Seurustelisitko ihmisen kanssa

Anonyymi

joka pitää sinua kehitysvammaisena?

19

53

Äänestä

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En

    • Anonyymi

      Kyllähän tässä.

      Rosen ukko

    • Anonyymi

      En. Loukkaannuitko kun taiteilijapersoonaasi epäiltiin kehitysvammaiseksi? :)

      • Anonyymi

        Toisen kehitysvammaiseksi nimittely ilman syytä (tai syystä) on todella keskenkasvuista ja alikehittynyttä nimittelijältä itseltään. Syyttä nimittely paljastaa myös nimittelijän oman ajattelun kehittymättömyyden. Voikin olla, että syyttä nimittelijä paljastaa ja todella paljastaakin paitsi oman alhaisen älykkyys- ja päättelykyvyn, häiriintyneen käytöksen ja oman idioottimaisuuden. Ihan sama asia, jos haukkuja oikeasti haukkuu kehitysvammaisia. Ei kukaan valitse syntyä kehitysvammaiseksi eikä kehitysvamma tee ihmisestä vähemmän ihmistä tai vähemmän arvokasta. Moni kehitysvammainen on oikeasti todella herkästi ja syvästi tunteva ja ajatteleva, vaikka ympärillä olevat eivät sitä kaikki välttämättä ymmärrä. Sehän on vaan sitten ymmärtämättömien ymmärtämättömyyttä. Kehitysvammojakin ja vammaisuuttakin on monenlaista. Sitäkään ei välttämättä vähä-älyinen haukkuja ymmärrä, siis sitä vammaisuuden kirjoa.

        Siinä vaiheessa ei valitettavasti ole muuta järkevää vaihtoehtoa kuin nostaa jalkaa ja päästää se kovaääninen ja haiseva haukkujien kohdalla ja jatkaa matkaa. ;)


    • Anonyymi

      Epäilemättä, mutta miksi sinä olet niin höperö? :) Niin, osaatko vastata siihen.

    • Anonyymi

      Onko mahdollista, että rekkaannut, niin näemme sinut paremmin? O_@. Tai siis nuo muu.. En ehdi sinua itse seuraamaan :)

    • Anonyymi

      Häiritseekö sinua, ettet ehdi vastata ennen kuin kysyn uuden kysymyksen? :)

    • Anonyymi

      Pelkäätkö olevasi hidasälyinen? :)

    • Anonyymi

      Kyllä moni korkeastikoulutettu tyttönen niin tekee eikä sen kuulemma väliä kun raha on rakkaus muulla ei väliä

      • Anonyymi

        Eli se on raha joka puhuu rakkauden kieltä eli raha on aito rakkaus


      • Anonyymi

        pah! :


    • Anonyymi

      Entä pidätkö aktiivisista naisista? :)

    • Anonyymi

      17:39..
      17:40..
      17:41..
      ... niin, Ihan turha odotella vastausta:)

      • Anonyymi

        ..o ou..
        erehdyin


    • Anonyymi

      Hölmö aloitus. Itse olen todistettavasti aivovammainen. Sen sijaan naispuoleinen tyyppi on arkkitehti. Eli ei se nyt niin tarkkaa ole.

    • Ei mua varmaan kukaan pidä tai ole pitänyt kehitysvammaisena, mutta tossa hiljattain kerroinkin eräästä asiasta ekaa kertaa palstalla, kun käänsin sen tappion silloin aiemmin jotenkin omaksi voitokseni. Mutta tosiaan syksyllä 2019 tapasin kahdesti erään ihan ok-näköisen keskiluokkaisen oloisen naisen kanssa, sain kahdesti, ja luulin että siitä on hyvä jatkaa tutustumista, mutta hän tosiaan tunnisti musta aspergerin ennen kun ehdin itse kertoa ja teki selväksi että tämä oli tässä. Ja oli hetkellisesti myös melkeinpä hysteerinen että voiko ehkäisyyn luottaa 100%, sillä ei missään nimessä haluaisi lapselleen as-geenejä 🙄 Rauhoittelin, että mä vitsailin vain tietokonepöydän laatikossa olleista vuonna 2008 ostetuista kumeista jotka jäi ikuisesti käyttämättä, ja että ihan tuoreella päivämäärällä olleita käytimme.

      Ja olen myös sellaisessakin tilanteessa ollut, että halailemani nainen oli valtavan kiinnostunut diagnoosistani, haki yhtymäkohtia tai selityksiä joihinkin perheenjäsenten käytöshäiriöihin yms, ja ilmeisesti jossain vaiheessa työuransa varrella oli ollut tekemisissä erilaisista ongelmista/rajoitteista kärsivien henkilöiden kanssa. Jotenkin olin huomaavinani, että suhtautuminen muhun ehkä vähän muuttui sen jälkeen kun asian itse tunnustin, mikä tietyllä tapaa on hyväkin asia ja tavallaan just sen tunnustamisen idea, että toinen tietää syitä joillekin käyttäytymismalleille.

