Toyotani kiihtyy heikosti.....

Nimetön

Täällä varmaan liikkuu heiman fiksumpaa sakkia kuin minä,.. :) mulla on siis toyta corolla -88 käytin sitä katsastuksen takia autoliikkeessa säädöissä jonka jälkeen meni veto! veti vain yli 4 tonnin kierroksilla,.. no veinpä sen sitten tutulle uudelleen säätöön jonka jälkeen toimi paremmin mutta ei siltikään antanut tarpeeksi kierroksia no käytinpä sitten eilen autoani taas autoliikkeessä säädättämässä jotain nesteruuvia no nyt se kulkee taasen mutta kun painaa kaasua liian lujaa esim. ohitus tilanteessa eipä oikeen lähde tarpeeksi sutjakkaasti,... eli mikäpä nyt neuvoksi saako se liikaa pensaa vai onko sillä hapen saanti huono vai? eli neuvoja kaipaisin! kiitos

5

640

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Remppa

      liian laihalla

    • Toyo

      merkkiliikkeeseen säädettäväksi. Siellä ne laittaa autosi kuntoon.
      Vika voi olla esim. alipainesäätimessä, joka säätää sytytyksen ennakkoa juuri kiihdytettäessä. (kalvo rikki). Merkkiliikkeessä kyllä huomaavat jos se on rikki.

      Itselläni oli Corollassa joskus saman tyyppinen vika ja vein sen merkkiliikkeeseen säädettäväksi. Ja johan rupesi toimimaan. Vaihtoivat juuri tuon alipainesäätimen ja säätivät kaasarin kuntoon. Sen jälkeen toimi kuin ajatus. Ja tuntui, että tuli vähän lisä hevosia koneeseen ja kulutus hieman laski.

      • Nimetön

        juup ollaankin sitä mietitty että jos siin on kaasari paskana! kun ne siel ok autos vaihto jonkun osan kun se sai ilmaa mutta enhän minä näin naisena tiiä mitään mut kiitos oikein paljon! ;)


    • riesa

      Toyota Corollassa on useita alipaine- säädinkalvoja. Yleisin vika on virranjakajan yhteydessä oleva säädin. Toinen säädin on ilmansuodattimen vasemmalla puolella, muistaakseni vihreän värinen. Säätimet menevät usein, koska Corollan typpivika on bensan tulviminen alipainejärjestelmään ja kalvot haurastuvat. Moni pikkupaja myös osaa paikallistaa vian ja on merkkiliikettä halvempi. Yksi harvempi vika on myös mahdollinen, jos olet ajanut soratiellä, niin kaasuttimen vivuston väliin on saattanut mennä pieni kivi, joka rajoittaa kaasun käyttöä.

    • keskipakosäädin jumissa. ei muuta kuin jakaja osiksi ja herkistys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      28
      2693
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      91
      1034
    3. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      901
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      875
    5. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      847
    6. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      827
    7. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      37
      800
    8. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      794
    9. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      724
    10. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      135
      708
    Aihe