Menestyneet miehet ovat määritelleet naisen seksuaalisuuden

toksinenmaskuliinisuus

https://yle.fi/uutiset/3-10625754

"Naisen seksuaalisuudesta on vaiettu, sitä on peitelty, jopa pelätty aivan liian kauan. Miehet ovat määritelleet naisen seksuaalisuuden ja nyt on naisten aika ottaa oma tilansa haltuun, seksuaaliterapeutti Marja Kihlström sanoo."

Tämän takia ainakaan multa ei tippaakaan sympatioita toksisen maskuliinisuuden kannattajille.

16

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jenseits_der_Klöster

      Sohaiset aihetta, joka on ollut vaiettu aika monia tuhansia vuosia, muutamaa ns. alkuperäiskulttuuria lukuunottamatta. ;)

      Naisen seksuaalisuus mahtaa olla ihan valtavan pelottava juttu, koska sitä on pitänyt pelätä niiiiiiin kauan.

      • toksinenmaskuliinisuus

        Tämän takia "menestyneitten miesten" on tulevaisuudessa muututtava. Jos mikään muu ei auta, niin tuomioita kovemmaksi kaikenlaisesta vihapuheesta, jossa kehotetaan tavalla tai toisella alistamaan naisia.


      • Jenseits_der_Klöster
        toksinenmaskuliinisuus kirjoitti:

        Tämän takia "menestyneitten miesten" on tulevaisuudessa muututtava. Jos mikään muu ei auta, niin tuomioita kovemmaksi kaikenlaisesta vihapuheesta, jossa kehotetaan tavalla tai toisella alistamaan naisia.

        Se on totta, mutta myös naisten on muututtava ja ryhdistäydyttävä. Naisilla vain usein taitaa olla biologiaan perustuva tarve huolehtia, ettei muille tule paha mieli. Muuta kautta en voi ymmärtää sitä, miksi he suostuvat ulkoa päin ohjaillun seksuaalisuuden toteuttamiseen.


    • Naisasialooser11

      On oikein ja luonnollista, että me miehet määrittelemme naisen seksuaalisuuden. Naiset eivät ota haltuun mitään vaan heidät pakotetaan takaisin omalle paikalleen. Naisen seksuaalisuus on sitä mitä miehet päättävät sen olevan.

      Ironista muuten että tuossa puhutaan menestyneistä miehistä. Eikö naisten mukaan vain menestymättömillä ja"saamattomilla"miehilllä pitänyt olla ongelma naisen seksuaalisuuden suhteen. "saavien"miestenhän piti hyväksyä naisen lutkuus.

      Taisi olla koko juttu vain naisen omaa noloa itselleen valehtelua. Menestyvä YTM ei hyväksy lutkia yhtään sen enempää kuin AT-mieskään.

      • Jenseits_der_Klöster

        Minä en ole yhtään yllättynyt mielipiteestäsi, vaikkakaan en ole varma, oletko tosissasi mielipiteidesi kanssa. Mutta niin metsä vastaa kuin sinne huutaa. Terve maskuliinisuus vetää puoleensa tervettä feminiinisyyttä. Toksinen maskuliinisuus vetää puoleensa jollain tavalla vääristynyttä feminiinisyyttä.

        Voi jopa vaikuttaa siltä, että toisiaan puoleensa vetävät samankaltaiset ihmiset olisivat ainoa todellisuus, joka on olemassa. Silloin on helppoa sanoa, ettei muunlaisia ihmisiä ole olemassa.


    • aika.kummaa

      millainen mies ei anna naiselleen orgasmia ja orgasmeja

      • eioikeinonnistu

        Muslimi, kun ovat leikanneet sen klitoriksen pois


    • GudbuyTJane

      Menehtymeimmät säästyy turhasta luonnista, kun kielenkäyttöä säästetään. On tyydytty ihan ilman raiskausta, ei muuten.

    • helmiä_sioille

      Naisten seksuaalisuus on naisille vähän sama kuin vapaus orjille joskus. Kovasti sitä on kaivattu ja sen puolesta taisteltu. Mutta sitten kun se on saavutettu, ei oikein tiedetä mitä sillä tehdä... :D

      • Jenseits_der_Klöster

        Koskee myös miehiä. Sukupuolet tapaavat määritellä roolinsa suhteessa toisiinsa. Jos toinen sukupuoli muuttuu, koko dynamiikka muuttuu. Miehet voivat jopa kokea, että miehen roolin muuttuminen tarkoittaa samaa kuin roolittomuus tai arvottomuus.