      Mutta miten tän nyt sanoisi, sen ymmärtämisenkin voisi tehdä ikäänkuin passiivisemmalla tavalla taustalla, antaen esim. joidenkin rallijuttujen mennä korvasta sisään ja toisesta ulos jne. eikä niin että joka välissä kaikkiin verbaalisiin hellyydenosoituksiin pitää lisätä "just tollasena" , "omana itsenäsi" , "onhan sillä ja silläkin...." jne. 🙄

      Ja kuten olen monesti palstalla sanonutkin, niin mun pasmat saa parhaiten sekaisin joko asettamalla kohtuuttomia suorituspaineita, tai päinvastoin jollain tavalla epäsuorasti kyseenalaistamalla miehekkyyteni ja maskuliinisuuteni. Vaikea nyt suoraan lähteä kuvailemaan, miten haluaisin että mua kohdeltaisiin, mutta ainakin voin sanoa että loukkaavalta tai ikävältä tuntui:

      -Treffien peruminen sillä perusteella, että exä lähti työkaveriensa tai muiden saman ikäluokan äitien kanssa viettämään aikaa, joka olisi ollut mulle sinänsä ihan ok. En mä ole mustis, stalkkeri tai mitään. Mutta pitikö siihenkin sen naisen lisätä joskuskin että "ja mul nyt on muutenki menkat" 🤦‍♂️ Eli mä koin sen miestä esineellistävänä, ja seuraavalla kerralla oli otsan ympärillä vanne kahta kireämpänä.

      -Juurikin toi, miten asiansa ilmaisee jos asperger on kynnyskysymys. Sen perusteella suoraan, tai vaikka sopivan läpinäkyvällä valkoisella valheella mulle saa antaa vapaasti pakkeja, mutta sävy voi sattua joskus.

      -Mun näkeminen lähestulkoon pelkän diagnoosin ympäröimänä ja jotenkin "särkyvänä" mitä mä tavallaan olenkin, mutta oikeasti se ymmärtäminen on ihan muuta kuin asialla lässytystä, vertailua muihin ihmisiin, tai äärimmilleen vietynä sitä ymmärrystä yritetty käyttää perusteena/välineenä pääni kääntämiseen jos tunteet ei olleet yhtä voimakkaita lopulta mun suunnalta.

      • Ja sen verran vielä eksästäni, että jos hän halusi ikäänkuin varmistaa luottamukseni, ettei vehtaa kenenkään muun kanssa vetoamalla niihin menkkoihin, niin kompasteli kyllä siinä kohtaa pahemman kerran ja aiheutti vain enemmän stressiä mulle. Tai jos olisi halunnut pahoitella asiaa, niin miten olisi olleet vaikka sellaiset argumentit kuin työkaverien tai hänen lapsensa kaverien äitien samanaikainen kesäloma, tai lapsivapaa viikonloppu 🙄 Kuten sanoin, niin miestä esineellistävää käytöstä vailla mitään kunnollista emotionaalista signaalia toista kohtaan, eli en kelvannut sillä kertaa vaikkapa leffa/luontoretki/juomaseuraksi, mutta samaan aikaan jollain päinvastaisella (mutta virheellisellä) tavalla osoittaa myös sellaista ajattelutapaa naisen suunnalta, että ihan kuin miehellä ei olisi muuta mielessä kuin yksi asia.

        Tai tuo, että eräs toinen nainen myöhemmin sanoi pakkien yhteydessä sen varsin selväsanaisesti, ettei ikipäivänä haluaisi asperger-geenejä lapselleen. Joo, sattuihan se, mutta pistää myös miettimään että ihan kuin vahinkolapsi jonkun muun miehen kanssa olisi jotenkin pienempi paha, ja että millaiset edellytykset on äidiksi ylipäätään, jos ajattelutapa on tuollainen. 🙄 Hänhän siis kahden tapaamisen jälkeen viestitse nosti esille sen asperger-asian, kysyi vielä varmistellen ehkäisyjutuista yms. ja siinä kohtaa olin sellaisen "valkoisen raivon" vallassa että lähetin hänelle kuvia kortsuista, jotka olin ostanut 2008 ja ovat pöytälaatikossa edelleen. Ikäänkuin lisäsin bensaa liekkeihin 😁 Mutta nainen vaikutti lopulta jopa mua epävakaammalta tapaukselta, niin laitoin hänelle kuvia niistä mitä olin sen vuoden kesänä ostanut ja sain vakuutettua hänet siitä, että alkuun mä vain piruilin takaisin.


    • En, koska en ole kehitysvammainen.

    • Anonyymi

      Jokainen saa luokitella minut miten lystää, mutta jos tulkinta menisi noin pieleen, niin hänen käsityskyvyssään olisi selvästikin jokin vinouma, joten tuskin jatkolle olisi muutenkaan edellytyksiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      81
      1168
    2. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      27
      749
    3. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      12
      734
    4. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      90
      695
    5. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      687
    6. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      46
      658
    7. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      655
    8. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      68
      639
    9. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      27
      607
    10. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      56
      600
    11. Tulisitko huomenna mun luo?

      🤗
      Ikävä
      60
      573
    12. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      41
      571
    13. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      83
      569
    14. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      46
      540
    15. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      43
      534
    16. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      129
      517
    17. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      52
      503
    18. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      492
    19. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      465
    20. Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?

      Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.
      Ikävä
      27
      457
    Aihe