Sähköautojen ensirekisteröintipylväät kasvavat rajuna

Anonyymi

26

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Paitsi jos ajetaan maakaasulla ja alkoholilla


      • Anonyymi

        Elät valitettavasti melkoisessa kuplassa tai haluat vain härnätä ja hölmöillä.


      • Anonyymi

        Coca Cola on myös todella avokas brändi ja mitä se myy? Epäterveellistä sokerilientä jonka terveysviranomaiset haluaisivat kieltää ja sitten sitä toista pahemman makuista jonka makeutusaine tuhoaa suoliston floran ja aiheuttaa lihomista sitä kautta.


      • "Nyt Tesla on maailman arvokkain autonvalmistaja."
        Unohditko Volkswagenin, unohditko Toyotan, unohditko...
        Ei ole Tesla arvokkain..


      • Anonyymi
        kaha53 kirjoitti:

        "Nyt Tesla on maailman arvokkain autonvalmistaja."
        Unohditko Volkswagenin, unohditko Toyotan, unohditko...
        Ei ole Tesla arvokkain..

        Tesla on kaikkien aikojen arvokkain amerikkailainen autoyhtiö. Toyota on kolme kertaa arvokkaampi eli maailman arvokkain eli Toyotan tulevaisuuteen luotetaan eniten:

        https://www.kauppalehti.fi/uutiset/tesla-on-nyt-kaikkien-aikojen-arvokkain-amerikkalainen-autoyhtio-seuraavaksi-tahtaimessa-vw/c38f4dd1-9f8b-43fc-b04f-13fd9ead3ddf


      • Anonyymi

        Juu minäkin ostan s-auton kun kiihtyvyys saadaan kuriin 0-100, 20 sekuntia, huippunopeus 120km/h, painoa auolle max 800kg ja matkaa kertalatauksella 1000 km , hintaa koko paskalle 10 000€ Takuuta 10V, todellinen käyttöikä 25 vuotta . Tällöin siirryn sähöautoon.
        Mitä minä paskalla teen kun ei peltoakaan ole , leikkimään en jouda vaarallisella vekottimella.


      • Anonyymi

        Paskapuhetta. Tesla on Yhdysvaltojen arvokkain autonvalmistaja. Toyotan arvo on keveästi yli tuplat Teslaan nähden.


    • Anonyymi

      Mitättömiä nuo määrät on meillä ja tuskin mitään älytöntä kasvua tulossa vielä muutamaan vuoteen. Eikä Suomesta tule koskaan mitään sähköautoilun luvattua maata. Meillä ei tule kompensoimaan sähköauton hankintaa kuin hyvin pienellä porkkanalla ja sillä tutuksi tulleella tavalla, eli kepillä ja veroilla käy niin että uuden sähköauton hankinta katoaa vain kauemmas ja kauemmas kun tulot on kuitenkin rajalliset(köyhä maa).

    • Anonyymi

      Sähköauto tule olemaan edullisin.
      Ne jotka ei tätä ymmärrä. He joutuvat maksamaan.





      "markkinat"

      • Anonyymi

        Tuollainen yksinpuhelu kertoo ihmisestä aikapaljon.


      • Anonyymi

        Älä höpötä ihan joutavia.

        Toi 2000 sähköautoa on ihan hyttysen kusi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Älä höpötä ihan joutavia.

        Toi 2000 sähköautoa on ihan hyttysen kusi.

        Suomessa ostettiin viime vuonna 2000 autoa. Se ei ole sähköautojen määrä Suomessa.


      • Anonyymi

        Markkinat nostaa sähöautolla ajon hintaa taivaaseen, usko pois.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomessa ostettiin viime vuonna 2000 autoa. Se ei ole sähköautojen määrä Suomessa.

        Sähköautoja on rekisterissä noin 4300. Pelkästään esimerkiksi Nissan Qashqaita bensamoottorilla myydään vuosittain enemmän.


    • Anonyymi

      Tänään oli aamutv:ssä liikenneministeriön edustaja joka valmistelee mikä nousee ja paljon 2021 vuonna.Yhtä asiaa ei ministeriössä tajuta että ei suomalainen köyhä peruautoilija vaihda sähköautoon kun ei ole vain varaa vaihjtaa ja tuo sähköautokin monelta luisuu vuosilla eteenpäin hankinta kun tulee kuitenkin kovia maksuja vanhoille autoille eli köyhä vanhalla ajava autoilija maksaa enemmän autoilusta=ei varaa ikinä hankkia sitä uudempaa parempaa. Suomalaiset on lisäksi ylivelkaantuneita ja EU jo antoi nootin jotta rajoitettava sitä ja siksi tuli asuntoihinkin omavastuu ostohintaan maksimilainat.Eikä 450 000 ihmistä voi oedes vuokrata tai osamaksulla autoa ottaa kun luottotiedot poissa mutta näistäkin suurin osa käy töissä silti.

