Aikoinaan työttömät laitettiin tukkimettään tai tienvarsilta vesakoita raivaamaan. Oli myös siirtotyömaita kuten siltatyömaat ja tietyömaat. Taisi sitä Tarvon moottoritietäkin olla moni työtön tekemässä ja sai siitä pienen palkankin jolla pysyi leivänsyrjässä kiinni ja sai mökinkin maksettua.
Seutulan lentokenttää taisi vangit rakentaa, vai olko sielläkin työttömiä.
Nykyisinkin voisi työttömät laittaa hätäapuhommiin. Kyllä ne vesakot kasvaa nykyäänkin. Tietyömaille ym. työttömiä ei enää voi laittaa kun ne hommat tekee ammattilaiset. Mutta valtion metsiä harventamaan ja horsman niittoon.
Lisäksi on käsilumitöitä talvisin.
Armeijakin voisi parhaat työttömät työllistää ja tehdä niistä sotilasyksikön jossa saisi treenata ja palkkaa parisen tonnia kuussa. Tähän ei tietenkään voisi laittaa kun hyväkuntoista nuorempaa porukkaa.
Ja sitten voisi antaa matkarahat työnhakuun vaikkapa Ruotsiin. Sinne vaan maraboulle tai muihin tehtaisiin painamaan hommia. Sadat tuhannet finskit lähti aikoinaan ruottiin. Mikä siinä lähtemisessä on nykyään niin vaikeaa?
Työttömät tukkimettään yms
15
356
Vastaukset
- Anonyymi
Mun naapuri ollut jo yli neljä vuotta jossain työllistämistöis kunnalla , . Kaikenlaista siivoomista yms. Saa siitä 9 euroa päivä ja laihaa soppaa ..
- Anonyymi
Mutta aloittaja katselee elämää porvarilasien läpi.
Riitaan on aina tarvittu kaksi.
Työttömyys on muka yhden vika.
Hallitus ohjelma ei mistään kohdin paranna työlisyyttä.
Tuottavuus paranee ainoastaan hyvällä työilmapiirillä.
Onko työnantaja sokeutuneet ahneudesta, kun meinaavat kilpailukyvyn paranevan, teettämällä 9 %/h 🤣🤣🤣 halvalla ei saa muuta kuin paskaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta aloittaja katselee elämää porvarilasien läpi.
Riitaan on aina tarvittu kaksi.
Työttömyys on muka yhden vika.
Hallitus ohjelma ei mistään kohdin paranna työlisyyttä.
Tuottavuus paranee ainoastaan hyvällä työilmapiirillä.
Onko työnantaja sokeutuneet ahneudesta, kun meinaavat kilpailukyvyn paranevan, teettämällä 9 %/h 🤣🤣🤣 halvalla ei saa muuta kuin paskaa.Aloittaja haluaa kaikki nälkäpalkalle 0-9 €/pv, josta seurauksena:
https://www.bing.com/th?id=OIP.bW4DEiY5zQpk6n-KNDZvzwHaF7&w=175&h=185&c=8&rs=1&qlt=90&o=6&dpr=1.5&pid=3.1&rm=2
Kun palkka ei riitä perustarpeisiin, seurauksena on aliravitsemus ja repaleiset vaatteet. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta aloittaja katselee elämää porvarilasien läpi.
Riitaan on aina tarvittu kaksi.
Työttömyys on muka yhden vika.
Hallitus ohjelma ei mistään kohdin paranna työlisyyttä.
Tuottavuus paranee ainoastaan hyvällä työilmapiirillä.
Onko työnantaja sokeutuneet ahneudesta, kun meinaavat kilpailukyvyn paranevan, teettämällä 9 %/h 🤣🤣🤣 halvalla ei saa muuta kuin paskaa."Työttömyys on muka yhden vika."
Ja se yksi ei koskaan ole työnantajat. Ei ole vaikka työnantajat kumminkin on ne jotka avaa tai on avaamatta työpaikat.
Tietenkin on tervejärkistä se että hyväksymme sen että työnantaja palkkaa töihin väkeä vain sen verran kuin mitä töihin tarvitaan.
Mutta miksi emme voi hyväksyä ajatusta että työtön on käytännössä voimaton sen asian edessä ja suhteen jos uusia työntekijöitä ei tarvita eikä myöskään aiota palkata.
Eikä se yhtään työttömän tilannetta auta se jos ja kun on taas kerran kuullut että uusia työntekijöitä ei tarvita eikä niin ollen palkata että parkuu siellä työnantajan luona ääneen eikä auta vaikka kuinka nöyrästi pureskelee siellä mattoja osoittakseen alamaisuuttaan vaan tyhjin toimin on poistuttava ja perään vielä huudellaan että älä taas tule huomenna töitä kysymään.
