Etsin kakkosautolle korvaavaa menopeliä. Vastaan tuli tarjous 20 vuotta vanhasta, mutta 40.000 km ajetusta autosta. On merkkiliikkeessö huollettu ja myyjän väitteen mukaan autotallissa pidetty.Huolloista on leimat ja kaikki "katsastukset" on myös tallessa. Ajomäärän vähäisyys johtuu kuulemma ensimmäisen omistajan iästä ja heikenneestä terveydestä.
Asiaa olen miettinyt siltä kannalta, että mikä autossa hajoaa ajan kanssa joka tapauksessa vaikkei sillä ajeta. Akku on ilmeinen, renkaat toinen ja muutkin kumi- ja muovisoat vivat kärsiä.
Kysymys kuuluu: onko jollakulla kokemusta osapuilleen vastaavanlaisesta autohankinnasta.?
UPM:n Pesosen veljellä oli muinoin 20 vuotta tallissa seissyt isoisänsä auto, eikä siinä ollut muuta vikaan kuin vanha ulkonäkö. Tuoreempaa kokemusta ei ole.
Vanha mutta pienet km
5
50
Vastaukset
Kyllä se voi toimia - se auto siis - mikäli sillä koko ajan on ajettu vain se 5-10 km päivässä ja että se ei ole ollut välillä poistettuna liikenteestä muutama vuosi kerrallaan.
Suoritetuista vuosikatsastuksista se näkyy.
Meillä oli aikanaan kakkosauto, jolla ajettiin aivan liian vähän - 5000 km - vuodessa.
Joka vuosi sen rumpujarruja sai ennen katsastusta olla herkistelemässä.
Pääsääntöisesti autolla on ajettava, ei sitä juurikaan tallissa kannata pitää.
Omalle kohdalle osui erästä saksalaista autoa tuova merkkiliikkeen toiminta ko. vuonna paljon tallissa seisseen ja vain 10.000 km vuodessa ajetun auton huoltosuoritus.
Huollossa vaihdettiin samat osat ja huollon hinta oli sama kuin olisi ollut, mikäli autolla olisi ajettu se valmistajan arvioima 25.000 km vuodessa.
Mutta aloittaja tosin kysyi auton nykykuntoa. Mittarin takaisinpyörityksen voinee siis sulkea pois?- Anonyymi
Myös moottori voi kärsiä vähistä ja varovasti ajetuista kilometreistä. Se voi karstoittua ja jotkin moottorin osat kärsivät vähästä ajosta ja lyhyistä kylmänä käynneistä. Itsellänikin on parhaillaan ajossa 17 vuotias auto jolla on ajettu noin 80 000 kilometriä. Edellisellä omistajalla (kymmenkunta vuotta) auto seisoi talvet. Joitakin pikkuosia on jouduttu uusimaan moottorissa (mm. polttoainejärjestelmässä) ja pientä riesaa on jo sähkölaitteissakin. Ikä alkaa siis painamaan ja osat pettää vanhuuttaan, vaikka ajokilometrejä on vähän.
Käyttöönottohuollossa kannattaa käydä kaikki sähkökontaktit läpi kontaktisprayllä ja liittimiä nitkuttelemalla yrittää päästä potentiaalisista kosketushäiriöistä. Samoin pitää kaikki muoviosat tarkistaa ja tiivisteet yms. kumiosat käsitellä silikonisprayllä. Sen vaikutus myös sisustan muoviosien kiiltoon voi olla hämmästyttävä. Myös kaikki alustan kumit pitää tarkistaa.
Jonkin polttoainesuuttimien voitelua edistävää puhdistusainetta olisi hyvä lisätä polttoaineen sekaan. Vanha polttoaine kannattaisi liruttaa pois ja panna uutta tilalle, jos autolla ei olla ajettu esim. vuoteen. Jos sillä on jo koeajot ajeltu, niin myöhäistähän se vaihto sitten enää on. Eipä tuommoisissa yleensä muutoinkaan ole kuin liru tankin pohjalla. ; )
Perushuollossa kannattaa vaihtaa renkaiden ja akun lisäksi myös vaihteistoöljyt ja jarrut tietysti avata ja herkistää jarrunesteen vaihdon lisäksi. Kaikki moottorin hihnat uusiksi, myös jakohihna, jos sellainen on. Siinähän menee yleensä myös vesipumppu uusiksi, mikä on hyväksi, sillä vanhat, vähän kuivumaankin päässeet vesipumput alkavat vuotaa helposti. Jäähdytysnesteen vaihto lienee myös itsestään selvää.
Ei kai sitten muuta kuin ajoa herkällä silmällä ja mielellä, jos jotain pikkuoikkuja vielä ilmaantuisi. Hyvän pelin tuollaisesta vielä saa.- Anonyymi
Kiitos kommenteista.
Po autoa on käytetty Mercedes-huollossa kerran vuodessa. Kaikki katsastuskuitit on tallessa. Jos matkamittaria on pyöritetty porakoneella, niin se on täytynyt tehdä pari kertaa vuodessa. Mahdollista, muttei kuitenkaan todennäköistä.
Paperien mukaan vuosikilometrit ovat vähentyneet tasaisesti vuodesta toiseen. Se tukee väitettä siitä, että auto on ollut vanhan eläkeläisen käytössä. Tai sitten kyseessä on pirullisen pitkään jatkunut petos.On tietysti hyvä merkki, että autolla on ajettu edes jonkin verran vuosittain. Näkeehän sen silmällä jos autolla on ajettu 40 000 kontra 400 000., mikä on Mersulle tyypillinen arvo, sekin vähän alakanttiin.
Vilkaisepa poljinkumien kuntoa. Ne unohtuvat huijareilta usein vaihtaa uusiin. ; )
Bensamersu? Ei kai kukaan dieseliä osta noin vähille kilometreille, mutta onhan niitä seinähullujakin, valitettavasti liikenteessäkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä1211296Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa373823Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1092989Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1042331Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin701986Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1941731Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.298979Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta17760Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143705- 53679