Trump veti kaiken rahoituksen pois ilmastonmuutos-

sikarilaatikko

hömpötykseltä.
Se on aika raju kannanotto.

24

484

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oikea_linja

      Hyvä alku hörhöilyn lopetukselle.

    • Ilmastohuijaus

      Pitkään se hörhöily saikin jatkua

    • hähähähähähhähääääää

      Ilmastohörhöjä vituttaa niin ettei sanotuksi saa......
      Siis KAIKKI rahat pois!

    • hohhoijaaaa

      Ilmasto lämpenee kiihtyvästi Trumpin hörhöilystä huolimatta!!!

      • höphöpö

        Ei lämpene.


      • ööhhhhhhhhhhhh
        höphöpö kirjoitti:

        Ei lämpene.

        Miksi valehtelet?


      • höpöhöphöpö
        ööhhhhhhhhhhhh kirjoitti:

        Miksi valehtelet?

        Itse valehtelet.


    • Trumpetinsoittaja_

      Siis KAIKKI! Voi tätä ilon ja onnen päivää

    • Miksi minun viestini poistetaan? Eikö denialistin keuhko kestä?

      • ilmasto_muuttui_taas

        Varmaan kannattaa kirjoitella asiallisia viestejä, niin robotti ei haukkaa.


    • fdrthtgyhrftgyfhr

      Eipä ole juurikaan humaaneja päätöksiä tehnyt yhtäkään. Mahtaako tehdä oman maansakaan vähäosaisille, ei siltä ainakaan näytä. Vain rikkaatko hyötyvät tuosta hänen sosiaalidarwinistisesta poliitikastaan.

      • kykyukku

        Ilmastonmuutos uskonnon alttarille uhratut rahat voitaisiin käyttää vaikka Amerikan köyhien terveydenhuoltoon. Kolminkertainen eläköön huuto Trumpille tuosta päätöksestä. Olen ihan vilpittömän iloinen. Valtion yliopistojen ilmastonmuutos meteorologien suojatyöpaikkojen rahoituksesta voi hyvin siirtää varoja perustutkimukseen.

        Miten muuten meteorologeista tuli ylipäätään maapallon ilmastohistorian ylimpi tuntijoita? "Ilmastonmuutoskin kuulemma alkoi jo 1900-luvun alussa. Niin mikähän silloin hönkäili valtavia hiilikaasupieruja kun maailma teollistui vasta toisen maailmansodan jälkeen.

        Ei Trump ole yksin vaan Amerikassa moni muukin on kurkkuaan myöten täynnä ilmastonmuutosta ja muita vihreiden houreita. Eurooppalaisten on vaikea niellä että siellä ei kaivata heidän ajatuksiaan.


      • sdfsdfsdfsdfsfs

        Niin, miksi asut täällä?


    • Greenman_

      kykyukku: "Ilmastonmuutos uskonnon alttarille uhratut rahat voitaisiin käyttää vaikka Amerikan köyhien terveydenhuoltoon. Kolminkertainen eläköön huuto Trumpille tuosta päätöksestä."

      Surkeasti on kykyukku katsonut uutisia. Trump romuttaa Amerikan köyhien terveydenhuollon. Hänen ohjelmansa on, että köyhillä on vapaus kuolla. Trumpcare aiheuttaa 24 miljoonan ihmisen vakuutuksen peruuttamisen ja ilman terveysvakuutusta jää 52 miljoonaa amerikkalaista. Esimerkiksi keskimääräisen 64 vuotiaan terveysvakuutus nousee kaksinkertaiseksi 17'900 dollariin vuodessa. Eli köyhien ihmisten on mahdotonta ostaa terveysvakuutus. Mihin säästyneet varat käytetään? Ne käytetään miljardöörien veronalennukseen.

      • ilmasto_muuttui_taas

        Eikä tarvitse kerätä veroja enää ilmastonmuutoshörhöjenkään elättämiseen. Kunpa Suomessakin tuo tajuttaisiin.


      • Greenman_

        Amerikan sosiaalisessa media kiitellään, että Obamacaresta päästään eroon. Samat ihmiset kehuvat ACA sairasvakuutusta, mutta eivät tiedä, että ACA (Affordable Care Act) on sama kuin Obamacare. Obamacare nimityksen ovat keksineet republikaanit; ei Obama tai demokraatit. Fox News ei ikinä puhunut ACA (Affordable Care Act) vaan Obamacaresta sekoittaakseen ihmiset termistä. 24 miljoonaa Trumpin kannattajaa menettää sairasvakuutuksensa kokonaan. Eivätkä he tajua sitä vasta, kun lasku tulee.


    • quolalumbur

      Koko ilmastonmuutos on viekkaasti suunniteltu rikos se perustuu valheellisiin teorioihin. Sen takana on salaliitto ei mikään salaliitoteoria vaan salaliitto.

    • Greenman_
    • malli1942

      Maapallon ilmakehän keskilämpötila nousee. Meren pinnan taso nousee. Merien lämpösisältö nousee. Jäätiköiden yhteen laskettu jäätilavuus vähenee. Kasvukausi korkeilla leveysasteilla pitenee. Muutos on ainakin kymmen kertaa nopeampaa kuin luonnollisten tekijöiden aiheuttamat muutokset. Ilmakehän hiilidioksipitoisuus nousee kiihtyvää vauhtia, vaikka elikeinojen aiheuttamat suorat päästöt eivät ole enää viime vuosina kasvaneet. Ilmakehän metaanipitoisuus on alkanut jälleen kasvaa.

      Kaikki perustuu selvään fysiikkaan, kemiaan ja biologiaan, joista kiinteistöalalla toimivalla Trumpilla ei ole aavistustakaan.

      • herää_pahvi

        Mitään lämpenemistä ei ole havaittavissa. Pientä luonnollista vaihtelua lukuunottamatta.
        Ilmakehän hiilidioksidipitoisuus pitäisi saada kaksinkertaistettua, niin koko biosfääri voisi paremmin.
        Toki hiilidioksidilla on lievä ilmastoa jäähdyttävä vaikutus, kuten muillakin kasvihuonekaasuilla, mutta ei se varmaan liika vaikuttaisi.


    • Humelias

      Ilmastonmuutoshörhöily on ainoastaan valtaisa bisnes millä kusetetaan miljardi miljardia.
      Trump taasen on tukevasti jaloillaan seisova järjen jättiläinen.

      • vccxcvccvvcbcvxbcvb

        Niin, miksi et tee muuta?


    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      436
      3151
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      82
      2413
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      116
      1878
    4. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      195
      1565
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1533
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      77
      1522
    7. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1475
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1398
    9. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1391
    10. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1317
    Aihe