Vetyauto facebook ryhmät

Anonyymi-ap

Mitähän *vetyautot" ryhmiä mahtaa löytyä facebookista? Suomalaisia nyt lähinnä...

16

477

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      FB:n nuorten nopeasti / ennenaikaiksesti laukevien ryhmien etsiskelyn sijaan vilpitön, henkisesti aikuinen ja objektiivisesti vetytaloudesta kiinnostunut hakee alan tämän hetken kehityksestä fakta-infoa virallisemmmista, sekä alan teollisuuden lähteistä.

      "Key actions of the EU Hydrogen Strategy"

      - https://energy.ec.europa.eu/topics/energy-systems-integration/hydrogen/key-actions-eu-hydrogen-strategy_en

      "European Hydrogen Refuelling Station Availability System"

      - https://www.clean-hydrogen.europa.eu/get-involved/european-hydrogen-refuelling-station-availability-system_en

      EU: "Fit for 55: Delivering on the proposals"

      - https://commission.europa.eu/strategy-and-policy/priorities-2019-2024/european-green-deal/delivering-european-green-deal/fit-55-delivering-proposals_en

      EU:n vetyverkkodirektiivistäkin on nippa nappa muste kuivunut, eli homma tulee ottamaan aikansa, mutta etenee tasaista tahtia ja valmistuu aikanaan.

      "Euroopan parlamentti: Autojen latauspisteitä tulisi olla vähintään 60 km välein sekä vetytankkauspisteitä 100 km välein"

      Torstai 20.10.2022

      - https://www.kuljetuslehti.fi/2022/euroopan-parlamentti-autojen-latauspisteita-tulisi-olla-vahintaan-60-km-valein-seka-vetytankkauspisteita-100-km-valein/

      Mutta kuten tunnettua, niin keskenkasvuiset ovat kärsimättömiä ... toistamiseen valheillakin manipuloiva anti-vety-propagandisti on sitten ihan oma luokaton lajinsa.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Taitaa olla enemmän ryhmiä Yksisarviselle kuin vetyaiutoille?

    • Anonyymi

      Vetyautot ovat menneen talven lumia. Polttokenno ei ole tulevaisuuden ratkaisu, ja autonvalmistajat tietävät sen.

    • Anonyymi

      Vetynarsisti koittaa parhaansa mukaan ohjata vetyä ihannoiville propagandan sivuille eikä niille aidoille vedysta vapaasti keskusteleville sivuille, joissa kerrotaan myös vedyn huonoista puolista. Kun hän on heikoilla niin hän usein käyttää pilkkaamista aseena pyrkien sillä hiljentämään vastapuolta. Häntä suuresti harmittaa kaikenlainen asiapohjainen kritiikki vetyä kohtaan ja huonona häviäjänä sortuu myös huonoon käytökseen kirjoittelussaan.

      Vetyautot ovat menestyneet todella surkeasti monessa eri maassa missä on edes suppea vetytankkausverkosto. Ihmiset eivät halua ostaa vetyautoa myöskään maissa missä on kohtuu hyvä vetytankkausverkosto. Tämä vetyautojen huono suosio selviää kun lukee kommentteja eri keskustelupalstoilta ja tämänhän vetynarsisti pyrkii sinulta salaamaan. Erittäin hälyyttävää on että myös monet vetyautojen omistajat varoittavat miettimään kahteen kertaan jos aikoo ostaa (elämänsä ensimmäisen) vetyauton. Vetyautoja on myös vaikeampaa myydä eteenpäin kun niitä ei juuri kukaan halua ostaa, jolloin hintaa on pakko tiputtaa reilusti.

      Kaasuautotkin myivät huonosti koko 2010-luvun vaikka olivat kohtuu hintaisia hankkia ja halvempi energia sekä vielä hybridejä paremmalla käytettävyydeltään arjessa (kaasu+bensa) kuin vetyautot. Nyt samaa yritetään kalliilla vetyautoilla joiden kokonaiskustannukset ovat selvästi kovemmat kuin kaasuautoilla väittäen että nyt on kaikki toisin.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17250419/missa-muualla-voi-keskustella-vetyautoista

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17679482/miksi-vetytankkausverkoston-maissa-vetyautot-ei-mene-kaupaksi

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17254273/vetyautojen-maarat-eri-maissa-prosentteina

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17743607/vetytekniikka-ei-kiinnosta-juuri-ketaan-

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18143537/maailmassa-tayssahkoautoja-27-700-000-vetyautoja-noin-72-000-

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16995588/miksi-vetyautot-voittaisi-kaasuautot-

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17932150/vetyautoja-menee-edelleen-todella-huonosti-kaupaksi-

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18006801/vetyautosta-tarjotaan-surkeasti-autoliikkeessa-

      • Anonyymi

        Yep yep, tuota vapaata keksutelua on anti-vety-propagandisti harrastellut toistamiseen omillekin kengilleen kusevilla metodeilla:

        - https://keskustelu.suomi24.fi/t/18110029/ev-hehkuttelun-eparehtiys

        ps. Jälleen näemmä iski fakta-informaation aiheuttama ahdistusreaktio ja sen seurauksena tavoilleen uskollinen maaninen random-aivottomuuksien foldauskohtaus ... no, eihän tuollainen railakkaasti yli kymmenen vuotta jatkuntut aktiivinen huuhaatoiminta nyt ihan tasapainoisen henkilön raamiin tahdo istua.

        Perustettiinkos ja listattiikos Kempower tuon aktiivisen yhden ainoan aatteen trollaustoiminan aloittamisen aikoihin ... tulipa vain mieleen.


