Mikä on ihmiskunnan pahin katastrofi ja miksi ?

Ihmiskunnan historian pahin katastrofi on vaikea määritellä, koska se riippuu näkökulmasta ja kriteereistä. Tässä on kuitenkin muutamia esimerkkejä suurista katastrofeista, jotka ovat aiheuttaneet valtavaa inhimillistä kärsimystä ja tuhoa:

### Esimerkkejä suurista katastrofeista
- **Mustasurma (1347-1351)**: Tämä ruttoepidemia tappoi arviolta 75-200 miljoonaa ihmistä Euroopassa, Aasiassa ja Afrikassa. Se aiheutti valtavaa inhimillistä kärsimystä ja muutti yhteiskuntarakenteita.
- **Ensimmäinen ja toinen maailmansota (1914-1918 ja 1939-1945)**: Nämä sodat aiheuttivat yhteensä yli 70 miljoonan ihmisen kuoleman ja jättivät pysyviä arpia moniin yhteiskuntiin.
- **Espanjantauti (1918-1919)**: Tämä influenssapandemia tappoi arviolta 50-100 miljoonaa ihmistä maailmanlaajuisesti, mikä teki siitä yhden historian tappavimmista pandemioista.
- **Ilmastonmuutos (nykyhetki)**: Vaikka ilmastonmuutos ei ole yksittäinen tapahtuma, sen vaikutukset voivat olla katastrofaalisia. Se aiheuttaa äärimmäisiä sääilmiöitä, merenpinnan nousua ja ekosysteemien tuhoutumista, mikä vaikuttaa miljardeihin ihmisiin.

Jokainen näistä katastrofeista on aiheuttanut valtavaa inhimillistä kärsimystä ja tuhoa. On vaikea sanoa, mikä niistä on pahin, mutta ne kaikki muistuttavat meitä siitä, kuinka haavoittuvainen ihmiskunta voi olla.

Mitä ajatuksia tämä herättää sinussa?

12

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jumalien ”keksiminen” on ollut ihmiskunnan pahin katastrofi. Ihmiskuntaa ei olisi enää olemassa, jos teisteillä olisi ollut käytössään riittävän tehokkaat aseet jo 500 vuotta sitten. On ihmiskunnan onni, että ydinase kehitettiin vasta suhteellisen rationaalisissa ja humanistisissa yhteiskunnissa. Teokratiat, kuten esimerkiksi keskiajan Eurooppa, olisivat silmää räpäyttämättä lähettänyt ihmiskunnan Armageddonin kautta Taivaaseen. Näin vaarallisia jumalat ovat.

      • Näin varmaan on koska tekoälykään ei kykene vastaamaan.
        Tulee pelkkää fraasia kuten hihhulilta.

        Uskontojen vaikutus ihmiskuntaan on monimutkainen ja monisyinen aihe. Joillekin uskonnot ovat tuoneet merkitystä, yhteisöllisyyttä ja moraalista ohjausta, kun taas toisille ne ovat aiheuttaneet konflikteja ja kärsimystä. On tärkeää ymmärtää, että uskonnot ja niiden vaikutukset vaihtelevat suuresti eri kulttuureissa ja historiallisissa konteksteissa.

        Mitä ajatuksia tämä herättää sinussa?


      • Anonyymi

        Kristityllä ei ole muuta asetta kuin Raamattu!


    • Anonyymi

      Ateistisuus, mitä se on aihettanut maailmanlaajuisesti?
      Siinä pohdittavaa loppuelämälle tälle palstalle!
      Jos sitä ei olisi, maailma olisi ihan eri paikka elää, tottakai toiseksi eri lahkolaisuudet ja mitä ne ovat aiheuttaneet... Enemmän sotia kuin mikään muu!

    • Anonyymi

      Ja niinkuin kävi Nooan päivinä, niin käy myöskin Ihmisen Pojan päivinä:
      27. he söivät, joivat, naivat ja menivät miehelle, aina siihen päivään asti, jona Nooa meni arkkiin; ja vedenpaisumus tuli ja hukutti heidät kaikki.
      28. Niin myös, samoin kuin kävi Lootin päivinä: he söivät, joivat, ostivat, myivät, istuttivat ja rakensivat,
      29. mutta sinä päivänä, jona Loot lähti Sodomasta, satoi tulta ja tulikiveä taivaasta, ja se hukutti heidät kaikki,
      30. samoin käy sinä päivänä, jona Ihmisen Poika ilmestyy.
      Luukas 17.

