Koska minä törmäsin byrokratian rattaisiin, enkä saanut lupaa perustaa

Anonyymi

asuntoautoon liikkuvaa ruokien hakeluketjua, niin tarjoan nyt ajatuksen tässä; kenen tahansa toteutettavaksi.
Kyllähän sellainen tavallaan jakeluauto olis varmaan suosiossa näin tautisena aikana. Idea tuli näistä jäätelöautoista, jotka myy jätskiä kesäisin tiettyyn aikaan tietyssä paikassa. Turussa ainakin kerrostalojen pihoissa, parkkipaikoilla, lähiöissä kaupungin tonteilla jne. sovittuna aikana siirtyy taas eri kohteeseen.

Suurkeittiö valmistaisi, keitot ja liha kastikkeet, lihapullat ja muusit sekä valmiit salattiannokset ym. Grilli tuotteettehtäisiin paikan päällä, hod dogit, hampurilaiset sekä täyslihapihvit. Liha tai makkara yhdistettäisiin muusiin ja lisättäisiin sopiva kastike annosrasiaan. Salaatit saisi erillisessä rasiassa (autossa viileäkaappi sekä jääkaappi maidolle). Hinnoittelu erikseen kappalehintaisena, mitä asiakas on tullutkin ostaneeksi, yhdistlmiä olisi asiakkaan valinnan mukaan lukematon määrä.
Nythän esim. ns. kiinalaiset ravintolat myy ruokaa ulos tähän tyyliin; lämpörasioissa asiakkaan mukaan meneviksi.

Ei käy! Ruuan jakelu liikkuvasta myyntipisteestä, häiritsisi ravintoloiden toimintaa.
No, joo niin varmaan, koska me oltais myyty "polkuhintaan" samoja tuotteita kuin "ravintolatkin". Ravintoloitakin on niin eritasoisia ja heillä maksaa ruuan lisäksi myös asiakas tilat; ruokasalit ja saniteettitilat + ym.
Ei sitten, mulla on suurkeittiö tilat, mutt ruokasali on suljettu koronan takia. Siitä vaan yrittäjäksi, vaikka "kampituksia" tulee olemaan.

Onhan niitä ollut; kirjastoautoja, myymäläautoja ja jäätelöautoja... ja toiset myy ruokaa lämpörasioissa tänäkin päivänä oveltaan. Minä saan myydä annoksittain; ovelta ovelle kuljettaen... suuressa lämpölaatikossa, erikseen pakattuja ruoka-annoksia, mutt liikkuvaa ruoka pistettä en saa perustaa!

Mahdollisesti joku toinen saa, jossain muualla ehkä, joten idea olikin tässä esitelty yksinkertaisuudessaan, käyttäkää hyväksenne!

9

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan mielenkiinnosta, mitkä oli perustelut luvan kieltämiseen?

      • Anonyymi

        Olihan niitä kokonainen litania. Hygieniasta lähtien; jos ateriat koottaisiin yksilöllisesti paikan päällä, käsiteltäisiin rahaa tai korttia sekä ruokia vuorotellen. Autossa ei ole sosiaalitiloja työntekijöille. Auton WC: ei voi käyttää, koska keittiö ja vessa ei voi olla samassa tilassa. Toimivaa jätehuoltoa meillä ei olisi, ja (asiakkaiden roskaaminen saattaisi olla ongelma jos syövät hampurilaiset tai hod dogin siinä paikan päällä) olisi asiatonta panna jätehuolto/siivous taloyhtiöiden huoltomiehille.

        Kaupungissamme on jo nyt ruoka-alan yrittäjillä tarpeeksi kilpailua, on grillejä, pitza paikkoja, ravintoloita ja etnisiäkin ruokapaikkoja... jne.
        Hakemukseni oli puutteellinen jo siitäkin syystä ettei ollut esittää sitä jakeluautoa grilleineen soppakattiloineen, viileä-, ja jääkaappeineen sekä koko tulevan henkilökunnan hyginea passit ym.
        Luulevatko ne mua umpiluuksi? Hankkisin koko kalusteilla olevan auton ja tarvittavan luvan vasta sitten? Sitä; jos en saisikaan... juuri luetteloiduilla syillä! -> Kuis kävisikään?
        Se ois persillään nykyinenkin yritys saman tien.

        Mutt "pizataxit" saa ajaa ilman muuta, vaikka vanhalla likaisella Datsunilla, jota ei uskalla edes sammuttaa siksi aikaa, kun toinen kaveri vie pitsalaatikon(t) asiakkaalle. Se romu kun ej ehkä käynnistyisi enää heti, moottorin pitää antaa levätä välillä. Nähty on sekin.


    • Anonyymi

      Ylilääkärien valheet ja henkilökohtainen kauna tietystikin syynä, kuten tavallista.

    • Thymallus
      • Thymallus

      • Anonyymi

        Kaippa julkinen sektori omilla motiiveilla haluaa hallita tämän. Byrokratian rattaathan ovat nimenomaan yksityissiviiliä varten. - cu-


    • Anonyymi

      Minä sitä jo ennen koronoita joskus ihmettelin miksei tuollaista palvelua ole kukaan laittanut kun olisi varmasti suosittu mutta tuossahan se sulla selitys olikin, ne on ilmeisesti torpattu kun olisi liian toimiva ja hyvä. On kahdenlaisia ihmisiä, ne jotka käy lounastamassa jossain ruokapaikassa ja niitä jotka syö omia eväitä, juurikin ne omien eväiden syöjät varmasti tykkäisi tuollaisesta hakea päivän lounaan helposti varsinkin jos hinta olisi vaikka jotain kolmanneksen halvempi kuin lounasruokalassa.

      Sen verran tuosta sun hommasta muuttaisin että yksinkertaistaisin, olisi tosiaan vaikka lihapullat & muusi, salaattiannokset niille jotka tahtoo kevyttä, sitten jotain leipäviipaleita ja voinappeja lisukkeeksi. Tuollaiset ihan perusjutut riittäisi minusta. Eri päivinä aina eri ruoka mutta samaan päivään ei tarvitse hirveää sortimenttia, jos ihmiset oppii että siellä on aina hyvää ei ne tarvitse vaihtoehtoja liikaa.

      Harmi kun ei antaneet lupaa, olisi varmasti haluttu ja suosittu palvelu.

      -harmiseikirj-

    • Anonyymi

      Suomessa byrokratia tappaa yritteliäisyyden. USA:ssa, vaikka yhteiskunnassa paljon epäkohtia onkin, on yrittäminen paljon, paljon yksinkertaisempaa.

    • Anonyymi

      Kun oli sellainen joku juttu missä pusertavat hdrauliikalla asioita musiksi, niin laitapa joku SKF:n 4nn uusi laakerin kuula riittääkö koneessa teho laittaa sellaista lätyksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      272
      4486
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      3615
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      162
      1911
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1818
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1485
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1031
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      970
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      122
      922
    9. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      883
    Aihe