi/
"Opetustoimen mukaan jo 14,5 prosenttia Vantaan peruskoulujen 1.–6.-luokkalaisista on et-opintojen piirissä. Vielä vuonna 2010 heistä istui et-tunneilla 7,5 prosenttia"
https://www.vantaansanomat.fi/artikkeli/699927-elamankatsomustiedon-suosio-kasvaa-ripeasti-jo-nain-moni-vantaan-peruskoulujen
Lukema kasvanut v. 2018. Pistetään kasvamaan edelleen.
Sä kuulut viikkkoon jokaiseen..
Ja kuukaudeta toiseen. Ylittyykö 25 000 käyttäjän raja syyskuussa? http://3rdw.net/eroakirkosta/
Back again - täällä taas.
450 viestiä täynnä, mutta kirkosta eroamisiahan yli 645441 täällä: https://www.eroakirkosta.fi
Tänä vuonna aikuisia eroaa syyskuun loppuun mennessä 25 000 henkilöä. Koko vuonna enemmän. Monella eroajalla on lapsia. Olisi asianmukaista erottaa myös lapset kirkosta.
Suomen tasavallan presidenttien kirkkosuhteesta kertovassa kirjassa maamme ensimmäisestä tasavallan presidentistä K. J. Ståhlbergistä sanotaan seuraavaa: ”Uskonnonvapauslain säätämisessä mukana ollut juristipresidentti varoi tarkasti uskonnollisen retoriikan käyttöä virkatehtävissä käyttämissään puheenvuoroissa. Nimittäessään maahan uuden hallituksen tai päättäessään eduskunnan istuntokauden presidentti toivotti onnea ja kiitti tehdystä työstää, mutta minkäänlaisia Jumalan siunauksen toivotuksia hänen säilyneistä puheistaan on turha etsiä.”
Ståhlberg toimi Helsingin yliopiston hallinto-oikeuden professorina vuosina 1908–1918. Juristipresidenttien polvi on siis nyt pahentunut.
Kansakoulunopettajan koulutuspohjalta sen saattoi ehkä ymmärtää.
(Lainaus s. 33 kirjasta Ville Jalovaara 2018. Myrskyä ja mystiikkaa, Suomen tasavallan presidentit ja kirkko. Kirjapaja.)
Perusteluja myös englanniksi: http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2017/05/21/is-there-discrimination-against-non-religious-persons-in-finland/
Työpaikoilla ei työaikaan ympätä aamuhartauksia ja jumalanpalveluksia, puhumattakaan lounaalla pomon johtamista ruokarukoiluttamisista.
Sopis muuten myös kouluihin ja päiväkoteihin.
Miksi kouluissa ja päiväkodeissa on toisin?
Nämä tavoitteet seuraavalle hallitus- ja eduskuntakaudelle ovat ajankohtaisia juuri nyt. kun puolueet ja ehdokkaat hiovat omia linjauksiaan: http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2018/06/29/kesainen-tervehdys-suomen-puolueille/
LAPSEN/LASTEN EROTTAMINEN KIRKOSTA
hoituu yksinkertaisesti ja ilman mitään lomaketta
seuraavan laisella kirjallisella ilmoituksella:
Maistraatille
Ilmoitus
uskonnollisesta yhdyskunnasta eroamisesta
Lapsen/lasten
kaikki nimet ja henkilötunnus
Mistä seurakunnasta erotaan
Molempien huoltajien allekirjoitukset
12 vuotta täyttäneen lapsen suostumusallekirjoitus
Hyväksyn erottamiseni kirkon jäsenyydestä
Tämän ei pitäisi olaa niin vaikeata.
Paperi kirjekuoreen, johon kirjoitetaan lähimmän maistraatin osoite, laitetaan postimerkki ja viedään postilaatikkoon. Toinen vaihtoehto on viedä kuori itse maistraattiin. Virka-aikana kirjallisen ilmoituksen voi viedä ilman kirjekuortakin.
Tietävätkö tuttavasi tämän?
Tätä ohjetta pitäisi laittaa julki enemmän.
Aikuisten eroamiset on hyvässä meiningissä https://www.eroakirkosta.fi/dynamic/index.php/media/none/tiedote_01_2018.html?year=2018
Lasten osalta niin vaikeaa. Kun pitää käyttää paperia ja toimittaa se maistraattiin.
Lapsen meno kouluun, peruskoulun eka luokalle on hyvä syy erottaa lapsi kirkosta. Vauvakasteet ja rituaalit rituaalina, mutta vapaus valita koulun katsomusaine on tärkeä arvo, eikä valtiovalta toistaiseksi anna muuta mahdollisuutta.
