Hei rot kuinka on

"Mania voi aiheuttaa tarkkaavaisuuden ja päättelykyvyn heikentymistä sekä tapaturmia. Siihen liittyy usein myös nukahtamisvaikeudet. Maniassa univajeen vaikutus on kaksisuuntainen. Se aiheuttaa univajetta, joka puolestaan lisää maniaa, joka ilmenee mm. ylivilkkautena ja haastavana käytöksenä. Siten myös unen puute voi aiheuttaa maniaa[3]."

Kuulostaako tutulta?

5

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei kuulosta tutulta. Olen levollinen, syön terveellisesti, ulkoilen säännöllisesti ja muistan läheisiäni pyytämällä siunausta heidän elämäänsä. Työni on antoisaa, perhe-elämäni ihanaa ja elämä muutenkin hymyilee. Nautin elämästä ja erityisesti raamatullisesta totuudesta.

      • Fkhkjkkkk

        Vieläkö opetat oppilaillesi valheita?


      • Tarkkaavaisuuden ja päättelykyvyn heikkenemistä on ainakin havaittavissa, sillä se että yrittää tarjota yhden uskontokunnan oppeihein perustuvaa kyhäelmää luonnontieteen opponentiksi, vaatii melkomoista arvosteluhaluttomuutta tai kyvyttömyyttä sekä itsekritiikin puutetta. Tarkkaavaisuus häiriöön taas viittaa se että linkkisi moneasti kumoavat messujesi sisällöneikä satiirisivujen käyttö tietolähteenä ainakaan enää voi lisätä messujesi naurettavuutta. Tietenkin kunniamaininta evoluution kumoanisesta tiedeartikkeleilla joiden sisältö selittää prosessin jonka olemassaolo on yleisesti tunnettu vuosituhansia.


      • Epäjumalienkieltäjä

        <<muistan läheisiäni pyytämällä siunausta heidän elämäänsä>>

        Mielenkiintoinen kysymys on, että miksi pyydät siunausta läheisillesi?

        Pyydätkö sitä siksi, että Jumala näkisi, että olet ”hyvä ihminen” ja saisit paremman kiinnityksen taivaspaikkaasi?

        Vai pyydätkö siksi, että uskot kaikkitietävän Jumalan tarvitsevan neuvoja siinä mitä tehdä eikä hän kohtelisi läheisiäsi oikeudenmukaisesti, jos et häntä asiasta muistuta?

        Mikä voisi olla kolmas vaihtoehto?


      • "Nautin elämästä ja erityisesti raamatullisesta totuudesta."

        Miksi sitten valehtelet tauotta vastoin raamattua?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      20
      5233
    2. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      127
      1605
    3. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      101
      1470
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      70
      1419
    5. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      336
      1349
    6. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      49
      1338
    7. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      76
      1282
    8. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      4
      1065
    9. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      86
      955
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      50
      948
    Aihe