Kusetus kiihtyy ja kiihtyy

sdfghf

...ja varmastikin postetaan tältä palstalta tämä viestini.

Ilmastonmuutosta ei hoe kuin virkamiehet, poliitikot ja tyhmät aivopestyt joille uppoa mikä vaan joukkohulluus.

Ilmastossa ei ole tapahtunut mitään poikkeavaa viimeisen 135 vuoden aikana ja ei tule tapahtumaan.

Ja noin 20 000v sitten ilmasto oli luonnonmullistusten vuoksi paljon huonommassa kunnossa kuin nyt (esim. 6- kertainen määrä hiilidioksidia) mutta äiti- maa selätti senkin!

Ja edelleenkin... Jos "ilmastonmuutoksen torjuntaan ei ole tarjolla mitään muuta kuin rahastusta, sen täytyy olla kusetusta!"

11

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juu asiaa. Ihmiset uskoo mitä vaan, tai siis suurin osa.
      . Olisiko silä mitään tekemistä sen kanssa et miljoonat ja miljoomat ihmiset usloo myös erinäisiin näkymättömiin jumaliin ja vielä vuosituhansien ajan perintönä

    • Valtio tarvitsee rahaa ja verotuksen painopisteen siirto työn verottamisesta hiilidioksidipäästöjen verottamiseen on ihan perusteltua.

      • Anonyymi

        Valtio saa rahaa ihmisten ja yritysten verottamisesta aivan kuin ennenkin ja toimivan talouden ylläpitäminen kaiken maailman hiilidioksidirajoitusten kanssa on äärimmäisen vaikeata.
        Jos polttomoottoriautot ja metsähakkuut kielletään niin se on kaiken talouden loppu.


      • Anonyymi

        Kerrotko jönssi miten verotuksen painopisteen siirto hiilidioksidipäästöjen verottamiseen on perusteltua. Jääkö pienituloiselle enemmän rahaa käytetettäväksi jos hänen tuloveroaan hieman pienennetään, mutta hän maksaa asumisestaan ja liikkkumisestaan tuplasti enemmän?


      • Anonyymi

        Miksei painopistettä voisi siirtää hiilidioksidin verottamisesta vaikka kotisohvien istuinpehmusteiden paksuuuteen? Saatais kansa tolpilleen.


    • Anonyymi

      Onko jossain sanottu, että metsien hakkuut kielletään kokonaan. Eihän metsä kasva sen jälkeen, kun puut ovat tulleet hakkuukypsiksi ja lopettaneet kasvun. Järkevää jatkuvaa metsän hoitoa käsittääkseni tavoitellaan.

      Metsien jatkuva uudistuminen on turvaa hiilinielut. Jatkuvaan uudistumiseen liittyvät toimenpiteet jätän asiantuntijoille.

      Jouduin aiheesta suorittamaan yhden kurssin joskus opikeluaikana. Muistelen: harvennus ajoissa, hakkuiden oikea-aikausuus ja uuden istutus. Ei niin, että oman onnensa nojaan jätettyä hoitamatonta kasvunsa lopettanutta metsää on hehtaaritolkulla ja sitten pannaan kaikki nurin, kun tarvitaan rahaa ja uudelleen istutus unohtuu.

    • Anonyymi

      Ja siitä huolimatta ilmakehän hiilidioksidi-pitoisuus nousee ja sen seurauksena ilmakehän lämpötila.

      • Anonyymi

        Miksi jatkat valehtelua?
        Mitään lämpenemistä ei ole havaittavissa.


    • Anonyymi

      Millaiseen asiantuntemukseen tämä aloitus perustuu ?

    • Anonyymi

      Miten voidaan keskustella uusglobalismista ja ympäristömyrkyistä tai suurvaltojen valloituspolitiikasta kun kaiken huomion vie ilmasto,jospa ilmastopolitiikka on sen vuoksi esiin vedettykin poliitiikan keskiöön.Vaikka ilmasto lämpenisikkin niin sen kanssa voi oppia elämään niinkuin kroonisten sairauksienkin kanssa. On olemassa tutkijajoukko jonka mielestä ilmasto on termostaatti,kun lämpö nousee vesihöyryt muodostavat enemmän pilviä jotka viilentävät,ja suurempi vesimäärä toimii vesijäähdyttimen tavoin,ei ole todisteita uhkaavasta suurtuhosta.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      31
      2923
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      43
      1501
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      19
      951
    4. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      32
      919
    5. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      22
      908
    6. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      52
      878
    7. Tuli vain mieleen

      että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -
      Ikävä
      37
      830
    8. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      36
      783
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      783
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      48
      689
    Aihe