    • Anonyymi

      Suurin katastrofi on vasta tulossa. Sota joka käydään ydinaseilla vähentää ihmiskuntaa tehokkaasti. Eipä taida olla se oletettu Jumala kenenkään puolella, joten ihan sama uskooko vai onko ateisti.

      • Anonyymi

        Totta haasta, suurin on vasta tulossa, eikä ole edes enää kovinkaan kaukana!
        Näkyykö nykyisessä yhteiskunnassa merkkejä Nooan ja Lootin kaltaisesta ajasta, on havahduttavaa todeta, että siihen suuntaan ollaan lujaa vauhtia menossa.
        Kun profeetallinen sana ennustaa, että ihmiskunnan tila käy yhä alhaisemmaksi ja moraalittomammaksi, mitä pidemmälle maailma lähestyy ajan iltaa, ja mitä lähempänä Ihmisen Pojan tulemus on, niin on nykyisin nähtävissä juuri senkaltaisia merkkejä ja kehitystä, kehitystä, joka osoittaa vanhojen ennustusten saavan täyttymyksen aivan silmiemme edessä.


      • ”Eipä taida olla se oletettu Jumala kenenkään puolella, joten ihan sama uskooko vai onko ateisti.”

        Et näytä edes ymmärtävän jumalan konseptia. Jumala on ihmisen keksimä muelikuvitusolento, joka majailee siihen uskovan kuupassa, joten totta kai se jumala on keksijänsä puolella. Siksi maailmassa on tuhansia jumalia ja keskenään sotivia teistisiä lahkoja.


      • Humanisti_ateisti kirjoitti:

        ”Eipä taida olla se oletettu Jumala kenenkään puolella, joten ihan sama uskooko vai onko ateisti.”

        Et näytä edes ymmärtävän jumalan konseptia. Jumala on ihmisen keksimä muelikuvitusolento, joka majailee siihen uskovan kuupassa, joten totta kai se jumala on keksijänsä puolella. Siksi maailmassa on tuhansia jumalia ja keskenään sotivia teistisiä lahkoja.

        Olen tavannut monia uskovia joilla on hyvät kaveritaidot. Ovat ystävällisiä huumorintajuisia. Hyviä kavereita.


      • VarmaTieto kirjoitti:

        Olen tavannut monia uskovia joilla on hyvät kaveritaidot. Ovat ystävällisiä huumorintajuisia. Hyviä kavereita.

        Onko sinulla lahkoja kaverina? Kysypä niiltä lahkoilta, mitä mieltä ovat muista lahkoista? Vaikkapa muslimeista? Veikkaan, ettei sinulla ole yhtään muslimikaveria.

        Etkä sinäkään ole mikään lahkolaisen hyvyyden mainos. Päin vastoin olet tyypillinen riitaa haastava hihhuli tällä palstalla.


      • Humanisti_ateisti kirjoitti:

        Onko sinulla lahkoja kaverina? Kysypä niiltä lahkoilta, mitä mieltä ovat muista lahkoista? Vaikkapa muslimeista? Veikkaan, ettei sinulla ole yhtään muslimikaveria.

        Etkä sinäkään ole mikään lahkolaisen hyvyyden mainos. Päin vastoin olet tyypillinen riitaa haastava hihhuli tällä palstalla.

        On meillä asunut yksi vaihto-oppilas Costa Ricasta. Hän oli katolilainen. Todella älykäs oppi suomenkielen nopeasti kun vuoden lopussa lähti kotiinsa piti koko koululle kiitospuheen suomeksi.


    • Anonyymi

      "Mikä on ihmiskunnan pahin katastrofi ja miksi ?"

      Kaikkein pahin on se, kun VarmaKakkiainen keksi tekoälyn ja ryhtyi käyttämään sitä. Voi Pyhä Pieru mitä tästä vielä seuraa!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1462
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      923
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      882
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      57
      873
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      806
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      693
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      690
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      654
    9. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      333
      651
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      73
      621
    Aihe