Autoalan pienyrittäjyys - mitä se oikeasti on?

Anonyymi

Kokemuksella voin sanoa, että ihan täyttä s*ntaa. Vastuut on kovat joka puolelle. Puhelin laulaa kun ostajat vaativat kaupan purkuja ja 60% hinnanalennuksia aivan lapsellisesta asioista. Poliisilla uhkailua, kun autoon tulee joskus vikaa. Millähän sitä kauppias sen osaa ennustaa? Maksuja paljon ja ihmiset näkee vain sen oman asiansa. Työpäivät 17 tuntisia ja usein mene kökkähommiksi. Ei kannata lähteä tälle alalle enää. Joskus 60- ja 70-luvuilla on ollut autokaupan kulta-aikaa. Ei ole ollut kuluttajansuojia ja ostajat ovat tajunneet silloin että kauppa tehdään vain kerran. Nämä silloin aloittaneet liikkeet ovatkin kasvaneet ja pärjänneet.

7

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei käy kateeksi autoalan pienkauppiasta - kuvauksesi arjesta lienee aika osuva.

      Ennemmin myyn vaikka vessanpönttöjä. Saa edes jotain arvostusta osakseen.

    • Anonyymi

      On se kuluttajasuoja vaan kamala paikka.
      Kamux on ihan hyvin kasvanut tällä vuosituhannella.

    • Anonyymi

      Tuohon vielä päälle että manne jobbari soittaa päivät pitkät langat punaisena ja painostaa ostamaan romunsa eikä usko vaikka sanot että et osta sitä.

      Kamux riitauttaa useimmat reklamaatiot ja vie oikeuteen ja siellä toimii sitten hyväveliverkosto, niin kyllähän nyt siten pärjää ja kasvaa. Tällä saavat kuluttajansuojan väitettyä.

      • Edellinen kirjoittaja ei nyt taida tuntea asioiden kulkua!
        Perustele edes, miksi pidät käräjäoikeutta hyväveliverkostona?!
        Olet sanatarkasti kirjoittanut: "Tällä saavat kuluttajansuojan väitettyä."
        Ei Kuluttajasuoja ole Alioikeus, eikä se ota käsiteltäväkseen näitä satasen tai tonnin juttua!


    • Anonyymi

      Minusta tuntuu, että perusryhdikkyys ja paineensietokyky on laskenut. Pienestä ongelmasta kirjoitetaan nettiin tai soitetaan johonkin. On normaalia kohdata vastoinkäymisiä ja voittaa ne.

      Ennen ostettiin auto samasta liikkeestä, jos edellinen oli hyvä. Jos tuli huono auto, samaan liikkeeseen ei enää menty. Pikkuvioista ei valitettu, vaan ne korjattiin itse tai omalla kustannuksella.

      Joku osti lähes museokuntoisen Kuplavolkkarin ja soitti perään, että vararengas puuttuu. Myyjä kertoi ostajalle, ettei vararenkaasta ole mitään tietoa, eikä sellaista voi noin vanhaan autoon mistään kaupasta hakea.

      Vanhaan autoon kuuluu harrastaminen. Tämänkin valitussoiton energiamäärällä, ostaja olisi voinut etsiä puuttuvaa vararengasta autohajottamosta, harrastajilta tai vaikka Volkswagen-kerhon väeltä.

      • Anonyymi

        Eli ennen asiat oli hyvin, kun sai myydä mitä tahansa paskaa, eikä kukaan valittanut


    • Anonyymi

      Kaupan purku on tämän päivän sana. Taikka sitten koko kauppasumma hinnanalennusta. Ostajat ajaa autoilla, särkee ne ja palauttaa liikkeeseen ja liike palauttaa koko kauppasumman ja maksaa vielä ostajan matkakulut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      164
      4764
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      104
      3954
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3569
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3360
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      55
      3301
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      33
      2718
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2569
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2266
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      20
      1908
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      36
      1778
    Aihe