Joutuuko itsemurhan tehnyt jäämään maan piiriin niin kauaksi aikaa kuin hänen luonnollinen elonaikansa olisi ollut. (kummitustarinat)
Itsemurhan tehneen kohtalo karmanlain mukaan
17
289
Vastaukset
- MEläjä
Todella vaikea kysymys, mutta olettaisin että johdonmukaisuuden nimissä sielu joutuu tilanteeseen, jossa eletään uudelleen samat vaikeudet, mitä johtivat itsemurhaan.
Ellei sitten ole kysymyksessä puhtaasti uuden kokemuksen hankkiminen, joka olisi suunniteltu juttu.
Koska yksi avansana on kokemus, pitää jokaisen sielun kokea kaikki mahdollinen kaikesta, että kuinka tämä nyt sitten asettuu henkisen kehittymisen kannalta?- Seuraukset
En ole yhtään varma siitä että kaikki mahdollinen pitää kokea.
- MEläjä
Seuraukset kirjoitti:
En ole yhtään varma siitä että kaikki mahdollinen pitää kokea.
Ei sinun tarviikkaan olla varma, meillä kaikilla on oma polkumme ja paljon opittavaa, jos näin voidaan sanoa?
Jossain väitettiin kyllä, että sielulla on jo ennalta kaikki tieto, mutta kokemukset puuttuvat. - Siinä-sitä-ohjetta
MEläjä kirjoitti:
Ei sinun tarviikkaan olla varma, meillä kaikilla on oma polkumme ja paljon opittavaa, jos näin voidaan sanoa?
Jossain väitettiin kyllä, että sielulla on jo ennalta kaikki tieto, mutta kokemukset puuttuvat.Millaisessakohan maailmassa eläisimme, jos kaikki ihmiset olisivat ottaneet ohjenuorakseen "kaikki mahdollinen pitää kokea"?
- MEläjä
Siinäpä kysymys, mutta tuskin sellaista ohjenuoraa kukaan edes tarjoaa. Sanotaan että hyvin edullista olisi oivaltaa, miksi on täällä ja mikä on elämäntehtävä?
- Riittääkö-tämä
MEläjä kirjoitti:
Siinäpä kysymys, mutta tuskin sellaista ohjenuoraa kukaan edes tarjoaa. Sanotaan että hyvin edullista olisi oivaltaa, miksi on täällä ja mikä on elämäntehtävä?
Olemme pudonneet kypsymättömyyttämme ja liiallista aistiperäistä kokemushakuisuuttamme tänne alas elämään toisten kaltaistemme kanssa. Näin pystymme näkemään, millaista maailmaa tai ympäristöä suuntautumisemme luo. Kun näemme sen, ja kun riittävä kammo tällaista elämistä kohtaan kehittyy , elämme täältä pois päästyämme ehkä niin, että emme enää uudestaan joutuisi tänne.
- MEläjä
Silti, vaikka näkemyksiä on useita, minusta pitäisi oivaltaa olemisen tarkoitus fyysisessä maailmassa.?
Jotenkin tajuan että siinä piilee aika isot asiat....kehdosta hautaan.
Kun syntyy tähän tietoisuteen ei ole kahta samanlaista elämää
Sama koskeen lähtjöitä lähtötavasta riippumatta, ei ole kahta samanlaista sielläkään
Jeesuksen kerrotaaan sanoneen "Sinulle tapahtuu sinun uskosi mukaan"
On hyödyllistä suunnitella mitä toivo ja mihin uskoo. Sitä saa mitä tilaaMiten satujeesus tähän liittyy?
Kyllä se elämä ja vaikeudet ovat ohi kuolintavasta riippumatta.
Heliumatmosfääri muovipussi päässä on kätevä, kunhan ei viimeisiä sanoja yritä laukoa.he-ma kirjoitti:
Miten satujeesus tähän liittyy?
Kyllä se elämä ja vaikeudet ovat ohi kuolintavasta riippumatta.
Heliumatmosfääri muovipussi päässä on kätevä, kunhan ei viimeisiä sanoja yritä laukoa.sain mitä tilasin, - vastauksen
- Harvassa
taitaa olla asiantuntijat tuolla saralla, kaikki aiheesta keskustelevat ovat kokemattomia ja pihalla kuin snöögubbe asian ytimestä. Uskomuksia lienee saman verran kuin sierainpareja.
- mielenkiintoinen_aihe
Uskon karmaan ( mitä kylvät, sitä niität).
Itsemurhan tehnyt ihminen joko sai edellisen elämänsä kuitattua tai sitten syntyy pian uudestaan elämään eri hahmossa ja kohtaamaan samat vaikeudet, joita pakeni...tosin jotkut jäävät haahuilemaan läheistensä mielessä, vainaja ei siihen pysty, elävien mielikuvitus kylläkin.
En tiedä, kukaan ei tiedä. Uskontoja on miljoonia erilaisia.- Fyj
Ei ihmisellä ole muuta,kuin tämä yksi ainoa elämä.
- Niisenyton
Tää on muuten totta! Ihminenhän on ruums, henki ja sielu. Kun henki lähtee, ruumis kuolee ja sielu on vapaa. Ihminenkin on kolmiyhteinen eikä ole enää ihminen kun jokin näistä puuttuu!
- MEläjä
Jokainen tulkoon uskossaan autuaaksi, eli täysi vapaus olla uskomatta mihinkään.
Jokainen tulkoon uskossaan autuaaksi, eli täysi vapaus olla uskomatta mihinkään.
Niinpä hyvinkin...
Ajatus vain ei kestä tarkempaa pohdiskelua
Jokainen uskoo tekevänsä kohta jotakin...
Uskoo saavansa rahalla ruokaa kaupasta...
Suunnittelle töitä, lomaa, lastensa tulevaisuuttaa, uskoo kaverien kanssa puuhasteluun, luottaa muutamiin läheisiin ihmisiin jne.
Mittamaton määrä uskomuksia ja luottamusta että näin tulee tapahtumaan. Sitten on lisäksi tällaiset avauksen tyyppiset jutut joita jokainen joskus ainakin sivuaa mietteissään.
Käytännön arki askareet ovat helposti nähtävissä kenen syystä ja minkä vuoksi jotain tapahtuu.
Kuitenkin syy ja tekijä, aiheuttaja, ovat hyvin usein muuttvia riippuen siitä keltä kysytään.
On aivan yleistä että itsemurhan tekijän läheiset syyllistävät itsensä.
Kuka ja missä silloin on todellinen syllinen kun tämä tiedetään.
Suomessa korkein oikeus äänestää tarvittaessa syllisen? Joten jokainen tulee autuaaksi .....Karmaa ei ole, on virheellisiä johtopäätöksiä ja anteeksiantamattomuutta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei194983Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1271575- 1011450
Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi701389Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli3281309- 491298
Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk721200Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/12541035- 86935
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?50928