Minulla on ollut aina jonkinlainen inho lihallisia uhreja kohtaan jossa jokin elävä pitää tappaa. Miksi jumala ensin loisi elämää ja sitten käskisi tappaa ja kiduttaa sitä?
Vanhassakin Testamentissa uhreissa oli kysymys siitä että eläin teurastettiin melko hitaasti, ja annettiin sitten pappien syötäväksi. Tosin osa ruhosta poltettiin - mikä on aikamoista tuhlausta. Uudessa Testamentissa sitten lukeekin, että kyseiset uhrit eivät ole yhtä tärkeitä kuin usko ja rukoukset.
Kyllä jos tässä maailmassa tekee ruokauhreja, sen syö jokin maallinen olento, jos syö ollenkaan. Mitä oikea jumala tarvitsee muka meidän ruokaamme pysyäkseen hengissä ja tyytyväisenä, jos ei tarvitse edes happea?
Sellainen jumala joka vaatii uhreja ei ole jumala
15
172
Vastaukset
- siinäpäs.sitä
Sepäs se vasta onki superjännää...! Kun oikea Jumala ei ole edes ihminen, vaan henki, joka loi ihmisen, ja tietää, mihin eläimet menevät sitten kun ne kuolevat, ja mihin ihminen pääsee tai joutuu...!
"Kun oikea Jumala ei ole edes ihminen, vaan henki, joka loi ihmisen..."
Ja silti jostakin syystä ihminen ei osaa kuvitella Jumalaa juuri näin, vaan enemmänkin ihmisenä, tai kohtelee häntä kuin ruumiillista olentoa... kai siihen on sitten helpompi samaistua?- aikamoinen.maksu
Niin, Jumala ON henki. Se viimeinen uhri joka vaadittiin oli Jeesus, joka siis maksoi meidän syntivelkamme olemalla se uhri meidän edestämme.
- alfa123om22
Ilman veren vuodatusta ei ole sovitusta. Synneistä. Yksi tai kaksi synneistä on himoita tai tarvita jotakin esim. ruokaa. Kun ihminen tarvitsee tai himoitsee ruokaa tarvitsee tuo himo asetuksen eli sovituksen ja se voi tapahtua vain verta vuodattamalla.
Himojen asettaminen aloilleen ja vaimentaminen ja tekeminen mitättömäksi tapahtuu veren vuodatuksen kautta. Jumalan silmissä himoitseminen on paha asia. Hän ei kärsi katsoa ketään joka himon vallassa kärsii ja kipunoi. Sen vuoksi hän on säätänyt uhrin. Veren vuodatus tuo sovituksen eli himon lakkaamisen.
Ei Jumala ole sielullinen tai ruumillinen, vaan hengellinen. Sielun ja ruumiin tuska eivät ole ainoita tuskan laatuja, vaan on myös hengellistä tuskaa. Kun joku henki vaikeroi sille ominaisessa tuskatilassa pyrkii Jumala auttamaan tuota henkeä jälleen tasapainotilaan.- mitä.lienee
Siitä tuskain laaduista tiedä...?
Vaikeroivista hengistä ei ole Raamatussa mitään puhetta, joten eksyikö tämä vaikerointijuttu asiasta?? - alfa123om22
Saattaa olla, että eksyin ajattelemaan asiaa enkelien näkökulmasta enkä Jumalan. On monia henkiä ja niillä on eroa keskenään. Voi todella olla sellainenkin henki, joka näkee hengellisen tuskan pahana, mutta tuo henki ei välttämättä ole Jumalan oma henki.
Se henki, joka näkee hengellisen tuskan ja pyrkii ensisijaisesti sitä poistamaan lienee kuitenkin tekemisissä tuon sovitus asian kanssa. Ja pidän sovitusta ensisijaisesti hengellisen tuskan sovituksena.
Ruumiillisen tuskan voi mielestäni sovittaa muutenkin kuin veren vuodatuksen kautta esim. alistumalla orjaksi. Tai maksamalla suuren korvauksen. Murtunutta henkeä tai sydäntä on kuitenkin vaikeampi tyynnyttää.
