Syntypäivänjuhlan ajatus oli tämän aikakauden kristityillä yleensä vieras.
He karttoivat syntymäpäiväjuhlia, koska ne olivat pakanallista alkuperää.
Ne, jotka vakavasti yrittävät miellyttää Jumalaa, välttävät viisaasti tapoja, jotka korottavat ihmisiä tai jotka ovat peräisin väärästä uskonnosta.
Lahkolaiset viettää synttäreitä, mutta ei JT
6
235
Vastaukset
- Anonyymi
Jokainen on syntynyt joskus, oli pakana tai ei. Suntymäpäivässä ei siksi ole mitään pakanallista.
- Anonyymi
Ihmistekoista huuhaata kaikki.
Raamatun sana ei ole huuhaata - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihmistekoista huuhaata kaikki.
Raamatun sana ei ole huuhaataRaamattu on ihmistekoista huuhaata, mutta ei siellä ole halaistua sanaa siitä, että joku olisi karttanut syntymäpäiväjuhlia tai että ne olisivat kiellettyjä. Syntymäpäiväjuhlien kielto on Jehovan todistajien perustajan Rutherfordin keksintöä ja liittyy hänen irtiottoonsa raamatuntutkijoista ja kaikista muistakin kristillisistä yhteisöistä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Raamattu on ihmistekoista huuhaata, mutta ei siellä ole halaistua sanaa siitä, että joku olisi karttanut syntymäpäiväjuhlia tai että ne olisivat kiellettyjä. Syntymäpäiväjuhlien kielto on Jehovan todistajien perustajan Rutherfordin keksintöä ja liittyy hänen irtiottoonsa raamatuntutkijoista ja kaikista muistakin kristillisistä yhteisöistä.
Synttärit ovat ihmistekoista huuhaata!
Syntymäpv on kivempi lukea vain Raamattua!
- Anonyymi
Anonyymi-ap 2024-08-23 19:57:26
"Syntypäivänjuhlan ajatus .... peräisin väärästä uskonnosta."
-Sulle on vartiotorni tuttu, Raamattukin, mutta sinua on käsketty salaamaan, kieltämäänkin se.
Näin sanoo Raamattu: Kol. 2:16 Älköön siis kukaan teitä tuomitko minkään
juhlan johdosta
Synti on kielletty. Jumala sallii juhlat, vaan ei syntiä juhlissakaan.
Minkälaiset olivat vartiotorniseuran joulunvietot, kun vartiotorni itse tunnustaa, että Jeesus kävi jo vuonna 1918 haukkumassa heidän joulunviettonsa.
Lahkohistoriikki Jehovantodistajat - Jumalan valtakunnan julistajia, esittää kuitenkin valokuvan joulunvietostaan v. 1927, vuosiluku on ollut pöydällä kuvaa otettaessa ! - Anonyymi
JT:t on Raamatuntutkijoista erottautunut lahko
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1087745Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3686830Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite744207Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293919Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2022398Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os242095- 731912
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps191803Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11670Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11667