Kannus: Juhlapaikka löytyi

Kannuksessa piti olla koulujen joulujuhlan kirkossa. Oikeusasiamiehen ratkaisun mukaan ei käy, ja ajatus oli siirtää se koululle. Vanhemmat ym. keräsivät addressin, ja lopputulokena nyt löytyikin vapaa-aikatalo. Lopputulemana "Vanhempainyhdistyksessä ollaan tyytyväisiä tähän ratkaisuun."

https://www.keskipohjanmaa.fi/uutinen/586352

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toivottavasti koulu huolehtii, että kaikkien joulujuhlaan eli syksyn päätösjuhlaa ei ympätä liikaa uskonnollista ainesta.

    • Minusta tämä osoittaa hyvin, että 1) kirkkotilaa ei aktiivisesti vältetä, vaan se on monelle ihan OK paikka, ja toisaalta 2) kirkkotilaan ei aktiivisesti haluttu, vaan ylipäänsä johonkin tilavaan paikkaan.

      Mikä toki on ihan linjassa sen kanssa, mitä muutenkin tiedetään enemmistön kannasta va-liiton ja kirkon aktiivien toiveisiin.

    • Anonyymi

      Väite, että ei muka löytyisi tarpeeksi isoa tilaa kuin kirkosta, vaikuttaa tosikristittytyjen hätävalheelta. Kunnasta riippumatta.

      En tiedä löytyisikö yhtään kuntaa jonka kohdalla tuo väite olisi tosi.

      • Anonyymi

        Niinpä. Herää myös kysymys, että missäköhän näiden paikkakuntien koululaiset harrastavat sisäliikuntaa? Useimmiten ellei jopa aina kouluilla on jokin liikuntasali käytössään, ja niisä yleensä mahtuu ja pystyy yhteisiä juhlia järjestämään - jos ei koko koulu kerralla, niin parisssa vuorossa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Niinpä. Herää myös kysymys, että missäköhän näiden paikkakuntien koululaiset harrastavat sisäliikuntaa? Useimmiten ellei jopa aina kouluilla on jokin liikuntasali käytössään, ja niisä yleensä mahtuu ja pystyy yhteisiä juhlia järjestämään - jos ei koko koulu kerralla, niin parisssa vuorossa.

        On se nyt rehellisyyden nimissä sanottava, että kirkot ovat yleensä aika paljon koristeellisempia kuin urheiluhallit... Makuasia tavallaan toki mistä kukin pitää.


      • Mark5
        jori.mantysalo kirjoitti:

        On se nyt rehellisyyden nimissä sanottava, että kirkot ovat yleensä aika paljon koristeellisempia kuin urheiluhallit... Makuasia tavallaan toki mistä kukin pitää.

        Tärkein asia ei ole paikka, vaan se, että lapset saavat kuulla joulun evankeliumia Jeesuksesta Kristuksesta, joka on syntynyt meille Vapahtajaksi.
        Hänen syntymäjuhlastahan on kysymys.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      160
      3489
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      61
      2735
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      33
      2120
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      130
      1687
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      80
      1583
    6. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      83
      1544
    7. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      368
      1472
    8. Kerro mulle mitä pitäs tehdä

      Sun mielestä? Anna neuvo?
      Ikävä
      97
      1215
    9. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1125
    10. On tullut aika lukita kaupunginjohtajan ovi, ja hlö pihalle

      Ei kahta eikä yhtäkään selitystä, ylimielisyys on kääntyi varomattomuudeksi, ja kaupungin jo ennestään kuihtuva talou
      Pyhäjärvi
      195
      1106
    Aihe