Kuinka kauan kirkko kestää jäsenkatoa?

Lukija.huom

6

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jutussa ei käsitellä lainkaan kirkollisveroprosentin nousua.

      Olisi kiinnostavaa nähdä veropohja, ts. evlut kirkon jäsenten yhteenlaskettu veronalainen tulo, esimerkiksi vuosilta 2006..2016.

    • Kirkon jäsenmäärä tulee kyllä tuosta kasvamaan, uusia oleskeluluvan ja turvapaikan toivossa saapuvia käännynnäisiä tulee tilalle sitä mukaa, kun mafia ehtii varustamollaan näiden tulijoiden tarpeisiin yhteysaluksia toimittaa ja eu puolestaan hoitaa luotsauksen perille.

      • Tämä osuus on täysin mitätön. Ehkä satoja käännynnäisiä, kun samaan aikaan on kymmeniä tuhansia eroajia.

        Toki olisi parempi, jos saman tien eroaisivat kaikista uskontokunnista käymättä kristinuskon kautta.


    • Aamulla juuri tuli Hypoteekkiyhdistyksen ennuste, jonka mukaan kansantalous kasvaa taas. Se tarkoittaa kirkollisverotulojen(kin) nousua tai ainakin laskun hidastumista. Kirkko saa vähän lisäaikaa.

      • Tässä kuussa kirkollisveron tuotto on laskenut 2,1 %, kunnallisveron tuotto kasvanut 2,5 %. Tuollaisissa luvuissa talouskasvu ei enää riitä pelastajaksi.

        Tietolähde http://veronsaajat.vero.fi


    • Hallitushan ennakoi talouden kasvavan. Evlut kirkon rahoitus jäädytettiin vuosiksi 2017-2019, joten se pomppaa ilmeisestikin 2020 taas ylöspäin. Samoin sote-uudistus piilokorottanee kirkollisveron tuotta liki 50 miljoonaa.

      Hiukan lisäaikaa taas.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      207
      4586
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      186
      2561
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1512
    4. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      96
      1210
    5. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      125
      1119
    6. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      104
      1106
    7. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      71
      1061
    8. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1032
    9. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      131
      1017
    10. Bim bom ovikello soi!!

      Mitä tekisit jos kaivattusi ilmestyisi ovesi taakse?
      Ikävä
      107
      977
    Aihe