Käsikirjoituksesta poikkeaminen tekee hallaa ryhmädynamiikalle.
Bändi kun ei ole monen sooloilijan summa, vaan soittajiensa yhteenlaskettu jakojäännös.
Paperilla tämäkin käyrätorven soittaminen näytti hyvältä, mutta ei mitään tunnetta, ja loppu latisti viimeisenkin.
https://www.youtube.com/watch?v=PF3Hk6CR0rU
Live-musiikissa ärsyttää eniten jammailu
11
88
Vastaukset
- Anonyymi
Minun mielestä oli tosi hienoa juuri se jammailu livessä.
- Anonyymi
tosi hienoa jammaustahan oli ja tunteella
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
tosi hienoa jammaustahan oli ja tunteella
live jammi niin parasta kuin voi parsasta olla
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
live jammi niin parasta kuin voi parsasta olla
Näin on. Parasta jammia!
Minusta on hyvä, jos muusikot imprivisoi ja jammailee jonkin verran live-esityksissä. Ei ole vain tylsää pelkistä nuoteista soittamista. Eihän live-esityksen kuulu olla ihan samanlainen kuin studioversio. Kuuntele ja katsele melkeen minkä tahansa vanhemman bändin tai artistin musisoitintia (liveversiona, esim. vaikka Tubesta), niin kyllä he enemmän tai vähemmän improvisoi live-esityksissä ja erityisesti jazzmusiikkiin improvisointi ja jammailu on kuulunut aikojen alusta.
Hyvältä kuulostavaa musiikkia, Tykkään. Saksofoni ja kitara sopivat hyvin yhteen.
Tässä lisää jammailua:
https://www.youtube.com/watch?v=s53SblUP-24- Anonyymi
Tuota mölyä jaksoin kuunnella kokonaiset 29 sekuntia.
Sen sijaan Candyn esitys oli mahtavaa kuten aina. Tosin viimeinen jamiosa oli minunkin mielestä pliisu ja teennäinen ja liian pitkä. Eikä jazzmusiikkia jammailla tuolla tavalla.
Luulen että aloittaja tarkoittikin jammailuna Candyn parin minuutin puheosuutta ikäänkuin introna. Ei sitäkään varsinaisesti tarvitsisi ottaa mukaan nauhotukseen oli se sitten kuinka live hyvänsä. Anonyymi kirjoitti:
Tuota mölyä jaksoin kuunnella kokonaiset 29 sekuntia.
Sen sijaan Candyn esitys oli mahtavaa kuten aina. Tosin viimeinen jamiosa oli minunkin mielestä pliisu ja teennäinen ja liian pitkä. Eikä jazzmusiikkia jammailla tuolla tavalla.
Luulen että aloittaja tarkoittikin jammailuna Candyn parin minuutin puheosuutta ikäänkuin introna. Ei sitäkään varsinaisesti tarvitsisi ottaa mukaan nauhotukseen oli se sitten kuinka live hyvänsä.Itse tykkään Rory Gallagherin musiikista erittäin paljon, mutta Candy Dulferkin on hyvä.
- Anonyymi
Jakojätöshän on parasta livessä ja imprivisaatiossa.
Hei vaan! Mitä enemmän kompuroidaan, sen mielenkiintoisempaa on rytmiikka.
Free Jazzissa äijät jammailee toistensa sooloissa ja muu bändi yrittää pysyä perässä.- Anonyymi
Nykyään kaikki päätyy hetkessä nettiin, mikä tekee tiukasti sovitusta ja sovitetusta ohjelmistosta yllätyksettömän. Artistien kannattaisi vaihdella ohjelmiston sisältöä ja ottaa mukaan jopa täysin uusia kappaleita houkuttelemaan kuulijoita. Perinteinen malli kiertue levyn jälkeen on yhä voimissaan, vaikka levyn voisi tehdä vasta rundin päätyttyä. Yllätysmomentti.
- Anonyymi
Rumpusoolot ovat pahimpia.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 841702
Nainen, huomasitko kun muutin sinua?
Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/88918- 54912
- 8892
IS Viikonloppu 12.-13.7.2025
Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko56859Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä
Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html190842Tämä kesä ei ollut vielä meidän
Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos58813Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit
Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.80755Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan
Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.172750Teet tämän niin
Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸41740