Vety tulee autoon monella tavalla

Anonyymi-ap

https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/uutiset/bc38a801-b09e-43c0-ba0d-3f1d314d00c8

Vedyllä ja maakaasulla on kuitenkin omat erilliset siirtoputkistonsa jatkossa, koska samaa putkea ei voi samanaikaisesti hyödyntää molempien eri kaasujen siirtoon.

Toteutuessaan siirtoverkon Länsi-Suomen laajennushanke valmistuisi 5–10 vuoden aikana 2030-luvun alkupuolella.

PS. eikö niitä vetyhankkeita ole alkamassa joka paikassa?

4

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Loistavasti vety etenee.

      • Anonyymi

        Niinkö, sulla on aika vaatimattomat toiveet, hihihiii!


    • Anonyymi

      Niitä vetyhankkeita kyllä SUUNNITELLAAN, mutta TOTEUTUS ontuu pahasti. Monia vetyprojekteja on sitten lykätty muutamalla vuodella eteenpäin tai lopetettu kokonaan. Ilmeisesti hintalappu ja muuta vaikeudet (tekniset ongelmat) oikeassa elämässä ovat monet toimijat saaneet perääntymään.

      "Vuodesta 2024 piti tulla vety-Suomen rakentajille hetki, jolloin lapiot isketään tonttiin. Yle listasi viime keväänä 26 vihreän vedyn teollista hanketta, joista peräti kuudentoista oli määrä siirtyä rakennusvaiheeseen joko tänä tai ensi vuonna.

      Vuoden kuluessa realismi – joku voisi sanoa pessimismi – on vallannut alaa.

      Joulukuussa noista 26 hankkeesta peräti 14 on siirtänyt rakentamisen tai tuotannon aloituksen aikataulua myöhemmäksi. Tai peruuttanut suunnitelmat kokonaan.

      Vantaan Energia suunnitteli vetyyn pohjautuvan polttoaineen valmistusta jätevoimalaitoksensa yhteyteen. Rakentamisen oli määrä alkaa jo tänä vuonna, mutta suunnitelma kaatui."

      https://yle.fi/a/74-20065871

    • Anonyymi

      dere

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      126
      6400
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      376
      6195
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      71
      6183
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3992
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      148
      2415
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      131
      1456
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      13
      1299
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1128
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      960
    Aihe