Täällä monia hyviä perusteita: http://vapaa-ajattelijat.fi/helsinki/uskomaton-lehti/uskomaton-2018/
12-vuotiaan suostumusallekirjoitus: riittää "Suostun" ja allekirjoitus. Tai "Suostun kirkosta erottamiseeni" ja allekirjoitus.
Tuskin se enää tämän kohdan muotoiluun kaatuu...
Työpaikoilla ei työaikaan ympätä aamuhartauksia ja jumalanpalveluksia, puhumattakaan lounaalla pomon johtamista ruokarukoiluttamisista. Sopisi myös kouluihin ja päiväkoteihin. Miksi monissa kouluissa ja päiväkodeissa on toisin?
Tämä on hyvä kysymys, sillä Opetushallituksen ohjeissa (2018) sanotaan näin: ”Opetuksen järjestäjä voi päätyä myös siihen, ettei koulun työsuunnitelmassa määriteltynä työaikana järjestetä uskonnollisia tilaisuuksia tai toimituksia.” (Sama varhaiskasvatuksesta.)
Kirkko ja vuosisataiset perinteet jylläävät, vaikka perusopetuksen opetussuunnitelman perusteiden mukaan opetuksen tulee olla ”uskonnollisesti, katsomuksellisesti ja puoluepoliittisesti sitouttamatonta”.
Puolueiden osalta tämä tajutaan. Harvassa koulussa kylän suurin puolue yksin huseeraa tilaisuuksiensa kanssa niin kuin kirkko saa tehdä. Kirkolle rehtorit eivät uskalla sanoa ”ei kiitos”, vaikka jumalanpalvelukset ja hartaudet eivät kuuluu laissa säädettyihin koulun tehtäviin.
Täältä lisätietoa yllä olevaan kirjoitukseen: http://vapaa-ajattelijat.fi/helsinki/2018/11/02/koska-toteutuu-uskonnollinen-sitouttamattomuus-paivahoidossa-ja-peruskoulussa/
35 000 aikuista eroajaa v. 2018 ylittynee pian, ks. http://3rdw.net/eroakirkosta/
Entä lapset?
Hyvät on lukemat. Näyttää ylittävän edellisvuoden ... ehkä Krisselit intoutuvat päästämään sammakoita suustaan vaalien lähestyessä. Kiekara sekoili jo tv:ssä menemään avioliitosta ja homoista.
http://www.eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/
Vieläkö nyt eronneet aikuiset erottaisivat lapsensakin kirkosta.
Mikä pidättää?
Mitä mummokin sanoo!
JO 43 000 aikuista eronnut tänä vuonna kirkosta. Ei kai vaan lapset unohdu kirkon helmaan? Ja uskonnonopettajien.
Eikun elämänkatsomustietoon!
NYT 45 000. Nyt myös lapset.
Joulun seutu on loistavaa aikaa hoitaa lapsen kirkosta erottaminen vireille. Kun joulukortit on jaettu, postilaatikkoihin mahtuu hyvin eropreivi maistraatille osoitettuna.
Jaahas, tämä ketju täyttää pian kaksi vuotta... Onko lasten kirkosta erottaminen lisääntynyt?
Aikuisten eroaminen kyllä sujuu, kuten kuvista näkyy: http://3rdw.net/eroakirkosta/
Tänä vuonna jo 50 000 kirkosta eronnutta - aikuista. Mutta entä ne lapset??
Mallia muualla maassa: http://vapaa-ajattelijat.fi/helsinki/2018/11/02/miten-maallistuminen-nakyy-paakaupunkiseudulla/
Koska kirkosta eronneiden määärä kasvaa olisi perustettava lisää jumalattomien hautausmaita kirkosta eronneille, joiden hautaaminen jätettäisiin ateistien tehtäväksi, ellei vainaja ole kuolemantestamentissaan toisin määrännut.
Kirkosta eronnuthan voi määrätä kuolemantestamentissaan, että hänet on haudattava jumalattomien hautausmaalle ja hautauksen suorittaa virkanimityksen saanut ateistihauturi. Vainaja voi lisäksi määrätä että hauturin on lausuttava taukoamatta kiroussanoja (perkelettä ja saatana) sen aikaa kun vainajaa lasketaan jumalattomien hautaan.
Kevätlukukausi alkaa 7.1.2019. Ehtii tällä viikolla: Kirje maistraatiin ja heti perään ilmoitus koululle.
