Tuhoamisen syyksi riitti se että teksti oli joko epätieteellistä tai sen sisältö rationaalisen maailmankuvan vastaista. Varsinkin suuret määrät juutalaista mystiikkaa ja demonologiaa käsitteleviä tekstejä hävitettiin, sillä niissä puhuttiin yliluonnollisesta taikuudesta. Mutta joukossa oli myös paljon kristittyjen ja muiden uskontojen kuten kelttien uskontoa käsitteleviä asiakirjoja. Kerrotaanpa jopa, että 1800-luvulla joukko yliopistossa opiskelleita nuoria tunkeutui Saksassa arkistoon jossa säilytettiin vanhoja papyrusarkkeja joira pidettiin arvokkaina, he jauhoivat arkit ja käyttivät niitä tupakoittensa täytteenä sillä niiden sisältämät tekstit eivät olleet tieteellisiä vaan käsittelivät loitsuja, magiaa ja mytologiaa.
1700- ja 1800- luvuilla oli "muodikasta" tuhota ja hävittää uskonnollisia tekstejä epätieteellisinä
13
<50
Vastaukset
"Tuhoamisen syyksi riitti se että teksti oli joko epätieteellistä tai sen sisältö rationaalisen maailmankuvan vastaista."
Olivat aika tehottomia, sillä kyllähän näitä uskonnollisia tekstejä riittää edelleen.- Anonyymi
Joka ajalla omat epäjumälansa ja muut hullutukset.
- Anonyymi
Kristityt aloittivat ensin. Paavali hävitti ja poltti Efesoksen kirjaston ja tämän Celsuksen kirjaston rauniot on edelleen nähtävillä Efesiksessa. Kristityt hävittivät ja polttivat myöhemmin myös kaikki muutkin kirjastot, kuten Alexandrian suuren kirjaston, minkä vuoksi Eurooppa taantui barbaariseksi ja sivistymättömäksi takapajulaksi ja taantui vuosisadoiksi pimeään keskiaikaan ja noitavainoihin. Heille kun riitti vain se että on ysksi ainut kirja, Raamattu, ja kaikkia muita kirjoja pidettiin pakanallisina ja turhina. Osa antiikin aikaisista kirjoista onneksi säilui kuitenkin arabialaisessa maailmassa. Ja kun renesanssin koittaessa uuden ajan kynnyksella läytöretket ja matkailu taas vuosisatojen tauon jälkeen lissäntyi, niin myös nämä tekstit alkoivat taas levittäytyä arabialaisesta maailmasta Eurooppaan ja synnyttivät modernit yliopistolaitokset. Ihmiset nimittäin visastuivat ja tajusivat millaisessa pimennossa ja tynnyrissä kirkko oli väkisin pitänyt heitä yli vuosituhannen. Kyllä se jos mikä ei oikeuta välillä kurmuttamaan kunnolla takaisin.
- Anonyymi
Ne olivat raivattava lähi-idän tuontiuskon tieltä. Eurooppalaiset olivat pelkkiä barbaareja Rooman ja Kreikan sivistys ei ollut minkään arvoista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ne olivat raivattava lähi-idän tuontiuskon tieltä. Eurooppalaiset olivat pelkkiä barbaareja Rooman ja Kreikan sivistys ei ollut minkään arvoista.
Vahvistus vain sille ettei uskonnoista ole koskaan ollut mitään hyötyä ihmiskunnalle. Niiden järjelliselle olemassaololta puuttuu täysin syy ja funktio. Mutta kun luemme historiaa ja katsomme ympärillemme havaitsemme että lähinnä niistä on ollut tieteelle ja kehitykselle vain haittaa. Yskonnot ovat vain väline jolla hallitsijat ovat voineet hallita ja orjuuttaa alamaisiaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vahvistus vain sille ettei uskonnoista ole koskaan ollut mitään hyötyä ihmiskunnalle. Niiden järjelliselle olemassaololta puuttuu täysin syy ja funktio. Mutta kun luemme historiaa ja katsomme ympärillemme havaitsemme että lähinnä niistä on ollut tieteelle ja kehitykselle vain haittaa. Yskonnot ovat vain väline jolla hallitsijat ovat voineet hallita ja orjuuttaa alamaisiaan.