      • helmiä_sioille
        Jenseits_der_Klöster kirjoitti:

        Koskee myös miehiä. Sukupuolet tapaavat määritellä roolinsa suhteessa toisiinsa. Jos toinen sukupuoli muuttuu, koko dynamiikka muuttuu. Miehet voivat jopa kokea, että miehen roolin muuttuminen tarkoittaa samaa kuin roolittomuus tai arvottomuus.

        Nojaa... Kyllä mies on fyysisesti vahvempana olentona yleensä vienyt myös nämä roolijaot ja -määritelmät. Nyt kun naisilla on länsimaissa hyvä lain tuoma suoja, yrittävät naiset ottaa tämän homman haltuun...

        Sitä mä nyt tässä lähinnä hain, että vapaus ei tarkoita toisen alistamista. Eli naiset yhtä pihalla enimmäkseen seksuaalisuudestaan kuin ennen sen löytämistäkin. Se on inhimillistä. Suurin osa elää mieluummin vankeudessa kuin vapaudessa. Vapautuneenakin rakentavat itselle uuden vankilan, koska siinä on turvallisempaa... :)


      • Jenseits_der_Klöster
        helmiä_sioille kirjoitti:

        Nojaa... Kyllä mies on fyysisesti vahvempana olentona yleensä vienyt myös nämä roolijaot ja -määritelmät. Nyt kun naisilla on länsimaissa hyvä lain tuoma suoja, yrittävät naiset ottaa tämän homman haltuun...

        Sitä mä nyt tässä lähinnä hain, että vapaus ei tarkoita toisen alistamista. Eli naiset yhtä pihalla enimmäkseen seksuaalisuudestaan kuin ennen sen löytämistäkin. Se on inhimillistä. Suurin osa elää mieluummin vankeudessa kuin vapaudessa. Vapautuneenakin rakentavat itselle uuden vankilan, koska siinä on turvallisempaa... :)

        Mitä tarkoitat kun sanot, ettei vapaus tarkoita toisen alistamista? Puhutko miehiin vai naisiin kohdistuvasta alistamisesta? Miten alistaminen liittyy ketjun aikaisempiin kommentteihin tai aloituksessa linkitettyyn artikkeliin? Minun mielestäni ei oikein mitenkään.


    • Kyllä se täällä suomessa menee niin että seksuaalisesti ja muutenkin epäviehättävät jakarinaiset pyrkii määrittelemään itsensä seksikkäiksi vaikkei ne sitä oikeasti kyllä ole. Seksikkyys ei ole = helppo pano.

      • Jenseits_der_Klöster

        Joskus vielä yllätyt ja ehkä järkytytkin, kun huomaat, miten erilaisia asioita eri ihmiset pitävät seksikkäinä. Ihan täällä Suomessakin.


    • Dkrred

      Voipi olla. En tiedä mitä verhojen takana peli miehet ovat puuhailleet. Varmasti muuttaneet naisten seksualisuutta.

      Tosin porno on kauheaa.

    • Tuli sitten katsottua tuo neljän naisen dokumentti ja sen lisäksi tuo perjantai ohjelma. Jotenkin olisin toivonut tuohon väitteeseen että miehet ovat määritelleet naisen seksuaalisuuden vähän lihaa luiden ympärille. Vähän taustaa että mihin tämä ajatus perustuu ja mikä se mekanismi on joka tämän on tähän asentoon säätänyt. Jotenkin ajatus että naiset peilaavat itseään pelkästään miesten kautta eikä esimerkiksi vertaamalla toisiin naisiin tuntuu minusta hieman kärjistetyltä.

      Muutenhan tuossa oli ihan hyviäkin kohtia muunmuassa siitä etteivät nämä paineet ja roolimallit ole pelkästään naisten juttu. Kyllähän miehetkin voivat puhua toiveistaan ja vaikka suoraan sanoa että tänään päätä särkee.
      Lisäksi siinä heitettiin hyvä yleisökysymys että miksi miesten haluista ei puhuta. Ei siihen nyt kukaan osannut vastata mutta ainakin sellaisen kuvan sai että jos joku mies kirjoittaisi omasta seksuaalisuudestaan niin voisi olla ihan suosittukin juttualusta.

      Mitä tuohon toksisuuteen tulee niin minulla ainakin on hieman surullinen olo ikääntyneiden naisten puolesta. En tiedä onko se toksista feminiinisyyttä vai normaali ajatusmailma naisilla että "seksuaalisuus on tärkeä osa nuoren naisen elämää". Vaikka edelleen käytän termiä "pojat on poikia" niin silti olen ajatellut että seksuaalisuus ei ole pelkästään nuorten naisten omaisuutta.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1484
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      57
      1435
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      107
      1125
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      121
      1081
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      76
      746
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      701
    7. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      139
      653
    8. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      572
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      370
      568
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      515
    Aihe