Sama tähtitaivas kokoajan

Minäolenmaailmannapa

Ja maaåpallo muka pyörii. Ei pyöri. Afrikan savannien tähtitaivas tähtisumuineen on täysin erilainen...tähtiä on tiheempään jne...Jos maapallo pyörisi tähtitaivas olisi muttuva. Jos tähde pyörivät maapallon mukana niin silloin olemme universumin keskuus jonka mukaan kaikki pyörii

12

665

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asqw

      Opettele ensin kirjoittamaan ja sitten vasta tule väittämään tähdistä ym.

    • MitäIhmettäSelität

      Onhan tähtitaivas muuttuva. Tähdet näyttävät liikkuvan taivaankannen poikki ja se ilmiö johtuu juuri Maan pyörimisestä.

    • mzatkssjs

      paskat liiku..tulin juri afrikaasta ja täysin erilainen tähtitaivas..eoi ole suomessa samaa

      • dgdgdgdg

        googlaa tähtitaivas eteläinen pallonpuolisko


    • PohjantähtiNapana

      Tähdet ovat litteän Maan taivaankannessa joka pyörii ympärillämme.
      Hyvin yksinkertaista, ymmärrettävää ja totta.

    • g4gergerg

      Huoh... Katso pimeässä tähtitaivasta vaikka vain tunnin ajan ja huomaat kaikkien tähtien liikkuvan taivaan poikki (oikeasti liikkuminen johtuu maapallon pyörimisestä). Siis joka ainoan tähden taivaalla.Täytyy olla täysin sokea tai idiootti, jos sitä ei huomaa. Helpoin tapa todistaa tämä on laittaa kamera telineeseen ja suunnata kamera tiettyyn kohtaan taivasta. Voin sanoa 100% varmuudella, että tunnin kamerassa on eri tähdet.

      Ja tietenkin etelässä tähtitaivas näyttää erilaiselta, koska maapallo on pyöreä ja siitä johtuen siellä katsotaan eri kohtaa taivaasta. Ainoastaan, jos maapallo olisi litteä, olisi taivas samanlainen.

      Ja syy, miksi tähtiä tuntuu toisissa paikoissa enemmän johtuu vähäisemmästä valosaasteesta. Kaupungeissa ei voi nähdä tähtitaivasta yhtä hyvin kuin maaseudulla, koska kaupungin valot heijastuvat ilmakehästä estäen himmeämpien tähtien näkymisen. Mene vaikka maaseudulle ja näet paljon enemmän tähtiä kuin esimerkiksi Helsingissä.

      • g4gergerg

        Tarkennuksena vielä tähän viestiini... Kaikki tähdet ja tähtikuviot eivät ole aina näkyvissä, vaan osa katoaa näkyvistä tietyiksi vuodenajoiksi ja tietyksi ajaksi päivästä (tai yöstä). Eli tähtitaivas ei pysy samana koskaan yhdessä paikassa.


    • Hiiihoiiii

      Tähden siis kulkevat samaa rataa maapallon kanssa..heehii...joo..maapallo on siis kakiken keksus..hoohii

      • AlkeetkoHukassa

        Tähtien asema ei muutu maan kiertoradan mukaan silmin havaittavasti niden suuren etäisyyden takia. Eivät ne samaa rataa kulje.


    • Ja sekin on kiistaton todiste maan pallomaisuudesta, että on nähtävissä kaksi taivaannapaa; toinen pohjantähden lähellä ja toinen etelän ristin suunnilla.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      14
      1993
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      183
      1534
    3. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

      Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
      Maailman menoa
      149
      1362
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      97
      1308
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      38
      1188
    6. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      84
      928
    7. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      49
      882
    8. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      813
    9. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      13
      807
    10. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      126
      800
    Aihe