Kaikki panteistit ovat ateisteja, mutta ovatko kaikki ateistit panteisteja?
Panteismissa on ateismin juuret
9
110
Vastaukset
- Diopterius
"Kaikki panteistit ovat ateisteja, mutta ovatko kaikki ateistit panteisteja?"
Täyttä tietämättömyyden osoittavaa roskaa:
Panteismi on teismiä.
Ateismi ei ole teismiä.
Mistä näitä tietämättömyydellään häpeämättömästi loistavia kouluttamattomia jeesustelijoita oikein ryömii yhtenään esille?Tuota noin, kun teismi on sitä, että uskotaan persoonalliseen jumalaan, ja panteismi taas sitä, että jumala on kaikkeus, niin kuuluko jälkimmäinen todellakin ensin mainittuun?
Aloitukseen vastaisin, että kaikki numerot eivät ole kakkosia.- Funtsin_asiaa
A10097 kirjoitti:
Tuota noin, kun teismi on sitä, että uskotaan persoonalliseen jumalaan, ja panteismi taas sitä, että jumala on kaikkeus, niin kuuluko jälkimmäinen todellakin ensin mainittuun?
Aloitukseen vastaisin, että kaikki numerot eivät ole kakkosia.Minä ajattelen sen näin, että teismi ei kerro vielä sitä uskotaanko persoonalliseen jumalaan, vaan se on vain sitä, että uskotaan johonkin jumaluuteen ylipäätään, ollen siis näin yläkäsite kaikenlaiselle teismille. Voi tietysti olla, että jossain teismin määritelmässä lukee asia niin kuin sinä sanot, enkä minä sitä vastaan voi inttää. Kerron vain sen, miten asian itse miellän termien käytön mielekkyyden kannalta täysin omasta mielestäni - siis siten, että miten nuo termit olisivat kaikista käyttökelpoisimpia.
Koko jumaluuden käsite on niin epämääräinen, että siinä mielessä voisin sanoa panteismin käytännössä olevan lähempänä ateismia kuin sellaista teismiä, jossa uskotaan persoonallisiin jumaliin. Käsittääkseni kaikki teismi mitä tulee mieleen, muu kuin panteismi, on uskomista jonkinlaisiin persoonallisiin jumaliin, joten sikäli mielestäni olet ihan oikeassa. Funtsin_asiaa kirjoitti:
Minä ajattelen sen näin, että teismi ei kerro vielä sitä uskotaanko persoonalliseen jumalaan, vaan se on vain sitä, että uskotaan johonkin jumaluuteen ylipäätään, ollen siis näin yläkäsite kaikenlaiselle teismille. Voi tietysti olla, että jossain teismin määritelmässä lukee asia niin kuin sinä sanot, enkä minä sitä vastaan voi inttää. Kerron vain sen, miten asian itse miellän termien käytön mielekkyyden kannalta täysin omasta mielestäni - siis siten, että miten nuo termit olisivat kaikista käyttökelpoisimpia.
Koko jumaluuden käsite on niin epämääräinen, että siinä mielessä voisin sanoa panteismin käytännössä olevan lähempänä ateismia kuin sellaista teismiä, jossa uskotaan persoonallisiin jumaliin. Käsittääkseni kaikki teismi mitä tulee mieleen, muu kuin panteismi, on uskomista jonkinlaisiin persoonallisiin jumaliin, joten sikäli mielestäni olet ihan oikeassa."Voi tietysti olla, että jossain teismin määritelmässä lukee asia niin kuin sinä sanot, enkä minä sitä vastaan voi inttää."
Esimerkiksi Wikipediassa seisoo ihan yleisesti käytetty kuvaus asiasta:
'''Teismi (kreikan sanasta theos, jumala) eli jumalausko on laajassa merkityksessä käsitys, jonka mukaan on olemassa persoonallinen Jumala tai jumalia. Teologiassa ja filosofiassa teismi määritellään uskomuksena persoonalliseen Jumalaan.'''
"Käsittääkseni kaikki teismi mitä tulee mieleen, muu kuin panteismi, on uskomista jonkinlaisiin persoonallisiin jumaliin, joten sikäli mielestäni olet ihan oikeassa."
Minun käsittääkseni taas teismiin ei kuulu ainakaan panteismi, panenteismi, luonnonuskonnot, animismi ja buddhalaisuus.
- panteisti-777
kaikki panteistit ovat teistejä, mutta ovatko kaikki teistit panteisteja
ateistit eivät ole panteisteja, eivätkä teistejä Wikin mukaan panteismi on nimenomaan ateismin äärimmäinen vastakohta.
https://en.wikipedia.org/wiki/Pantheism
Ja sehän on helppo ymmärtää:
Panteismi: "kaikki on jumaluutta".
Ateismi: "mikään ei ole jumaluutta".- Fanaa
Pantseisti on kova Eppu Normaali -fani.
- ateistinenpanteisti
Panteisti voi olla teisti tai ateisti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011001
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt54918Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv61810Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa142751- 65685
- 78541
- 39508
Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto86507- 40506
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel96488