Harhakäsityksiä sähköautoista? Niitä riittää erityisesti suomalaisilla. Listatkaa.

Anonyymi

"En uskaltaisi mennä autoon, jossa on niin iso akku. Se voi syttyä tuleen kolarissa."
- Bensiinikäyttöisessä autossa voi olla lähes 100 litraa nestemäistä luokan 1 tulenarkaa bensiiniä ohuen muovikuoren sisällä.

"Sähköauto menee varmasti oikosulkuun vedestä. Ei sellaisia jännitteitä voi eristää."
- Bensiinikäyttöisessä autossa sytytysjännite on 100-kertainen sähköauton jännitteeseen nähden.

"Sähköauto on kylmä talvella."
- Ainakin Tekniikan maailman mittausten mukaan Hyundain Kona on sähköversiona paljon lämpimämpi kuin bensaturbolla.

13

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Sähköauton akku painaa satoja kiloja. Sähköautosta tulee aivan liian raskas."
      - Polttomoottoriauton bensiinitankki täytenä painaa 50 - 100 kg. Polttomoottoriauton moottori on paljon raskaampi kuin sähköauton. Sähköauto ei tarvitse vaihdelaatikkoa eikä kardaania/perää. Nämä seikat pienentävät painoeroa erityisen paljon silloin, kun käytetään aitoa sähköautolle suunniteltua pohjalevyä ja koria.

      • Anonyymi

        Eli sähköauto on painavampi. Lopeta ulina.


    • Anonyymi

      "Sähköauto menee varmasti oikosulkuun vedestä. Ei sellaisia jännitteitä voi eristää."

      Miten moottoriin menevien johtojen liitännät on eristetty täysin vedenpitäviksi. Sähkömoottorissa on tuuletus ja ilma pääsee vapasti kiertämään sen sisällä, varmaan myös vesi.
      Itse akku on varmasti vedenpitävän kotelon sisällä mutta miten pitkin autoa kierävät suurjännite johdot ja varsinkin niiden liitännät?
      Jos sähköautolla joutuu sellaiseen satoja neliökilometrejä laajaan tulvaan, jollainen oli pari vuotta sitten USA:n itärannikolla ja veden syvyys on paikoitellan metrejä.

      Miten toimitaan????

    • Sullakin on harhakäsityksiä polttomoottoriautoista. Sytytysjännite on kymmeniä tuhansia voltteja, joten 1000 kertainen vrt. sähköauton jännite.
      Sulla on harhakäsityksiä sähköstä; vaarallista ei ole jännite pelkästään, koska teho on UxI (jännite kertaa virta). Lintu istuu korkeajännitejohdolla eikä ole moksiskaan, vaikka johdossa 20 000 V jännite.

      • Anonyymi

        Kyllä 100 kertainen on huomattavasti lähempänä todellisuutta. Harvassa autossa sytytys jännite nousee yli 20kV eli 20 000 Volttiin, kun taas esim. Model X Teslassa akun jännite on 375 Volttia, eli tuossa esimerkissä sytysjännite polttomoottoriautossa on vain noin 50 kertainen.


      • Anonyymi

        Kerro linnulle ensi kerralla laittaa toinen koipi maahan. Sitten on aika moksis. Johtimen jännitteellä ei ole mitään väliä jos lintu ei koske mihinkään muuhun. Virta kulkee vain potentiaalierojen (jännitteiden) välillä.


    • Anonyymi

      Ei vesi ole ongelma. Se vain pidetään poissa kriittisistä paikoista. Tuleehan autoon sisällekin ilmaa vesisateella eikä matkustajat silti taida kastua.
      Meille tulee taloonkni ilmaan vesisateella eikä toistaiseksi olla kastuttu kuin suihkussa.
      Kulkee ne junatkin sähköllä...

      • Anonyymi

        Mutta jos auto on umpi kuppelissa veden alla ja vesi pääsee akkuvirtoihin johtojen kautta????


      • Anonyymi

        Jos vesi pääsee niihin sähkökontakteihin, niin aiheuttaa se ongelmia auton toiminnassa joko heti, tai esim. vasta viikon päästä. Mutta jos auto on uponnut veteen, on auto yleensä jokatapauksessa romutuskunnossa. Sähköiskun vaaraa tässäkään tilanteessa kuitenkaan ole.


      • Anonyymi

        Uskaltaistko itse istua ammessa jonne heitetään seinäpistokkessa kiinni oleva tukankuivaaja, on sama kuin sähköauto ja vesi?


      • Anonyymi

        "Uskaltaistko itse istua ammessa jonne heitetään seinäpistokkessa kiinni oleva tukankuivaaja, on sama kuin sähköauto ja vesi?"

        En, mutta kyseessä ei ole ollenkaan sama asia kuin sähköauto vedessä. Sähköauton korkeajännitejärjestelmä on täysin erotettu korista. Eli tilanne vastaisi sitä, että hiustenkuivaaja heitettäisiin ammeeseen, mutta hiustenkuivaaja olisi kytketty suojaerotusmuuntajan kautta. Lisäksi akusta tulee tasavirtaa joka on turvallisempaa kuin vaihtovirta, eikä autossa nuo suurjännitekomponentit ole kuljettajan lähellä.


      • Anonyymi

        No nyt tuli tähän asiaan vastaus, jota voisi jopa uskoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Uskaltaistko itse istua ammessa jonne heitetään seinäpistokkessa kiinni oleva tukankuivaaja, on sama kuin sähköauto ja vesi?"

        En, mutta kyseessä ei ole ollenkaan sama asia kuin sähköauto vedessä. Sähköauton korkeajännitejärjestelmä on täysin erotettu korista. Eli tilanne vastaisi sitä, että hiustenkuivaaja heitettäisiin ammeeseen, mutta hiustenkuivaaja olisi kytketty suojaerotusmuuntajan kautta. Lisäksi akusta tulee tasavirtaa joka on turvallisempaa kuin vaihtovirta, eikä autossa nuo suurjännitekomponentit ole kuljettajan lähellä.

        Oikosulku on aina mahdollinen siellä missä on johtavia materiaaleja, oli akusto erotettu korista normaalitilanteissa tai ei. 400 V ja 80 kWh on jo aika jytky.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      432
      6138
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      87
      5460
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      51
      4457
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      54
      3986
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      74
      3934
    6. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      3
      3606
    7. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      192
      3541
    8. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      121
      3264
    9. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3251
    10. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2299
    Aihe