Koska minä törmäsin byrokratian rattaisiin, enkä saanut lupaa perustaa

Anonyymi

asuntoautoon liikkuvaa ruokien hakeluketjua, niin tarjoan nyt ajatuksen tässä; kenen tahansa toteutettavaksi.
Kyllähän sellainen tavallaan jakeluauto olis varmaan suosiossa näin tautisena aikana. Idea tuli näistä jäätelöautoista, jotka myy jätskiä kesäisin tiettyyn aikaan tietyssä paikassa. Turussa ainakin kerrostalojen pihoissa, parkkipaikoilla, lähiöissä kaupungin tonteilla jne. sovittuna aikana siirtyy taas eri kohteeseen.

Suurkeittiö valmistaisi, keitot ja liha kastikkeet, lihapullat ja muusit sekä valmiit salattiannokset ym. Grilli tuotteettehtäisiin paikan päällä, hod dogit, hampurilaiset sekä täyslihapihvit. Liha tai makkara yhdistettäisiin muusiin ja lisättäisiin sopiva kastike annosrasiaan. Salaatit saisi erillisessä rasiassa (autossa viileäkaappi sekä jääkaappi maidolle). Hinnoittelu erikseen kappalehintaisena, mitä asiakas on tullutkin ostaneeksi, yhdistlmiä olisi asiakkaan valinnan mukaan lukematon määrä.
Nythän esim. ns. kiinalaiset ravintolat myy ruokaa ulos tähän tyyliin; lämpörasioissa asiakkaan mukaan meneviksi.

Ei käy! Ruuan jakelu liikkuvasta myyntipisteestä, häiritsisi ravintoloiden toimintaa.
No, joo niin varmaan, koska me oltais myyty "polkuhintaan" samoja tuotteita kuin "ravintolatkin". Ravintoloitakin on niin eritasoisia ja heillä maksaa ruuan lisäksi myös asiakas tilat; ruokasalit ja saniteettitilat ym.
Ei sitten, mulla on suurkeittiö tilat, mutt ruokasali on suljettu koronan takia. Siitä vaan yrittäjäksi, vaikka "kampituksia" tulee olemaan.

Onhan niitä ollut; kirjastoautoja, myymäläautoja ja jäätelöautoja... ja toiset myy ruokaa lämpörasioissa tänäkin päivänä oveltaan. Minä saan myydä annoksittain; ovelta ovelle kuljettaen... suuressa lämpölaatikossa, erikseen pakattuja ruoka-annoksia, mutt liikkuvaa ruoka pistettä en saa perustaa!

Mahdollisesti joku toinen saa, jossain muualla ehkä, joten idea olikin tässä esitelty yksinkertaisuudessaan, käyttäkää hyväksenne!

9

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan mielenkiinnosta, mitkä oli perustelut luvan kieltämiseen?

      • Anonyymi

        Olihan niitä kokonainen litania. Hygieniasta lähtien; jos ateriat koottaisiin yksilöllisesti paikan päällä, käsiteltäisiin rahaa tai korttia sekä ruokia vuorotellen. Autossa ei ole sosiaalitiloja työntekijöille. Auton WC: ei voi käyttää, koska keittiö ja vessa ei voi olla samassa tilassa. Toimivaa jätehuoltoa meillä ei olisi, ja (asiakkaiden roskaaminen saattaisi olla ongelma jos syövät hampurilaiset tai hod dogin siinä paikan päällä) olisi asiatonta panna jätehuolto/siivous taloyhtiöiden huoltomiehille.

        Kaupungissamme on jo nyt ruoka-alan yrittäjillä tarpeeksi kilpailua, on grillejä, pitza paikkoja, ravintoloita ja etnisiäkin ruokapaikkoja... jne.
        Hakemukseni oli puutteellinen jo siitäkin syystä ettei ollut esittää sitä jakeluautoa grilleineen soppakattiloineen, viileä-, ja jääkaappeineen sekä koko tulevan henkilökunnan hyginea passit ym.
        Luulevatko ne mua umpiluuksi? Hankkisin koko kalusteilla olevan auton ja tarvittavan luvan vasta sitten? Sitä; jos en saisikaan... juuri luetteloiduilla syillä! -> Kuis kävisikään?
        Se ois persillään nykyinenkin yritys saman tien.

        Mutt "pizataxit" saa ajaa ilman muuta, vaikka vanhalla likaisella Datsunilla, jota ei uskalla edes sammuttaa siksi aikaa, kun toinen kaveri vie pitsalaatikon(t) asiakkaalle. Se romu kun ej ehkä käynnistyisi enää heti, moottorin pitää antaa levätä välillä. Nähty on sekin.


    • Anonyymi

      Ylilääkärien valheet ja henkilökohtainen kauna tietystikin syynä, kuten tavallista.


      • Anonyymi

        Kaippa julkinen sektori omilla motiiveilla haluaa hallita tämän. Byrokratian rattaathan ovat nimenomaan yksityissiviiliä varten. - cu-


    • Anonyymi

      Minä sitä jo ennen koronoita joskus ihmettelin miksei tuollaista palvelua ole kukaan laittanut kun olisi varmasti suosittu mutta tuossahan se sulla selitys olikin, ne on ilmeisesti torpattu kun olisi liian toimiva ja hyvä. On kahdenlaisia ihmisiä, ne jotka käy lounastamassa jossain ruokapaikassa ja niitä jotka syö omia eväitä, juurikin ne omien eväiden syöjät varmasti tykkäisi tuollaisesta hakea päivän lounaan helposti varsinkin jos hinta olisi vaikka jotain kolmanneksen halvempi kuin lounasruokalassa.

      Sen verran tuosta sun hommasta muuttaisin että yksinkertaistaisin, olisi tosiaan vaikka lihapullat & muusi, salaattiannokset niille jotka tahtoo kevyttä, sitten jotain leipäviipaleita ja voinappeja lisukkeeksi. Tuollaiset ihan perusjutut riittäisi minusta. Eri päivinä aina eri ruoka mutta samaan päivään ei tarvitse hirveää sortimenttia, jos ihmiset oppii että siellä on aina hyvää ei ne tarvitse vaihtoehtoja liikaa.

      Harmi kun ei antaneet lupaa, olisi varmasti haluttu ja suosittu palvelu.

      -harmiseikirj-

    • Anonyymi

      Suomessa byrokratia tappaa yritteliäisyyden. USA:ssa, vaikka yhteiskunnassa paljon epäkohtia onkin, on yrittäminen paljon, paljon yksinkertaisempaa.

    • Anonyymi

      Kun oli sellainen joku juttu missä pusertavat hdrauliikalla asioita musiksi, niin laitapa joku SKF:n 4nn uusi laakerin kuula riittääkö koneessa teho laittaa sellaista lätyksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      39
      3389
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      20
      2292
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      133
      1913
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1416
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1187
    6. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1042
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      48
      1022
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      55
      841
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      72
      797
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      33
      793
    Aihe