Lapsikuolleisuus

Anonyymi-ap

Ihmiskunnan historiassa lapsikuolleisuus on ollut korkea. Noin 50% lapsista kuoli ennen aikuisuutta. Nykyinen tilanne, jossa lapsi kuolee ennen vanhempiaan tuntuu poikkeavalta, mutta ennen se oli normaalia. Nykyinen hyvä tilanne perustuu moderniin lääketieteeseen, joka perustuu biologiaan, jossa ei ole mitään järkeä ilman evoluutiota. Joten lopettakaa uskovaiset evoluutioteorian ja jumalattoman tieteen arvostelu. Te olette vapaamatkustajia ja elätte jumalattoman yhteiskunnan armolahjoilla. Miten kehtaatte edes arvostella sitä, joka tällaisia armolahjoja antaa.

11

290

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uskovaisten lapset kuolivat ihan yhtä usein kuin uskosta osattomien lapset. Herra ei siis suojellut erityisellä tavalla uskovia lapsikuolemilta.

      Millainen Herra se on, joka ei suojele uskovaisia miltään tämän maailman onnettomuuksilta? Silti uskovaiset väittävät, että Herra suojelee heitä. He luulevat vain, sillä usko on pahimman luokan luulottelua.

    • Anonyymi

      Joopa joo. Nämä aloitukset voisi jättää pois.

      Kansanuskomukset ovat kansanuskomuksia - ja aika harva uskovainen edes luulee, että ateisteille tapahtuisi enemmän onnettomuuksia kuin uskovaisille.

      • Anonyymi

        "Kaikille voi tapahtua kaikkea" sanoi saarnaaja ja vesitti näin Jumalan varjeluksen.


    • Anonyymi

      Ihmisiä kuolee vuosittain Suomessa enemmän kuin uusia potilaita syntyy juuri nyt muutaman vuoden ajan trendi.

      Homoseksuaaleja syntyy koko ajan enemmän. Maailmalla. Evoluution tarkoitus on hillitä väestönkehitystä.
      Homopari ei siitä uusia potilaita.

      • Anonyymi

        "Evoluution tarkoitus on hillitä väestönkehitystä."

        Miesten homoseksaalisuuden aiheuttava perintötekijä varmistaa sen, ettemme kuole sukupuuttoon koska geeni lisää populaation syntyvyyttä.

        "Fifth, the benefits aren’t really confined to women. They protect society as a whole. The authors’ computations indicate that as a society’s birthrate falls, female carriers of androphilic genes account for a larger share of the output. In short, the genes provide a “buffer effect” against extinction."

        https://slate.com/technology/2008/06/a-genetic-theory-of-homosexuality.html


    • En evoluutiolla näe yhteyttä lapsikuolleisuuteen eikä usko ole tieteen kilpailija eivät uskonnot pääse edes samoihin kisoihin. Uskonnot ovat itse rajanneet itsensä tieteen ulkopuolelle.

    • Se on kyllä kamalaa, että ihmisiä kuolee, koska sukupuuttoon kuoleminen uhkaa ihmiskuntaa kuten ennen vanhaan hyvään vedenpaisumuksen aikaan. Hirveää se on voi herranjumala prrrrrkele soikoon!!!

    • Anonyymi

      Ilman Raamattua ei olisi mitään syytä selvittää totuutta. Raamattu käsittelee tätä asiaa syvällisemmin kuin mikään kirja ennen sitä ja sen jälkeen. Jeesus tuomittiin syyttömänä totuudesta piittaamatta, siis siitä että hän oli syytön. Kuvitelkaa itsenne syytetyksi rikoksesta jota ette ole tehneet, niin huomaatte, miten ratkaiseva asia totuus oikeasti on ja se että totuudesta välitetään. Syytön voidaan tuomita surutta jos totuutta ei pidetä arvossa. Toivoisin, että vaikka te jotkut ette sulata yhtään Jeesusta ja Jumalaa, niin voisitte edes nähdä kuinka arvokkaita nämä asiat ovat. Miettikää kuinka paljon ihmiset tappavat syyttä toisia nytkin maailmassa.

      • Anonyymi

        Eikö se Jumala ole syyllinen, että viattomia lapsia kuolee synnytykseen ja myöhemmin erilaisiin tauteihin ja onnettomuuteen, koska Jumala langetti kirouksen Aatamin lapsille ja sääti Aatamin synnistä rangaitukseksi kuoleman hänen lapsilleen.

        Jumala siis rankaisee syyttömiä (syntymättömiä lapsia ja syntyviä lapsia) Aatamin tekemästä synnistä ja on siten väärämielinen tuomari. Raamatun itsensäkin mukaan lapsia ei tule rangaista isien tekemistä synneistä, mutta Jumala on rankaissut kaikkia lapsia Aatamin tekemästä synnistä ja vielä erikseen rankaisee Mooseksen lain ensimmäisen ja toisen käskyn rikkojia kolmanteen sukupolveen asti.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      lapsikuolleisuus perustuu olosuhteisiin ja synnyttäjän ominaisuuksiin

      Kyllä hiiren pennut kaikki jäävät henkiin jos ruokaa on riittämiin , sama ihmisillä elleivät nyt ihan vammaisia ole

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      57
      1391
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      26
      1010
    3. 78
      879
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      64
      768
    5. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      744
    6. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      722
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      675
    8. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      89
      660
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      10
      642
    10. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      626
    11. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      595
    12. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      559
    13. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      552
    14. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      550
    15. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      93
      518
    16. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      493
    17. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      18
      492
    18. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      36
      465
    19. Pitäisikö seksille asettaa huvivero?

      (ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen
      Sinkut
      113
      464
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      37
      461
    Aihe