- 12___13
"Vanhassakin Testamentissa uhreissa oli kysymys siitä että eläin teurastettiin melko hitaasti"
Millä perusteella?
Jokaisen olisi myös hyvä huomata:
Jumala, joka on tehnyt maailman ja kaikki, mitä siinä on, hän, joka on taivaan ja maan Herra, ei asu käsillä tehdyissä temppeleissä, eikä häntä voida ihmisten käsillä palvella, ikäänkuin hän jotakin tarvitsisi, hän, joka itse antaa kaikille elämän ja hengen ja kaiken.
Ap. 17:24-25
Uhraaminen näyttäisi loppuen lopuksi olleen ihmisten idea, Jumala antoi siihen vain ohjeita miten homman saa tehdä, jos ihminen haluaa esim. osoittaa katumusta tai kiitollisuutta.Näin minäkin sen näen, että se oli ihmisten idea. Jeesuskin muistaakseni totesi tuohon suuntaan kun uhreista tuli puhe, tosin en muista tarkalleen missä jakeessa. Jotakin kovasydämisyydestä, tai siitä että ihmistä ei saa helposti muuttamaan tapojaan. Muistaako joku missä?
- taisi.olla.näin
Elaini kirjoitti:
Näin minäkin sen näen, että se oli ihmisten idea. Jeesuskin muistaakseni totesi tuohon suuntaan kun uhreista tuli puhe, tosin en muista tarkalleen missä jakeessa. Jotakin kovasydämisyydestä, tai siitä että ihmistä ei saa helposti muuttamaan tapojaan. Muistaako joku missä?
Sen takia Jumala antoi oikeuden erota vaimosta, koska ihmiset ovat niin kovasydämmisiä että haluavat erota, ennen ei ollut näin, mutta minkään muun kuin huoruuden takia ei ketään saa hylätä.
- usko.toivo.ja.veijo
Kun jotain ikävää tapahtuu, kun pedofiili vie perheen pikkutytön hengen, kun syöpä vie, kun epäonni iskee, kun elämä näyttää pimeän puolensa, kun odottamaton tapahtui... Miten uskovainen vastaa?
- Tutkimattomia on Jumalan tiet
- Jumala testaa uskoamme
- Näin oli tarkoitettu tapahtuvaksi
Psykologiselta kannalta tällä on myös hyötynsäkin. Se voi lieventää tuskaa huomattavastikin. Pelastaa jopa hengen.Jokin uskovainen vastaisi myös, että kyseessä ei ole Jumala vaan paholainen, jos kyseiseen henkeen uskoo myös.
Usko uhriin on uskoa että joltakin puuttuu jotakin jonka puutteen poistamiseksi uhrataan. Se joka uhraa kuvittelee ja uskoo että nyt tuo puute poistuu kun hän on maksanut jostakin tuon uhrin hinnan.
Siksipä juuri on oltava mahdollisimman kallis uhri.
En hyväksy ajatusta että Jumala tarvitsee rakkautensa ostamiseksi poikansa uhraamisen- hinnan, väärinkäsitystä valitettavasti koko juttu.
Parempi ajatus menee näin: Jumala antoi maailman pojalleen jotta tämä löytäisi kotiin. Se maailma jonne Tuhlaajapoika lähti Isänsä kotoa oli pojan unta kuten Mooseksen kirjan alusta luetaan. Jumala NUKUTTI Aatamin = poikansa jotta hän pystyi uneksimaan erilisyyden = Eevan ja sen myötä syyllisyyden itseään kohtaan.
Poika ei ollut syyllinen vaan ilolla otettiin takaisin kotiin (Tuhlaajapoika) Mitään ei tarvinnut uhrata, vaan antaa anteeksi kuten Jeesus elämällään ja kuolemallaan osoitti.
Annan anteeksi omat ajatukseni kuvitellusta ja uneksimastani syyllisyydestäni itselleni. Minä en ole erillinen Totuudessa. Siinä jokainen on yhtä. Ainoastaan unessa jokainen elää omassa erillisyyden kuplassaan. Anteeksianto itselleni on herätys tästä kuplasta. On olemassa käsky rakasta itseäsi. Sellainen Jumala joka pyytää rakastamaan Luomustaan (minua/jokaista) on rakkauteni kohde.
