Ihmiskunnan historiassa lapsikuolleisuus on ollut korkea. Noin 50% lapsista kuoli ennen aikuisuutta. Nykyinen tilanne, jossa lapsi kuolee ennen vanhempiaan tuntuu poikkeavalta, mutta ennen se oli normaalia. Nykyinen hyvä tilanne perustuu moderniin lääketieteeseen, joka perustuu biologiaan, jossa ei ole mitään järkeä ilman evoluutiota. Joten lopettakaa uskovaiset evoluutioteorian ja jumalattoman tieteen arvostelu. Te olette vapaamatkustajia ja elätte jumalattoman yhteiskunnan armolahjoilla. Miten kehtaatte edes arvostella sitä, joka tällaisia armolahjoja antaa.
Lapsikuolleisuus
11
288
Vastaukset
- Anonyymi
Uskovaisten lapset kuolivat ihan yhtä usein kuin uskosta osattomien lapset. Herra ei siis suojellut erityisellä tavalla uskovia lapsikuolemilta.
Millainen Herra se on, joka ei suojele uskovaisia miltään tämän maailman onnettomuuksilta? Silti uskovaiset väittävät, että Herra suojelee heitä. He luulevat vain, sillä usko on pahimman luokan luulottelua. - Anonyymi
Joopa joo. Nämä aloitukset voisi jättää pois.
Kansanuskomukset ovat kansanuskomuksia - ja aika harva uskovainen edes luulee, että ateisteille tapahtuisi enemmän onnettomuuksia kuin uskovaisille.- Anonyymi
"Kaikille voi tapahtua kaikkea" sanoi saarnaaja ja vesitti näin Jumalan varjeluksen.
- Anonyymi
Ihmisiä kuolee vuosittain Suomessa enemmän kuin uusia potilaita syntyy juuri nyt muutaman vuoden ajan trendi.
Homoseksuaaleja syntyy koko ajan enemmän. Maailmalla. Evoluution tarkoitus on hillitä väestönkehitystä.
Homopari ei siitä uusia potilaita.- Anonyymi
"Evoluution tarkoitus on hillitä väestönkehitystä."
Miesten homoseksaalisuuden aiheuttava perintötekijä varmistaa sen, ettemme kuole sukupuuttoon koska geeni lisää populaation syntyvyyttä.
"Fifth, the benefits aren’t really confined to women. They protect society as a whole. The authors’ computations indicate that as a society’s birthrate falls, female carriers of androphilic genes account for a larger share of the output. In short, the genes provide a “buffer effect” against extinction."
https://slate.com/technology/2008/06/a-genetic-theory-of-homosexuality.html
En evoluutiolla näe yhteyttä lapsikuolleisuuteen eikä usko ole tieteen kilpailija eivät uskonnot pääse edes samoihin kisoihin. Uskonnot ovat itse rajanneet itsensä tieteen ulkopuolelle.
Se on kyllä kamalaa, että ihmisiä kuolee, koska sukupuuttoon kuoleminen uhkaa ihmiskuntaa kuten ennen vanhaan hyvään vedenpaisumuksen aikaan. Hirveää se on voi herranjumala prrrrrkele soikoon!!!
- Anonyymi
Ilman Raamattua ei olisi mitään syytä selvittää totuutta. Raamattu käsittelee tätä asiaa syvällisemmin kuin mikään kirja ennen sitä ja sen jälkeen. Jeesus tuomittiin syyttömänä totuudesta piittaamatta, siis siitä että hän oli syytön. Kuvitelkaa itsenne syytetyksi rikoksesta jota ette ole tehneet, niin huomaatte, miten ratkaiseva asia totuus oikeasti on ja se että totuudesta välitetään. Syytön voidaan tuomita surutta jos totuutta ei pidetä arvossa. Toivoisin, että vaikka te jotkut ette sulata yhtään Jeesusta ja Jumalaa, niin voisitte edes nähdä kuinka arvokkaita nämä asiat ovat. Miettikää kuinka paljon ihmiset tappavat syyttä toisia nytkin maailmassa.
- Anonyymi
Eikö se Jumala ole syyllinen, että viattomia lapsia kuolee synnytykseen ja myöhemmin erilaisiin tauteihin ja onnettomuuteen, koska Jumala langetti kirouksen Aatamin lapsille ja sääti Aatamin synnistä rangaitukseksi kuoleman hänen lapsilleen.
Jumala siis rankaisee syyttömiä (syntymättömiä lapsia ja syntyviä lapsia) Aatamin tekemästä synnistä ja on siten väärämielinen tuomari. Raamatun itsensäkin mukaan lapsia ei tule rangaista isien tekemistä synneistä, mutta Jumala on rankaissut kaikkia lapsia Aatamin tekemästä synnistä ja vielä erikseen rankaisee Mooseksen lain ensimmäisen ja toisen käskyn rikkojia kolmanteen sukupolveen asti.
- Anonyymi
Maapalloa sanotaan kuitenkin itseohjautuvaksi organismiksi, eli
joka säätelee itse itseään. Myös liikakansoitusta. Muurahaispesissä
on sama tilanne..
On huomatava tosiasia, että myös ihmist voivat säädellä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/hovioikeudessa-jouduttiin-katselemaan-kuinka-katujengipomo-milan-jaff-rypi-alushousuissaan-maidossa/8809980#gs.1djn3l - Anonyymi
lapsikuolleisuus perustuu olosuhteisiin ja synnyttäjän ominaisuuksiin
Kyllä hiiren pennut kaikki jäävät henkiin jos ruokaa on riittämiin , sama ihmisillä elleivät nyt ihan vammaisia ole
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2032165
- 1341188
- 1131073
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa23827- 58806
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34751ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42638Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175584Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46567- 10540