Mikäli kuntasi ei osallistu kielikokeiluun ja joudut lukemaan ruotsia, niin tee se kunnolla. Nimittäin jatko-opinto paikka ruotsiksi avautuu helpommin, kuin suomeksi. Ruotsiksi opiskeleville on kaikille varattu hyvä opiskelija asunto.
Säätiöiltä saat stipendejä ja muita etuja.
Koulussa opetettavalla ruotsilla et pärjää, joten sinun on oltava aktiivinen.
Paikkakunnallasi et voi puhua ruotsia, mutta voit seurata TV-nytt.
Netistä voit lukea uutiset ruotsiksi Svenska Yle. Palvelu on ilmainen.
Kesälomilla kannattaa yrittää päästä kesätöihin Ruotsiin.. koita saada koulussasi kokoon porukka, jonka kanssa lähdette Helsinkiin, Turkuun tai Vaasaan.
Tulette pääsemään nopeasti ja helposti läpi opinnoista, koska kanssa opiskelevat ottavat opiskelun rennosti..
Neuvo lukiolaisille!
11
734
Vastaukset
Miksi olet muuttanut kantasi. Olet sanonut, että piikaruotsi on haitaksi?
Opiskelun tarkoitus on vain palvella ruotsinkielisiä.- FinIandssvenskar
Sörvär möd bög min inta tala engkelska.
du är spörre bög jäg ar merä bög
finska människor vara idiooten.
kylä taida suomikieli on huono ja venälaine nkieli
mina en ikina haluta oppia suomi ,typera suomihorot
- 32514711
Mikäli olisin lukiolainen niin lähtisin vaatimaan palkkiota siitä, että joutu opiskelemaan ruotsia.
Toiset saavat kielen avulla hienon opiskelupaikan. Heillä on oma campus ravintoloineen ja kuntosaleineen. Suomenkielisten kannattaisi vaatia samaa oikeutta. Mikäli osallistuu yo-kirjoituksiin hyväksytysti, niin henkilö pitäisi rekisteröidä ruotsinkieliseksi, jos haluaa.- mycomment
Ruotsin oppimisesta saa kyllä palkkion. Se on etu monessa tilanteessa.
mycomment kirjoitti:
Ruotsin oppimisesta saa kyllä palkkion. Se on etu monessa tilanteessa.
Lukiolainen saa palkkion ruotsin opiskelusta, jos saa koulun ulkopuolisen avun avulla hyvän ruotsin taidon. Piikaruotsin sijaan niin hyvä kielitaito, että sillä pääseee jatko-opintoihin ruotsiksi. Tällöin ruotsista on hyötyä.
Useimmalle lukiolaiselle on hyötyä venäjästä. Huonolla venäjän taidolla on etua , kun tapaa venäläisiä. Toisaalta, jos käy Venäjällä.- FinIandssvenskar
mycomment kirjoitti:
Ruotsin oppimisesta saa kyllä palkkion. Se on etu monessa tilanteessa.
sina suompiru inte osata sanoa peruste??? du är tymä!
Ni behöver lära svenska för att ni kan betjäna finlandssvenskar!
- Finlandssvenska
Palvele keskenään
Ruotsi on tärkeä maailmankieli.
Opetusministeri ei saanut kielikokeilua aikaiseksi ja pilasi kieltenopiskelun lukiossa.
Koululaisen ei tarvitse halutessaan opiskella ruotsialainkaan. Riittää, että on tunnilla läsnä näpräämässä vaikka kännykkää. Ketään ei kiinnosta opitko tunnilla kieltä. Opettaja haluaa pitää suojatyöpaikkansa ja päästää läpi 5:lla.
Yo-kirjoituksen voi jättää väliin. Touhu koulussa on hälläväliä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle233061Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122149Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.692000Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1001843Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761573Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥401356Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta141292Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001275- 1111085
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151066