Aivan loistava uutinen.
Nyt saa kaikki vetynegat nenilleen.
Vety tulee ja vety rulettaa.
https://yle.fi/a/74-20119813
Ren-Gas suunnittelee yli miljardin euron vetyalan investointia Porin Kirrinsantaan
8
267
Vastaukset
- Anonyymi
"Poriin on tulossa jätti-investointi, jos Nordic Ren-Gas oy:n suunnitelmat toteutuvat. Kyseessä olisi yli miljardi euroa maksava vetyteholtaan 300 MW:n e-metaanin eli synteettisen metaanin tuotantolaitos."
1. JOS SUUNNITELMAT toteutuvat. Eli nyt vasta suunnitellaan ja ratkaisu lupaprosessien jälkeen tehdään kunhan vielä ensin varmistetaan tuotto-odotukset sijoitetulle pääomalle.
2. YLI MILJARDI euroa maksava tuotantolaitos. Voi olla että rahoitusta ei saada välttämättä kasaan sillä aika monta sijoittajaa (ja pankkia) pitää myös vakuuttaa että projekti on taloudellisesti kannattava ja ihqu korupuheiden sijaan pitää todistaa että teknisesti tähän päästään ja on tiedossa järkevällä aikavälillä järkevää taloudellista tuottoa suhteessa riskeihin. Samaan tapaan kuin suuri suunnitelma rakentaa Inkooseen vetyterästehdas saattaa jäädä vain puheen asteelle lopulta josta media vähäksi aikaa innostuu, mutta rakentamista ei kuitenkaan edes aloiteta.... puheista huolimatta. Kun suunnitelmat etenevät suunnittelupöydällä niin myös monet epämiellyttävät totuudet (ongelmat) tulevat eteen kun asioista tosissaan otetaan selvää, joten voi tulla odottamattomia hidasteita hienoon alkuperäiseen suunnitelmaan, jolloin jokin yksityiskohta romuttaa lopulta hienon suunnitelman esim. teknisesti jokin yksityiskohta maksaa aivan liikaa tai kuluu liian nopeasti aiheuttaen kohtuuttomia kustannuksia.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17695698/inkoon-tehdashanke - Anonyymi
Yle selvitti miten monet vetyhankkeet on lopetettu tai niitä on selvästi lykätty tulevaisuuteen. Ilmeisesti rahoitus puuttuu tai muuten vain liikaa ongelmia jotta voidaan edes aloittaa rakentamaan.
https://yle.fi/a/74-20065871
Vetytankkausverkoston rakentaminenkin on hyvä esimerkki että hidasta tuntuu olevan kun ensimmäisen aseman piti avautua jo vuonna 2023 ja nyt uusin tieto että Jyväskylään avautuisi vetytankkausasema (vain busseille?) 2025 kesällä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17099300/ensimmaiset-vetytankkausasemat-2023
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17254624/vetyinfran-rakentaminen-on-mahdottomuus-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17449806/miksi-edes-yhta-ainoaa-vetyasemaa-ei-saada-pystyyn
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17672440/laskelma-vetytankkausaseman-kannattavuudesta-ei-kannata-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18645867/vetybusseja-jyvaskylaan - Anonyymi
Porilaisten iloksi miljardi investointi?🦊
- Anonyymi
Vetytalous on ehkä joskus tulossa jos hallitus lopettaa perseilynsä joka estää investointi intoa oikein hyöuilella. Toisaalta tuo vetytuotanto menee 100% teollisuuden käyttöön.
Eikö harmita kovasti vetypoika? - Anonyymi
Yli miljardin hintalappu. Siis yli 1 000 000 000 euroa. Kuinkas nopeasti mahdollisia lainoja pystytään maksamaan takaisin ja sijoittajille tuottoa? Meneekö kokonaisvelan maksamiseen todellisuudessa yli 30 vuotta vai peräti 50 vuotta kun ottaa huomioon myös laitoksen kulumisen vedyn haurastuttavan vaikutuksen takia?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17696132/vetytalouden-suuri-haaste-on-nimelta-hic-ominaisuus- - Anonyymi
Ei se suunnitellu olekkaan aina niin helppoa vaikka niin julkisuudessa helposti annetaan ymmärtää.
"Polttoaineyhtiö Neste on päättänyt vetäytyä 120 megawatin elektrolysaattorin investoinnista, jonka tarkoituksena oli tuottaa uusiutuvaa vetyä elektrolyysillä Porvoon jalostamolla.
Päätös tehtiin, kun toukokuussa 2023 alkanut perussuunnitteluvaihe valmistui.
Vetäytymisen syynä ovat yhtiön mukaan haastavat markkinaolosuhteet ja taloudellinen tilanne, jotka edellyttävät uusien investointien kriittistä harkintaa."
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kl/cb3cf32a-c329-4667-b148-6c1e572b1d82?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwY2xjawGHPQNleHRuA2FlbQIxMQABHbZwxaSqbmN0ZMcyCtiok2ukhxPB4w66mN0lKUPR3_TywUml3zitJXQp2A_aem_Kcwrx2VL1ql0vb-WXGLyfQ#Echobox=1729758553- Anonyymi
Uudempi uutinen Nesteen vetyvetäytymisestä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/analyysi-neste-perui-jo-vetytehtaansa-vihreaa-siirtymaa-ei-ole-tuhottu-mutta-epavarmuutta-riittaa/9035950#gs.gpx8m8
- Anonyymi
Ei Suomessa tulla vedyllä menestymään. Suomi itse pitää siitä huolen.
https://yle.fi/a/74-20119892
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422442Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423012014- 221826
- 241605
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘241445- 431338
- 1001329
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391285Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta371181- 361046