Hallituksen ja EK:n tiedot ja ymmärrys nykypäivän työnhausta ja työn saamiseen liittyvistä asioista ovat täysin vääriä. He luulevat että moni välttää työn hakemista, asia on päinvastoin.
Moni hakee töitä, mutta ei saa sitä monestakaan syystä.
Työnantajat itse voisivat katsoa peiliin ja virheellisiä päätöksiä tekevät rekrytoijat. He estävät monen osaavan ihmisen työhön pääsyn. Kyse ei ole siitä että töihin ei haluta mennä vaan siitä että töitä ei anneta.
Leikkaus ei auta tähän asiaan mitenkään. Syyt ovat työantajissa. Naurettavat videohaastattelut ovat virheellinen tapa saada oikeita hakijoita. Kasvotusten se haastattelu tulee tehdä, eikä itse tehdyn videon kautta. Miksi osaavia yli 50-vuotiaita ei enää palkata? Tähän tulisi puutua lailla.
Työnantajat itse ovat syyllisiä siihen että työtä ei saa
6
247
Vastaukset
- Anonyymi
Lisäksi jo työssä olevilta otetaan kaikki työvuorot pois ilman omaa syytä, koeajalla pistetään ulos ilman omaa syytä tai muuten vaan kiusataan itsemurhan partaalle tai annetaan laittomat potkut ilman omaa syytä.
- Anonyymi
Lisäksi palkat jätetään maksamatta jotta ymmärtäisi irtisanoutua, estetään palkan nostaminen tililtä, estetään palkan tuleminen tilille, käsketään kohteeseen/paikkakunnalle mihin tiedetään ettei missään nimessä halua/kykene jotta ymmärtäisi lopettaa työt. Moni päätös/toimenpide on muuten poliisin tekemä, ei toki kaikki.
- Anonyymi
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17872646E
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
- Anonyymi
"Miksi osaavia yli 50-vuotiaita ei enää palkata? Tähän tulisi puutua lailla."
Vai pitäisi Suomessa olla laissa määrättynä ketä yrittäjä saa palkata omaan firmaansa töihin jos sattuu olemaan tarve työntekijän palkkaukseen?
Yritystoiminta ei toimi mikäli sitä säädellään ja määrätään ulkopuolisen määräyksillä ketkä siellä voi tehdä työtä ja ikäpainotteena +50.
Työnantajan vika ei ole se, että eivät palkaa ylimääräisiä työntekijöitä, se on looginen asia. Työmäärät ratkaisee kaiken eikä monetkaan firmat halua työntekijöiden määrän kasvavan suureksi!- Anonyymi
Oletpa sinä viisas!
Anonyymi kirjoitti:
Oletpa sinä viisas!
Yrityksellä/yrittäjällä ei varmastikaan ole mitään syytä olla palkkaamatta yli 50-vuotiasta, jos yrittäjä saa hänet palkkaamalla jotain sellaista lisäarvoa yritykselle, mitä ei muualta saada.
Yli 50-vuotias tuo lisäarvoa, siis parantaa yrityksen kilpailukykyä ja tulosta, esimerkiksi kokemuksellaan ja tietotaidollaan. Viisikymppinen saattaa siis olla paras mahdollinen hakija, ja juuri sitä, mitä yritys on etsinytkin.
Ongelma on tietysti siinä, että monella alalla viisikymppisen kokemus ei juuri vaakakupissa paina, jos toisessa vaakakupissa on fyysinen kestävyys, uusimman tiedon hallinta ja uuden nopea oppiminen yhdistettynä maltilliseen palkkatoivomukseen.
Kokeneille ja kaikennähneille johtajille/päälliköille on kysyntää 50 ikävuoden jälkeenkin, mutta pohjalta aloittaville vasta-alkajille ei niinkään.
Työpaikkoja on yleensä tarjolla vain yksi, joten jokaisen työnhakijan tulisi miettiä jo ennen työhakemuksen lähettämistä, että miksi juuri hän olisi paras valinta hakemaansa työpaikkaan.
Vastauksen tulisi pitää sisällään muutakin kuin, että "tästä maksetaan palkkaa tai että työ kuulostaa mielenkiintoiselta ja kyllähän minä tällaiset hommat osaan".
Työ ja yritys ei ole koskaan paikalleen jämähtänyt laitos, vaikka siellä tehtäisiinkin töitä liukuhihnalla. Yrittäjän on työntekijöitä palkatessaan mietittävä kunkin työntekijän kehittymismahdollisuuksia, sillä uutta oppiva ja joustavasti mukautuva työntekijä on edullisempi kuin jatkuva irtisanominen ja uuden etsiminen.
Parikymppinen ammattikoulusta vastavalmistunut ei ole kokenut kuin ehkä muutaman kuukauden työharjoittelun, mutta hänellä on koulusta saatu viimeisin tieto alan kehityksestä. Parikymppinen aloittelija on kohtuullinen palkkaodotuksissaan, ja hän on lisäksi mitä luultavammin terveydeltään kohtuullisen hyvässä kunnossa.
Siis, miksi juuri sinä olisit paras valinta työpaikkaan?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle573451Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472816Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1482630Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572321Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3572053- 1561704
- 761495
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231338Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.381293- 241174