Kauppalehti: "ILMASTOVOUHOTUS ON ISO VITSI"

rwrteerterte

13

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vitsi

      No niinhän se on, mutta tyhmät ottaa sen tosissaan.

    • hohhoijaaaa
      • huuuuooohhh

        Mitään lämpenemistä ei edelleenkään ole havaittavissa.


    • hyttysenpieru

      Kiitos osuvan artikkelin linkistä.
      Sen alla olevat kommentit kannattaa lukea ja miettiä loppuun saakka.
      Mitätön ei ole sama kuin piittaamaton.

    • Denialistit uskovat Kauppalehden pöljä-toimittajan väitteisiin?

      Parempi lukea vain arvostetuissa tiedelehdissä julkaistuja vertaisarvioituja tutkimustuloksia.

      • huoooohhh

        Sinä kun koko ajan hoet tuota uskomista, niin miksipä et menisi sinne uskontopalstalle kirjoittelemaan noita pöljyyksiäsi.


      • Ei.ole.ilmastotiedettä

        Ei ole, koska ne ovat ilmastouskovien rukousaamiainen. Kaikki kritiikki ja uskonnosta poikkeavat tulokset leimataan vihapuheeksi


    • Noinkohan
    • PierreReview_

      Kauppalehdessä kirjoitettu on saanut YLEn Jenni Frilanderin kouristelemaan.

      http://yle.fi/uutiset/3-9435708

      Hän kirjoittaa: "Jos ajattelemme reilusti, länsimaissa pitäisi lopettaa kaikki päästöt nyt, ja antaa kehittyville talouksille se jäljellä oleva hiilidioksidibudjetti, joka on mahdollista ilmakehään laskea, ettei ilmasto lämpene yli kahden asteen turvarajan. Koska me olemme jo saastuttaneet satoja vuosia, intialaiset ei niinkään."

      Pelkästään tuo lainaus osoittaa, ettei toimittaja Frilanderilta voi vastaisuudessakaan odottaa totuudenmukaista, tasapainoista ja tasapuolista uutisointia ilmastoasioissa. Niin ilmastouskonnon kyllästämää ja asenteellista tekstiä kaiken kaikkiaan.

      Eikä hänen argumentointinsa vakuuta millään tavalla. Sehän on lyhykäisyydessään: "väärin verrattu". Vertaukset nimenomaan ovat hyviä, koska ne paljastavat hyvin asiaan sisältyvän idiotismin. Suomalaisen ja intialaisen per kapita päästöjen vertaaminen ei ole se juttu. Suomen CO2-päästöjen ollessa 56 miljoonaa tonnia vuodessa ja Intian 2 500 miljoonaa tonnia ja kasvu vuodessa n. 5% eli pelkästään tuo kasvu jo yli kaksinkertaisesti Suomen päästöt nähdään välittömästi, että vaikka Suomen päästöt nollautuisivat, ei sillä olisi käytännössä yhtään mitään vaikutusta mihinkään. Siis oletuksella, että ihmisperäisellä hiilidioksidilla olisi ylipäätään mitään vaikutusta ilmaston keskilämpötilaan. Ja vielä kun ottaa huomioon, ettei missään ole osoitettu CO2-päästöjen vaikuttavan ilmastoon lämmittävästi, on helppo päätyä johtopäätökseen, että ilmastohihhulointi todellakin on suuri VITSI.

      • Suuri..puhallus

        Kun lämpötila ei ole noussut, media on keskittynyt uutisoimaan ”ääri-ilmiöitä”, kuten hurrikaaneja, joiden toimittaja Ihatsukin kertoi ”riehuneen” Väli-Amerikassa. Arkinen totuus on kuitenkin se, että neljännen ja viidennen luokan hurrikaaneja ei ole edennyt esimerkiksi Yhdysvaltain mantereelle vuosikausiin, vaikka sellainen valekuva on pyrittykin antamaan, ja ennusteiden mukaan niiden lukumäärän piti lisääntyä eikä vähentyä.

        Tyynellä valtamerellä toistuu muutamien vuosien välein aivan luonnollinen El Niño-La Niña -ilmiö. El Niño lämmittää ilmastoa väliaikaisesti ja La Niña puolestaan jäähdyttää. Edellä mainittu 18 vuotta kestänyt hiatus eli pause alkoi tavallista voimakkaamman El Niño -ilmiön jälkeen vuonna 1988. Vuosina 2015 ja 2016 toistui tavallista voimakkaampi El Niño -ilmiö. Ja siitäkös pelottelumedia innostui.

        Mitä kauhistuttavaa sitten on todellisuudessa tapahtunut? Ei juuri mitään, onneksi. Maapallon keskilämpötila on noussut alle asteen esiteollisesta ajasta eli vuodesta 1880, ja Ihatsun kauhistelemien kolmen viimeisimmän ”ennätysvuoden” aikana on tapawhtunut se, että keskilämpötila nousi hetkellisesti 0,8 astetta vuosien 1981 - 2010 eli tarkan satelliittimittauskauden keskiarvosta, mutta palautui ennätysnopeasti viime joulukuussa 0,24 astetta mainittua keskiarvoa korkeammalle, mikä on hyvin lähellä tämän vuosisadan keskiarvoa. Mitään katastrofaalista ei siis ole tapahtunut, eikä tapahtumassa.


    • Vaikka Intialaiset saastuttaa niin ei se tarkoita, että meidänkin pitäisi.

      Ei ole kovin työlästä pitää arjen pienillä ympäristöteoilla Suomen luonto ja ilma puhtaana.

      "Maailman terveysjärjestön mukaan Intiassa kuolee 1,2 miljoonaa ihmistä vuodessa ilmansaasteisiin. Ketään ei näytä kiinnostavan pätkääkään."

      Kyllä sielläkin herätään kun koulutuksen taso kasvaa.

    • Köyhyys.suurin.ongelma

      Köyhyys ja liikasyntyvyys on Intian ja koko maapallon suurin ongelma.
      Kysy vaikka Afrikan naisilta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      181
      1248
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      654
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      235
      569
    7. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      569
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      305
      566
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      539
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      520
    Aihe