Sellainen Jumala joka vaatii uhreja ei ole JumalaYmmärrän kyllä uhrauksen arvon tietyllä tavalla, joskus suurempaa rakkauden ilmaisua ei olekaan. Mutta silloinkin uhrauksen pitää tulla itseltä, sitä varten ei minusta pidä uhrata ns. syntipukkia, toista elollista olentoa ilman tämän aitoa suostumusta.
Ei, minusta Jumala ei vaadi minkään uhraamista, sillä oma vapaaehtoinen uhratuminen on suurempi arvoltaan, eikä se aina edes vaadi verta tai henkeä kirjaimellisesti.Elaini kirjoitti:
Ymmärrän kyllä uhrauksen arvon tietyllä tavalla, joskus suurempaa rakkauden ilmaisua ei olekaan. Mutta silloinkin uhrauksen pitää tulla itseltä, sitä varten ei minusta pidä uhrata ns. syntipukkia, toista elollista olentoa ilman tämän aitoa suostumusta.
Ei, minusta Jumala ei vaadi minkään uhraamista, sillä oma vapaaehtoinen uhratuminen on suurempi arvoltaan, eikä se aina edes vaadi verta tai henkeä kirjaimellisesti.Olisiko mahdollista ajatella että Jumala on antanut kaikille kaikkea yhtä paljon jolloin kukaan ei voisi ylittää sitä minkä on luoja antanut. Kellään ei ole mitään uhrattavaa koska kaikilla on kaikkea.
Tähän liittyy vakaumus, näyttää siltä että joku on sairas tai rikas jne.... mutta Luojan näkövinkkelistä tuo ihminen tarvitsee noita kokemuksia jotta "löytäisi kotiin"
Tämä ei sulje pois ihmisten välistä myötäelämistä ja rakkautta, vaan mahdollistaa sen.
Uhrautumalla johonkin uhri pyrkii elämään toisen puolesta tai jopa ottamaan hänen polkunsa "kannettavakseen"
Siitä minulle taas herää kysymys miksi on erinäköisiä polkuja (elämiä) ja niille kulkijoita ellei niitä käytetä (eletä).
Minä elän minun polkuani ja kaikesta kannustuksesta ja osaan otosta olen kiitollinen, minun virheeni voi tehdä vain minä, ja olen siitä kiitollinen. Raportoin suoraa Isälle kuten pörssiyhtiössä ainakin. Aivan kuten Jeesus osoitti. Hän oli joka hetki tietoinen isästään. Jeesus osoitti elämällään miten maailmalle annetaan anteeksi.
- autiomaavaelluksen-satoa
VT:n Jumalaa verrataan usein UT:n Jumalaan, mutta tosiasiassa jo VT:n kertomuksissa näkyy kaksi erilaista käsitystä Jumalasta. Mooseksen kirjoissa esiintyy eläinuhreja vaativa ankara Jumala (kyllä Jumala itse niitä nimenomaan vaati), joka saattaa suuttua "valitun kansansa" pienimmistäkin rikkeistä ja kostaa tapattamalla heitä tosta vaan tuhansittain. Profeettojen kirjoissa profeettojen suulla Jumala toisaalta toteaa, että eipä teille paljoakaan hyötyä uhreistanne ole, jos ette muuten parannusta tee. Jeesus on jatkumoa tälle Jumalalle.
Muinaisten israelilaisten yksijumaluus syntyi todennäköisesti eri jumalia yhdistelemällä. Se eettinenkin jumala sieltä löytyy, mutta tänäkin päivänä osa juutalaisista (ja myös jotkut kristityt!) haaveilee temppelin uudelleen rakentamisesta mikä tarkoittaisi myös eläinuhraamisen aloittamista uudelleen. Juutalaisten nykyiset päivittäiset rukoukset luotiin temppelin hävityksen jälkeisenä aikana korvaamaan eläinuhrit. Nuo rukoukset ovat ihmisten keksintöä, samoin kuin ajatus siitä, että päivittäisen eläinuhrin voikin korvata rukouksella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin33511253IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3517757Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut852423Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?862117Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1391975Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61591- 1101251
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin521044Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26878MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312772