Kuinka paljon painaa yksi kilo?

kilosta.kysymys

Jutun mukaan virallinen kilon paino on muuttunut lanseerauksensa jälkeen 50 miljoonasosagrammaa. Sitä ei vaan kerrottu kumpaan suuntaan.

Painaako kilo siis enemmän vai vähemmän kuin kilon?

https://www.is.fi/tiede/art-2000005901301.html

10

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TäysinMaallikkona

      Typerää pelleilyä.

      Olisi kaikista yksinkertaisinta ja loogisinta määritellä kilon paino puhtaan, kaasuttoman ja suolattoman veden kautta sovitussa lämpötilassa ja sovitussa paineessa. Nestemäisen veden tiheys on suurin 4 °C:ssa 1,000 kg/dm3 eli litra vettä "painaa" yhden kilon. Kyse olisi luonnonvakiosta.

      Mikäli tuo määritelmä tuottaa tarkkuudellisia ongelmia, vesimolekyylien (H₂O, ei D₂O) määrä on mahdollista sopia. Avogadron vakio määrää kaiken oleellisen, muu on sopimusta, ei säilyttämistä pankkiholvissa.

      • Tuossa on kolme epävarmuutta. Pitää mitata lämpötila, paine ja tilavuus riittävän tarkasti. Tätä ei voi tehdä. Homma on niin tarkkaa, että jos IPK:sta tehdään kopio ruostumattomasta teräksestä, sen suuremman tilavuuden aiheuttama noste vaikutus pitää ottaa huomioon.


    • Luulen_vain

      Miksi ei suoraan tehdä määritelmää tuon toisen kappaleesi mukaan eli vesimolekyylien lukumääränä? En tosin tiedä, pystytäänko molekyylien lukumäärä helposti laskemaan.

      Ja saattaahan tuo täysin puhtaan veden saaminenkin olla melkoisen vaikeaa.

      • Ei siinä mitään vaikea ole saada täysin puhdasta vettä, sitä kutsutaan tislatuksi vedeksi, ja ihmiset on osannut tehdä sitä vaikka kuinka kauan.


      • Pelkkä_luulo
        Trexnonar kirjoitti:

        Ei siinä mitään vaikea ole saada täysin puhdasta vettä, sitä kutsutaan tislatuksi vedeksi, ja ihmiset on osannut tehdä sitä vaikka kuinka kauan.

        Älä viitsi höpöttää. Tislaamalla saadaan vain puhtaampaa vettä, ei täysin puhdasta vettä. Tislatussa vedessä on parhaimmillaan vain miljoonassa niistä epäpuhtauksista mitä normaalissa juomavedessä. Mutta täysin puhdasta ei tämäkään vesi ole.


    • Ei voida tietää, onko IPK keventynyt vai onko muu kappaleet keränneet painoa lisää. Ei ole mitään absoluuttista vertailukohtaa. Määritelmän mukaan IPK:n massa ei voi muuttua. Jos kilogramma määritellään luonnonvakioilla, niin sitten sadan vuoden päästä voidaan katsoa miten IPK on muuttunut ja siitä, voidaan sitten päätellä muuttuiko se 1889-2018.

    • kilo.pois

      Samassa rytäkässä saisivat korjata massan perusyksiköksi gramman. Hieno on SI-järjestelmä, mutta todella epälooginen, kun perusyksikön nimessä on kerrannaisyksikköä tarkoittava osa.

    • elktus

      Muistattehan
      E = m c^2
      m = E/c^2

      Säteilylle
      E = h f

      Kvantin energiaa vastaava massa on
      m = h f/c^2

      h ja c ovat luonnonvakioita ja f voidaan mitata niin tarkasti kuin halutaan.

    • Ihan.Liian.Vaikeata

      https://hs.mediadelivery.fi/img/1920/045df7047f4a4b4c91f457f1dc7daa99.jpg

      Katsokaa tuosta mittalaitemallia.

      Paine, lämpötila ja tilavuus voivat olla mittauksellisesti vaativia, mutta Avogadron luku on vakio. Vaikka Avogadron vakion tarkkaa arvoa ei tiedetäkään, sopimuksesta atomimitan luonnonvakiot voidaan muuttaa moolisiksi luonnonvakioiksi. Tarkkuus riittää mainiosti.

      Puhdasta, kaasutonta ja suolatonta vettä (H₂O, ei D₂O) on helppoa ja edullista valmistaa. Veden käyttäminen olisi luontainen tapa määritellä kilon paino.

      Puolessa maailmaa on vielä käytössä pauna, jonka määritelmä on täysin sidottu kilogrammaan.

    • ikihhj

      Eihän se mitään paina. Kaikki tietää, että jos kappaleen vie ulkoavaruuteen, sitä voi tökkiä pikkusormella ja se pysyy "ilmassa".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      592
      2058
    2. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      102
      1030
    3. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      977
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      4
      837
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      835
    6. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      749
    7. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      70
      747
    8. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      715
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      74
      678
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      563
    Aihe