Shell sulkee vetytankkausasemia ja alkaa rakentamaan latausverkostoa.

Anonyymi-ap

Suuri tunnettu iso kansainvälinen energiayhtiö Shell on tullut siihen tulokseen ettei vetytankkausaseman ylläpito on liian haastavaa jopa Kaliforniassa missä on jatkuvasti pulaa vetytankkausasemista (paljon jonotusta) ja itse vedystä (liian usein asemilta vety täysin loppu). Voi olla että vetyautoilla ajaville ihmisille on tullut myös mitta täyteen kun vety maksaa jopa 36 dollaria kilolta eikä vetyautot menneet enään juuri ollenkaan vuonna 2023 kaupaksi Kaliforniassa... kuten ei muuallakaan maailmassa.

"Hydrogen Insightin raportin mukaan Shell sulkee pysyvästi seitsemän vetyasemaa Kaliforniassa tänä vuonna, jolloin yhtiöstä jää vain kolme jäljellä olevaa asemaa osavaltioon . Sulkemispaikat sijaitsevat Shell-asemilla, jotka sijaitsevat hajallaan Pohjois-Kaliforniassa, San Franciscossa, Berkeleyssä, San Josessa ja Sacramentossa.

"Shell lopetti kevyiden vetyasemaverkostonsa rakentamisen Kaliforniassa vuonna 2023, ja sen jälkeen kun viisi seitsemästä kevyestä asemastaan ​​oli suljettu väliaikaisesti, päätti sulkea pysyvästi kevyiden vetyasemaverkostonsa Kaliforniassa vuoden 2024 alussa, ”, sanoi Shellin tiedottaja perjantaina. "Tämä johtui useista markkinatekijöistä."

Sen sijaan Shell tunnustaa täyssähköautojen latausbisneksen kannattavan paremmin ja ryhtyy rakentamaan latausverkostoa. Näin Shell tunnustaa että täyssähköautot ovat voittaneet vetyautot ja panostaa täyssähköautojen latausbisnekseen.

"Shell osti viime vuonna sähköajoneuvojen latausyhtiö Volta charge , ja hankinnan odotetaan auttavan yritystä laajentamaan voimakkaasti Shell Recharge -verkostoaan. Yhtiö teki myös yhteistyötä Pensken kanssa vuoden 2022 sopimuksessa kevyiden sähköautojen latauksesta, ja Shell aikoo ottaa käyttöön tason 2 sähköautojen latausasemat neljässä Yhdysvaltain osavaltiossa."

https://www-teslarati-com.translate.goog/shell-closing-california-hydrogen/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=wapp

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17672440/laskelma-vetytankkausaseman-kannattavuudesta-ei-kannata-

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17744170/vetytankkausaseman-aukiolon-luotettavuus-heikkoa-

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17625951/usassa-jopa-25-dollaria-vetykilo-ja-tulee-nousemaan-

https://keskustelu.suomi24.fi/t/18143537/maailmassa-tayssahkoautoja-27-700-000-vetyautoja-noin-72-000-

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17932150/vetyautoja-menee-edelleen-todella-huonosti-kaupaksi-

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17679482/miksi-vetytankkausverkoston-maissa-vetyautot-ei-mene-kaupaksi

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17254273/vetyautojen-maarat-eri-maissa-prosentteina

8

1301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toinen artikkeli samasta aiheesta. Shell myy paljon myös polttoainejakeluasemia pois. Shell ei siis usko vetyautoihin, koska päätti rakentaa ympäri maailmaa nimenomaan latausverkostoa.... ei vetyverkostoa.

      "Bensiini- ja dieselmyynnin tilalle tulevan bisneksen laatu sen sijaan on jo Shellillä selvillä.

      Yhtiö kertoo nimittäin pystyttävänsä tämän vuosikymmenen loppuun mennessä 200 000 sähköautojen julkista latausasemaa sen jo hallitsemien 50 000 latausaseman jatkoksi ympäri maailmaa.

      Lisäksi Shell keskittyy kehittämään muun muassa biopolttoaineita, tuulivoimaloiden muuntajaöljyjä sekä sähköautoihin liittyviä jäähdytysnesteitä. Yhteistä kaikille hankkeille on, että ne tukevat uusia, ilmastolle paremmiksi todettuja energiaratkaisuja.

      Suomessa yhä toimivista huoltoasemabrändeistä Shell on vielä hetken ylivoimaisesti vanhin."

      https://www.is.fi/autot/art-2000010304799.html

      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        😋 ­­­N­­­y­­m­­­f­­o­­­m­­a­­a­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#18267047

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Yksi syy Shell politiikkaan saattaa olla se että polttoaineen myynti on niin kilpailtua että siitä saa todella pientä katetta. Kun polttomoottoriautot vähenevät ja samat lähitankkausasemat kilpailevat entistä enemmän maksavista asiakkaista ( polttoaineen ostajista), niin Shell on tullut siihen tulokseen että sähköä myymällä saa paremman katteen tulevaisuudessa. Nyt pitää vain ajoissa valloittaa ne hyvät latauskenttien sijainnit ja rakentaa ne kunnolliseksi ennen kilpailijoita, jotta tulevaisuudessa on helpompaa savustaa kilpailevien latausbisneksen toimijat pois ajatuksella "ei kannata, Shell kerkesi ensin ja nyt rakentaessa kulut suuret koska ei voida myydä niin halvalla sähköä kuin Shell.".

    • Anonyymi

      Eikö olekkin noloa vetykannattajille, että suuri energiayhtiö Shell itsekkin kokeili vetytankkausbisnestä ja tuli siihen tulokseen ettei kannata vaan kannattaa mielummin siirtyä latausbisnekseen? ;)

    • Anonyymi

      Money talks bullshit walks. Vety henkilöautoissa oli kuolleena syntynyt ajatus.
      Vety talous kyllä tulee mutta sitä vetyä ei käytetä henkilöautoissa.

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Kyllä Shell osasi oikein ennustaa tulevaisuutta kun päätti panostaa lataustekniikkaan. Jatkuvasti tulee uutisia parantuneesta akkutekniikasta. Samaan aikaan vetytekniikka polkee paikoillaan.

      "Uusi perusrakenne tuo mukanaan aivan uskomattomalta kuulostavan yhden megawatin, eli 1000 kilowatin, pikalatauksen. Se saavutetaan yhdistämällä 1000 voltin jännite ja näin ollen myös 1000 ampeerin latausvirta.

      Luonnollisesti myös latausratkaisu pitää olla olemassa, joten BYD esitteli 1000 kilowattiin kykenevän megateholaturin. Tällä voi teoriassa ladata sopivaan sähköautoon 400 kilometriä toimintamatkaa VIIDESSÄ minuutissa.

      Tämä on jo samassa suuruusluokassa tankkauspysähdyksen kanssa, jos esimerkiksi huomioi joissain maissa vielä osin käytössä olevan ratkaisun tankkaamisen maksamisesta kassalla erillisen maksupäätteen sijaan."

      https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/18cdb929-2cbf-4a09-92a9-ae6d75ec046e

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      162
      6087
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      58
      4648
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      44
      4410
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4249
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2652
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      61
      2162
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1642
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      127
      1487
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      48
      1431
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      34
      1308
    Aihe