      • Anonyymi

        Tuossa keskustelussa ukkeli lipsautti sen totuuden, että henkilöautojen omistajia täytyy rokottaa sen vuoksi, koska raskas liikenne ei pysty vaihtamaan päästöttömiin moottreihin. Henkilöautot ovat kuitenkin vain hyvin pieni osuus koko maailman päästöistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuossa keskustelussa ukkeli lipsautti sen totuuden, että henkilöautojen omistajia täytyy rokottaa sen vuoksi, koska raskas liikenne ei pysty vaihtamaan päästöttömiin moottreihin. Henkilöautot ovat kuitenkin vain hyvin pieni osuus koko maailman päästöistä.

        Aivan ja mites se finnairin mainos olikaan 22 miljoonaa lentoa vuodessa oi sitä saasteen määrää, mutta ei vaan voida verottaa koska se Suomalainen autolija joko pilaa tai pelastaa ilmaston, tai jospa politiikot laitetaan vastuuseen kuten ranskassa jo riittää juhlat veronmaksajien piikkiin.
        Suomen tärkeimpänä liikennevaikuttajana. Antti Mannermaa

        Liikenne- ja viestintäministeriön kansliapäällikkö Harri Pursiainen sanoi Ylen Ykkösaamussa lauantaina, että Sanna Marinin (sd) hallituksen tavoite puolittaa liikenteen päästöt vuoteen 2030 mennessä tarkoittaa käytännössä henkilöautoilua.

        – Tästä ei mitenkään päästä. Kyllä se, vaikka monet pitävät sitä vääryytenä, on henkilöautoilu. Se on se pääasiallinen ja tehokkain tapa, Pursiainen sanoi.

        Pursiaisen mukaan tämä johtuu siitä, että henkilöautoliikenne on liikenteen suurin hiilidioksidipäästöjen lähde ja henkilöautoissa teknologiamuutokset ovat helpoiten tehtävissä.

        – Ei sellaista teknologiaa ole näköpiirissä esimerkiksi ilmailussa, että pitkät lennot olisivat sähköisiä. Sama ongelma merenkulussa. Raskas liikenne, tavaraliikenne, ammattiliikenne...Sielläkin on huomattavasti paljon suurempia haasteita, että esimerkiksi raskaat rekat siirtyisivät esimerkiksi sähköisiksi, Pursiainen sanoi.

        – Sen takia se kohdistuu sinne henkilöautopuolelle, hän lisäsi vielä perään.

        Artikkeli jatkuu kuvan jälkeen.


    • Anonyymi

      Rajuahan oli myyntikäyrät erään auton kohdalla kun tänävuonna myytiin yksi ja seuraavana vuonn viisi niin komea prosentti oli nousua . Kuten aloittajan ajatuksissakin

    • Kasvu ei kerro mitään marginaalisissa määrissä.
      Sähköautoja ensirekisteröitiin 2019
      1900 kpl. Suunnilleen sama määrä kuin rekisteröitiin Dacioita.
      Ladattavia hybridejä rekisteröitiin 2019 6000 kpl.

      Täyssähköautoja tuotiin 2019
      460 kpl.
      Ladattavia hybridejä tuotiin 2019
      6 000 kpl
      Aika kaukana ollaan Norjasta.

      • Anonyymi

        Dieseleitä tuotiin yli 20000 kpl.


    • Anonyymi

      Miksi minun pitäisi sille jotain mahtaa? Minulle on aivan sama lakkaako dieseleiden tai bensakäyttöisten myynti vai ei. En ole ostamassa dieseliä, enkä myöskään sähköautoa. Minulla on luja ja luotettava bensa-auto joka kestää minulla hautaan asti. Käyttökieltoa sille ei voida antaa, koska EU-direktiivienmukaisena myyty liikennekelpoinen ajoneuvo on sitä hamaan loppuun asti. Ja sähköpelleä vituuttaa:)

      • Anonyymi

        Minulle riittää dieselauto, kun polttoainekin on alvitonta.


    • Anonyymi

      Mistä niitä sähköautoja saa ilmaiseksi tai edes vanhan Datsunin hinnalla.
      Millä kuvittelette ihmisten ostavan Tesloja kun rahaa ei ole ruokaan.

    • Anonyymi

      Taksit Linja Kuormaautot Junat Laivat käyttömaksua myös näille 2,00 eur
      diesel litra niin saa Helsingissä HIILIVOIMALA OLLA VIELÄ 10 VUOTTA PYSTYS

      Täyssähköautojen korkeajänniteakustojen hinnat liikkuvat usein 28 000–33 000 eurossa Wautsi edullista ajoo

      • Anonyymi

        Kun sähköauton akku on loppu, niin auto on ongelmajätettä. Taitaa olla ladattavissa hybrideissä lähes sama juttu, kun akun hajottua ajot loppuu. Noiden autojen akkutakuun jälkeinen arvo ei paljoa ole.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      160
      6586
    2. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      206
      4205
    3. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      487
      2891
    4. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      32
      2794
    5. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      201
      2385
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      186
      2209
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      149
      1528
    8. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      61
      1400
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      37
      1334
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      96
      1151
    Aihe