Miten evoluutioteoria selittää muunsukupuolisuuden

utelias-olen

Mikä on evolutiivinen selitys muunsukupuolisuudelle ja transeksuaalisuudelle? Mikä on se valintaetu, että syntyy ihmisiä, jotka eivät ole kumpaakaan sukupuolta? Miten evoluutio selittää sen, että tieteellisen tutkimuksen mukaan on olemassa satoja eri sukupuolia? Miksi nämä sukupuolet ovat kehittyneet?

2

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jotta asialla olisi tekemistä evoluution kanssa pitäisi kai ensin ymmärtää periytyykö muunsukupuolisuus ja jos periytyy niin miten ja mitä muita ominaisuuksia siihen liittyy.

      Joskus muistan lukeneeni tutkimuksen, jossa esimerkiksi oli havaittu, että USA:ssa homoseksuaalisten miesten siskoilla oli keskimäärin enemmän lapsia kuin naisilla joiden veljet olivat heteroita. Eli kyseessä saattaisi olla joku tekijä joka naisilla joko parantaa hedelmällisyyttä tai lisää hoivaviettiä. Spekulaatiota toki ja vaatisi enemmän tutkimuksia jos asia haluttaisiin ymmärtää paremmin.

      Genetiikka on siitä hankalaa, kun uesimmat geenit vaikuttavat useisiin ominaisuuksiin, joten periytymiset ja valintaedut ei ole suoraviivaisia.

    • Evoluutio mahdollistaa myös häiriötekijöiden ilmaantumisen. Mutaatiot eivät ole teleologisia.
      Jutut sadoista sukupuolista taitavat kuitenkin olla merkityksetöntä nyhveröintiä.

      On osoitettu, että pieni määrä homoseksuaaleja on voinut olla metsästäjä- keräilijä yhteisöissä yhteisöjä tasapainottava tekijä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      557
      1858
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      907
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      85
      891
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      816
    5. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      739
    6. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      727
    7. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      715
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      68
      705
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      74
      648
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      543
    Aihe