- Anonyymi
onneksi nykypäivänä ei ihan tähän malliin tarvitse leipäänsä
tienata. On jotain edistystä kuitenkin tapahtunut työolosuhteissa ja ihmisten
kohtelussa. Myös hevosillakin on helpompaa.
https://www.shorpy.com/node/7772?size=_original#caption - Anonyymi
Senkun menet
Nykyään vesakoita ei enää raivata, ne suojellaan. Soita ei enää ojiteta, vaan ojat luodaan umpeen. Uusia teitä ei enää rakenneta vaan olemassaoleviakin moottoriteitä yritetään muuttaa puistokaduiksi parhaillaan.
Vaikka kaikki muu heittääkin häränpyllyä ja palaa ajassa takaisin päin, on täysin mahdoton ajatus, että työttömät laitettaisiin töihin, kuten oli aikana, jolloin vesakot raivattiin, tiet rakennettiin, suot ojitettiin ja kansakunnan hyvinvoinnin eteen tehtiin töitä.
Ilmeisesti aikaansaadun hyvinvoinnin tarkoitus oli, että annetaan kaiken rapistua, soistua ja lahota. Siitä voivat sitten tulevat sukupolvet joskus aloittaa jälleen alusta, kun huomaavat, ettei kaikki ihan ilmaista ollutkaan, ettei raha ollutkaan pelkkää paperia ja ettei ruoka ilmestynytkään kaupan hyllylle taikka jääkaappiin ihan itsestään.- Anonyymi
Huomasitko saivat leipää ja talonmaksettu, osa tämänpäivän yrittäjistä ei edes senveerta haluaisi maksaa että saisi leipää.
43 vuotta työelämää ja jatkuu, kokemuksella voin sanoa että tämänhetkiseen tilanteeseen ei yksin ole syypää työntekijä, siihen on työmarkinat.
Ei tarjot täysiätunteja ja suuremmaksi osaksi pätkätöitä.
Tämähallitus on luomassa vielä surkeampia työehtoja.
Sitten kummastellaan miksi syntyvyyslaskee Suomessa. Itselläni kaksilasta, mutta jos nyt pitäisi alkaa perhettä perustamaan, ei kiitos.
Porvarilehmillä olisi taloudelliset mahdollisuudet, mutta mukavuuden halu ja työurankehitys menee edellä. Jokunen pyöräyttää 50 v yhden. On meillä valoisa tulevaisuus. Pääomat ovat hallituksen sylilapsia.- Anonyymi
Ts. Suomessa ei ole mitään tulevaisuutta.
- Anonyymi
Kokoaikatyöntekijöiden osuus työssäkäyvistä on 80 % luokkaa. Osa-aikatyö on varmasti lisääntymässä. Seuraamme kuitenkin muuta länsieurooppaa ja pohjoismaita perässä.
Euroopassa on kauemmin ollut vallalla vuokratyö ja osa-aikatyön kulttuuri.
Suomessa on halpatyöt ja myös ne paremmin palkatut työt. Työllisten palkkatulojen mediaani bruttona on tasoa 3024 euroa/kk (marraskuu 2022) Puolet työtätekevistä tienaa enemmän kuin 3024 eur /kk bruttona. Lasten hankkiminen ei liity tuloihin.
Se on totta että osa yrityksistä ei toimi terveellä pohjalla. Huonot työntekijöiden palkat kertovat monasti siitä että yrittäjällä ei ole bisnesosaamista. Halvalla kun harvemmin saa hyvää työvoimaa eikä myöskään hyvää laatua aikaseksi.
- Anonyymi
Eikös Puolassa ollut tätä samaa 40-luvulla ja Kokoomus tätä haluaa lisää
- Anonyymi
"Mökin maksettua", siis omakotitalon. Palkan siis pitäisi olla 5000e/kk.
Kyllä se mulle käy. - Anonyymi
Pappa siellä kirjoittelee. Kannattaa ihan pysyä niissä eläkeläisten asioissa.
- Anonyymi
Risusavotat oppimattomille kuulostaa epätuottavalta.
Vaan entäpä jos työttömistä alettaisiin kouluttaa uus-viikinkejä ja sitten ne aseistettais miekoin ja jousipyssyin tai kukaties vaikka rynnäkkökiväärein ja sitten ne soutais viikinkiveneitten kopioilla meren yli ja ryöstäis jostain ulkomaasta kaikki niitten luostarit. Se voisi olla taloudellisesti jopa kannattavaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3237075Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss714258- 2083155
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa242937- 741952
- 1491781
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2121746Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1651560Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201548- 891438