Juurikin miekkalähetyksellä ja päitäkatkomalla kristinusko juurrutettiin väkisin Suomeen. Käännyttämään lähettiin massiivisilla armeijoilla eikä armoa tunnettu.
- Anonyymi
Harmi. Nuo mystiset kirjat olisivat voineet olla arvokkaita.
Tässä yksi tuore helmi, mistä tuli uusintapainos:
https://www.menaiset.fi/artikkeli/ihmiset-ja-ilmiot/olennaiset/vielako-noidan-kasikirja-pelottaa-katso-kuvat-ja-kohtaa - Anonyymi
Jos jotain kirjoja on hävitetty, hävittäjiä olivat varmaan uskovaiset, jotka halusivat hävittää omasta uskostaan poikkeavat kirjat.
Niinhän kävi gnostilaisillekin.- Anonyymi
Trinitäärit hävittivät areiolaisten teoksetkin ja esittivät areiolaiset raakalaisena. Voittaja kirjoittaa aina historian. Kyllä se on ollut ihmisten historia yhtä sykliä, jossa hullut tuhoavat tietoa tarkoituksella, sitä kerätään ja taas tuhotaan. Ainoastaan nyt ollaan rikottu sääntöä ja ollaan eletty pitkää sivistyksen kautta länsimaiden maallistumisen ansiosta.
- Anonyymi
Tuohon aikaan kirjat olivat harvinaisia.Tavallinen kansalainen oli pappien tietojen varassa,jotka itsekin joutuivat, asemansa säilyttääkseen käyttäytymään niinkuin kuninkaat ym.käskivät. Kuninkaat määräsivät mihin lähdetään sotimaan, ei papisto.Nämä sotijat olivat pakkovärvättyjä uppiniskaisia nuorukaisia ,joilla ei ollut mitään tekemistä kristinuskon kanssa. Suomen historia ei kerro väkivaltaisesta papiston hyökkäyksestä Suomeen. Ennemminkin kirkko oli mukana sivistyksen tuomisesta Suomeen.Historia ei kerro, että kirjoja olisi tuhottu.Kun kirjoja alkoi ilmestyä sopu hintaan,olivat Uskonnolliset kirjat suosittuja kansan keskuudessa.
- Anonyymi
Aika jolloin ei ollut vielä kirjoitustaitoa ja kirjapainoa, vain harva osasi lukea. Kirkko piti huolen siitä että kansa oli tyhmää ja helposti hallittavissa. Kun pää on tyhjä eikä omia aivoja opeteta käyttämään niin sinne helppo pakkosyöttää vaikka millaista aivopesua ja jos ei totellut niin kirkko veti kaulan poikki ja poltti noitana roviolla.
Jahvistit ovat hävittäneet muiden kulttuurien historiaa tehokkaasti VT:n kirjoittamisesta lähtien. Raamatun myyteistä editoitiin pois israelilaisten eli kanaanilaisten alkuperäinen monijumalainen usko ja se, että Jahve on ottanut todellisuudessa kanaanilaisten jumalien El Elyonin, Baalin ja Asheran paikan. Onneksi tästä kaikesta on löytynyt arkeologiset todisteet Ugaritin löydöistä.
https://en.wikipedia.org/wiki/Ugarit"Jahve on ottanut todellisuudessa kanaanilaisten jumalien El Elyonin, Baalin ja Asheran paikan. "
Pyhä kolmiyhteys onkin tälläinen?
Kukas näistä on Julle-julmuri, Jesse-jameson ja Henkäys pyhä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2578800IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its2996069Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?651277Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61257- 1091071
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.73852Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut60817Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43748MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk308657Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23656