    • Anonyymi

      Kaikille noille vetyautojen ryhmille on sama yhdistävä tekijä että on vähän jäseniä ja vähän keskustelua suhteessa muihin autoryhmiin. Ihmisiä ei vain vety aidosti kiinnosta.

    • Anonyymi

      "Kaasuautotkin myivät huonosti koko 2010-luvun vaikka olivat kohtuu hintaisia hankkia ja halvempi energia sekä vielä hybridejä paremmalla käytettävyydeltään arjessa (kaasu+bensa) kuin vetyautot."

      Euroopassa ainakin LPG on suhteellisen suosittu vaihtoehtoinen polttoaine. Sillä ajaa noin 15 miljoonaa autoilijaa EU:ssa ja sille on 13 300 tankkauspaikkaa Euroopassa.

      "LPG - the alternative fuel"

      "UTA Edenred offers you a comprehensive network of LPG stations"

      - https://web.uta.com/en/fuel-577b/autogas-lpg

      MyLGP.eu: https://www.mylpg.eu/

      Nyttemmin voi dieselinkin muuttaa LPG-käyttöiseksi ja sen suisio saattaa hyvinkin kasvaa pitkin EU:ta, sillä se sallitaan puhtaaksi luokiteltuna ainakin joidenkin maiden LEZ-alueilla. Edullisempaa kuin auton uudempaan tai uuteen vaihaminen.

      "What if you converted your old diesel into an LPG car from 3,000 euros?"

      - https://newsrnd.com/news/2023-12-10-what-if-you-converted-your-old-diesel-into-an-lpg-car-from-3-000-euros-.SkQmAOsXLp.html

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      "Perustettiinkos ja listattiikos Kempower tuon aktiivisen yhden ainoan aatteen trollaustoiminan aloittamisen aikoihin ... tulipa vain mieleen."

      Jatkatko vedyn hypettämistä sen takia kun sinulla on sijoitukset kiinni vetyosakkeissa ja työpaikka vedyn parissa?

      • Anonyymi

        Toivon useita eri vaihtoehtoja pseudo-ekologisen ja geopoliittiseen Kiina-riippuvuuteen ajavan EV:n sijaan. Se on poliittinen pakkovalinta, ei autonvalmistajien oma valinta.

        Vedyn suhteen tarkkailen tilanteen kehittymistä ja olen aika ajoin laittanut esille fakta-infoa linkkeineen sen tämän hetken kehityksestä, josta voi koettaa haarukoida sen tulevaa potentiaalia.

        Vety on toistaiseksi lienee ainoa potentiaalisti paikkansa joskus myöhemmin ottava yksi tulevaisuuden vaihtoehto.

        Ongelma on se, miten poliittisen myopisella pakolla polttarit ollaan pitkässä juoksussa ajamassa kokonan alas. Muutoin olisi ollut hyvinkin todennäköistä, että alan teollisuus olisi ladannut suuret panokset e-fuelin ja bio-polttoaineiden kehitykseen, joka olisi ollut hyvin tervetullutta.

        Sen sijaan, palstoille ilmestyi muuan, suorastaan fanaattinen yhden ainoa EV-aatteen manipulatiivinen propagandisti ja aivan poikkeusellisen aktiivinen trollaaja ... muistaakseni juurikin niissä aikahaarukoissa kun Kempower ilmetyi markkinakuvaan ...

        * https://keskustelu.suomi24.fi/t/18110029/ev-hehkuttelun-eparehtiys


    • Anonyymi

      Vetyfanitus on valehtelua kun väitetään että vetyautot ovat hyvä tuote, mutta myyntitilastot todistavat etteivät ole. Tavallinen kansa ei halua ostaa vetyautoja nettihehkutuksista ja nettikiusaamisestasi huolimatta, koska jokin toinen käyttövoima on parempi vaihtoehto vetyautolle.... ja sekös sinua harmittaa. ;)

      " Polttokennoautolla on oltava joku valttikortti sen ominaisuuksissa: tilat, hyötykuorman määrä, toimintamatka… silloin asiakas voi olla valmis jopa maksamaan hieman enemmän. Miksi asiakas ostaisi vetyteknologiaa ilman jotain hyötyä?"

      https://moottori.fi/ajoneuvot/jutut/toyotan-vetyprojektin-johtaja-uskomme-vetyyn-hyvana-vaihtoehtona-etenkin-dieselille/

      Ja sinua harmittaa että kun kerron totuuden ettei kansa halua ostaa vetyautoja, niin olen milloin milläkin mustamaalaamis kommentillasi, koska sinua harmittaa niin kovasti tunnustaa itsellesi että vetyjuna jäi asemalle ja täyssähköautot menivät kirkkaasti ohitse myyntitilastoissa. ;o)

    • Anonyymi

      "Perustettiinkos ja listattiikos Kempower tuon aktiivisen yhden ainoan aatteen trollaustoiminan aloittamisen aikoihin ... tulipa vain mieleen."

      Alkoiko hypetyksesi vetyä kohtaan kun pääsit vedyn pariin töihin ja löit all-in vetyosakkeisiin kun olit niin voitonvarma tulevaisuuden näkymistä? Kempower ollut käytännössä olemassa noin 6 vuotta.

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Kempower

    • Anonyymi

      Vetynarsisti ei selvästikkään halua että ihmiset menevät lukemaan myös muualta mitä kaikkea vedystä ajatellaan ja mitä kaikkia huonoja puolia paljastuu... usean kirjoittajan ja usean keskustelupalstan toimesta. Haaveet kaatuu! :D

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      202
      2784
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      162
      2490
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1162
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      951
    5. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      899
    6. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      104
      881
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      879
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      306
      869
    9. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      748
    10. Onneksi tapasin sut

      Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku
      Ikävä
      93
      739
    Aihe