Minä olenkin varma ettei ole. Joskus joku on esittänyt kysymyksen,että mitä, jos Jumalaa ei olekaan ja se selviäisi kaikille. Kysymyksen esittäjä on väittänyt maailman muuttuvan silloin pahemmaksi paikaksi.
Minä taas väitän, että välttämättä ei tapahdu mitään. Maailma on täynnä pahoja ihmisiä jotka uskovat jumalan olemassaoloon. Silti he tekevät ja ajattelevat pahojaan ajatellen jumalan oikeuttavan heidän toimintansa. Tai he ajattelevat Jumalan antavan heille anteeksi.
Ateisti ei yksiselitteisesti ole huonompi eikä parempi kuin uskovainen. Kenties pahuus vähenisikin mikäli ihmiset tajuaisivat, että mitään jumalaa ei ole.
Siellä missä uskonnollisuus on vahvaa tapahtuu toisaalta eniten vääryyttä. Islamistiset maat ovat kaaoksessa, Latinalaisen Amerikan maat ovat surkeassa jamassa.
Siellä missä maallistuminen on vahvinta elää todellisuudessa onnellisinta väkeä kuten Pohjoismaissa. Täällä ovat parhaat olosuhteet koko maailmassaa vaikka väki on maallistuneinta koko maapallolla.
Mistähän se johtuu.
Entäpä, jos, jumalaa ei olekaan.
10
79
Vastaukset
Ja ihminen on varsin pieni pieru isossa mittakaavassa, varsinkin mielipiteineen.
Voi olla että muurahainenkin ymmärtää paremmin elämää kuin vajaaälyinen itsekäs apina?- Anonyymi
Uskonto ei ainakaan ihmistä epäitsekkääksi muuta. Muurahainen voi tosin olla ihmistä epäitsekkääkmpi sehän ahertaa koko elämänsä yhteiskuntansa hyväksi.
Anonyymi kirjoitti:
Uskonto ei ainakaan ihmistä epäitsekkääksi muuta. Muurahainen voi tosin olla ihmistä epäitsekkääkmpi sehän ahertaa koko elämänsä yhteiskuntansa hyväksi.
Tämä nykymeininki ei ole luontaista toimintaa ihmiseltä vaan mielikuvitus on saanut otteen ja ihminen kuvittelee sen totuudeksi ja onkin "langennut" pois luonnollisesta olotilastaan.
En puolusta uskontoja vaan totuutta, sitä voi harjoitella olemalla rehellinen muille sekä itselleen ja lopettaa turhanpäiväiset vinkumiset, eilisen sekä huomisen pohtimiset ja maadoittaa itsensä nykyhetkeen psykologisesti.
- Anonyymi
Jumala ja uskonnot voidaan julistaa vuosisadan turhakkeeksi.
- Anonyymi
Litteä maa todistaa jumalan olemassa olon.
- Anonyymi
Kyllä monelle tulis paha olo, jos ei Jumalaa Ois. Mutta siinä millainen Jumala on pitäisi säveltää entistä parempia kuvauksia. Nykykuvaukset hänestä on lähinnä pilkkaa. Täysin hedelmätöntä työtä Jumalalta on tämä maailma. Se osoittaa hänen olevan selibaatissa elävän voimattoman olennon. Mielenterveydeltään hän saattaa olla epätasapainossa ja liian omissa maailmoissaan. Hän toimii hitaasti ja ei suunnittele edeltäkäsin tarpeeksi. Hätäratkaisuja tai toimimattomuutta. Epäluotettava toimittuaan ja sadistinen kun ei toimi. Omin käsin ja voimin eläminen on parempi kuin luottamus Jumalaan. On tilanteita joissa maailma toimii ihmistä mukaillen ja niin on parasta sillä Jumala loi ihmisen itsensä hallitsemaan maailmaa.
- Anonyymi
Jostain syystä uskot jonkin jumalallisen hengen olemassaoloon. Kuitenkin se miten kuvailet tämän mielikuvitusolennon toimivan osoittaa ettei tätä olentoa ole edes olemassa.
Ihmisen toiminta itsessään kertoo myös täysin siitä, että hän on evoluutiokehittymisen eikö luomistyön tulos.
- Anonyymi
älä vaivaa turhaan päätäsi tämmösellä asialla ei se sun päivääsi mitenkää muuta.
- Anonyymi
> Siellä missä maallistuminen on vahvinta elää todellisuudessa onnellisinta väkeä kuten Pohjoismaissa. Täällä ovat parhaat olosuhteet koko maailmassaa vaikka väki on maallistuneinta koko maapallolla.
Ei näytä olevan totta tuo. Ihmiset ovat päihderiippuvaisia ja erilaisten psyykkisten ongelmien riivaamia.- Anonyymi
Ei täällä päihderiippuvaisia niin valtavasti ole. Suurempi ongelma huumeet ja päihteet ovat esimerkiksi Etelä-amerikan maissa missä uskonnolla eli katolisella kirkolla on vahva asema.
Tällaisesta maasta on surullisena esimerkkinä esimerkiksi Meksiko jossa sekä huumeet, että niihin liittyvä raaka rikollisuusa ovat massiivinen ongelma.
Psyykkiset ongelmat ovat puolestaan lääketeollisuuden keksintö, jonka intressien mukaista on myydä lääkettä jokaiseen mielenmasennukseen alkaen arkipäivän hetkellisistä pikkuketututuksista.
Todellisuudessa Suomalaistenkin henkinen hyvinvointi on paljon paremmissa kantimissa kuin lääketeollisuuden voitelema THL väittää.
Pohjoismaat ja Suomi ovat todellisuudessa parhaimpia maita elää ja täällä elää onnellisin väki koko maailmassa vai luuletko tosissasi ettei päihdeongelmia ja psyykkisiä ongelmia todellisiakin sellaisia ole muualla maailmassa.
Nyt olisi aika nähdä metsä puilta.
T:Aloittaja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.981527- 2091458
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59980Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31969Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K50747Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49735Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉53682En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k40676Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.35674The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut4673