Lopppiaisenakin laapsen erottaminen hoituu yksinkertaisesti ja ilman mitään lomaketta
seuraavan laisella kirjallisella ilmoituksella:
Maistraatille
Ilmoitus
uskonnollisesta yhdyskunnasta eroamisesta
Lapsen/lasten
kaikki nimet ja henkilötunnus
Mistä seurakunnasta erotaan
Molempien huoltajien allekirjoitukset
12 vuotta täyttäneen lapsen suostumusallekirjoitus
Hyväksyn erottamiseni kirkon jäsenyydestä
Hyvää palvelua :-) Uusi ketju voisi olla tavoittavampi?!
Optimistinen klassikko - ylös!
Entäs ne kirkkohäät!?
Enemmistö valitsee siviilivihkimisen.
Kirkko pitäisi erottaa valtiosta sosialistisen Forssan kokouksen 1903 julistuksen mukaisesti. Kirkon hautauskappelit vapaa-ajattejoille, joille velvollisuus haudata maksua vastaan kenen tahansa ruumiita vaikka aamusta iltaan ja yötä myöten.
"""""vapaa-ajattejoille, joille velvollisuus haudata maksua vastaan kenen tahansa ruumiita vaikka aamusta iltaan ja yötä myöten.""""""
Hyvä idea!
Nyt kun ihmiset eroavat joukoittain kirkoista, ja suuret ikäluokat alkavat kuolla pois, niin on perustettava hehtaarikaupalla lisää Vapaa-ajattelijoiden ylläpitämiä jumalattomien hautausmaita.
Eroaa kirkko valtiosta tai ei, niin valtio voisi lunastaa osan kirkon siunausrakennuksista ja välineistä kirkolta Vapaa-ajattelijoiden käyttöön.
Vapaa-ajattelijat hoitaisivat kirkosta eronneiden hautaustoimintaa ja uskon, että edullisesti. Vaikkapa 1000 € hautaanlaitosta (hintaan kuuluisi 150 € lisämaksusta höylätyistä laudoista tehty maalaamaton arkku: 2 m x 1 m x 0,5 m.
Muistojuhlan omaiset viettäisivät kukin tahollaan ja tavallaan. Se olisi paljon halvempaa kuin kirkon järjestämät hautajaiset. Ne alkavat olla kohta niin kalliit, että kohta ei kannata edes kuollakkaan.
Kirkkoon kuuluneen ruumis haudattaisiin kirkon toimesta, kuten tähänkin asti.
"Vaikkapa 1000 € hautaanlaitosta (hintaan kuuluisi 150 € lisämaksusta höylätyistä laudoista tehty maalaamaton arkku: 2 m x 1 m x 0,5 m."
-0-0-0-0-
Tuosta 1000 € hinnasta ( alv.?) voisi yrittää vähän tinkiäkin.
Vapaa-ajattelijathan voisivat perustaa hautausliiketoimintaa varten oman firman. Nimeksi vaikka Vaparihautaus Oyj. Siinä moni vapaa-ajattelija saisi työpaikan. Ja firma voisi listautua myöhemmin vaikka Helsingin Pörssiin, OMXH-indeksiin.
Ateistithan pitävät niitä muistopuheitaan hautaustilaisuuksissa. Niissä kuitenkin kannattaa vältellä niitä ala-arvoisia sanontoja, jota ateistit viljelevät tällä ateismi-palstalla, kuten esim.
- idiootti
- jälkeenjäänyt
- vajakki
- tollo
Ei ole suotavaa pitää tällaista hautajaispuhetta:
"Vainaja oli vakaumuksellinen ateisti: uskonnoton, älykäs ja rationaalisesti ajatteleva yksilö.
Hän ei ollut sellainen jälkeenjäänyt vajakki-uskovainen, jotka ovat suorastaan idiootteja.
Hän eli ja käyttäytyi sivistyneesti - ei niinkuin joku uskovainen tollo."
Kirkko saa 114 miljoonaa valtiolta vuodessa. Euroja. Hataustoimen kulut alle 100 miljoonaa. (Kirkollisverot on eri asia, valtion koneiston kautta nekion.)
Kussakin kunnassa srk hautausmaa saa noin 20 euroa/kuntalainen/vuosi. Myös kirkoon kuulumattomista.
Onha niitä kuukausitilastojakin. Eli kyllä lasten erottaminen jossain näkyy jo ennen ensi vuotta.
Kasteiden osuus on laskunut. Sen sijaan 10-15 vanhojen kirkkoon liittämisten korjausliike vielä monilla vaiheessa. Kirkosta erottaminen ei sinänsä edes poista kastetta teologisesti.