Ouluun hankitaan Suomen ensinmäinen vetyrekka.
Vety tulee olemaan edullisempaa kuin diesel tai bensa.
https://www.radiopooki.fi/uutiset/pohjois-pohjanmaa/a-232861
Vety tulee olemaan edullisempaa kuin diesel tai bensa.
https://www.radiopooki.fi/uutiset/pohjois-pohjanmaa/a-232861
Vastaukset 10
Vanhimmat
Putte jää yksin öljyjensä ja kaasujensa kanssa.
Rotko odottelee.
Pyhällä hengellä kulkee uusi Volvo merkkinen kuormuri.
Mistä veestä se vety siihen rekkaan saadaan, kun Suomessa on krooninen sähköpula ja Suomi jatkuvasti joutuu tuomaan sähköä ulkomailta?
Ensi vuoden aikana yliopisto ja ammattikorkeakoulu hankkii vetyrekan ja alkaa leikkiä ja tutkia sitä. Eli ei mitään uutisarvoa koko jutulla.
Artikkelissa vain VÄITETÄÄN että vetyrekan energiakulut ovat halvemmat kuin bensiinillä ja dieselillä, mutta ei kerrottu edes ARVIOTA paljonko vetykilo maksaisi rekkayrittäjälle vetytankkausasemalla. Päätettiin vain VÄITTÄÄ niin. Odotan edelleen arvioita vedyn hinnalle mediassa mutta hiljaista on, koska ilmeisesti se maksaa aivan liikaa ja sitä ei kehdata kertoa julkisesti, jolloin vetyajoneuvojen into latistuisi.
Vetyrekka voi kulkea vain vakioreittiä pitkin missä se harva vetytankkausasema osuu matkan varrelle. Kaikki kymmenet kilometrit sivulle koukkaamiset lisäävät kuljettajan palkkakuluja (hukattu aika) ja vedyn kulutusta (edestakaisin ajoa), joka on kuljetusyrittäjän voitoista pois. Toista se on dieselillä mitä saa hyvin usein matkan varrelta sopivasti, joten kaikenlaisia kuljetussopimuksia voidaan ottaa vastaan ympäri Suomea, jolloin diesel rekka pysyy koko ajan liikenteessä eikä joudu odottelemaan tuottamattomana parkissa keikkaa.
Kun vedyn hinta ei ole tiedossa ja käytännössä vähäisillä vetytankkausasemilla on monopoliasema, niin siinä on sitten yrittäjä vedyn hinnan ja vetytankkausaseman toiminnan armoilla, jolloin riski vetyrekan seisomisesta kasvaa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17710443/vetykuorma-autot-eivat-ole-kilpailukykyisia-viela-pitkaan-aikaan-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17744061/parjaako-vetykuorma-autolla-kilpailussa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17717322/koska-julkistetaan-vetytankkausaseman-kuluttajahinta-suomessa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18315455/vetyfanaatikot-valehtelevat-sinulle-ja-houkuttelevat-vetyansaan-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18531011/vetyautojen-ostajat-kokeneet-tulleensa-huijatuksi-ja-nostaneet-oikeuskanteen-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18005410/vetyautoilijoiden-tuska-vedyn-hinta-nousee-sietamattomaksi-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17679482/miksi-vetytankkausverkoston-maissa-vetyautot-ei-mene-kaupaksi
Itävallassa otettiin ensin sähkökuomurit käyttöön ja sitten huomattiin vasta jälkikäteen, että tuli sitten ostettua liian lyhyen rangen pelit ja vaihdettiin vetyyn ja tajuttiin vasta jälkikäteen, että tulipa hankittua kaikkein kallein mahdollinen käyttövoima. Kyseessä oli Ikea.
Vety maksoi tuolloin noin 25€ kilo.
No onpa nyt todella kallista rahtia, mutta pakoputkesta tulee vain höyryä, hihii!
Toivoa on että Oulun Yliopisto myös raportoi vetyrekan kulutuksesta ja käytännön ajamisesta rehellisesti esim. vedyn kulutuksesta TALVELLA... toisin kuin vetyfanaatikot ja vetyautojen valmistajat.
Ja uutisessa vasta SUUNNITELTIIN vetyrekan ostamista. Saa nähdä toteutuuko se todella 2025 vuoden aikana sillä hintaa vetyrekalla varmaankin puolen miljoonan luokkaa, joka on aika iso raha.
Saako siihen mistään tankattua vetyä?
Hyvä!
Niin se hankitaan.